Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od Ji 4Tze » 13 Okt 2020, 17:10

Poenta je da su te u tvoj vojsci nešto (ob)učili da braniš a nikad nije došlo do toga da primeniš u praksi jer sve što su SFRJ i njeni derivati branili, se raspalo na krvav i besmislen način.
Ali dobro si rekao lami, "urušila" :) urušavanje je obično iznutra, zato se i kaže urušavanje, domaća snaga je tu najvažnija, domaća želja da se izađe...

I ispraviće me bolji poznavaoci vojnih operacija ali na Kosovu nije došlo do kopnenog napada nego do pokušaja prodora manjih jedinica UCK uz vazdušnu podršku (i trening od strane NATO jedinica). Ni za to se redovna vojska nije mogla obučiti u kratkom roku vojničke obuke, to što se svim našim vojnicima na tim karaulama desilo, to prevazilazi svaku vojnu obuku koju su dobili u okviru vojnog roka..
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19302
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od Heinz » 13 Okt 2020, 17:26

Po našim tumačenjima to su bile pripreme da NATO kopnenu agresiju koja bi bila navodno u septembru.

Zanimljivo je da je neko od naših komandanata priznao da je preko Paštrika u Albaniju prešlo stotine hiljada izbeglica.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od BigMazzy » 13 Okt 2020, 17:36

Ne znam zašto neki žive u sprdnja državi koja dozvoljava takve sprdnja stvari da se dešavaju u istoj i još se sprdaju sa tuđom nesrećom.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od Ji 4Tze » 13 Okt 2020, 17:50

Ni meni to nije jasno, žali bože života proćerdanih i u toj NATO agresiji i u ostalim sukobima koji su prethodili.
A još mi nije jasnije kako su toliki silni intelektualci nastali iz zlatnog vremena SFRJ dopustili da se desi takvo zlo kakav je bio taj krvavi raspad SFRJ.
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3272
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od srdjanyo » 13 Okt 2020, 18:10

Ostaje žal što se nismo razišli kao Česi i Slovaci. Oni su se podjebavali, režali, ali nisu vodili rat. Dok su oni primali pomoć od tadašnje EZ, mi smo (Srbija i JNA kao instrument vlasti Srbije) dobijali po tintari u svakoj bivšoj republici sem Makedonije i Montenegra, sprovodeći neki Ustav koji je sam dozvoljavao izlazak republika iz federacije. Narod ginuo, danas ne znaju ni zašto. Mrze se ne znaju zašto. Najnerazvijeniji smo deo Evrope, prepun kriminala, korupcije, mafije...

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
OtacMakarije
Postovi: 67
Pridružio se: 02 Apr 2020, 12:36
Garaža: BMW E91
Lokacija: Beograd

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od OtacMakarije » 13 Okt 2020, 18:23

Ишао у 30. години, вјеровали или не. У предзадњој класи, која је "морала" ићи. Размишљао сам и ја да искулирам, као и скоро сви из друштва, али ме је на крају било срамота 5 рођених стричева, који су носили униформу ВРС.
Осталу родбину да не спомињем. А могао сам лако, јер сам био "избеглица" (хебо му ја матер, ко осмисли термин), па сам евидентиран/регрутован тек са 27.

Прво сам био страховито разочаран структуром подофицира и официра. Све алкоси и страшно необразована екипа, а неки су и магистри. Понеки и лудак међу њима.
Пошто сам био већ матор коњ, друкчије сам и гледао на све то.
Жали Боже колико је (била) урушена војска.
Обзиром да сам клинац из рата, нисам се могао начудити незнању претпостављених.

Елем, касарне Јаково, Батајница и Генералштаб на Бањици/Дедињу.
Пјешадијска обука нам је трајала 18 дана, за које сам смршао 8,5kg, а нисам имао баш вишка.
Кад се само сјетим "маскирних" јаја за доручак... Ниједан оброк нисам комплетан појео.

Био сам цртач трага на вертикалној симулационој плочи. Дуго сам се зезао са знањем контра писања (стојиш иза провидне табле и пишеш/црташ контра, да би они испред нормално могли читати) оно што ти диктира везиста.
Никад нисам схватио сврху свега, али није ни чудо, обзиром да нам је обуку држао старији водник, познат по изјави: "За ручак је сува вечера."
Хиљаду и једна анегдота.
На Бањици сам био курир команданта и имао чувени "бијели Шенген", односно дозволу за изласке, која је важила нон стоп.

Не жалим што сам био.
Гледајући моју генерацију, а и ове послије, мишљења сам да би ваљало да нека варијанта обавезног војног рока постоји. Промијени војска нешто у човјеку.

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3674
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od member » 13 Okt 2020, 18:59

Vladapetr
Šta znam, ja nisam ni došao do komisije. Pretpostavljam da je glavnu ulogu odigralo što su nalazi bili sa VMA, sa pečatom načelnika klinike ,a ne nalazi iz civilne bolnice. Ko ima volje i muda da protivreči načelniku klinike.
Takodje sam imao sličnu situaciju kao ti, da sam izostavio zadnje nalaze na kojima je pisalo da će biti uradjena operacija ( nije to nikakva specijalna operacija. Radi se o ugradnji onih cevčica u bubne opne, ).

Ovo u vezi ratovanja. Mislim da sam pisao ranije u nekoj drugoj temi. Ratna linija je bila na 10km od našeg sela. Moj deda je bio u pozadini i 3godine radio posao koji niko drugi nije hteo- pakovao je naše mrtve vojnike. Bilo ih raznesenih od granata, ubijenih metkom i to je još super! Medjutim bilo je mnogo zarobljenih koji su masakrirani, sa odsečenim glavama i delovima tela. Imate na YouTube videozapise, 505.bužimska brigada u kojoj je bilo veliki broj Arapa mudžahedina koji su došli bukvalno da kolju žive ljude. To je uteralo strah u kosti našim vojnicima. Ja se dobro sećam da su komentarisali da svako ima zelenu bombu samo za sebe ako se desi da ga živog uhvate.

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od Rade » 13 Okt 2020, 19:34

Nikad mi nije bilo jasno šalješ vojsku u okupirano područje sa puškom bez municije. Posle obuke koja je skraćena za dve nedelje šetali nas po bivšoj Jugi. Aerodrom Pleso mesto delova za avione izvlačili smo stare krevete. Iz Slovenije smo izvlačili kamione i borbena vozila i to je jedino gde je bilo dobro organizovano. Sećam se decembra 91 poslali me u Bihać i crkne mi cilindar kvačila u motoru prvo me vrate u Banja Luku da čekam deo koji na kraju nisam dočekao. Posle 14 dana pošalju me iz Banja Luke sa neispravnim kamionom da se vratim u Kraljevo bez pratnje i naoružanja. To mi je bila škola života. Ubaciš u 4 brzinu gas i motorna kočnica a Kadinjača poledila. Stignem u Kraljevo oficiri naprave uzbunu otkud sam bez pratnje i onda još kod oficira za bezbednost na razgovor. Imaš svo vreme sveta da odrasteš možda je tome kumovala i situacija koja je bila.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8834
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od Gaginh0 » 13 Okt 2020, 19:37

Da, hteo sam baš da se nadovežem na onaj post o NATO i bombardovanju Mladićevih položaja, pa da spomenem i Mudžahedine.
Oni su po meni majveće zlo ratova devedesetih. Fanatici, placenici, haos...
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

lami
Postovi: 3283
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od lami » 13 Okt 2020, 20:49

@Ji 4Tze za ovo sto je bilo 99, svakako da je znacila obuka, nije bila dovoljna za tako nesto, ali znaci. Nisu samo prasinari bili tu bitni, imao si ljude u rezervi za vezu, za pvo, oklopne jedinice, 63 padobranska...
Ako te iz Albanije granatiraju svakodnevno, plus strateski bombarderi rade tepih bombardovanje na jedinice koje brane granicu, to je kopnena agresija, usled koje su se nasi povukli brzo iz karaule na rezervne polozaje.
Ali se svakako slazem da su sve zemlje SFRJ, mozda sa izuzetkom Slovenije losije prosle, nego da je nadjen neki drugi nacin. Rezultat - dosta ljudi poginulo na sve strane, dosta ljudi pobeglo, industrija razrusena u ratu, sta je docekalo privatizaciju je uglavnom rascerupano. Ti kad odes u zemlje bivse juge, sve su iste price.
Najzesce mi bilo kada mi jedan Bosanac rekao, ali vi imate jake firme, evo Apatinska pivara. Tu sam mu objasnjavao prvo da to vise nije nase, drugo da je kvalitet propao skroz.



Послато са SM-G973F помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5042
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od cozmo » 13 Okt 2020, 21:27

Septembarska klasa 1991/92. Artiljerija.

Septembar - decembar: Pirot - komandir MBČ 120 mm odeljenja, desetar

Decembar 1991 - april 1992:
Miljuši (Karlovac) - Cerovac - Perna - Katinovac - Vrgin Most - ratna dejstva.

Maj 1992 - septembar 1992: Semska Mitrovica - karaula Berkasovo (prekomanda u granične jedinice, većinu vremena smo tamo bili sa ruskim UNPROFOR-om).

U tom periodu kao komandir odeljenja poslat u Čakovce po neku tehniku (tenkove), a zatim u Valjevo po BVP M20 koje smo terali vozom do kasarne Sremska Mitrovica.

Slika

Slika

Malo nam izbušen TAM:

Slika
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od Rade » 13 Okt 2020, 21:52

Ja sam iseljavao Kamensko zar je iko ostao pogotovo Cerovac @cozmo

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka



Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5042
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od cozmo » 13 Okt 2020, 22:00

Martovska klasa je radila dejstva na povlacenju iz Kamenskog i Logorista. Oni su ga bas nagrabusili bili. Mi smo dosli kao pomoc krajem godine. Realno su dejstva prestala nekih mesec dana kasnije, krajem januara. Iz Miljusa smo bili zaduzeni za Turanj, to je bila prva linija. U Cerovcu Tusilovickom linija br. 2. Tu nije bilo dejstva, samo drzanje polozaja.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk

"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od Rade » 13 Okt 2020, 22:05

Mi smo dolazili iz pravca Vojnića pola mesta je bilo spaljeno vozili na tankovanje samo pod ratnim svetlima i sećam se da je celu noć bila razmena vatre sa hrvatskom stranom. A izvukli smo se tako što je kapetan koji je bio tamo pretio da će dići mlekaru ako kolona ne izađe.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5042
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od cozmo » 13 Okt 2020, 22:12

Da, pričali su martovci da je bio haos. To izvlačenje je bilo jedno od gorih u ratu. Plus je valjda nešto u Logorištu dignuto u vazduh. Mi smo imali dejstvo najjače negde oko srpske nove godine 1992. Uglavnom održavanje položaja kad krene pomeranje sa druge strane. Mada taj deo ratišta je bio haotičan i zbog vojske RSK koja je dejstvovala nasumice po gradu i naseljenim mestima, bez komande itd. Dešavalo se da smo zamalo morali da intervenišemo po njima. Par puta su na nas pucali duž Korane ili u okolini Turnja. Otud rupe na kamionu. Mi smo kao artiljerija retko išli u borbene linije, osim na osmatračnicu. Imam par fotografija ruševina između Cerovca i Topuskog.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Odgovori