Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od YUgisa » 29 Okt 2020, 10:16

Meni je fora da znam za ovaj virus skoro 11 meseci i mi i dalje nismo sposobni da skontamo cilj nosenja maske. Sterilne jednokratne maske stite vas i druge u periodu dok su sterilne. Nakon toga stite samo druge od vas. Kad bi i drugi u okolini nosili onda ni vi ne bi imali problem.

Licno mislim da maske nisu potrebne kada bi bili normalan narod, ali kad mi moramo da disemo ljudima za vrat i da im se unosimo u face bez razloga... Mada licno podrzavam nosenje maske i bilo mi fascinantno uvek to u azijskim drzavama gde su bolesni nosili maske kako ne bi sirili svoj viruse na ostale, umesto da mi kaslje, smrca i pljuje na sve strane...

A ovi sto ih nose pod nosom ili podbradom, je isto kao kad motociklisti nose kacige na laktu ili vam k... visi iz gaca...

I poenta maski nije 100% zastita, nego umanjenje sansi. Kao sto kondom ne stiti 100% od trudnoce i zaraznih bolesti, pa se ipak pratikuje...

Kad ne bi uvek morali terati neki inat samo da bi bilo kontra... Kad zabrane nosenje maski onda bi svi bas hteli da nose...
Being second is to be the first of the ones who loose...

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Corona virus

Post od sasha015 » 29 Okt 2020, 10:46

DasAuto je napisao:
29 Okt 2020, 09:27
sasha015 je napisao:
28 Okt 2020, 23:57


Sad sam bio u pekari.Od 10 kupaca i 3 pekara samo ja sa maskom.
Los osecaj.
Mislim,jebe mi se.Ko hoce da prelezi covid 2-3 puta,nek prelezi,meni je ovako dobro....
Jel mijenjas masku svaki put kad izadjes? I kakvu masku nosis?
Supruga i ja nosimo uglavnom n95.
Otkad je prebacilo 500-600 zarazenih,presaltamo se na n95.

Deca nose obicne,hirurske,decije.
Ali ne idu nigde trenutno.Starija ne idu skolu 7 dana,mladja ima 3 godine.
Ja ih cuvam.

N95 menjam jednom dnevno.Kad je skidam ,dezinfikujem ruke alkoholom,pa masku u posebnu kesicu.
Nekad je koristim jednom,nekad 3-4 puta dnevno kratko.
"Radim od kuce" ,cuvam decu.
Nemam kontakata uopste.
Ali supruga je zdravstveni radnik,pa je rizicna grupa.
Ona nosi 2 maske 8-9 sati,ne skida ih.Ne pije vode,ne pusi,ne pije kafu.Ne pisa...
E zato me boli kurac za ostale,sto ne nose.Sto se mene tice,mogu svi u covid....

Korisnikov avatar
Nikolaa
Postovi: 1316
Pridružio se: 09 Feb 2014, 10:58
Garaža: Reasonably Priced Car
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Nikolaa » 29 Okt 2020, 10:55

svi ce izginemo u vodu...

Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Corona virus

Post od A170T » 29 Okt 2020, 11:29


YUgisa je napisao:Meni je fora da znam za ovaj virus skoro 11 meseci i mi i dalje nismo sposobni da skontamo cilj nosenja maske. Sterilne jednokratne maske stite vas i druge u periodu dok su sterilne. Nakon toga stite samo druge od vas. Kad bi i drugi u okolini nosili onda ni vi ne bi imali problem.

Licno mislim da maske nisu potrebne kada bi bili normalan narod, ali kad mi moramo da disemo ljudima za vrat i da im se unosimo u face bez razloga... Mada licno podrzavam nosenje maske i bilo mi fascinantno uvek to u azijskim drzavama gde su bolesni nosili maske kako ne bi sirili svoj viruse na ostale, umesto da mi kaslje, smrca i pljuje na sve strane...

A ovi sto ih nose pod nosom ili podbradom, je isto kao kad motociklisti nose kacige na laktu ili vam k... visi iz gaca...

I poenta maski nije 100% zastita, nego umanjenje sansi. Kao sto kondom ne stiti 100% od trudnoce i zaraznih bolesti, pa se ipak pratikuje...

Kad ne bi uvek morali terati neki inat samo da bi bilo kontra... Kad zabrane nosenje maski onda bi svi bas hteli da nose...
Fora je sto vise niko ne veruje u postojanje virusa, svi su ubedjeni da je aktuelna vlast sve izmislila. Ne kapiram sto to rade, mozda im je lakse.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1675
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Corona virus

Post od DasAuto » 29 Okt 2020, 11:30

Razumijem ako nosiz zbog toga sto moras.
Ali ne ocekuj da ce te maska spasiti od bilo kakvog virusa ako je koristis vise puta. I jos ako dodirujes prstima.
U bolnicama mjenjaju cim zavrse sa pacijentom.

Nisam protiv maski u zatvorenim prostorima ali kretanje na otvorenom i nositi maske je smijesno. Mislim i ja bi kad bi morao, da ne bude da vas ismejavam :)

lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Corona virus

Post od lami » 29 Okt 2020, 11:38

U bolnicama gde si stalno u dodiru sa obolelima veoma je bitno cesta zamena maski, ne dodirivati je, ali u svakodnevnom zivotu nije toliko strasno, ali svakako ne treba nositi jednu masku nedelju dana.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
djors
Postovi: 237
Pridružio se: 10 Avg 2018, 18:25
Garaža: Peugeot 407 2.0 hdi; Yamaha xj600 diversion
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od djors » 29 Okt 2020, 11:55

Ma gde da se menja maska, ajte molim vas, komšije prekoputa, muž i žena stariji ljudi, nose jednu masku (doslovno jednu, ne po jednu). Kad se vrate okače je na terasu da se izluftira. Maska je postala već crna. I šta ti njima da objasniš koga štiti i šta štiti.

Mi ovde smo skroz nereprezentativni uzorak, koliko je gorepomenutih u Srbiji, još smo mi i dobri sa stanjem virusa u zemlji uzevši u obzir sve parametre.
"If in doubt, flat out" C.McRae

milanns
Postovi: 379
Pridružio se: 12 Okt 2012, 18:25

Re: Corona virus

Post od milanns » 29 Okt 2020, 12:19

Nisam siguran koliko te nama dostupne Kn95 maske imaju odgovarajuća svojstva. Bar ove sto ja videh/nosih, iz dm-a, iz apoteka...Niti prijanjaju kako treba niti su odgovarajuće debljine. Mislim, u poređenju sa epidemiološkim koje su neki od prijatelja dobili od svojih firmi/drzave. Samo sličan natpis i to je to. A i džaba i prave (k)n95 kada drugi ne nose, stara prica, oči su slobodne. Sasvim bi bile ok najobicnije hirurške kada bi većina nosila.

Sent from my HRY-LX1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od YUgisa » 29 Okt 2020, 14:00

Nema to veze ako neko nosi 500 puta, bitno da ne pljuje po drugima, a on ako ce se zaraziti njegov je problem. Poenta maski nije da li je ona sterilna, nego daljina sirenja virusa kad zinete i izdisete na nos. Kad bi to struka malo bolje objasnila onda bi shvatili i ljudi da mogu da kupe 10 normalnih maski i da ih peru i menjaju ko gace i carape ako ne zele da kupuju i bacaju jednokratne.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6741
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Corona virus

Post od ljuba » 29 Okt 2020, 16:21

Kada smo vec kod toga. Ispala je giga stamota sto u Holandiji postaju obavezne maske na nekim mestima a drzava se nije ni najmanje potrudila oko toga. Odnosno nije testirala ni jednu... Ni na kancerogene materije a ni na efektivnost. Naravno da su testovi pokazali da jedino n95 radi, a da ostale eventualno stite sagovornika od zarazenog (one bolje) i to bi bilo to, sve izlazi u mlazovima kako se god okrene... znaci ona prica stiti druge ne pije vodu. Smanjuje sansu ali minimalno...

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8363
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od grujicd » 29 Okt 2020, 22:05

Danas vadili krv i bili na kontroli, nekih 10 dana od početka simptoma i nedelju dana od pozitivnog testa. Meni su rezultati ok, ali ženi povišen CRP (12, normalne vrednosti su do 5), što ukazuje da upalni proces i dalje traje. Dobila je još jednu dozu antibiotika, i evo sve se nervira što je dobila antibiotike za virus. Ja sa druge strane smatram da to nije tako crno belo i da imaju razloga zašto preventivno pokrivaju antibioticima kod bolesti koja jako brzo može da se iskomplikuje. Inače prvu dozu antibiotika je dao jedan lekar, a ovu sada drugi, oboje relativno mladi, nisu stara garda pred penzijom koja je to radila stalno. Pored toga, jako se potencira strogo mirovanje.

Ovo sve ne pišem da bi ljudi sa foruma pratili kako je konkretno nama dvoma i da bi nas nešto ohrabrivali ili sažaljevali (stvarno nema potrebe za tim), već da podelim iskustvo koje može da znači nekom u narednim nedeljama i mesecima. Pogotovo kada krenu neki prvi simptomi a još nisu bili kod doktora, i razmišljaju da li treba ili da preguraju na nogama. Mnogo se ljudi plaše kroz medije što nekad napravi i kontra efekat pa bude "sve je to izmišljeno i svetska zavera", "to je kao i prehlada", "nemoj samo da me strpaju u bolnicu bez razloga", "samo da me ne stave u izolaciju a nije mi ništa"... Mislim da ovo nije nešto što treba pregurati na nogama, ali i da veliku razliku pravi ako te od početka prate i reaguju po potrebi a ne da odeš prvi put kad se boriš za dah.

Mislim i da je naš zdravstveni sistem dosta spreman za covid, pre nego za mnoge druge stvari. Jednostavno, sad je sav fokus na tome. Na primer u kovid ambulanti na Senjaku sad rade dva doktora i dve sestre paralelno, za razliku od prošle nedelje kad je bio samo po jedan u smeni. Sve deluje dosta uhodano. Vađenje krvi i rendgen su odvojeni fizički za pacijente sa sumnjom na covid, itd, uputi i nalazi (sem slike rendgena) idu elektronski. Sigurno nije bajno u celoj Srbiji, ali je utisak da su spremni koliko god je to moguće u našim uslovima.

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Corona virus

Post od BigMazzy » 30 Okt 2020, 02:21

Sistem je spreman u Beogradu i nekim većim gradovima, sve ostalo je sve samo nije spremnost.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Vladapetr » 30 Okt 2020, 09:28

Na ovo sam mislio u nekom od prethodnih postova, posredan efekat pandemije na smrtnost. Ne znam koliko je tačna ova tabela, navodno su brojke prepisane sa zvaničnog sajta Zavoda za statistiku. Slika
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6741
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Corona virus

Post od ljuba » 30 Okt 2020, 10:07

Evo kako izgleda za Holandiju slican grafikon a prvo je prisustvo korone u kanalizaciji...
Prikačeni fajlovi
kanalizacija.png
sterfte_lag1_2PIs_tm_20201021.jpg
sterfte_lag1_2PIs_tm_20201021.jpg (28.14 KiB) Pogledano 617 puta

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21083
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Corona virus

Post od nidza » 30 Okt 2020, 10:47


Zaključana tema