Mobilne telekomunikacije

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21096
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od nidza » 25 Okt 2022, 22:19

Enormna autonomija, nema potrebe da ga puniš preko 80%, trajaće baterija večno.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8373
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od grujicd » 25 Okt 2022, 23:08

Kad smo kod autonomije... U petak veče sam aktivirao klincu A52s koji sam pominjao. Tad sam i izvadio karticu iz prethodnog telefona, Galaxy A5 2017. Taj stari telefon je u petak bio na nekih 60-70% baterije. Nisam ga ugasio, samo je stajao na stolu. Evo sad ga gledam, ima 17% posle 3 dana! Jeste bio bez kartice pa nije trošio bateriju na mrežu, ali je i dalje na wifi, i dalje se sinhronizuje, radi nešto u pozadini... Ali se nije ekran palio i nije radio ništa aktivno. Lako smo spremni da pričamo kako je nekad Nokijama trajala baterija x dana a ovo sad je sranje, ali ovako kako sad drljamo telefone (ne za razgovore) nikad nismo te stare Nokije.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10399
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od sebekkg » 25 Okt 2022, 23:10

Xepoj87 je napisao:Nemam pojma, nisam merio, prvi put mi je na ispod 30% baterije, prosto je nemoguce potrositi za 1 dan normalnom upotrebom.
Znam da posle 80% gasi fast charging da bi cuvao bateriju.
Evo ga video testa punjenja:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ovo su odlični rezultati, tu samo možda biti pažljiv sa update-ima nakon 2 godine, da ne uvode slabljene procesora bez obzira na stanje baterije kao što je ranije bilo. Slika

Ali ove cifre od 12 sati sot-a su neverovatne. Šta znači dobro upeglan operativni sistem.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21096
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od nidza » 25 Okt 2022, 23:14

Ruku na srce i uređaj je džinovski i izuzetno težak. Velika baterija, odličan hardver i naravno OS.

I drugi apple uređaji imaju impresivne autonomije, sem sata jedino verovatno.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7070
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od DukeNS » 25 Okt 2022, 23:37

Dobio sam neki budzet od Yettel-a (izblefirao sam ih solidno) i posto sam sebi skoro resio telefon, odlucih da uzmem zeni nov. Imala je iPhone SE druge generacije i sad sam joj uzeo 13 mini. Ona se grozi velikih telefona i ovo je ispala odlicna zamena. Za nijansu je manjih gabarita od SE, a ima veci ekran. Bas super varijanta za manji uredjaj. Deluje jako lepo uradjen…




Slika

Slika

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Xepoj87 » 25 Okt 2022, 23:43

Pa baterija je skromnog kapaciteta, 4320mAh, cak i 30mAh manje od 13 pro max. Stvar je u procesoru i efikasnom softveru. Ali hardverski je Apple 2 do 3 generacije ispred Android uredjaja.
Negde od Iphone 10 generacije su poceli da hudu hardverski jaci i sako povecavali razliku.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Martin Mystere » 26 Okt 2022, 00:10

Zato što sami razvijaju i optimizuju softver za sopstvena hardverska rešenja i imaju relativno malo (u odnosu na android telefone) modela za koje sve to treba da optimizuju.

Sa druge strane kod Androida je to daleko komplikovanije jer ima mnogo proizviošača telefona sa još više proizvođača elemenata (na jednom istom telefonu recimo znaju da stave više različitih procesora u zavisnosti od tržišta) i naravno da je teško tu sve ukomponovati da bude efikasno kao kod jabuke.

Ja za Apple stvarno niti mogu niti želim da kažem nešto loše jer očito sami uređaji odlično funkcionišu ali meni jednostavno taj ekosistem ne odgovara niti mi se koncept dopada tako da sam siguran da ga nikad ne bih mogao koristiti bez obzira na svu njegovu efikasnost.

Na stranu to što mi i trenutni android telefon obezbeđuje bez problema onoliko autonomije koliko mi realno treba (pa i više od toga) a i ostalo mi sasvim dobro zadovoljava sve moje potrebe (kamera, fluidnost, brzina, opcije...).

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8761
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od H4wkeye » 26 Okt 2022, 00:39

nidza je napisao:
25 Okt 2022, 15:46
Koliko mu treba da se napuni od 5 do 80% recimo?

Autonomija je fantastična, ali tu je Apple odradio najbolji posao od svih.
Ja obicno stavim na punjac sa 15-20%. Do 75% stigne za nekih 30 min.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Xepoj87 » 26 Okt 2022, 04:00

Ne, procesor im je prosto neuporedivo bolji od snapdragona, a pogotovo od Exynosa i ostalih.

Zato su im softverska resenja 5 generacija nazadnija, kao da im naduvani hipici vode softverski deo kompanije.
Samo T9 dialer da ubace bi im trebalo jedno popodne, ali jok, ajde da budemo retro, Nokia stajl. Ali bukvalno sve sto krenes da uradis, losije je odradjeno nego na Androidu, prosto neverovatno za najvredniju kompaniju na berzi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od BigMazzy » 26 Okt 2022, 05:04

Marketing je čudo.

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
miovrag
Postovi: 6
Pridružio se: 08 Okt 2017, 16:15
Garaža: Seat Leon

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od miovrag » 26 Okt 2022, 06:43


Martin Mystere je napisao:Ja za Apple stvarno niti mogu niti želim da kažem nešto loše jer očito sami uređaji odlično funkcionišu ali meni jednostavno taj ekosistem ne odgovara niti mi se koncept dopada tako da sam siguran da ga nikad ne bih mogao koristiti bez obzira na svu njegovu efikasnost.

Na stranu to što mi i trenutni android telefon obezbeđuje bez problema onoliko autonomije koliko mi realno treba (pa i više od toga) a i ostalo mi sasvim dobro zadovoljava sve moje potrebe (kamera, fluidnost, brzina, opcije...).
+1,slazem se u potpunosti
Ne mijenjam nista sto mi odgovara...

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21096
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od nidza » 26 Okt 2022, 08:28

Ništa tu nije neuporedivo, čim su telefoni danas postali bukvalno svi dovoljno dobri. Imate dokone likove koji paralelno pale gase aplikacije na youtube i kao neki telefon je brži neki sporiji, a sve već leti. Nikad besmislenije nije bilo juriti napičene telefone nego danas, otkad telefoni postoje. Zato i skaču cene flagšipu u nebesa, jer je tržište to prepoznalo, neće ljudi kupuju više, pa se profit kompenzuje cenom dok može. Pogledaš gore šta je @Xepoj87 okačio, AliExpress, Youtube, Instagram, Gmaps. Nemaš nikakav benefit od sve jačih i bržih procesora i čipseta u praksi.

Na šta je tržište reagovalo pozitivno i to pohvaljujem, pojavili su se manji aparati sa flagšip komponentama, to je bila retkost. Svi su pokazali da umeju da naprave cigletinu, ali manji uređaj ne baš. Srećom to se menja.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30017
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od trojanac » 26 Okt 2022, 10:43

BigMazzy je napisao:
26 Okt 2022, 05:04
Marketing je čudo.
U potpisu Coca Cola. :D
Posetite www.garaza.rs !

A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od A170T » 26 Okt 2022, 10:48

Vredi pogledati:


Послато са MI 9 помоћу Тапатока




BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od BigMazzy » 26 Okt 2022, 15:16

trojanac je napisao:
BigMazzy je napisao:
26 Okt 2022, 05:04
Marketing je čudo.
U potpisu Coca Cola. :D
Slika Al je barem svima dostupna.

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka


Odgovori