Ostavinska rasprava

Razne teme, pitanja, iskustva
Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Ostavinska rasprava

Post od codemaker » 31 Mar 2012, 19:37

Moja sestra želi da se odrekne svog dela stana koji je ostao iza moje majke koja je bila vlasnik.
Svog dela želi da se odrekne u korist mog sina i moje ćerke.
Neko mi reče da se to odricanje već smatra poklonom od tetke i da se na poklone plaća veliki porez.

Zna li neko o tome nešto, znam da na forumu imamo i advokate, za jednog znam i ja, to je Filipović, pa ako možete komentarišite ovo.

Ako je stvarno to poklon, onda ispada da ja i sestra treba najpre da platimo porez na nasleđe a onda još moja ćerka i sin na deo kojeg se u njihovu korist odriče njihova tetka?
Malo mi je to nelogično.

Sa druge strane bez veze mi je da na neki način dezavuišem želju moje sestre i zbog tih silnih poreza, tražim da se onda ceo stan prepiše na mene, ispada kao da otimam nešto.

Ili da sestra prihvati svoj deo a da napiše testament u kom ostavllja svoj deo mojoj deci...

Nisam pametan...
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Ostavinska rasprava

Post od Sloba » 31 Mar 2012, 20:09

Konsultovao sam se sa kućnim pravnikom koji kaže da sestra može da se odrekne svog dela u tvoju korist, a posle ti praviš ugovor o poklonu svojoj deci. Ni na prvo, ni na drugo se ne plaća porez. Sestra se ne može odreći svog dela nasledstva u korist tvoje dece jer oni nisu direktni naslednici, ali može onako.

Tako sam razumeo na brzinu, mada nije to ženina specijalnost, već privredno pravo. Svakako bi trebalo da se završi slučaj bez ijednog plaćenog dinara na ime poreza.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Ostavinska rasprava

Post od ftj » 31 Mar 2012, 20:19

Upravo tako, porez se ne placa samo kada je u pitanju prvo koleno. Potrebno je da se ona odrekne svog dela u tvoju korist a ti kasnije prepises ugovorom o poklonu na decu, mislim da ces tako platiti samo sudsku taksu za overu ugovora.

Korisnikov avatar
mr.Big
Postovi: 2355
Pridružio se: 13 Jan 2012, 21:02
Lokacija: Bgd

Re: Ostavinska rasprava

Post od mr.Big » 31 Mar 2012, 20:38

ftj je napisao:Upravo tako, porez se ne placa samo kada je u pitanju prvo koleno
:plusone:

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Ostavinska rasprava

Post od Paja » 31 Mar 2012, 20:55

Sloba je napisao:Konsultovao sam se sa kućnim pravnikom koji kaže da sestra može da se odrekne svog dela u tvoju korist, a posle ti praviš ugovor o poklonu svojoj deci. Ni na prvo, ni na drugo se ne plaća porez. Sestra se ne može odreći svog dela nasledstva u korist tvoje dece jer oni nisu direktni naslednici, ali može onako.
Upravo ovako.

Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Re: Ostavinska rasprava

Post od codemaker » 31 Mar 2012, 21:31

Hvala svima, to sam i predpostavljao.
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Ostavinska rasprava

Post od Paja » 31 Mar 2012, 21:56

codemaker je napisao:Moja sestra želi da se odrekne svog dela stana koji je ostao iza moje majke koja je bila vlasnik.
Svog dela želi da se odrekne u korist mog sina i moje ćerke.
Neko mi reče da se to odricanje već smatra poklonom od tetke i da se na poklone plaća veliki porez.

Zna li neko o tome nešto, znam da na forumu imamo i advokate, za jednog znam i ja, to je Filipović, pa ako možete komentarišite ovo.

Ako je stvarno to poklon, onda ispada da ja i sestra treba najpre da platimo porez na nasleđe a onda još moja ćerka i sin na deo kojeg se u njihovu korist odriče njihova tetka?
Malo mi je to nelogično.

Sa druge strane bez veze mi je da na neki način dezavuišem želju moje sestre i zbog tih silnih poreza, tražim da se onda ceo stan prepiše na mene, ispada kao da otimam nešto.

Ili da sestra prihvati svoj deo a da napiše testament u kom ostavllja svoj deo mojoj deci...

Nisam pametan...
Sad sam na tenane pročitao sve pa evo odgovora.

Ti i sestra ne bi platili porez jer nasleđujete od majke.
Ako bi se sestra odrekla u ime tvoje dece to se smatra njenim poklnom njima i ona ne plaća porez, ali bi oni morali da plate. I u slučaju testamentarnog nasleđivanja deca bi platila porez.
Ono što je Sloba napisao je najelegantnije rešenje, ali treba voditi računa da sestra treba da se ne primi nasleđa (posledica je da si ti jedini naslednik i ne plaćaš porez), a ne da se primi pa odrekne u tvoju korist (time ti ona poklanja svoj deo i tu je moguće da platiš porez)

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Ostavinska rasprava

Post od pedja » 02 Feb 2019, 20:13

Da malo dignemo temu :D

Da li neko ima ideju, tj da li je bio u situaciji, šta se dešava kada jedan od naslednika premine pre ostavioca?

Dakle, testament postoji, na dva jednaka dela, jedan naslednik je sin (jedinac), a drugi je rođak (koji je preminuo). Šta se dešava kada ostavioc premine?

U Zakonu piše da naslednik mora biti živ, ali da li se njegovo nasledno pravo prenosi njegovim naslednicima (deci) ili ne?

TapaT


Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Ostavinska rasprava

Post od Ralee » 04 Feb 2019, 14:39

Ne. Kod testamenta se ne prenosi, ako nije odredjen supstitut, vec pripada sanasledniku ili zakonskom nasledniku, a to je ovde sin jedinac.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Ostavinska rasprava

Post od pedja » 04 Feb 2019, 19:07

Da, tako nekako zaključismo na kraju.


TapaT


Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Ostavinska rasprava

Post od Ralee » 08 Feb 2019, 12:57

Procitaj clanove 116 i 140 ZON-a.

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3252
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Ostavinska rasprava

Post od srdjanyo » 10 Feb 2019, 10:42

Nije ostavinska, ali je komplikovano.

Tašta je 1980-ih kupila 2.5 jutra zemlje, koju sad obrađujemo. Bivši vlasnici su umrli, tašta nema papire o vlasništvu jer tvrdi da je ostavila kod njenog advokata koji je to radio. Advokat, ne može da nađe papire o vlasništvu, kao ni kupoprodajni ugovor. Nijedan papir ne postoji o vlasništvu. Tašta redovno plaća porez na ime prethodnog vlasnika koji je preminuo (?!). Čak su tražili u katastru, ali nisu mogli da nađu.
Da li postoji neki drugi način da se dođe do vlasničkog lista i kupoprodajnog ugovora ili da li je tu parcelu država naprosto opisala i "nacionalizovala"?Da li može neki pravnik na forumu da nam pomogne, pošto je situacija zaista hitna?

Послато са SM-A605FN уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Ostavinska rasprava

Post od Ikac » 10 Feb 2019, 15:50

Neka me neko ispravi ako grešim, ali ukoliko je ugovor overen u sudu, trebalo bi da postoji jedna kopija u sudskoj arhivi.

Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Ostavinska rasprava

Post od Joker » 12 Feb 2019, 08:45

ovde možeš da proveriš ko je po papirima vlasnik. Izabereš opštinu - katastarsku opštinu i upišeš broj parcele.

http://katastar.rgz.gov.rs/KnWebPublic/ ... ccess.aspx

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Ostavinska rasprava

Post od Ralee » 12 Feb 2019, 11:09

Bas kao sto Ikac kaze, mora da postoji primerak u arhivi suda kako ugovora tako i klauzule.

Odgovori