Kućni ljubimci i njihovi vlasnici

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Kućni ljubimci i njihovi vlasnici

Post od Vladapetr » 21 Jun 2020, 04:22

Obaveza jeste, ali ne mora biti ogromna. Samo treba izabrati pasminu u skladu sa afinitetima i mogućnostima.

Mi smo pre 2 meseca uzeli Boston terijera, ženku. Dobio sam preporuku da je za stan idealan, malo istraživao i prelomio. I nisam se pokajao.

Sa decom je beskrajno strpljiva i pažljiva, ali to tebi i nije toliko bitno jer ti dete više nije malo.
Zalaje jednom u 5 dana, i to uglavnom ako se neka igra ne odvija onako kako je zamislila na druge pse ne laje.
Ne linja se, tj trenutno i ostaje nešto dlaka jer gubi te "dečije" ali nakon toga ne bi trebalo.
Po stanu ne divlja, ispoštuje ako je spopadneš da se igrate ali sama neće da jurca i skače po stanu. Ista priča je i sa izlascima napolje, ako je povedeš super a ako ne - ne buni se. Jedno veče provalim da je prethodna 3 dana nismo izvodili

Od mana: hrče (što mi je sada prilično simpatično) i s vremena na vreme prdi a kad je maziš ispušta neki čudan zvuk, prede kao mačka.

Vrlo brzo se naučila gde u stanu i na terasi može da piša i kenja, tako da ni to nije problem.

Sve i da je mana mnogo više, i da me košta mnogo više energije i živaca, dovoljno je samo da vidiš kako se dete obraduje kad je kuče ujutro zaskoči da je budi, i shvatiš da vredi.

Zbog toga što je pitoma vodimo je sa sobom gde god da idemo a psima je dozvoljen ulaz, za vreme odmora će ići kod nekog od prijatelja/familije ili eventualno u hotel za pse. A možda je i povedemo sa sobom, videćemo.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10394
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Kućni ljubimci i njihovi vlasnici

Post od sebekkg » 21 Jun 2020, 12:05

Pazi nije ni svaki primerak rase isti po temperamentu. Ti si srecan sto ti se zalomilo kuce kojem je mana da krijuci jede eksplozivnu pasuljcinu (sala naravno, psi ne smeju jesti pasulj). Ali kada se ode u odgajivacnicu treba gledati vise stenaca kako se ponasaju u okruzenju i uzeti onog kome je energetski nivo onakav kakav vama odgovara. Ako hocete mienijeg ili energicnijeg. Na taj nacin olaksate sebi trening i kasnije zivot sa psom.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kućni ljubimci i njihovi vlasnici

Post od srdjanyo » 21 Jun 2020, 12:16

Hvala svima na odgovorima. Uspeli smo da je ubedimo da se nabavka psa odloži za koju godinu. Od septembra (ako ne bude korone) mala kreće i u muzičku školu, pa mislim da je i to obaveza više.

Послато са SM-A605FN помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kućni ljubimci i njihovi vlasnici

Post od Heinz » 21 Jun 2020, 12:36

To što dete hoće psa, vama stvara obavezu, a ne njemu.
Dok je štene jede 3x dnevno. Ko će da ga hrani npr u 13-14h?
Gde će i kako pas da bude sam, dok je tako mali, po 8-9h dnevno?

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Kućni ljubimci i njihovi vlasnici

Post od Vladapetr » 21 Jun 2020, 12:42

Imaš li ti kuče ili pričaš napamet? Sve to zavisi od rase, Bostonce npr ne moraš da hraniš u odredjenim terminima. Sipam granule u posudu, ona to po malo gricka ceo dan i ne prejeda se. Kad posuda bude prazna, dopunim.

Dok je manji, na par sati se pas ostavi ogradjen negde u stanu ili na terasi. Imaju u Pet Centru ograde koje se sklapaju i možeš ih bilo gde montirati. Mi je koristimo za spavanje, jer se kuče probudi mnogo pre svih nas pa joj dosadno i gricka patike i nogare stola

@sebekkg nema kod njih velike razlike u "energetskoj efikasnosti", takva je rasa.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kućni ljubimci i njihovi vlasnici

Post od Heinz » 21 Jun 2020, 13:14

I mi od skoro imamo bostonca (sad ima 5 meseci), ne pričam napamet.
To ostavljanje hrane na izvolite se ne preporučuje.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Kućni ljubimci i njihovi vlasnici

Post od Vladapetr » 21 Jun 2020, 15:27

Jbg, meni tako rekla žena od koje sam je uzeo, samo Bostonce gaji već godinama. Za ova dva meseca nikakve probleme po tom pitanju nismo imali, ne goji se niti jede više nego prvog dana.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Kućni ljubimci i njihovi vlasnici

Post od BigMazzy » 21 Jun 2020, 23:13

Heinz je napisao:I mi od skoro imamo bostonca (sad ima 5 meseci), ne pričam napamet.
To ostavljanje hrane na izvolite se ne preporučuje.
Slažem se u potpunosti.
Nikad to nisam praktikovao ni kod jedne rase koju sam imao. Pa čak ni kod mačaka.
Štenci su hranjeni tri puta dnevno, pa dva puta i na kraju kad odrastu, jednom dnevno.
I pridržavamo sam se one "mudrosti" ako hoćeš aktivnog psa preko dana, hrani ga uveče.
Mnogi se zeznu pa se pas najede ujutro, napije vode, pun želudac a onda napolje, trčanje, skakanje pa rizikuje torziju želuca, povraćanje, reflux itd.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


NemanjaOOOO
Postovi: 354
Pridružio se: 02 Avg 2019, 10:43

Re: Kućni ljubimci i njihovi vlasnici

Post od NemanjaOOOO » 22 Jun 2020, 01:14

Mi smo takodje u situaciji da se lomimo oko psa, zbog dece naravno. Cerkica (5 god) je totalno odlepila, ne moze da prodje pored nekog psa, a da ga ne pomazi. I to mislim da nije od onih sto ce ih drzati mesec dana i to je to, kod dede ima psa (Pulina) i nema sta mu ne radi, pre 2 nedelje sam im dovukao 3 maceta, isto kod deda, pa to svaki dan oplace, nedostaju joj macici.

Ono sto mene najvise muci, sta raditi sa psom dok nismo kuci, vrtic, skola, posao, pre 16h nema nikoga kuci, znaci od 8-16h pas bi provodio sam u stanu, sta mi nekako nehumano, e sad da li i vi sto imate ljubimce tako radite ili?

Nekako smo se porodicno slozili da bi nam skotski ili kako ga neki zovu vesty terijer najvise odgovarao, mada meni se svidja i gore pomenuti bostonac, ali samo meni.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Shone STI
Postovi: 216
Pridružio se: 07 Nov 2012, 11:59
Garaža: Subaru Impreza WRX STI
Lokacija: Pančevo

Re: Kućni ljubimci i njihovi vlasnici

Post od Shone STI » 22 Jun 2020, 07:25

Nije drama da pas ostaje toliko sam ako mu se ostalo vreme posvećuje pažnja. Oni uglavnom prespavaju taj period. Za to treba od početka navikavanje i neće biti problem. Ja mog nisam navikavao (bigl) on ide svuda samnom i nikada ne ostaje sam, ali to je zato što sam ja tako želeo.

Послато са SM-N975F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kućni ljubimci i njihovi vlasnici

Post od Heinz » 22 Jun 2020, 08:06

Westie je opasan lajavac, imati to u vidu.

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Kućni ljubimci i njihovi vlasnici

Post od BigMazzy » 22 Jun 2020, 10:00

Štene kad dođe u stan mirno je prvo vreme i još uvek je mali. Malo će cvileti I to je to. Međutim, posle par meseci, a ne zaboravimo da je pas štene do prve godine a neke pasmine se tako ponašaju i do druge, uglavnom dolazi do toga da mu bude dosadno a neretko i iz besa što mu nema vlasnika i što je sam, ume da nađe sebi zanimaciju u vidu cepanja nameštaja, bez obzira na količinu igračaka koje ste mu obezbedili. Uz to propratno ide i lajanje koje može vrlo nervirati ceo komšiluk, pogotovo ako je u kućnom boxu.
Napisaću sad iz ličnog iskustva.
Kovrdžavi Bišon, vrlo zahvalan za stan. Apsolutno nema mirisa, dlaka mu se ne linija, ne opada apsolutno. Jedino što mora na šišanje svaka tri meseca. Pošto količinski malo jede, od 100-200gr premium granula, može svako da mu priuštiti vrhunsku hranu, što se odražava na kvalitet dlake i opšte pozitivno zdravstveno stanje. Naš je posećivao veterinara samo za redovne vakcine.
Kad je ostajao sam kod kuće vrlo retko, pa čak i na par sati, umeo je da napravi haos. Glodao stolice, pocepao na ulaznim vratima tapacirung sa istih......
A umeo je i da laje po par sati, po rečima komšija. Da napomenem, ostajao je samo par sati sam. Pre ostajanja izvođen u duge šetnje itd.
To se sve smirilo nakon godinu ipo dana. Više nije pravio probleme.
Jedino mu se redovno seku kandže i čiste uši od dlaka da ne bi dolazilo do upala usled skupljanja voska u ušima.
Moje komšije iznad mene, uzeli istu rasu. Bili ubeđeni da im je pas miran kad nisu tu, po 6 sati. Onda su jedan dan zatekli haos u stanu plus su komšije snimile zavijanje i cviljenje.
Naravno, pre nego su uzeli psa, rekao sam im sve ovo što sam ovde napisao, al ajd.

Nemački Boxer, vrlo inteligentna pasmina par puta je pravio gluposti kad nismo u stanu, al posle kažnjavanja je skapirao da mu se ne isplati pa je onda pribegavao osvetama u vidu da se olakša samo na moj jastuk ili da se valja po istom, a psi sa kratkom oštrom dlakom ostavljaju istu zabodenu u mebl, posteljinu, a vrlo teško se izvlači iz iste, skoro pa na moguće. E sad, boxer je "štene do kraja života" i extremno su privrženi vlasniku i sa njima je igranka do poslednjeg dana u pozitivnom smislu. Što se tiče ostajanja u stanu bez ikoga, smire se al tek nakon dugo vremena. Inače pasmina koja vrlo pa skoro I nikad ne laje.
Jedina mana je kratka dlaka i njihova veličina za manje stanove.
Ako se uzme iz sumnjivog legla mogu biti dosta bolešljivi I podložni raznim tumorima. Naš je bio zdrav, na svu sreću.

Još jedna rasa idealna za stan patuljasti Šnaucer, vrhunski čuvar, natprosečno inteligentan, privržen, ne linja se, nema mirisa, ista priča kao sa bišonom. Možda se i najbrže adaptiraju ostajanju u stanu bez ikog.
Za razliku od bišona, brže se dresira al je tvrdoglavi. Ima to neko aristokratsko držanje i stav.

Sve tri pasmine su ultra privržen deci, i lako se dresiraju. Sve sam naučio do prve godine da slušaju komande, idu uz nogu bez povodca itd. Neki brže savladaju, neki sporije, al to je do pasmine.

Primer mog kuma, uzeo štene Ridžbeka. Ostao je bez troseda prvi put kad ga je ostavio samog, nije hteo da me sluša. Jbg. Uzeo je na kraju kućni box, kavez, al smo onda mi ostali bez sluha od zavijanja i lajanja, (pošto je stan do mene), dok se pas nije navikao. Mada i sad hoće da zavija i cvili.

Moj savet, ako uzimate štene psa, prvih šest meseci ne bi trebao da ostaje sam, taman dok se ne adaptira, ne nauči neka pravila ponašanja i postepeno odvajanje od vlasnika, na pola sata, sat, dva itd.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


NemanjaOOOO
Postovi: 354
Pridružio se: 02 Avg 2019, 10:43

Re: Kućni ljubimci i njihovi vlasnici

Post od NemanjaOOOO » 22 Jun 2020, 13:34

BigMazzy, hvala za preneseno iskustvo i dobro si me podsetio na patuljastog snaucera, takodje jedna od opcija koja mi se svidja. Vise sam za koji znaju i da zalajubi da budi cuvari, mada nema mi nije potreban cuvar, ali se nikada ne znam, ali opet s druge strane zahvalni su kao kucni ljubimci. Nisam nikako za pse koji su neki modni trend ili sta vec i koji se koriste tako reci u te svrhe.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Kućni ljubimci i njihovi vlasnici

Post od member » 22 Jun 2020, 14:00

Hvala za ovaj post.
"Pas u stan" je jedna od tema koja kod mene bukvalno ne postoji ni pod tačkom razno.

Ovaj post mi samo potvrđuje moj stav. Možda je i neispravan stav, ali neće se menjati.

Ali ako jednog dana preselim u kuću, slobodno nek nabave 2-3-5 pasa/mačaka ili koju god životinju požele, nemam ništa protiv.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kućni ljubimci i njihovi vlasnici

Post od Heinz » 22 Jun 2020, 14:40

A tu dolazimo do teme "nisu svi psi za dvorište" ili "ako šetaš velikog psa 3h dnevno svejedno mu je da li je u 25 kvm ili u 250 kvm".

Odgovori