Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 04 Dec 2021, 12:13

Grujic je napisao:
04 Dec 2021, 11:20
Problem je sto je i ovde atmosfera takva da ako kazes nesto lose za vakcinu (bilo koju), odmah ispadas antivaxer.

Taj scenario nazalost nije tacan, jer ispada da ili ces dobijes anafilaksu odmah, a ako ne, ostaje ti malo bol, otok, i temperatura.

To je svakome jasno da nije tacno, postoji citava paleta nezeljenih efekata.


Nema dileme sta je bolje, i gde je kakva "kvota", ali praviti se da nesto ne postoji samo stvara kontra efekat i daje vetar u ledja teoreticarima zavere da se nesto krije.

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока
Rekao bih, da ti koji si najrelevantniji od nas, i najvise upucen u stanje na terenu, dajes vrlo balansirano misljenje o uspesnosti programa borbe protiv kovida, kao i da se ne istrcavas sa nekim procenama sta i kako dalje.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Vladapetr » 04 Dec 2021, 12:33

Šta je ovo, sad su relevantnost i upućenost u stanje na terenu neophodni za izbacivanje prognoza o tome šta će biti u narednim danima? Pa to je protiv osnovnog postulata ove teme
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Grujic » 04 Dec 2021, 14:09

Vidi, ja posedujem bazicna znanja na osnovu kojih neke stvari mogu bolje da razumem i skapiram.
Takodje, na licu sam mesta, 80% vremena indirektno, 20% direktno bas u kovidu kad me posalju, te s jedne strane imam izvor informacija, cesto iz prve ruke, i cesto koje se ne mogu naci javno, ali mi je s druge takodje i ugao gledanja malo jednostran.

Balansirana i retko kada ekstremna misljenja dajem jer sebe zaista ne smatram relevantnim na ovu temu.

Prosto, klinicki nisam potkovan, nije mi uza oblast. Umem ja da radim posao odeljenskog lekara, ali da dobro poznajem sirinu i patofiziologiju ove bolesti, da imam razumevanja samog infektivnog agensa i aspekata njegove virulentnosti - prosto nemam/ ne znam.

Drugo, taj epidemioloski aspekt, zahteva sagledavanje mnogo informacija i obradu istih na adekvatan nacin, ja nemam ni jedno od ta dva. Nisam kao Cozmo doktorirao epidemiologiju za godinu dana a da imam drugara koji ima sve informacije :)

Ponekad nesto znam, i mogu da kazem "to je tako", za neke stvaru veruj da cu imam vise pitanja nego sto bi vi imali.

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Corona virus

Post od nidza » 04 Dec 2021, 14:12

Uzdržanost u komentarima i zaključcima je važna, jer se i nauka menja, nije konstata, svaki dan saznaje novu istinu.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29979
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od trojanac » 04 Dec 2021, 18:51

Primio treću dozu jutros, Moderna posle AZ u martu/maju.
Kažu da mogu očekivati neku reakciju, javljam. Ako se ne javim kroz dva dana znači ISTINA JE! :mrgreen:
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Ji 4Tze » 04 Dec 2021, 19:05

Što Moderna, jesi sam birao?
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29979
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od trojanac » 04 Dec 2021, 19:39

Koliko sam upućen posle AZ dobra Moderna ili Fajzer. Sam sam birao, doktorka kaže isto može jedna od te dve.
Posetite www.garaza.rs !

milanns
Postovi: 379
Pridružio se: 12 Okt 2012, 18:25

Re: Corona virus

Post od milanns » 05 Dec 2021, 00:55

Pa ti nimalo ne citas ove km postove :D Pa toliko covek napisa a(skoro) niko ga ne slusa.

Ali, ajde, ironiju na stranu. Brabonjak, najozbiljnije mislim da si do sada najkvalitetnije argumentovao tu drugu stranu vakcinacije. Ali prilicno sam siguran da si sposoban shvatiti da se vecina ljudi, koja ovde pise, vakcinisala. I da niko ne radi za fajzer, modernu i sl. Mozes li nam napisati koja je onda, svrha, ovih postova? Mislim, ovde. Na ovom forumu. Ovim ljudima. Koji su (smo) se vakcinisali 2 3 puta.

I jos nesto. Negde si napisao da kriticki, objektivno sagledavas pros and cons. I da je rizik zarazavanja veci od rizika vakcinacije. Da li bi jednako argumentovano napisao nesto o tome?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Corona virus

Post od perfiko » 05 Dec 2021, 09:09

Znam da je pitanje postavljeno Brabonjku, ali...
Kakvo pitanje: koja je svrha postova?
Koja je svrha suprotnog mišljenja od većinskog?
Da ne pominjem ko je sve u istoriji imao suprotno mišljenje od većinskog...dobro, ne mislim da je Brabonjak Tesla. :) , ali ne branim :D
Svrha suprotnog mišljenja na forumu je forum. Bez suprotnog mišljenja nema ni teme. Svi se slažemo... ovakva tema je dosadna, možemo je zatvoriti.
Druga je stvar kako se odnosimo prema nekome ko ima drugačije mišljenje, u bilo kojoj temi: ili je bot, ili sendvičar, izdajnik, avax...
Suština je da niko od nas nema toleranciju prema suprotnom stavu, iako se svi u nju kunemo. Ovaj je forum slika i prilika našeg društva, i slobodno se može koristiti kao primer za temu: Zašto je Srbija tu gde jeste.
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 05 Dec 2021, 09:10

Momak je lepo rekao da se bavi informatikom, evo par kratkrih objasnjenja sta je informatika, pa ces onda shvatiti da on radi ono sta voli, bavi se informatikom, zabole ga da li cemo se vakcinosati ili ne. Nije ova tema uputstvo za forumase oko vakcinacije. I on je svestan ogranicenja koje ima oko ulaznih podataka i lepo ih i napise kad pise o njegovim zakljuccima....

Znaci svako pise o koroni iz svoje perspektive. Onaj sa broda je pisao, kako mu se upropastio posao na brodu, lekar pise kako ima nova dezurstva, ikoja su iskustva na terenu, trgovac je pisao kako su imali ogromne porudzbine zastitne opreme, infirmaticar obradjuje podatke koji su dostupni...

. Podatak je jednostavna neobrađen činjenica koja ima neko značenje. Podatak je nematerijalne prirode, on jednostavno postoji u našim mislima i nema značenje unutar ili izvan svog postojanja ili o samom sebi, pa se pridružuje značenju kojim opisujemo svojstva objekata. Može postojati u bilo kojem obliku bio upotrebljiv ili ne. Oblici podataka su zvučni, slikovni, brojčani i tekstualni.

Podatak – opis svojstva nekog entiteta, registrovana činjenica ili zapažanje tokom nekog procesa ili događaja (auto: marka, tip, boja, godište….).

Sami po sebi, podaci nam ne znače puno, ako ne znamo njihovu interpretaciju.

Na primer podaci: Petar, 15000, 10 ne znače ništa. Ali ako kažemo: „Prodavac Petar godišnje prosečno prodaje robe u vrednosti 15000$ i njegova zarada je 10% od prodate vrednosti.“, onda podaci postaju informacije.

Informacija je rezultat analize i organizacije podataka na način da daje novo znanje primaocu informacije. Ona postaje znanje kad je interpretirana, odnosno stavljena u kontekst ili kad joj je dodano značenje. Informaciju čine podaci kojima je dano značenje putem relacijskih veza, odnosno organizovani podaci koji su uređeni za bolje shvaćanje i razumevanje. Značenje informacije može biti korisno, ali i ne mora.

Informacija – skup logički povezanih podataka, obrađenih i organizovanih činjenica koje predstavljaju neko obaveštenje. Podaci su izolovane činjenice koje postaju informacije u momentu njihovog korišćenja i samo ako su pravovremeno date.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1637
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od zdushan » 05 Dec 2021, 10:02

trojanac je napisao:Primio treću dozu jutros, Moderna posle AZ u martu/maju.
Kažu da mogu očekivati neku reakciju, javljam. Ako se ne javim kroz dva dana znači ISTINA JE! :mrgreen:
Ja sam istu kombinaciju odabrao.
Sledeći dan sam jedva funkcionisao. Temp granična i nista strašno, ali me je sve bolelo.. Dan posle, ko nov...

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


brabonjak
Postovi: 212
Pridružio se: 18 Sep 2021, 10:56
Garaža: Peugeot 407 2.0HDi
Lokacija: BG

Re: Corona virus

Post od brabonjak » 05 Dec 2021, 11:56

milanns je napisao:
05 Dec 2021, 00:55
Mozes li nam napisati koja je onda, svrha, ovih postova? Mislim, ovde. Na ovom forumu. Ovim ljudima. Koji su (smo) se vakcinisali 2 3 puta.
Ne odvraćam ljude od vakcinacije, ako na to ciljaš. Moje mišljenje je da to treba da bude isključivo izbor samog pojedinca. Najviše što bi trebalo da bude u bilo čijoj moći, bilo da je taj pojedinac član najuže porodice, blizak rođak, prijatelj ili samo osoba na internet forumu, jeste da da mišljenje ako ga za isto pojedinac upita.

Mene su, na primer, još u januaru roditelji pitali za mišljenje, seo sam i čitao rezultate kliničkih ispitivanja i potom ih podržao u namerama da se vakcinišu. I nedavno sam isto ponovio zato što mislim da je za njih, koji još do tad nisu preležali, bolje da budu vakcinisani. 35 dana nakon treće doze, ocu je potvrđena infekcija, tako da će se moje mišljenje, u vezi sa njegovim eventualnim budućim dozama, možda promeniti.
I jos nesto. Negde si napisao da kriticki, objektivno sagledavas pros and cons. I da je rizik zarazavanja veci od rizika vakcinacije. Da li bi jednako argumentovano napisao nesto o tome?
To bi bio strašno obiman posao ako bih želeo da pokrijem dijapazon neželjenih reakcija koje se javljaju u oba slučaja, sve dostupne vakcine, oba pola i sve starosne grupe. Osoba koja ovo čisto iz znatiželje gleda u slobodno vreme nije u mogućnosti da to uradi ako ne radi mesecima.

No, posmatrajući samo opštu populaciju i samo smrt kao neželjenu reakciju, na primeru SAD-a, smrt prouzrokovana infekcijom značajno je češća od smrti prouzrokovane vakcinacijom. Ako bi me neko upitao za konkretne vrednosti, dao bih sledeće: 0.628% naspram 0.003858%, odnosno oko 163 puta.

0.628% dobio sam deljenjem procenjenog broja umrlih sa procenjenim brojem inficiranih u Americi, izvor CDC.

0.003858% dobio sam deljenjem broja umrih iz VAERS baze (linkovao ranije) zaključno sa 19.11 (koji iznosi 8.896) sa brojem vakcinisanih zaključno sa istim danom (koj iznosi 230.6 miliona).

Sad neko može da na istoj CDC stranici uoči da je za starosnu grupu 0-17 procenjena smrtnost od infekcije 0.002495%, što jeste manje od onoga od vakcine, ali to ne može da se poredi jer su nam onda i za smrtnost od vakcine potrebni samo vakcinisani sa 0-17 godina.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Ji 4Tze » 05 Dec 2021, 12:13

Je l praviš takve analize za sve što ubaciš u sebe? Od vazduha, vode, hrane...?
perfiko je napisao:
05 Dec 2021, 09:09
Znam da je pitanje postavljeno Brabonjku, ali...
Kakvo pitanje: koja je svrha postova?
Koja je svrha suprotnog mišljenja od većinskog?
Da ne pominjem ko je sve u istoriji imao suprotno mišljenje od većinskog...dobro, ne mislim da je Brabonjak Tesla. :) , ali ne branim :D
Svrha suprotnog mišljenja na forumu je forum. Bez suprotnog mišljenja nema ni teme. Svi se slažemo... ovakva tema je dosadna, možemo je zatvoriti.
Druga je stvar kako se odnosimo prema nekome ko ima drugačije mišljenje, u bilo kojoj temi: ili je bot, ili sendvičar, izdajnik, avax...
Suština je da niko od nas nema toleranciju prema suprotnom stavu, iako se svi u nju kunemo. Ovaj je forum slika i prilika našeg društva, i slobodno se može koristiti kao primer za temu: Zašto je Srbija tu gde jeste.
Meni je ovo sve što se u talasima piše ovde baš mnogo suvišnog blebetanja oko jedne vakcine. Da podsetim još jednom - još na početku je bilo jasno da će svugde da stigne virus i da mere/lockdown služi da uspori ozbiljne slučajeve dok ne stigne vakcina i da vakcinacija služi da se smanji pritisak na zdravstveni sistem, sad ko umre, jbg.
Boringly average, but also perfect for school run mums

milanns
Postovi: 379
Pridružio se: 12 Okt 2012, 18:25

Corona virus

Post od milanns » 05 Dec 2021, 12:29

Brabonjak, hvala na odgovoru. Samo za prednosti sa kojima se navodno slazes ti napisa jedan post a za mane…pa vidis i sam. Okej je da se ne slazes sa vakcinacijom posebno sada, suprotno misljenje je ok i korisno, pogotovu, bez ljutnje ostalih clanova, po prvi put jasno potkrepljeno argumentima, ali malo deluje da si prvo izabrao stranu pa znacajno vise trazio argumente u prilog te, vec razvijene, teorije. Otud drugo pitanje. A za svrhu nisam ciljao ni na sta. Jednostavno mi nije jasno zasto ovoj ekipi ovde. Osim ako nije prva recenica koju je gore jitze napisao (mrzi me da izlazim iz editora), a odnosi se na analizu svega sto unesemo. Jerbo kako je vakcina u “eksperimentalnoj” fazi, kako kazes, aludirajuci na nedovljno proteklo vreme, tako je i virus u ekspreimentalnoj fazi. Sta ako ga prelezis 2 3 puta. Sta ce biti za 5 godina. Realno ne znamo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Poslednja izmena od milanns u 05 Dec 2021, 12:29, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Vladapetr » 05 Dec 2021, 12:30

Za tumačenje ovakvih brojki je potreban matematičar tj. statističar, ne informatičar. I taj matematičar može samo da izvuče određene procente i tendencije, a ne da ih tumači. Za tumačenje je potrebno ozbiljno znanje iz medicine i virusologije, a više nego očigledno je da istog manjka. To je poenta definicije koju nam je dobronamerni Bax izvukao, jer mi eto ne znamo šta je podatak a šta informacija podatak je takav kakav je, a od toga kako ga tumačiš i pretvaraš u informaciju zavisi i kolika mu je istinitosna vrednost.

U ovom tumačenju je osnovni problem sabiranje procenata rizika. Da bi ovo tvrdio potrebno je imati detaljnu analizu koja pokazuje da je procenat mogućnosti za lošu reakciju na vakcinu (neka to bude vrednost X) potpuno nezavisan od same individue koja prima vakcinu, i za svakog od nas iznosi tih X procenata. U praksi bi to značilo da postoji dokaz kako se svakome od nas može desiti da primi jednu dozu - sve ok, druga doza posle 2-3 nedelje iste vakcine i isto bude ok, onda posle 6 meseci primiš treću dozu i paf, tromboza. Takvu studiju nisam video niti je iko spominje, pa je svako igranje sa procentima (bilo da ih neko sabira ili ih gleda potpuno nezavisno za svaki krug vakcinacije) ili znak tendencioznosti ili znak nemanja pojma.

There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Zaključana tema