Mobilne telekomunikacije

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13098
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Mobilne telekomunikacije

Post od Saša » 27 Apr 2024, 09:07

Meni su privatne stvari nažalost raspršene na 3 stara laptopa (jedan - najstariji je pokvaren ali mu je hard ok pa se nadam da ću to ipak izvući, dva su još u upotrebi kod dece a četvrti novi je sada kod mene u upotrebi) i taj jedan eksterni hard. Nikako da se nateram da to skupim sve na jedno mesto. Nekad sam o tome baš vodio računa ali ulenjio sam se. Imam takođe i gomilu porodičnih videa snimljenih ranije miniDV kamericom a to je na DVD diskovima i njenim kaseticama. I sve to takođe treba da se sredi i sakupi. Cloud je zato definitivno najbolje rešenje.

Korisnikov avatar
Rolla
Postovi: 843
Pridružio se: 06 Feb 2018, 15:00

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Rolla » 27 Apr 2024, 09:58

Da li ima neko preporuku za prepaid mobilni net u Makedoniji.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13098
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Saša » 27 Apr 2024, 10:28

Kupiš eSIM od njihovog Telekoma, baš je jeftino: https://www.telekom.mk/prepaid-en.nspx

ftj
Postovi: 13067
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ftj » 27 Apr 2024, 10:59

Sto se tice esima, do sad sam uvek koristio airalo al sad sam nasao povoljnije ako nekog zanima - mobimatter.com

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8837
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Gaginh0 » 27 Apr 2024, 12:39

Kako to funkcioniše? Ako na primer ja odem u Mkd sa D katicom, teba da isključim karticu koju imam (u SIM manager) i onda na neki način kupim e-sim? Potpuni sam nemač pojma što se toga tiče.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10418
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od sebekkg » 27 Apr 2024, 12:41

Kontam da je isto kao sa obične dve kartice. U sim menadžeru izabereš koja kartica je zadužena za pozive, poruke i net.

Sent from my SM-S928B using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8837
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Gaginh0 » 27 Apr 2024, 12:43

Ili mi je manje komplikovano ako imam srpsku prepaid karticu da u Srbiji nazovem call centar i pitam da li ima neki paket za Mkd i uplatim ga :D
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

ftj
Postovi: 13067
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ftj » 27 Apr 2024, 12:57

Obicno je znacajno skuplje da uzmes preko mtsa/yetella npr. za cenu 1 gb ovako dobijes 10.

Obicno telefoni mogu imati samo jednu aktivnu esim karticu pa je nezgodno ako ti je provajderova esim, u tom slucaju nece moci dve u isto vreme da funkcionisu. Neki telefoni mogu imati dva aktivna esima al ajfon npr. ne. Mozes dodati neogranicen broj esim 'kartica' al aktivna moze biti samo jedna.

U slucaju da nije, karticu dodas uz ocitavanje qr koda(ili rucno ukucas), izaberes koja kartica je primarna za voice koja za data i teras.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8837
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Gaginh0 » 27 Apr 2024, 13:00

Ma treba mi samo na 3 dana, svejedno mi jel 5€ ili 25€, samo da me ta 3 dana posluži kako treba. A imam srpsku prepaid karticu kao SIM2. Nego me zainteresovalo to za esim pa rekoh da pitam.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13098
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Saša » 27 Apr 2024, 13:34

Ja sam do sada kupovao eSIM kartice od Nomad i Holafly, ali evo počeli su i lokalni provajderi da nude eSIM-ove on-line i to je često najjeftinije. Meni to štedi strašno puno vremena jer ne moram da tamo tražim lokalne urede provajdera i gubim vreme (najgore je kada negde stigneš recimo u petak uveče ili subotu - možeš da se “slikaš” do ponedeljka u 9.00 h). A najbolji su web prodavci koji nude recimo Net za celu Evropi, što je jako zgodno na proputovanjima, ili dozvoljavaju deljenje na druge uređaje. U svom domaćem paketu inače imam 2 GB neta u romingu svaki mesec i to je dovoljno za navigaciju i tako neke sitnije stvari, no za sve više od toga potrebne su ipak veće količine protoka. Gore pomenuti Nomad mi se pokazao najbolje jer recimo dozvoljava deljenje i na druge telefone (što mnogi ne dozvoljavaju) ali je i skuplji od drugih.

ljubitelj
Postovi: 10614
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ljubitelj » 27 Apr 2024, 23:12

Stigao nn puta petak ili subota uveče, šta je problem?
Radi prodaja provajdera do 22h subotom (kao i radnim danima) a nedeljom već od 10h ujutru je otvoreno.
Ako tih 12 sati ne možeš da preživiš bez SIM lokalnog provajdera već samo sa sprskim roamingom (besplatan) onda je baš baš žestoki problem :)
Da se ograničim , iskustvo je uglavnom sa A1, ostale sam sve isprobao varijante i odavno napustio.

Ja preporučujem A1 u MKD, ubedljivo najbolja opcija zadnjih 10tak godina, turist SIM paket. (doduše skoro svake godine promene nešto u nazivu ali ostane suština, za nekoliko eura dobije se 10GB + lokalni broj za telefoniranje.
Dopuna prepaida na svakom ćošku.

lami
Postovi: 3284
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od lami » 27 Apr 2024, 23:27

Gaginh0 je napisao:Ma treba mi samo na 3 dana, svejedno mi jel 5€ ili 25€, samo da me ta 3 dana posluži kako treba. A imam srpsku prepaid karticu kao SIM2. Nego me zainteresovalo to za esim pa rekoh da pitam.
U principu mts imas dodatak za evropu, 1gb, 3 dana - 700 dinara. Za postpejd se MKD, CG i BIH vode kao zona 0 i primas pozive besplatno.

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока


del cap
Postovi: 27
Pridružio se: 29 Maj 2022, 22:53
Garaža: Citroen C3 Picasso

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od del cap » 28 Apr 2024, 00:58

trojanac je napisao:
27 Apr 2024, 08:57
Ja plaćam O365 licencu zbog OneDrive. A plaćam i Guglu da bi mi slike bile u punom formatu. Sve kad se sabere je mesečno kao jedan malo bolji obrok negde u gradu. I to ne u restoranu. Samo slike vezane za Garažu su preko 600GB. Skupovi, testovi, promocije, skupilo se za ovih 12+ godina.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
Ja već oko 2 godine plaćam MS 365 Family licence za suprugu i mene, za 999din/mes. Oboje imamo svoje naloge i svako ima po 1TB na Onedrive i 365 programe na do 5 uređaja.

Uzeo sam da sređujem skupljene knjige i tekstove, to je 10000+ naslova, za sada su na Onedrive mada bih voleo da nađem smisleno višegodišnje (višedecenijsko) hardversko rešenje.

Kabal
Postovi: 2894
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Kabal » 28 Apr 2024, 01:27

ljubitelj je napisao:Stigao nn puta petak ili subota uveče, šta je problem?
Radi prodaja provajdera do 22h subotom (kao i radnim danima) a nedeljom već od 10h ujutru je otvoreno.
Ako tih 12 sati ne možeš da preživiš bez SIM lokalnog provajdera već samo sa sprskim roamingom (besplatan) onda je baš baš žestoki problem :)
Da se ograničim , iskustvo je uglavnom sa A1, ostale sam sve isprobao varijante i odavno napustio.

Ja preporučujem A1 u MKD, ubedljivo najbolja opcija zadnjih 10tak godina, turist SIM paket. (doduše skoro svake godine promene nešto u nazivu ali ostane suština, za nekoliko eura dobije se 10GB + lokalni broj za telefoniranje.
Dopuna prepaida na svakom ćošku.
Npr u Nemackoj je nedeljom otvoreno?

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8837
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Gaginh0 » 28 Apr 2024, 07:00

Samo javni wc i poneka pumpa (za javni wc nisam siguran) :kezo:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Odgovori