Klimatske promene i buducnost...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45781
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Klimatske promene i buducnost...

Post od Geza » 28 Sep 2022, 23:10



Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Klimatske promene i buducnost...

Post od ljuba » 10 Okt 2022, 08:27

Pregovaranje sa Holandksim seljacima. Bio je jedan prekid da se napravi kao bolji pristup (citaj ne samo zatvaranje) seljacima. Pa su uhvatili (hot mic) jednog Holandskoh politicara (zeleni) koji je rekao ukratrko sledece: Brzo da sve usvoimo dok narod (seljaci) ne shvati sta smo napisali u izvestaju :)
Džesi Klaver u video snimku: 'Zaveži ga'
„Ovaj izveštaj, ovo je samo Van der Val. Dakle, ovaj kabinet je politički oslabio. Van der Valova politika. Dobro”, čujete kako Klaver kaže na snimku. „Usput, moramo da ubrzamo. Ako vam je sve u redu sa ovim: u redu, vežite ga, rekao bih kao kabinet. Ne čekajte 14. oktobar. Sada kada su svi oduševljeni, uradio bih dodatni savet ministara, kucnuo savet sutra i otišao!“

Žena sa kojom razgovara kaže da će inače trebati još nedelju i po dana. „Puno predugo“, kaže Klaver. „Onda će svi to ponovo pogledati i opet će biti protesta, mislim, kada zaista vide šta piše. To podržava sve na šta su bili ljuti, to ostaje."
https://www.rtlnieuws.nl/nieuws/politie ... or-filmpje

PS: Naravno svi odmah peru ruke od njega :) ono kao nismo tako mislili ....

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Klimatske promene i buducnost...

Post od ljuba » 19 Okt 2022, 18:50


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Klimatske promene i buducnost...

Post od Heinz » 28 Okt 2022, 09:30

https://www.rts.rs/page/magazine/sr/sto ... omene.html
NASA otkrila više od 50 zona „super emitera“ metana širom sveta

...
Metan je odgovoran za otprilike 30 odsto globalnog porasta temperature do danas. Iako ga ima mnogo manje u atmosferi od ugljen-dioksida, metan oko 28 puta više doprinosi efektu staklene bašte na vekovnoj vremenskoj skali. Samo tokom dvadesetogodišnjeg perioda pokazao je 80 puta je snažnije dejstvo.

Metan se zadržava u atmosferi samo jednu deceniju, u poređenju sa stotinama ili hiljadama godina koliko opstaje ugljen-dioksid.

To znači da bi drastično smanjenje emisije moglo za nekoliko desetina stepena Celzijusa da smanji temperaturu od projektovanog nivoa globalnog zagrevanja do sredine veka, i tako omogući da se održi u životu cilj Pariskog sporazuma da se prosečno povećanje temperature Zemlje ograniči na 1,5 stepeni Celzijusa, prema Programu UN za životnu sredinu (UNEP).
...

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Klimatske promene i buducnost...

Post od ljuba » 02 Nov 2022, 11:30

U Holandiji (glavno savetodavno vece - stepenica pred ustavni sud koji je inace ranije doneo ovu zabranu) su upravo zatvorili vecinu velikih gradjevina. Tako to ide kada niko nema ideju sta radi... Mislim zaista ocekuju da prestane sve da se radi? I to po odluci suda?

MOB su zeleni koji su tuzili drzavu sudu: https://mobilisation.nl/en/
Sudija ukida izuzeće za izgradnju, velike posledice po projekte

Državni savet je potkopao važan stub vladine politike azota. Komisija je odlučila da se azot oslobođen tokom izgradnje projekata ne može zanemariti. Time je okončana takozvana građevinska izuzeća.

Prema Državnom savetu, to ne znači da će doći do potpunog zamrzavanja izgradnje. Sada je potrebno unapred proceniti koliko se azota oslobađa tokom svakog građevinskog projekta i kakve su posledice. To će dovesti do velikih kašnjenja. Takve kalkulacije traju mesecima i nedostaje stručnjaka koji bi mogli da pripreme ovakve izveštaje.

Državni savet je presudio u slučaju megaprojekta Portos. To znači da CO2 iz kompanija u luci Roterdam mora da se skladišti u praznim gasnim poljima ispod morskog dna. Postupak je pokrenula organizacija Mobilizacija za životnu sredinu (MOB), koja se zalaže za očuvanje biodiverziteta.

Upravni sudija je dao kratko obrazloženje presude:


1:13 Državni savet: izuzeće za izgradnju se ne može koristiti
MOB, čije je lice Johan Volenbruk, tvrdi da se azot oslobađa i tokom izgradnje infrastrukture za podzemno skladištenje, koji se taloži u dinama Južne Holandije. Prema MOB-u, evropska pravila o zaštiti prirode propisuju da se to mora uzeti u obzir prilikom davanja dozvole. Sa ovim se slaže i Državni savet u današnjoj odluci.

Dozvola za projekat se može dati samo ako je izvesno da pojedina zaštićena prirodna područja neće biti oštećena, kažu u Državnom savetu. Izuzeća koja je odobrila vlada zasnovana su na merama koje uglavnom tek treba da budu sprovedene. Prema rečima sudije, uopšte nije izvesno da li će to imati željeni rezultat. To je takođe zato što vlada ima samo ograničen uticaj na to.

Kozji put
Ovo će staviti tačku na izuzeće za izgradnju, koje je stvoreno nakon ranije presude suda o azotu 2019. Izuzeće je bilo svojevrsni pravni kozji put da se okonča ćorsokak stvoren tom presudom pre tri godine. Izgradnja je tada praktično stala jer nikakav dodatni azot nije smeo da padne u područja Natura 2000, koja su zaštićena evropskim pravilima.

Da bi se sektor ponovo pokrenuo, vlada je uvela izuzeće za izgradnju u julu 2021. To je značilo da više nije bilo potrebno istraživati koliko je azotnih padavina prouzrokovano izgradnjom ili rušenjem nekog projekta. To više nije igralo ulogu kada je dozvola data, jer su emisije azota privremene, tvrdi se. U obzir su uzete samo trajne padavine azota nakon puštanja u rad, kao što je saobraćaj na putu ili štetne emisije krava u štali ili novoj fabrici.

Kašnjenje
To više ne dozvoljava najviši upravni sud i to ima velike posledice na buduće građevinske projekte, ne samo na puteve, fabrike ili štale. Presuda bi, paradoksalno, mogla da dovede i do kašnjenja projekata održivosti, poput vetroparka, upozorio je pre meseci ministar Jeten za klimu i energetiku. Štaviše, prema njegovim rečima, „nastaju akutni problemi za niz energetskih projekata od nacionalnog značaja „.

Sudija je razgovarao i o posledicama po Portosa. Projekat će biti odložen, ali nije van koloseka, ističe se u presudi. Već je napravljen popis azotnih posledica projekta, ali je to dostavljeno prekasno u proceduri. Zato je ovo privremena presuda za Portosa i upravni sud će naknadno doneti konačnu odluku.

MOB zadovoljna
MOB u odgovoru kaže da je „veoma zadovoljan“. „Holandija je ustavna država i vlada mora da se pridržava nacionalnih i međunarodnih pravila. Prema rečima advokata organizacije Valentijna Vestena, izjava je logična: „Ovo bi svako mogao da predvidi. Zato ne očekujemo da će izgradnja stati. Sektor je to već predvideo“.
https://nos.nl/artikel/2450753-rechter- ... -projecten

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Klimatske promene i buducnost...

Post od ljuba » 02 Nov 2022, 14:03


Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Klimatske promene i buducnost...

Post od A170T » 02 Nov 2022, 16:50

Danas sam se skuvao, ovde na jugoistoku skoro udarilo u 30 stepeni. Definitivno otišlo vreme u aut...

Послато са MI 9 помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2300
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Klimatske promene i buducnost...

Post od Skipper » 02 Nov 2022, 18:35

Ja bio danas na terenu u Kruševcu, šetao se u majci, vedro, nigde oblaka, 20+ stepeni. Vratim se u BG popodne, sunce se nije pojavilo uopšte, 11 stepeni.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Klimatske promene i buducnost...

Post od ljubitelj » 02 Nov 2022, 19:55

Ja sam danas radio napolju i pošteno sam se smrzao, i evo počeo nos da curi...
Magla i smog ceo dan, obala Save kod Gazele. A najavili 20+C za Bgd i ja se tako pripremio, totalni promašaj...

Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Klimatske promene i buducnost...

Post od A170T » 02 Nov 2022, 22:01

Ovde danima se vrti oko 25c, molimo se Bogu za neku kišu ali ništa od toga.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Klimatske promene i buducnost...

Post od carov2 » 03 Nov 2022, 07:56

Opisao si ga bato kao da si u Sahari.

Sent from my LE2121 using Tapatalk


Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Klimatske promene i buducnost...

Post od A170T » 03 Nov 2022, 10:32

Opis je takav zato što od Jula ove godine moje mesto ima problema sa vodosnabdevanjem. Vode je sve manje i manje kako vreme prolazi, a prognoza je vedra i sunčana.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Klimatske promene i buducnost...

Post od carov2 » 03 Nov 2022, 11:03

To je druga priča, postovi su zvučali kao da umirete od vrućine, pa vam treba da rashladi malo.

Sent from my LE2121 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Klimatske promene i buducnost...

Post od Gazu » 03 Nov 2022, 11:12

Mislim da je krenulo tako nekako, a onda se @A170T setio svoje muke.😛

Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Klimatske promene i buducnost...

Post od A170T » 03 Nov 2022, 18:57

Zvučalo je tako, ali nije bila namera. Bilo je u prognozi za vikend, ako kako vikend dolazi količina padavina sve manja tako da od toga nema ništa...

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Odgovori