Mobile uploads

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45819
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Mobile uploads

Post od Geza » 02 Jun 2019, 23:00

Ima katedrala i u Vršcu.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Mobile uploads

Post od snork » 02 Jun 2019, 23:11

Evo sa srpske Wikipedije. Papa Benedikt XVI je menjao organizaciju u Srbiji pre desetak godina, uvedena je npr. Sremska biskupija sa sedištem u Sremskoj Mitrovici, dok je pre toga ceo Srem pripadao Đakovačko-sremskoj biskupiji, tj. sedište je bilo u Hvrvatskoj.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1 ... 1%98%D0%B0

U Vojvodini, osim Sremske, sada postoji Subotička i Zrenjaninska biskupija, dakle nema u Vršcu, a rekao bih da NS pripada subotičkoj.

Centralna Srbija cela pripada Beogradskoj nadbiskupiji. Ne znam kako je bilo ranije, ali Benedikt XVI je područje Kosova i Metohije stavio pod direktnu upravu Vatikana i nazvao ga Apostolska administratura Prizren.

Pretpostavljam da je Katedrala u NS stvarno to bila u vreme kada je izgrađena, jer je većinska i zvanična religija u K&K Monarhiji bila naravno rimokatolička.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45819
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Mobile uploads

Post od Geza » 02 Jun 2019, 23:15

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Mobile uploads

Post od snork » 02 Jun 2019, 23:25

Hvala. :sesir: nisam znao da u Vršcu postoji ovako lepa neo-gotska crkva. Samo nije trebalo da grade socijalističke zgrade u blizini (vide se na slici), već nešto što bi bilo više u duhu starijih građevina.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9065
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Mobile uploads

Post od Darko » 02 Jun 2019, 23:31

Црква Имена Маријиног је римокатоличка црква, која се налази у центру Новог Сада, на Тргу слободе. Празник цркве, Име Маријино, слави се 12. септембра. Ова црква је такође и највећа у Новом Саду. Грађани Новог Сада цркву зову и ”катедрала”, иако Нови Сад припада Суботичкој бискупији, чија је катедрала у Суботици.
Evo jedne slike unutrasnjosti. Verujem da 90% novosadjana nije uslo unutra.

Slika


Mislim da se i ta u vrscu zove crkva (svetog gerharda). Veoma dominantna gradjevina, ali nekako mi deluje nedovrseno kao da joj je oduvek falio zavrsio sloj fasade.
Inace vrsac je veoma lep i miran gradic. Moj zavicaj :D
Preporucujem da svrati ko je u prolazu. Verujem da je najlepsi mali grad u srbiji iako je na neki nacin skrajnut i nepoznat.
Inace do 2 sv rata nemci su bili vecina u vrscu.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Mobile uploads

Post od passenger » 03 Jun 2019, 00:27

Geza je napisao:
02 Jun 2019, 23:00
Ima katedrala i u Vršcu.
Fantastična je :thumbup:
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Mobile uploads

Post od snork » 03 Jun 2019, 00:48

Darko, stvarno veoma lep grad. :doubleup: Sad znam gde ću se odseliti iz ove kasabe, ako ikada ostvarim svoj san da mi rad ne zavisi od mesta boravka.

Inače, kad sam već pominjao Srpsku pravoslavnu crkvu i njeno sedište u Beogradu, evo jedne lepe slike (ne znam ko je autor, našao sam je svojevremeno na internetu). Vidi se Patrijaršija i Saborna crkva sv. Arhangela Mihaila preko puta:

Slika

Ono što se može zaključiti je da su Srbi pre 175 godina gradili lepe crkve u duhu tadašnjeg vremena. Što se ne bi moglo reći za ono što se gradi danas.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Mobile uploads

Post od passenger » 03 Jun 2019, 00:52

Jede neku piletinu i ode

Slika

Slika

Šepa, noga mu loše.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Mobile uploads

Post od H4wkeye » 03 Jun 2019, 02:20

Da sam neki milioner, napravio bih ogroman ranc za napustene pse i ostale zivotinje, zaposlio ljude i ziveo tamo.

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Mobile uploads

Post od srdjanyo » 03 Jun 2019, 09:57

Crkvi Svetog Gerharda u Vršcu potrebna je donacija od 50000 € jer im je oštećen krov pri zadnjim jakim vetrovima.
Inače, dvokrilna ulazna vrata ove crkve od čiste su orahovine i donacija su od folksdojčera koji redovno posećuju Vršac, mnogi su rođeni u Vršcu, sa krajem II svetskog rata proterani u Njemačku.

Послато са SM-A605FN уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9065
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Mobile uploads

Post od Darko » 03 Jun 2019, 10:13

Moja baka je znala napamet nemacka prezimena kome je pripadala koja kuca u centru. Bilo je i srba naravno, i rumuna, madjara, dosta izmesano stanovnistvo. Baka je bila čehinja.

Vrsac je interesantan iz vise razloga. Najvetrovitiji grad u srb (juzni banat ima 84% vetroenergetskog potencijala zemlje), u vrscu je najveca neuropsihijatrijska bolnica na balkanu (mnogo krive vetar za to :D ), poseduje pilotsku akademiju i aerodrom sa 3 piste (cesto se mogu videti afrikanci i ostali u gradu, buduci piloti), takodje grad je poznat po paraglajderima, u opstini je najveci vrh vojvodine 641m (guduricki vrh), ogromna fabrika hemofarm je bukvalno simbol grada, itd..

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Mobile uploads

Post od srdjanyo » 03 Jun 2019, 11:10

Vršac je prelep grad. Radio sam tamo 2 godine. Kompletan kraj je lep : Kuštilj, Dobričevo, Straža, Zagajica, Bela Crkva, Crvena Crkva, Češko Selo, Kruščica, Kusić, Gudurica, Veliko Središte. Svako mesto u tom kraju ima nešto svoje.

Послато са SM-A605FN уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7068
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Mobile uploads

Post od DukeNS » 03 Jun 2019, 11:17

snork je napisao:
03 Jun 2019, 00:48

Ono što se može zaključiti je da su Srbi pre 175 godina gradili lepe crkve u duhu tadašnjeg vremena. Što se ne bi moglo reći za ono što se gradi danas.

:plusone:

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9065
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Mobile uploads

Post od Darko » 03 Jun 2019, 11:24

Pogotovo crkve.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Mobile uploads

Post od passenger » 03 Jun 2019, 12:05

srdjanyo je napisao:
03 Jun 2019, 11:10
Vršac je prelep grad. Radio sam tamo 2 godine. Kompletan kraj je lep : Kuštilj, Dobričevo, Straža, Zagajica, Bela Crkva, Crvena Crkva, Češko Selo, Kruščica, Kusić, Gudurica, Veliko Središte. Svako mesto u tom kraju ima nešto svoje.

Послато са SM-A605FN уз помоћ Тапатока
Gudurica... Celo detinjstvo bio tamo :)
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Odgovori