Zamena ležajeva na veš mašini

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od BAJKER » 31 Mar 2015, 23:54

Zamenom oba lezaja na osovini bubnja vratice se bubanj u prvobitni polozaj, te nece strugati po grejacu.
Ovo mozes proveriti ako rukom zavrtis bubanj da li se cuje nesto tipa zvuka metal o metal. Sa promenom lezajeva ne bi trebalo da se cuje.
Mast moze jedino biti kada je montirao zezajeve i semering da je osovinu namazao a semering skinuo "visak" te je doslo do upada izmedju bubnja i kazana, ukljuci masinu bez vesa i dodaj malo detergenta i neka radi na prazno, moze i skraceni program ako masina ima. Predpostavljam da ti je odlivno crevo za vodu ide preko kade pa mozes da vidis kakva je otpadna voda iz masine pa posmatraj.
Slika

entropija
Postovi: 8
Pridružio se: 31 Mar 2015, 01:33
Lokacija: Srbija

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od entropija » 01 Apr 2015, 01:57

Zavrtevši bubanj rukom, u oba smera, nisam primetila zvuk koji bi ličio na trenje metala. Ali, ne znam kakav je slučaj kada je bubanj, tokom rada mašine, pod težinom rublja i vode; možda tada ima kontakt sa grejačem. Naime... nakon što je majstor zamenio ležajeve, oprala sam rublje i uživala u nečujnom centrifugiranju, ali sam povremeno primećivala tihi zvuk trenja (ne bih to mogla nazvati baš struganjem) samo dok se bubanj tokom pranja okretao u jednom smeru (u drugom je uvek bilo nečujno). Kasnije sam u izbačenoj vodi spazila metane opiljke i masne čestice. Ne znam da li taj blagi zvuk koji se povremeno čuo (samo u jednom smeru) znači struganje po grejaču, no- moguće jeste, jer metala u otpadnoj vodi ima.

Ono što me zbunjuje jeste činjenica da u izbačenoj vodi nije bilo metala pre, već posle zamene lagera. Pretpostavljam da bi bubanj strugao po grejaču pre, a ne nakon promene ležaja. (Ali, da se razumemo, mene zbunjuje sve na svetu, ne samo ovo (jer sam inače univerzalna neznalica, bah)) :)
Možda je bubanj sastrugao površinu grejača u trenutku kad se mašina definitivno pokvarila i kad se prestao okretati, ali oštećeni površinski sloj grejača nije tom prilikom još uvek otpao i rastvorio se u vodi u vidu metalnih opiljaka, već se to desilo tek sad, pri prvom pranju nakon kvara i popravke.

Ovo što kažeš za masnu materiju zvuči mi ohrabrujuće, jer se nadam da će se s vremenom isprati.

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od BAJKER » 01 Apr 2015, 02:23

entropija je napisao: Možda je bubanj sastrugao površinu grejača u trenutku kad se mašina definitivno pokvarila i kad se prestao okretati, ali oštećeni površinski sloj grejača nije tom prilikom još uvek otpao i rastvorio se u vodi u vidu metalnih opiljaka, već se to desilo tek sad, pri prvom pranju nakon kvara i popravke.
Naravno, kada sam to rekao kao konstataciju da je strugao po grejacu prevashodno sam mislio pre zamene lezajeva.
Ako ti uskoro crkne grejac po skidanju istog mogu se videti tragovi bubnja gde je strugalo.
Slika

entropija
Postovi: 8
Pridružio se: 31 Mar 2015, 01:33
Lokacija: Srbija

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od entropija » 01 Apr 2015, 04:08

Nakon što sam isprala mašinu (bez rublja u njoj), pri čemu se nije čuo nikakav sumnjivi zvuk, odlučila sam da operem veš. Najpre, čudno zujanje na samom startu, čim sam pritisnula dugme. Odmah sam isključila i ponovo uključila- nema čudnog zujanja. Krenula je da radi normalno, s tim što se, kada se bubanj okreće u smeru kazaljke na satu, izražajno čuje zvuk trenja, koji počinje da liči na struganje. Zatim, kad god treba da se okreće u smeru kazaljke, bubanj zastajkuje i rotacija izostaje. U suprotnom smeru sve ide glatko- okreće se i nema tona trenja. Početak centrifugiranja- strahovita lupnjava i trešenje, zatim besčujno do kraja, a sam kraj- ponovo užasna buka.

entropija
Postovi: 8
Pridružio se: 31 Mar 2015, 01:33
Lokacija: Srbija

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od entropija » 04 Apr 2015, 01:23

Znam da sam bila dosadna i preopširna, ali htedoh samo još da dodam epilog:
majstor je podesio kajiš i sada je rotacija u oba smera normalna, nema zastajkivanja niti neprirodnog tona. Jedino nije korigovana buka ni poskakivanje mašine na početku i na kraju centrifugiranja; sve ostalo je u redu. Metalnih opiljaka u vodi više nema.

Mnogo, mnogo hvala na vašim odgovorima i savetima, bili su od velike pomoći!

@BAJKER, bravo, bio si u pravu u vezi sa svime, hvala!

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od BAJKER » 04 Apr 2015, 08:15

Nema na cemu :sesir:
Nego ja bih proverio taj grejac jer postoji mogucnost posto je povrsinski sloj ostecen da ti uskoro isti crkne.
Slika

entropija
Postovi: 8
Pridružio se: 31 Mar 2015, 01:33
Lokacija: Srbija

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od entropija » 04 Apr 2015, 10:11

Pitala sam majstora, reče da je gejač u dobrom stanju, mada ja nisam ubeđena u to s obzirom na onoliko metalnih opiljaka. Dobro veliš, biću oprezna.

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od BAJKER » 04 Apr 2015, 10:18

Kada crkne grejac masina ce i dalje raditi, zato s vremena na vreme kontrolisi pipanjem stakla na vratima da li su topla.
Slika

entropija
Postovi: 8
Pridružio se: 31 Mar 2015, 01:33
Lokacija: Srbija

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od entropija » 04 Apr 2015, 15:04

Kontrolisaću redovno.

Opet si mi mnogo pomogao, jer, iako je sasvim logično da se tako može proveriti radi li grejač, ja se toga ne bih setila. Jest' me stid da priznam, ali ne bih. Hvala ti što si mi to rekao. Ja bih, sa ovakvim svojim (ograničenim) umom, samo proveravala je li rublje dovoljno dobro oprano (jer to ne može biti u hladnoj vodi, bez obzira na dodati deterdžent), ili, da li je izbačena voda vrela, što se vidi po vodenoj pari no samo ako sam prisutna baš u trenutku izbacivanja; ali ne bih se dosetila da proverim je li staklo na vratima toplo, što je najlogičnije i najjednostavnije.

Još jednom hvala!

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od BAJKER » 04 Apr 2015, 21:13

:sesir:
Slika

pera zdera
Postovi: 2
Pridružio se: 20 Mar 2019, 19:29

Re: Zamena ležajeva na veš mašini

Post od pera zdera » 21 Mar 2019, 10:43

pozdrav nov sam na forumu i sve pohvale za njega
zanima me da mi neko malo priblizi proceduru za zamenu lagera na staroj ves masini Gorenje OLimpic 77
ako nije problem hvala

Odgovori