Paradajz - voće, povrće - Srbija, Grčka

Razne teme, pitanja, iskustva
gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Paradajz - voće, povrće - Srbija, Grčka

Post od gazza » 14 Avg 2021, 18:06

Da ne trolujemo turističku temu a zapričali smo se

Danas daleko bolja situacija po pitanju kvaliteta paradajza na obližnjoj pijaci. Najvažnije je: stigla prošlogodišnja snabdevačica old school jabučarom od stare fele koja čuva svoje seme i ne meša sa novim. Četiri ploda 2,4kg, ukus da ne komentarišem - sladak ko ananas, pojeo 1 i overio od šećera. Bolji može biti samo grbaljski sa kotorske pijace. E ovaj rado plaćam 200 din.

Poslao slike ortaku Vasilisu koji drži tavernu u selu da ga pitam jel ima ovakav u Grčkoj. Nasmejao se, kaže nekad bili samo takvi a sad da ima ali sve ređe i u manjim količinama jer nema semena da se kupi pa isto kao i ovde, samo ko čuva za sebe i tako garantuje svoj prinos za sledeću sezonu. Na pitanje pošto je - kaže 3-5e, zavisi gde kupuješ. Uglavnom se gaji po ostrvima tipa Naksos, Santorini itd na vulkanskom tlu.


Slika

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45833
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Paradajz - voće, povrće - Srbija, Grčka

Post od Geza » 14 Avg 2021, 20:34

Oko ukusa voća. Pošto je velika konkurencija u proizvodnji, svi se trude da izbace svoj proizvod ranije. To ranije znači da plodovi često ne sazru u dovoljnoj meri. Dovoljno je da plod dobije malo boje i spreman je za dalji transport. Drugo, preprodavaca (nakupaca) je sve više. Koristi se situacija u kojoj proizvođači ne mogu fizički da postignu i branje i prodaju, pa se bira roba koja može da izdrži maltretiranje na više pijaca.
Što se mene tiče nemam nikakav problem sa prodajom, ali zato tempo dva do tri dana u nedelji branje-pijaca zna da bude baš naporan.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Paradajz - voće, povrće - Srbija, Grčka

Post od ikac2000 » 14 Avg 2021, 21:36

Ja sam se sada u Srb toliko najeo odlicnog paradajza, tamo gde ih ja kupukem u DE nisu ukusni toliko.

Ali zato Cherry iz Lidla ovde su mi vrh, izuzetno aromaticni.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3259
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Paradajz - voće, povrće - Srbija, Grčka

Post od srdjanyo » 14 Avg 2021, 21:43

Nikad lošijeg paradajza ove godine. Bar u Novom Sadu, tj. u Mikromarketu, Ideama, Delhaize - Maxi i LIDL prodavnicama. Spolja i liče na nešto, a unutra puni zelenih žila. Odvratno. A cene u nebo otišle od pre 7 dana.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Paradajz - voće, povrće - Srbija, Grčka

Post od OMP » 14 Avg 2021, 22:50

Ja ili žena uglavnom kupujemo na pijaci od istog coveka godinama, naravno sve zavisi od sezone do sezone, nije uvek isti ali je prilicno dobar.
Onaj gore sa slike mi se nikako ne svidja na izgled i ako bih sudio po izgledu ne bih ga nikad kupio.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Paradajz - voće, povrće - Srbija, Grčka

Post od pedja » 15 Avg 2021, 09:22

Ja kupujem kvrgavo volovsko srce i odličan je. Da je po izgledu, prišao mu ne bih.

Najveća mana mu je osetljivost, zbog čega ga ima sve manje, ili su neki hibridi koji omogućavaju da se drže i transportuju u većim količinama (jedan na drugom), što pravo volovski srce ne trpi.


TapaT


Korisnikov avatar
BRABUS
Postovi: 449
Pridružio se: 14 Dec 2016, 08:51

Re: Paradajz - voće, povrće - Srbija, Grčka

Post od BRABUS » 15 Avg 2021, 10:33

@gazza , kupio sam ovakav u Nisu pre neki dan za 100 din kilo, u BG-u je najmanje 200 din kilo i retko ga ima.

Slazem se da je ove godine nikad gori paradajz, idemo polako ka Bugarskom scenariu, gde su zavladale ove nove sorte roze / volovsko srce paradajza koje mogu dugo da stoje na policama na ustrb ukusa. Gde god dodje Lidl i ostali jeftini lanci, lokalna proizvodnja krece da se standardizuje i postaje sranje…

Kad smo vec spomenuli Santorini i Naxos, na Santoriniju dominira shit Lidl paradajz (ko zna odakle), jer su svi turisti tu samo jednom u zivotu na 2-3 dana i nisu tip koji generalno cene kvalitet hrane kao lokalci (Americki cruize turisti). Naxos ima odlicnu hranu, bas je primetno da se ostrvljani bave poljoprivredom

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Paradajz - voće, povrće - Srbija, Grčka

Post od gazza » 15 Avg 2021, 10:49

Verujem da je u unutrasnjosti mnogo jeftinije, ali eto, ovce smo za sisanje i moze im se. Javila mi je sestra iz Sumadije (10km od Topole odakle su ovi od kojih sam kupio paradajz juce) da je takav kod njih u selu maksimalno 80 dinara a da je inace prosecno oko 60 ako je normalne velicine (taj je 150 kod ovih na Kalenicu). Cak mi nije ni problem sto je Kalenic skup, uvek mogu da odem na Bajloni, Djeram ili Vozdovac, problem je sto svi gledaju kako ovi peglaju i onda dizu i sami cene, pa je Bajloni - koji je bio upadljivo jeftiniji - sad vec krenuo da nas sustize. Zemunska je vec slicna po cenama, Blok 44 onako (mada je bolji pijac generalno, zbog ovih uzgajivaca sa Ledina koji imaju dobru ponudu) ali nemam auto pri ruci da se odvezem.

Sa Naxosa svasta dobro stize, krompir odatle je na glasu kao najbolji u Grckoj. Cak se i po supermarketima prodaje odvojeno i po vecoj ceni. Ne znam, jedino u sta sam se uverio je da je bolji od onog sa Limnosa koji je isto tako slabiji od vrhunskog brdskog krompira iz Srbije, sa izuzetkom onog perioda kada je relativno mlad pa ne treba da se ljusti nego se samo izriba sundjerom. Nazalost to je svega mesec dana u godini i to je davno iza nas.

Ima na Santoriniju itekako zanimljivog paradajza, tamo su na delovima ostrva doktorirali proizvodnju na vulkanskoj zemlji bez zalivanja, sto i mene negde zanima. Tu su prinosi mali, paradjz deluje vrlo neugledno, sitan je i kvrgav ali oni koji su ga probali se kunu u njega.


Kabal
Postovi: 2889
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Paradajz - voće, povrće - Srbija, Grčka

Post od Kabal » 15 Avg 2021, 11:39

Ja zadnjih 15 god nisam na pijaci kupio povrce, samo iz svoje baste bez prskanja pa sta rodi rodi

Sent from my SM-N9860 using Tapatalk


gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Paradajz - voće, povrće - Srbija, Grčka

Post od gazza » 15 Avg 2021, 11:54

Salje mi drug iz Krusevca sliku gajbice starog volovskog srca sa pijace u Krusevcu, 80RSD. Isti takav 200 ovde a negde i 250.

Slika

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Paradajz - voće, povrće - Srbija, Grčka

Post od pedja » 15 Avg 2021, 11:58

Najskuplje volovsko na Cvetku je bilo 180, juče, i to ono pink, čvršće i neukusnije. Kreću od 100. Običan paradajz od 60 (sitan, ali ne i mekan).

Ni na Bajloniju ga (volovsko) nisam plaćao preko 200, ni na Dušanovcu, ni u startu, kada je bio najskuplji.


TapaT


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45833
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Paradajz - voće, povrće - Srbija, Grčka

Post od Geza » 15 Avg 2021, 13:01

Grčke jabuke istukao led.

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Paradajz - voće, povrće - Srbija, Grčka

Post od gazza » 15 Avg 2021, 14:53

grčke jabuke ne bi kupio ni da moram, em su skupe em nikakve (ko heroin kod onog popa), potpuno standardizovane sa EU - znači konvencionalne sorte crveni i zlatni delišes, greni smit, modi, evelina.

zimi (kad uglavnom jedem jabuke) ponesem par kg šifre ili kožare iz srbije, ponudim komšije, tamo niko ne veruje da još postoje tako dobre jabuke.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21097
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Paradajz - voće, povrće - Srbija, Grčka

Post od nidza » 16 Avg 2021, 09:10

Tamo verovatno ne smeju da se truju toliko prskanjem, a ovde niko ne kontroliše.

lami
Postovi: 3274
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Paradajz - voće, povrće - Srbija, Grčka

Post od lami » 16 Avg 2021, 10:06

Grcka i kontrola Kako mozes da kontrolises sta ce ko da koristi. Blizu su im i Albanija i Turska, a morski je tu i Ukrajina odakle stize svasta i zabranjeno i falsifikano.
Za zapadnu evropu ajde, ali za juznjake ne verujem.
Jedino sto moze je nasumicna kontrola gotovih proizvoda na kolicinu pesticida, ali s obzirom na eu politiku otvorenog trzista, sumnjam da se rade neke posebne kontrole.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока



Odgovori