Novi Sad

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9034
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Novi Sad

Post od Darko » 02 Jul 2022, 20:48

Verovatno si u pravu.

Kod mene konkrentno, u prodaji mesovite robe, kartice su malo po malo dosle na 20+% prometa.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi Sad

Post od Gazu » 02 Jul 2022, 21:25

A na koji veliki parking misliš @Rade? Misliš na onaj gde se parkiraju i autobusi? A ima i onaj zavučeniji, kad se kolima prođe centar, pa posle montića prva levo - taj parking što je paralelan s tim glavnim međumesnim putem.

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Novi Sad

Post od Rade » 02 Jul 2022, 21:43

Da tu gde i autobusi staju taj drugi ti je iza škole i dosta je manji. Najveći problem je parkiranje u blizini manastira.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka



Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi Sad

Post od Gazu » 02 Jul 2022, 22:19

Da, to se slažem. Ja sam se ranije tu u samom centru najčešće parkirao, ali zbog neiskustva. Kreneš prema Karlovcima, logično ti - ka centru, i tu ima taj mali parking samo, a ova druga dva su onda dalje nekako skrivena - trebaš znati a njih. Kapiram da se i mnogi drugi tako zeznu, inače je daleko prijatnije parkirati se i dalje, a da odmah nađeš parking, nego da tumaraš.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7020
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Novi Sad

Post od DukeNS » 04 Jul 2022, 14:38

Provizije za placanja karticom su cista pljacka i po meni bi zakonski morale da se ogranice na 0,5% ili manje.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Novi Sad

Post od dragvorl » 04 Jul 2022, 15:31

Ja ne znam da li ima tih provizija preko. Znam da su u Madjarskoj uveli da sve maloprodaje moraju od ove godine da imaju terminale. Ni mali iznosi nisu problem. To je drzavi mnogo lakse za kontrolu toka novca.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Novi Sad

Post od ljuba » 04 Jul 2022, 15:57

Pa sam kes kosta dosta, morale bi i digitalne transakcije da kostaju. Ja sam uvek za trziste, a drzava da omoguci standardizaciju i zdravu konkurenciju.... A cena kolika god moze da bude ....

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Novi Sad

Post od Vladapetr » 04 Jul 2022, 16:21

dragvorl je napisao:
04 Jul 2022, 15:31
Ja ne znam da li ima tih provizija preko. Znam da su u Madjarskoj uveli da sve maloprodaje moraju od ove godine da imaju terminale. Ni mali iznosi nisu problem. To je drzavi mnogo lakse za kontrolu toka novca.
U Mađarskoj su provizije 0.2% - 0.3%. Ovde kad uhvatiš da ti daju ispod 1.5% da se lupaš po dupetu od sreće. Plus, kad si mali ne možeš da dobiješ naplatu samo po procentu nego ti uvale i minimalan iznos po transakciji koji za manje transakcije (hleb, novine, cigare...) pojede svu zaradu ili te čak vodi u minus. Onda genijalac dođe do lokalne trafike ili piljare pa digne dževu zašto neće da mu prime karticu za kupovinu hleba i kutije cigara...
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi Sad

Post od Gazu » 04 Jul 2022, 19:22

^ E to, takve stvari!

Zaboravio sam ja detalje, ali kad sam razgovarao sa ženom što u komšiluku drži zdravu hranu, baš je takve stvari opisala. Oni drže radnju čija je osnovna prednost da se sve kupuje za jeftino. I ljudi im dolaze i prave male promete - zbog prirode njihovog posla, i njih bi terminal po uslovima naših banaka tačno urnisao.

Oni ovako od svoje prodavnice zarađuju koliko im je OK za porodicu, i nisu neki ultraprofiteri. A da je to neko ko zapošljava radnika, pa tačno bi bilo da taj radnik radi za minimalac jer vlasnik ni ne može drugačije. Provizije banaka pojedu ono što bi čovek koji u toj radnji radi trebao da zaradi.

A ljudi se ljute čak i kad im kažeš "ne može kartica za iznos ispod 200 dinara". Ljudi se uvek ljute na prodavca. I onda eto, izbegavajući radnje bez terminala mi upravo dajemo prednost onima kojima nas najviše po ušima.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



kod
Postovi: 315
Pridružio se: 16 Jan 2012, 19:19
Lokacija: Pancevo

Re: Novi Sad

Post od kod » 04 Jul 2022, 23:44

ljuba je napisao:Pa sam kes kosta dosta, morale bi i digitalne transakcije da kostaju. Ja sam uvek za trziste, a drzava da omoguci standardizaciju i zdravu konkurenciju.... A cena kolika god moze da bude ....
bas tako. imamo male trgovce koji zele kes zbog vec pomenute slobode kretanja gotovine u novcanim tokovima ali za to placaju naknadu za uplati pazara. sa druge strane imamo velike trgovce koji bi sve dali da nemaju gotovinu, da povecaju ucesce u placanjima svim drugim nacinima, da vrse isplatu/podizanje gotovine na prodajnom mestu itd.

moramo samo znati da infrastruktura iza svega toga nije jeftina, bilo koji nacin da se izabere a sama diversifikacija na vise nacina placanja (npr. kartice vs. IPS QR Code) zapravo samo povecavaju troskove i onemogucavaju smanjenje troska po transakciji.

drzava jeste uticala i 2018. godine uvela zakon koji je definisao koliko najvise moze biti medjubankarska naknada za karticne transakcije (0.20% najniza) ali to je samo jedna komponenta koja cini ukupnu proviziju koja se ugovara sa klijentom. na to treba dodati troskove karticnih organizacija, infrastrukture, nabavku pos terminala, odrzavanje, podrsku i na kraju marzu banke.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk


Vukasin994
Postovi: 131
Pridružio se: 31 Jul 2018, 17:57
Garaža: Octavia A7 1.6 TDI Style
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi Sad

Post od Vukasin994 » 05 Jul 2022, 01:00

kod je napisao:
04 Jul 2022, 23:44
ljuba je napisao:Pa sam kes kosta dosta, morale bi i digitalne transakcije da kostaju. Ja sam uvek za trziste, a drzava da omoguci standardizaciju i zdravu konkurenciju.... A cena kolika god moze da bude ....
bas tako. imamo male trgovce koji zele kes zbog vec pomenute slobode kretanja gotovine u novcanim tokovima ali za to placaju naknadu za uplati pazara. sa druge strane imamo velike trgovce koji bi sve dali da nemaju gotovinu, da povecaju ucesce u placanjima svim drugim nacinima, da vrse isplatu/podizanje gotovine na prodajnom mestu itd.

moramo samo znati da infrastruktura iza svega toga nije jeftina, bilo koji nacin da se izabere a sama diversifikacija na vise nacina placanja (npr. kartice vs. IPS QR Code) zapravo samo povecavaju troskove i onemogucavaju smanjenje troska po transakciji.

drzava jeste uticala i 2018. godine uvela zakon koji je definisao koliko najvise moze biti medjubankarska naknada za karticne transakcije (0.20% najniza) ali to je samo jedna komponenta koja cini ukupnu proviziju koja se ugovara sa klijentom. na to treba dodati troskove karticnih organizacija, infrastrukture, nabavku pos terminala, odrzavanje, podrsku i na kraju marzu banke.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
Ovde neki napredak treba očekivati tek kad počne usaglašavanje sa Evropskom regulativom. Tamo je usvojena i u toku je implementacija regulative koja značajno liberalizuje tržište odnosno olakšava ulazak malih igrača kojima će banke morati dati infrastrukturu na izvolte i tek tad kreće prava tržišna utakmica.
Ovi naši će kao i do sada prepisati propise u nekom trenutku tako da se isto može očekivati i kod nas. Do tad, dok god dva najveća kartičara drže monopol nema tu nekog napretka. Zastrašujuć je podatak koliko para praktično "iznesu" iz zemlje svake godine kroz provizije. A onda kad vidim da ovi naši nisu u stanju da omoguće beskontaktno plaćanje već i za 300 din moraš da guraš karticu i kucaš PIN, plače mi se...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Novi Sad

Post od dragvorl » 05 Jul 2022, 05:02

Ja se secam kad je pre 4 god vec bilo uveliko bezkontaktno placanje kod nas nije postojalo. Cak sta vise, pretpostavljam da je sistem funkcionisao, ali da nisu znali.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3252
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Novi Sad

Post od srdjanyo » 05 Jul 2022, 07:35

Ako misliš na NFC, ja ga koristim od 2016.godine. Doduše, prvo u Idejama, Delhaize i Univerexport prodavnicama. I svaki put, skoro do 2020. bilo je oduševljenje, tipa "Wow, plplaćate telefonom!"

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока



lami
Postovi: 3257
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Novi Sad

Post od lami » 05 Jul 2022, 08:37

Pretpostavljam da misli na generalno placanje samo prinosenjem kartice, bez provlacenja.
Inace, ne znam od cega to zavisi, ali nekad placanje telefonom preko NFC-a nece da radi, dok kartica normalno prodje. Veoma retko, ali poslednji put mi se to desilo u jednom lokalu u Madjarskoj.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi Sad

Post od Saša » 05 Jul 2022, 08:38

I ja plaćam "telefonom" otkako sam počeo da koristim iPhone. Imao sam i na prethodnom telefonu naravno NFC pozadi ali se za aktivaciju moralo ići do banke, a za to nemam vremena. Ovako sam u dva "klika" jednostavno povezao karticu i počeo to da koristim. Mnogo je komfornije plaćati na taj način nego tražiti i vaditi karticu (a i telefon je uvek uz mene). Inače, trudim da te sitne kupovine plaćam kešom svestan provizija koje imaju trgovci (jer i sam radim u trgovini). Takođe, svi imamo Dina kartice - kod njih je provizija trgovcu najmanja pa su i one eto neko rešenje ako vas baš grize savest (mada je većina ljudi naravno potpuno nesvesna toga ili ih baš briga). :D

Odgovori