Zamena ležajeva na veš mašini

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
bozza1979
Postovi: 538
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:01
Garaža: Škoda Scala 1.0TSI & Hyundai Getz 1.1
Lokacija: Beograd

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od bozza1979 » 15 Mar 2012, 21:55

Moja masina je iz 1996... Candy... Otprilike 2004. su lezajevi skroz vrisnuli. I tada je popravka bila 100 evra.
Hteo sam ja to sam, ali, nisam imao gde da radim. Majstori odneli masinu i vratili je sredjenu.
Pre par meseci je opet doslo do toga da treba da se menja. U medjuvremenu je solidno istrulila, i skoro da sam odlucio da ne popravljam, vec da kupim novu. Pre neke 3 nedelje krenula da zeza i sa izbacivanjem vode, pa sam je samo frknuo napolje... kupio novu, Bosch, regularna cena 48000, mene izasla 36-37000 i dobio na poklon prasak... Jos, na 12 rata bez kamate...
Mislim da sam dobro prosao :P

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od methane.master » 15 Mar 2012, 21:58

Jesenas mi je skroz prolupala Candy iz 1991. Majstor mi je preko telefona rekao da se manem ćovrava posla i kupio sam novu Candy za 25800 din.
Širim haos!

Korisnikov avatar
Modesty
Postovi: 568
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:28
Garaža: 207 1.4 HDI
Lokacija: Bgd

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od Modesty » 15 Mar 2012, 22:00

methane.master je napisao:Baxe, hoćeš li umeti ti to ponovo da sastaviš? ;)
Sastavice... Pitanje je samo koliki ce visak delova da mu ostane... :mrgreen:


:buket:
Kada je neko glup, ne možete mu to ni dokazati... D. Radović

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11078
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od Bax » 15 Mar 2012, 22:54

Sutra onda idem po alat u Merkur, pa cemo videti.
Uglavnom su mi specijalnost mini i micro tehnika.

Mada nije ovde problem samo rastavljanje, koliko sto je sve to onako bas stegnuto.

Javljam sta sam uradio, hvala na podrsci.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
BobRock
Moderator
Postovi: 739
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Octavia 1.9 TDI A5 FL,Kia Ceed 1.4 2014
Lokacija: Batajnica

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od BobRock » 16 Mar 2012, 08:35

Vidim ja , bice pranje na ruke :kezo:

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od dragvorl » 16 Mar 2012, 19:58

Sumnjam da je jako stegnuto ako je fabrikat. Kao sto neko rece, pazi da ne izlomis element iz koga izbijas. Podboci nekim drvetom i ja bih probao da lupam plasticnim cekicem.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Med
Postovi: 591
Pridružio se: 14 Jan 2012, 21:23

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od Med » 16 Mar 2012, 20:10

BobRock je napisao:Vidim ja , bice pranje na ruke :kezo:
који си ти краљ, убило се од подршке :)

А ја мислио да је машина већ полећела.

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od nuk » 16 Mar 2012, 20:11

za centralni sraf ce ozbiljno da se pomuci pri odvrtanju, za ostale manje vise.
krst ne moze da se polomi tako lako krakovi mogu da se izdeformise, to je vec problem, izbijanje lezajeva ne ide bez 300gr cekica a cesto ni to nije dovoljno pogotovo sto su njegovi lezajevi "zapekli" sto se jasno vidi na slici (rdjav trag na kazanu).

EDIT:

Bax, evo ti slike torxa da znas sta da trazis ako vec nisi uzeo

Slika

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od Puzo81 » 16 Mar 2012, 20:45

U julu prosle god uzeh neku BEKO 800rpm,nova,garancija 5god.

Nemam pojma kako se pali i ostalo, o tome vodi racuna lepsa polovina al primetih u decembru nesnosnu buku kad roka centrifuga.Na prethodnoj Obodin il tako nesto se isto desilo,kupi nove amortizere zamenio i sve bilo ok.Da ne bih cackao ovu Beko jer cim vide da si odsrafio bilo sta ponistavaju garanciju,pozovem korisnicki servis i oni za par dana posalju majstora.Podmazivao amortizere ,dotezao bla bla bla al buka vrum vrum vrum se nije smanjila.

Opet prijavih buku posle 15ak dana i dodje on ,zameni amortizere,dotezao bubanj,njakao bocne federe,odvijao ona dva kamena s bubnja i pita jel sad manje!!?Da ne poverujete kad se upali centrifuga buka je bila jaca jedno 30% :think: .Sta god da je uradio izgleda da je dokrajcio :glavomuzid: .Kazem vidis i sam i sta cemo dalje...Rece da je mora odneti u radionicu na 7-10dana da je ispitaju :think: !Ako mi donesete neku zamensku rekoh moze u suprotnom nema sanse (mada koliko znam imaju pravoda je zadrze i do 45dana u servisu pa ako ne otklone kvar dobijam novu,u prevodu trt milojka)!Nisu je odneli i osta tako,lupa li lupa.

Posle par dana dosao je sa nekim "viseg china" i ovaj cim je cuo kako radi rece da je otisao bubanj ,da ce poruciti novi i zameniti ga na licu mesta da je ne bi nosili u servis a ja ostao bez masine tih par dana:o .Videcemo sta ce biti....


10x je bolje radila stara Obod a ni sestra se nije usrecila sa novom Gorenje made in Valjevo
Poslednja izmena od Puzo81 u 16 Mar 2012, 20:56, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od nuk » 16 Mar 2012, 20:51

taj prvi majstor nema veze sa zivotom ocigledno.
vrlo verovatno da je pukao bubanj, konkretno, nosac prednjeg tega koji zbog toga dobija luft i vibrira prilikom centrifuge.
to je tesko videti bez rasklapanja masine ali je cest slucaj i po zvuku se lako detektuje.

Korisnikov avatar
kvcali
Postovi: 3008
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:02
Garaža: Omega B2 2.0
Lokacija: Kraljevo
Kontakt:

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od kvcali » 16 Mar 2012, 20:55

Najbolje ves masine ikada su GORENJE sa mehanickim programatorima PG-700, PG 701 i PG701-01, mozda jos koja tu i tamo jos ako se ubaci prohromski kazan ima da radi dozivotno, ja imam 2 takve i skoro sam kupio za 1000 dinara jos jednu da je remontujem i stavim na tavan za rezervu, klasika, jeftina za odrazvanje, pouzdana , nema komplikovane elektronike, integracije, jednosmernih motora i ostalih novotarija, samo prohromski kazan, generalni remont i vozi misko
Slika

GS, GS/E, GSE, GTE, GSI, OPC # Irmscher, Mantzel, Steinmetz, Zender, Lexmaul, Mattig, Rieger, Kissling

http://www.opelteamserbia.com/forum

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od Puzo81 » 16 Mar 2012, 21:02

nuk je napisao:taj prvi majstor nema veze sa zivotom ocigledno.
vrlo verovatno da je pukao bubanj, konkretno, nosac prednjeg tega koji zbog toga dobija luft i vibrira prilikom centrifuge.
to je tesko videti bez rasklapanja masine ali je cest slucaj i po zvuku se lako detektuje.

Od cega je moga opuci,fabricka greska ili?

Nikad nije pretovarena a i ne moze sve da hoces bar po recima ovog majstora jer odmah izbaci neki osigurac( na masini) :think:

Rastavio je doticni sa svih strana,skidao oba tega,skidao motor nazad i dzaba.Jedino sto sam primetio je kad cepa centrifuga i cuje se ta buka, ako gornji teg nategne dlanom na dole onda je ok,samo zuji kako je zujala prva dva meseca po instaliranju.


edit:

Mama ima neku staru Gorenje,kupljena 75te i radi kao sat a ves beo do bola.Mislim da je identican model kao onaj na prospektima Gorenje i na njihovom sajtu,ona sa velikim crno sivim dugmetom.Samo su jednom zamenjeni amortizeri i ona guma oko vrata.I dalje ne verujem kako moze toliko da radi,ej bre 37godina :o :o

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od nuk » 16 Mar 2012, 21:07

dovoljno je da je jedan sraf ne bude zategnut kako treba i od vibracija pukne nosac tega.
nije iskljuceno da bude fabricki los odlivak i prouzrokuje isti problem, ipak je to plastika.
kad se nasloni na teg smanji vibracije, to ne mora nista da znaci.
cesto se desi da pukotina bude kao dlaka, okom jedva primetna. svakako je bolje sto su je odneli u servis jer nekada ume da bude nezgodno rasturati sve na licu mesta, bolje ti je par dana bez masine nego da dolaze na svakih par dana i nista ne rese

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11078
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od Bax » 16 Mar 2012, 21:54

Po svoj prilici moji su resili da plate popravak, tako da nita od majstorisanja ovaj put, hvala svima na podrsci :)
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od nuk » 16 Mar 2012, 22:07

veruj mi, tako je najpametnije

Odgovori