Obrazovanje i školstvo

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Spa-Francorchamps
Pobednik Garaža - Classic lige
Postovi: 577
Pridružio se: 03 Feb 2018, 12:02
Garaža: Hyundai i20 1.2 GL Premium

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od Spa-Francorchamps » 17 Dec 2018, 13:13


Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11391
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od starac vujadin » 17 Dec 2018, 13:38

Još gore...neko je uzeo i uprostio sinopsis basne (lenjost i kurcobolja), a nije preneo cleu basnu koja je naravno mnogo duža.

Once upon a time, a mouse, a bird, and a sausage, entered into partnership and set up house together. For a long time all went well; they lived in great comfort, and prospered so far as to be able to add considerably to their stores. The bird’s duty was to fly daily into the wood and bring in fuel; the mouse fetched the water, and the sausage saw to the cooking.

When people are too well off they always begin to long for something new. And so it came to pass, that the bird, while out one day, met a fellow bird, to whom he boastfully expatiated on the excellence of his household arrangements. But the other bird sneered at him for being a poor simpleton, who did all the hard work, while the other two stayed at home and had a good time of it. For, when the mouse had made the fire and fetched in the water, she could retire into her little room and rest until it was time to set the table. The sausage had only to watch the pot to see that the food was properly cooked, and when it was near dinner-time, he just threw himself into the broth, or rolled in and out among the vegetables three or four times, and there they were, buttered, and salted, and ready to be served. Then, when the bird came home and had laid aside his burden, they sat down to table, and when they had finished their meal, they could sleep their fill till the following morning: and that was really a very delightful life.

Influenced by those remarks, the bird next morning refused to bring in the wood, telling the others that he had been their servant long enough, and had been a fool into the bargain, and that it was now time to make a change, and to try some other way of arranging the work. Beg and pray as the mouse and the sausage might, it was of no use; the bird remained master of the situation, and the venture had to be made. They therefore drew lots, and it fell to the sausage to bring in the wood, to the mouse to cook, and to the bird to fetch the water.

And now what happened? The sausage started in search of wood, the bird made the fire, and the mouse put on the pot, and then these two waited till the sausage returned with the fuel for the following day. But the sausage remained so long away, that they became uneasy, and the bird flew out to meet him. He had not flown far, however, when he came across a dog who, having met the sausage, had regarded him as his legitimate booty, and so seized and swallowed him. The bird complained to the dog of this bare-faced robbery, but nothing he said was of any avail, for the dog answered that he found false credentials on the sausage, and that was the reason his life had been forfeited.

He picked up the wood, and flew sadly home, and told the mouse all he had seen and heard. They were both very unhappy, but agreed to make the best of things and to remain with one another.

So now the bird set the table, and the mouse looked after the food and, wishing to prepare it in the same way as the sausage, by rolling in and out among the vegetables to salt and butter them, she jumped into the pot; but she stopped short long before she reached the bottom, having already parted not only with her skin and hair, but also with life.

Presently the bird came in and wanted to serve up the dinner, but he could nowhere see the cook. In his alarm and flurry, he threw the wood here and there about the floor, called and searched, but no cook was to be found. Then some of the wood that had been carelessly thrown down, caught fire and began to blaze. The bird hastened to fetch some water, but his pail fell into the well, and he after it, and as he was unable to recover himself, he was drowned.


Poenta je da poruka "svako treba da radi svoj posao" može da se saopšti bez crnog humora koji u ovom skraćenom izdanju dominira i koji samo zbunjuje decu na tom uzrastu i zamagljuje samu poruku.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od Vladapetr » 17 Dec 2018, 14:49

Da, deci tog uzrasta je svakako prihvatljivija priča na 4 strane u sitna creva, nego uprošćena varijanta sa crnim humorom (kojim?).

Pa ovo je primer kao iz basne, ekspertiza nekoga ko se tom materijom niti bavi niti je za istu obučen...
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od nuk » 17 Dec 2018, 15:39

Inače, knjiga se prodaje kao "bajke za laku noć"

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od HKS » 17 Dec 2018, 15:50

Jesu li onda braca Grim gledali Monti Pajtona? :D

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11391
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od starac vujadin » 17 Dec 2018, 16:16

Vladapetr je napisao:
17 Dec 2018, 14:49
Da, deci tog uzrasta je svakako prihvatljivija priča na 4 strane u sitna creva, nego uprošćena varijanta sa crnim humorom (kojim?).

Pa ovo je primer kao iz basne, ekspertiza nekoga ko se tom materijom niti bavi niti je za istu obučen...
Ako su bajke kao šira forma prihvatljive za decu, nema razloga da basne ne budu, što su i prethodne geenracije koje su odrasle na njima pokazale.

Ceo poslednji pasus u ovoj uprošćenoj verziji je crnohumorni epilog.

Preptostavljam da si mislio na analizu, a ne ekspertizu. Nije ovo analiza, nego komentar.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od Vladapetr » 17 Dec 2018, 16:25

Pretpostavljaš da sam mislio na analizu, a onda kažeš da nije analiza? Pa nema dalje :)

Poenta je u tome da su tvoj "komentar", a pogotovo ismevanje i povezivanje sa Monti Pajtonom, baš nidje veze sa logikom. O etiketi crnog humora da ne počinjem.

Da li je to za decu prikladno ili ne, da li može i treba bolje/drugačije, ja se ne bih usudio da komentarišem. Baš kao u basni, Ne sutor ultra crepidam ;)
Ti očigledno nemaš taj problem.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11391
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od starac vujadin » 17 Dec 2018, 17:50

Pa da, pogrešno si upotrebio reč ekspertiza, pa zbog toga sam rekao da si verovatno mislio da je moj komentar analiza. Pokušao sma da ti pomognem da se elegantno izvučeš, ali nisi ukapirao...nema veze.

Moj komentar u ovom slučaju nije šaljiv, niti bilo šta ismevam što je potpuno jasno iz konteksta pisanja.

Ti si prvi, i to pre mene, komentarisao u dva navrata ovaj pokušaj basne u smislu poente i sadržaja, tako da si radio isto što i ja.

Što se tiče kompetencije u pisanu za neke teme, nije problem. Što se mene tiče, možemo da se dogovorimo da svako piše prema svojem obrazovanju, pozivu, iskustvu i još nekom kriterijumu. Ne znam kojim bi metodom to odredili, ali što da ne. Nisma sigurna da bi ljudi koji vode ovaj forum bili srećni s tim rešenjem. Do tada, neka ostane da ja komentaršem, ti komentarišeš mene i to je za sada tako :)

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od Vladapetr » 17 Dec 2018, 18:13

Mogu da zamislim sa koliko uzbuđenja pišeš to "dao sam ti priliku da se izvučeš", što svako malo nekome dodeliš :rofl: Mada je pomalo i tužno, moram priznati.

Komentari su rečenice poput "(ne) sviđa mi se" pitanja zašto se nekom drugom (ne) sviđa, možda bi svrsishodnija bila ____ priča itd... Potpuno besmisleno povezivanje sa Monti Pajtonom, procena da li je takvo štivo prikladno za decu tog uzrasta, a pogotovo mrsomuđenje šta deci tog uzrasta treba i kako če razumeti ovakav tekst - to nije komentar nego isprazan pokušaj ekspertize.

Da sumiram, nije problem da se iznese svoj stav (iliti komentar), zato i nisam reagovao na glupost o Monti Pajtonu. Međutim, kad neko potpuno neuk piše o veoma specifičnoj materiji i tako olako iznosi kvalifikacije o materiji koja mu je poznata koliko i katanaćo taktika selektorima sa flašom politre ispred zadruge - e to jeste problem.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11391
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od starac vujadin » 17 Dec 2018, 19:34

He, zamišljaš, zamišljaš kako ja to kuckam...radi ti mašta. Još osećaš i tugu prema meni...pa tu su se razvile i neke emocije prema meni...svašta tu ima..očekujem nastavak i slikovite prikaze ;)

Što se tiče tvojih komentara ne vidim nijedan argument kojim pobijaš ono što sam napisao, već gomilu ličnih diskvalifikacija, a i za njih nemaš nijedan argument, ali nema veze. Svako neka radi svoj posao, što reče basna.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od Vladapetr » 17 Dec 2018, 19:52

Pričam ti istom bazičnom logikom i istom argumentacijom kojom bi npr meni svako mogao da kaže da nisam kvalifikovan i da samo kenjam u prazno, kada bih pričao kako treba da se izvede operacija na otvorenom srcu, ili opisivao plan za restruktuiranje multinacionalne kompanije i njen izlazak na berzu.
No, naravno da bi i ovu, toliko očiglednu logiku, mogao da obesmisliš Monti Pajtonovskim ponavljanjem u krug i ispraznim spinovanjem. Zato ću ovde stati, cenim da je sve jasno.

Ne sutor ultra crepidam ;)
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11391
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od starac vujadin » 18 Dec 2018, 00:42

Da rekapituliramo te "argumente" i "prostu logiku"...oni se naravno odnose na mene, ne na temu.
ekspertiza nekoga ko se tom materijom niti bavi niti je za istu obučen...
Poenta je u tome da su tvoj "komentar", a pogotovo ismevanje i povezivanje sa Monti Pajtonom, baš nidje veze sa logikom. O etiketi crnog humora da ne počinjem.
Mogu da zamislim sa koliko uzbuđenja pišeš to "dao sam ti priliku da se izvučeš", što svako malo nekome dodeliš :rofl: Mada je pomalo i tužno, moram priznati.
Komentari su rečenice poput "(ne) sviđa mi se" pitanja zašto se nekom drugom (ne) sviđa, možda bi svrsishodnija bila ____ priča itd... Potpuno besmisleno povezivanje sa Monti Pajtonom, procena da li je takvo štivo prikladno za decu tog uzrasta, a pogotovo mrsomuđenje šta deci tog uzrasta treba i kako če razumeti ovakav tekst - to nije komentar nego isprazan pokušaj ekspertize.
Međutim, kad neko potpuno neuk piše o veoma specifičnoj materiji i tako olako iznosi kvalifikacije o materiji koja mu je poznata koliko i katanaćo taktika selektorima sa flašom politre ispred zadruge - e to jeste problem.
No, naravno da bi i ovu, toliko očiglednu logiku, mogao da obesmisliš Monti Pajtonovskim ponavljanjem u krug i ispraznim spinovanjem. Zato ću ovde stati, cenim da je sve jasno.
Naravno da je sve jasno od samog početka, mogli smo da skratimo sve ovo, a ne da se ponavljaš, uključujući i poslovice. Znači, ja pišem o nekoj temi, ti me pratiš kao i do sada, komentarišeš me i pokušavaš da me poklopiš. I samo lično kao do sada, molim te, nemoj da se prevariš da pišeš o temi, pa da me iznenadiš.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od Vladapetr » 10 Nov 2020, 22:02

Професор Кавчић добио спор од 750 милиона долара против "Марвела", сад основцима обезбеђује књиге

Основно образовање је обавезно, па и уџбеници треба да буду бесплатни. То је идеја професора Александра Кавчића. Он је Београђанин, ђак Математичке гимназије, докторирао је на Карнеги Мелон универзитету, предавао на Харварду. Његов патент – читач магнетских меморија, незаконито је користила глобална компанија "Марвел". Тужио их је и после вишегодишњег суђења добио спор и одштету – 750 милиона долара. Од дела новца жели да обезбеди бесплатне уџбенике за основце у Србији.

Фондација "Алек Кавчић" већ годинама донира рачунаре Математичкој гимназији у Београду. Али ту прича тек почиње. Следећи већи корак јесу бесплатни уџбеници за школарце у целој Србији.

"Уџбеници морају бити бесплатни, то је тако у свим земљама, чак и у земљама запада. Чак ни у Америци – бастиону либералног капитализма, не постоји слободно тржиште уџбеника. Ми смо од тржишта уџбеника, од једне обавезе, направили слободно тржиште где се сада надмећу разни издавачи, ко ће више уџбеника да прода за основце. Пошто су сви ти уџбеници исти, генерално исти, одобрени од Министарства, једини начин да дође до диференцијације неког уџбеника у односу на други је корупција", истиче Александар Кавчић, инжењер и научник.

На тржишту уџбеника, тврди, обрће се велики новац – око сто милиона евра годишње. А направити уџбенике за целу основну школу кошта највише милион евра од накнаде ауторима уџбеника, до одобрења министарства.

"Једнократни трошак од милион евра вам даје све те уџбенике који се могу окачити на интернет. Зашто ми од тога правимо стомилионско тржиште од кога 50 милиона годишње страна фирма извуче из земље, а родитељи ове земље, држављани ове земље они су већ платили те уџбенике у виду Јавног предузећа 'Завод за уџбенике'", наводи Кавчић.

Ако све буде по плану, комплети књига за основну школу, који се већ пишу, биће доступни на интернету следеће школске године.

"Коме се свиђа може да учи са пдф формата, да га скине, одштампа и то је читава идеја. Ово што фондација ради то би требало да буде и показатељ да то исто може и да уради и држава. Фондација је чак спремна да држави, уколико жели да преузме овај модел, једноставно препусти све ово", каже Кавчић.

Професор Кавчић зна да га не чека лак посао, али ако га подрже родитељи, наставници и синдикати, верује да то неће бити борба са ветрењачама.
https://www.rts.rs/page/stories/ci/stor ... acija.html


Priču o ovom liku sam čuo pre neke dve godine, zaista je fenomenalna. Srđan Ognjanović, direktor Matematičke gimnazije, nam u pauzi jednog seminara priča kako mu je došao bivši učenik koji je sada profesor u USA.
Svojevremeno je za doktorski rad napravio projekat nekog sistema za baze podataka, sa fenomenalno odrađenom kompresijom i sigurnosnim aspektom, navodno osetno bolji nego oni koji su tada bili u opticaju. No, ostao je kao teorijski model jer nisu imali novca da ga implementiraju.

Nakon X godina dobiju info (ne sećam se da li je dojava ili su sami otkrili) da je jedna kompanija uzela taj model i implementirala ga na svojim serverima. Nije se oko toga potresao, ali njegov mentor (Indus ili tako nešto, siva eminencija fakulteta) ga potera da ih tuže. On mu je onomad, nakon odbrane rada, i tražio da ovaj projekat registruje što im je bila osnova za sve što je usledilo.
Prvo su toj kompaniji poslali pismo, ovi ih otkačili, onda mentor na svoj autoritet izboksuje da se oformi stručni tim koji je uradio detaljne analize (neka sumanuto skupa cifra sve ukupno) koje su detaljno pokazale da je plagijat, i sa tim argumentima podnesu tužbu.
Suđenje trajalo neko vreme, i doneta je presuda.
Pita ovaj lik: šta mislite, koliko obeštećenje je odredio sud?
- Ne znam, 100.000 dolara?
Mnogo više.
- 3 miliona?
Ne. 1 milijardu dolara :rofl:

Ovi su odmah uložili žalbu, ali su ga istovremeno kontaktirali njihovi advokati sa ponudom da se nagode. Reče da će da prihvate. To je tih 750 milki koje spominju u tekstu gore :mrgreen:

To nije sve :D kaže da mu familija još uvek ne zna za ovo. Na pitanje što, kaže da mu je frka. Imaju relativno miran i sređen život, dvoje dece u pubertetu. Strah ga kako će se to odraziti na njih, pa neće da im kaže dok ne smisli šta će sa tim parama.

I finale: kaže Ognjanović kako je posle toga otišao kući i kaže ženi kako mu je danas u poseti bio najbogatiji Srbin na svetu. A ona će: jbt, otkud Đoković u tvojoj gimnaziji? :rofl:
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45628
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od Geza » 10 Nov 2020, 22:05

Mogu samo da mu poručim da što manje petlja sa našim držanim organima.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23291
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od Day Walker » 10 Nov 2020, 22:15

Bio je skoro na N1, tako da vise nije mnogo anoniman :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Odgovori