Destilerija

Razne teme, pitanja, iskustva
Dođoš
Banned
Postovi: 186
Pridružio se: 14 Nov 2020, 10:02

Destilerija

Post od Dođoš » 15 Dec 2020, 09:31

Otvaram ovu temu kako bi kolege a i ja sam diskutovali,savetovali,polemisali u vezi kupovine i proizvodnje pre svega rakije,vina i svega ostalog.
Prvo pitanje ,gde ima dobre jabuke rakije da se uzme u Ns-u? :isplazijezik: nisam proizvođač,isključivo konzument :mangup:

Korisnikov avatar
sasa lbg
Postovi: 1569
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:11
Garaža: citroen C5 ,passat B3,citroen C3,vw caddy
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Destilerija

Post od sasa lbg » 15 Dec 2020, 10:34

Imas na FB grupu "Rakija i rakijasi(bez cenzure).


Послато са SM-N970F помоћу Тапатока


Mares
Postovi: 878
Pridružio se: 13 Avg 2012, 19:44
Lokacija: NS

Re: Destilerija

Post od Mares » 15 Dec 2020, 10:50

Ja vec par godina uzimam rakiju od coveka sa limana 2 (fruskogorska) a koji inace ima svoju destileriju u Vrdniku. Nisam siguran da li ima jabuku (mada mislim da ima jer pece skoro sve vocke), najbolje da ga pozoves, ja od njega uzimam kajsiju koja je skroz koretkna za cifru od 1000din, interesantno je da covek pravi i domaci vinjak (600din) koji mi je bolji od rubinovog, malo je blazi i vise vuce na badel. U svakom slucaju koliko god da se nasviram, sutradan nisam imao mamurluke pa mogu reci da mu je alkohol "cist" tj. nisu brlje u pitanju. Covek se zove Milan, mob. 063 573 779. Njegov brat inace drzi vinariju Macak iz Iriga.

Ja sa drugom pravim crno vino, eto sada nam je sesta godina, kao hobi, male kolicine, samo za nas tj. drustvo. Pravimo samo vranac (mada smo prosle godine radili sortu probus jer covek od koga nabavljamo vranac nije imao za prodaju jer mu grad sredio vinograd). Vino koje dobijemo je neuporedivo bolje u odnosu na ova industrijska, komercijalna vina, usudio bih se reci da je u rangu ako ne i bolje od nekih vina od lokalnih fruskogorskih vinarija. Inace nisam ni strucnjak ni vinopija sto se tice vina, tako da u vecini slucajeva pijem samo ovo vino sto napravimo.

U zadnjih mesec dana sam krenuo da se informisem o proizvodnji dzina, planiram da krenem kao hobi, male kolicine, samo za sebe, pa ko zna u kom ce to pravcu otici, mozda napravim i malu destileriju ako uspem da ostanem trezan :D

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Destilerija

Post od nidza » 15 Dec 2020, 10:57

Za dobru jabuku, zovi vinariju Deurić, iz male Remete, poslaće ti poštom. Ja se tamo snabdevam jer baš volim njihovu rakiju.

Ako imaš klince, naruči i sok od jabuke, nisi još pio takav, sem ako si ga sam pravio.

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1360
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Destilerija

Post od Momčilo » 15 Dec 2020, 11:06

Mi smo pravili pre možda već 7-8 godina rakiju od jabuke, ali nema ona meni neku aromu da bih je pio. Ove godine smo pravili rakiju od dunje i viljamovke, i baš sam zadovoljan kako je ispala. Uvek sam bio skeptik prema tim komercijalnim rakijama, čak i od "domaćina" koji to prave jer sam viđao i čuo svašta.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Destilerija

Post od nidza » 15 Dec 2020, 11:26

U tome i jeste fora sa jabukom, da ako se pravi kao obična rakija - direkt iz prvog vrenja, to bude slabo i nikakvo. Ovo što preporučujem je nešto sasvim drugo, savetujem da proba svako ko voli konjake, burbone, viskije i druge obojene napitke.

Dođoš
Banned
Postovi: 186
Pridružio se: 14 Nov 2020, 10:02

Re: Destilerija

Post od Dođoš » 15 Dec 2020, 11:40

Nemam fejs,insta,itd. Bacicu oko preko zene. Ja uzimam od poznanika Benišek Veselinović Sr.Karlovci,odlicne rakije,odlicna vina,cene uredu,ako ima vremema donese na kucnu adresu. U potrazi sam za dobrom jabukom,preferiram domaće,ako kupujem za poklon ili sebi onda biram kajsiju od manastira kovilj ili žuta osa(naljbolja rakija ako se ja pitam)koju sam pio.
Poslednja izmena od Dođoš u 15 Dec 2020, 11:53, izmenjeno 1 put ukupno.

markoue
Postovi: 907
Pridružio se: 21 Nov 2016, 15:56
Garaža: Passat B7 2.0 TDI, PUG 307 1.6 16V

Re: Destilerija

Post od markoue » 15 Dec 2020, 11:50

Ja licno pravim svoju rakiju, ali takodje kupujem rakiju od prijatelja koji se generacijama bave proizvodnjom.
Porodicna firma je u pitanju, ali njihove rakije koriste poznati restorani i kafici vec godinama (Durmitor, Tegla bar itd.).

Da budem iskren, njihova rakija je bolja od moje. Kod sljivovice je stvar u kvalitetnoj dzibri. Zbog nedostatka vremena, ja ne orezujem drvece, ne stitim ga zimi itd, a takodje i kupim sljivu svega par dana. Oni to rade tokom cele godine, samo kupe sljivu preko dva meseca, uopste ne tresu drvece. Ostatak procesa je prilicno isti za sve, jedino ako je neko bas neiskusan moze da upropasti.
Сад му није ништа...

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10387
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Destilerija

Post od sebekkg » 15 Dec 2020, 12:04

Ima tu i do šljive i koliko stoji i koja je šljiva u pitanju.

Mene interesuje da li imate preporuku za divlju krušku?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
sasa lbg
Postovi: 1569
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:11
Garaža: citroen C5 ,passat B3,citroen C3,vw caddy
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Destilerija

Post od sasa lbg » 15 Dec 2020, 12:09

Ja pecem svoju rakiju iskljucivo sljivu.
Nikad ne kupujem rakiju ,mi to izmedju sebe razmenjujemo pa se uvek probaju razlicite rakije.
Jabuku ne pecem nesto nemam volje za tim ali volim je popiti po nekad ipak je to jedina rakija bez metila.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12306
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Destilerija

Post od shandu90 » 15 Dec 2020, 12:22

nidza je napisao:Za dobru jabuku, zovi vinariju Deurić, iz male Remete, poslaće ti poštom. Ja se tamo snabdevam jer baš volim njihovu rakiju.

Ako imaš klince, naruči i sok od jabuke, nisi još pio takav, sem ako si ga sam pravio.
Nisam znao da imaju i rakije. Bio sam letos na nekom druzenju tamo, samo nam ona vina poturali.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Destilerija

Post od nidza » 15 Dec 2020, 12:59

Kako vam nisu poslužili rakiju za dobrodošlicu? Na mene je ostavila utisak i sad sam već nekoliko puta poručivao, donesu mi na firmu kad im prolazi kurir.

Što se vina tiče, da bude iskren, nisam pao u nesvest. Mislim da za taj novac koji oni traže može da se bira i bira domaćih vina, boljih.

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Destilerija

Post od gazza » 15 Dec 2020, 12:59

sebekkg je napisao:
15 Dec 2020, 12:04
Ima tu i do šljive i koliko stoji i koja je šljiva u pitanju.

Mene interesuje da li imate preporuku za divlju krušku?
Ognjena, odlicna

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1360
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Destilerija

Post od Momčilo » 15 Dec 2020, 13:09

Što se tiče vina, do sad smo uzimali od Ačanskog iz Banoštora, odlično vino.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Destilerija

Post od dragvorl » 15 Dec 2020, 15:46

Sa drugarom koji ima kazan smo pekli kajsiju i breskvu pre 2 godine. Breskva je narocito dobro ispala, jos imam neku kolicinu i samo se koristi u posebnim prilikama.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori