Dobro veče

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
AleksandarAca
Postovi: 771
Pridružio se: 21 Jul 2021, 14:54
Garaža: VW Tiguan 2.0TDI Elegance 4Motion
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od AleksandarAca » 28 Feb 2022, 12:28

Uvaljivanje je kad prodajes nesto sto znas da je neispravno, krpljeno, reparirano lose, zamaskirano, skrivena mana i sl.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od nick79 » 28 Feb 2022, 12:28

Meni je besmisleno očekivati od fizičkog lica garanciju na polovan automobil. Prodajem auto star npr 6-7 godina i sada ja treba nekome nešto da garantujem? Kako? Otkud ja znam da li će se nešto pokvariti u narednih 2, 3 ili 8 meseci? Ko kupuje polovan automobil neka izvrši proveru u servisu i to je to. Nakaradan je zakon. Razumem da su hteli da urede tržište i da su ovime ciljali placeve automobila, ali na kraju ispada da najviše najebu fizička lica.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Grujic » 28 Feb 2022, 12:35

Meni to i dan danas nije jasno do kraja, puno se pisalo o tome ali ja to nisam ukapirao.

Po nekim pisanjima ispada da fizičko lice kada proda polovnjak ima obavezu održavanja istog neki period, suludo skroz...

Korisnikov avatar
AleksandarAca
Postovi: 771
Pridružio se: 21 Jul 2021, 14:54
Garaža: VW Tiguan 2.0TDI Elegance 4Motion
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od AleksandarAca » 28 Feb 2022, 12:39

U mom licnom primeru je auto bio 2019 godiste, presao 40k, u garanciji itd. Uzimao sam auto za zenu. Proverio u ovlascenom da li je u garanciji, servise itd sve se poklopilo, nisam mislio da treba da vozim auto koji je u garanciji i sa 40k u servis. Djavo mi nije dao mira, odem posle kupovine i ispostavi se da je auto zguzvan do pola i da je lose samo pokrpljen kineskim delovima da vizuelno ispuni formu. To je apsolutno svesno i bezobrazno uvaljivanje.
Na kraju prepoznam isti taj auto kod jednog od ovlascenih dilera kao polovno vozilo sa dosta visom cenom i naravno da se neko usrecio - kupio mlad auto, sa malom km, u garanciji i to od ovlascenog dilera. A realnost skroz drugacija.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3167
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Dobro veče

Post od Dare4x4 » 28 Feb 2022, 12:45

Kako je u garanciji ako je bio toliko slupan i urađen fušarski i kineskim delovima? Morali su da mu ukinu garanciju čim su ga videli ako već nije sređivan kod ovlašćenog.

Korisnikov avatar
AleksandarAca
Postovi: 771
Pridružio se: 21 Jul 2021, 14:54
Garaža: VW Tiguan 2.0TDI Elegance 4Motion
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od AleksandarAca » 28 Feb 2022, 12:48

Udaren je i nije bio u ovlascenom ocigledno posle havarije.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Grujic » 28 Feb 2022, 12:54

Pa da, ali ovlašćeni dileri pregledaju detaljno vozilo pre nego što ga stave u svoju ponudu pod garancijom?

Osim ako nije neki fazon one komisione prodaju da su oni samo posrednici a da zapravo oni ne garantuju za stanje i to, ili tako neka paprikaš priča :)

Korisnikov avatar
AleksandarAca
Postovi: 771
Pridružio se: 21 Jul 2021, 14:54
Garaža: VW Tiguan 2.0TDI Elegance 4Motion
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od AleksandarAca » 28 Feb 2022, 13:13

To za dalje ne znam, znam da je auto bio apsolutno neisplativ za popravku da se uradi kako treba (kineska krila, hauba, maska, branik, farovi se jedva drze popucale zabice, zguzvan hladnjak, zguzvana creva od klime, raznorazna creva zgnjecena, neka cak i dihtovana pur penom nekom, kriva sasija itd). 99% sam siguran da nije sredjen po PS-u pa posle prosledjen na dalju prodaju.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Dobro veče

Post od OMP » 28 Feb 2022, 13:39

A zasto to sve nisi lepo pogledao pre kupovine pa odustanes a ne da vracas posle?
Auto se kupuje u vidjenom stanju, zato gledas lepo ili vodis majstore ili oteras auto na pregled kod nekog ko ima dizalicu, kanal, itd. ...
Pre nekoliko godina sam za drugara gledao jednu ibizu tad par godina staru mislim 2-3, lik prodavao dve takve, jedna je u startu otpala zbog zute boje a ova crna spolja tip top u voznji isto ali resimo ipak da je oteramo kod drugara na dizalicu i pregledamo odozdo gde shvatamo da je auto bio ozbiljnije lupan i odustaje se od kupovine, da nismo oterali na dizalicu zeznuli bi se jer se ovako nije moglo nista od toga videti.
Postoji i varijanta da prodavac ne zna sta prodaje, nije nerealno, ne pregleda svako auto detaljno pre prodaje, posebno ne na placevima gde stigne dosta kola koja se brzinski peru i stavljaju na prodaju bez ikakvih provera.

Korisnikov avatar
AleksandarAca
Postovi: 771
Pridružio se: 21 Jul 2021, 14:54
Garaža: VW Tiguan 2.0TDI Elegance 4Motion
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od AleksandarAca » 28 Feb 2022, 13:46

Najbolje da sam ja jos kriv na kraju sto sam divnom coveku, koji nije znao nista, vratio auto :D Naravno da je znao i naravno da je bilo app, zato je bez pogovora i vratio lovu.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Dobro veče

Post od OMP » 28 Feb 2022, 14:03

Ma jasno je to, hteo da uvali, nije prvi ni poslednji, ali opet na kupcu je da proveri sve pre kupovine posebno sto je ocigledno veca cifra u pitanju jer je mlad auto, takva kola se ipak malo detaljnije gledaju nego ona jeftina i stara. Barem ja ne bih tako olako kupio bez neke ozbiljnije provere, a sto se tice vracanja auta naknadno sve zavisi na koga naletis, ne zalazim u to na koji nacin si to uspeo, da li sila, pretnje ili sta ali postoji i druga strana sablje sto se kaze, nikad ne znas sa kim imas posla.

ljubitelj
Postovi: 10595
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ljubitelj » 28 Feb 2022, 17:44

Fizičko lice nije privredno društvo i ne važi ZPP jer ne postoji potrošač i trgovac odnos.
Garancija na polovni auto kupljen privatno od fizičkog lica ne postoji. Nigde. Niti je moguća, da ne objašnjavam zašto samo je dovoljno znati za to.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od Gazu » 28 Feb 2022, 17:54

Da, baš to, svaka tebi čast što si to rešio @AleksandarAca, ali ne bih baš mogao govoriti ljudima "imaš pravo na garanciju kad kupuješ od fizičkog lica", ili "mora da ti popravi auto ili vrati pare". Ti si s ovim mogao da izađeš na kraj, i to je to, a da je hteo da ti uvali - u to si ti siguran, a i mi da je sigurno tako.

Nekad je teško reklamirati nešto kupljeno ganc novo, otkačinju te kako si napravio "fizičko oštećenje", pa čak i sa "pa ovo je ispravno" iako nije. Pa šta da su tom liku trebale pare za nešto hitno da isplati, pa on pare već potrošio, nema više ker za šta da ga ujete, ne možeš mu ništa... A i ti dođeš i kažeš kako je nešto crklo, on može da bude bezobrazan (a možda ti iskreno i ne veruje), pa kaže "šta ja sad imam s tim što se tebi pokvario auto, Bog sveti zna šta si ti to njemu radio, meni je bio ispravan". Tebi je sigurno mnogo pomoglo i što si brzo primetio taj defekt na autu!
AleksandarAca je napisao:
28 Feb 2022, 13:13
To za dalje ne znam, znam da je auto bio apsolutno neisplativ za popravku da se uradi kako treba (kineska krila, hauba, maska, branik, farovi se jedva drze popucale zabice, zguzvan hladnjak, zguzvana creva od klime, raznorazna creva zgnjecena, neka cak i dihtovana pur penom nekom, kriva sasija itd). 99% sam siguran da nije sredjen po PS-u pa posle prosledjen na dalju prodaju.
Priča jeziva, ali mi deluje do kraja s ovim postom još i utešno. Deluje da prosto ne mogu da zakamufliraju to koliko je auto urnisan, i da ga neće uspeti prodati po visokoj ceni - osim ako nalete na nekog ko baš ništa ne pazi.

Nisam ja sam iskusan sa kupovinom automobila, ne bi auto kupovao sam, ali je i meni već jasno: ako kaže prodavac "to ne radi, al popravi se to za siću", pomisli što on to nije i sam popravio. Kao kad kažu "ima klimu, samo nema freon", pa odmah sumnjaš da verovatno brzo gubi freon.

@ljubitelj, baš tako!

ftj
Postovi: 13048
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ftj » 28 Feb 2022, 18:24

Nije bas tako jednostavno, postoji svakako mogucnost tuzbe iako je privatno lice ako dokazes da ti je prodavac svesno uvalio nebezbedno vozilo ili kako bi vec to moglo da se definise a potom i dokaze na sudu.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Dobro veče

Post od OMP » 28 Feb 2022, 18:57

Mnogo bitnije stvari se vuku po sudovima i ne resavaju na kraju tako da od toga nema nista....
Moze auto lepo da se uradi iako je bio ozbiljno havarisan samo je pitanje da li se nekom to isplati....
To sto su stavljeni kineski delovi stavljeni umesto originala ne moze biti nikakav osnov za zalbu niti vracanje auta i apsolutno niko ne bi trebalo da prizna reklamaciju za takav auto, stvar vlasnika/prodavca je sta ce da ugradi na auto. Druga je stvar ako je auto izasao iz ose, ako nije lepo izvaren, ako nisu svi delovi popravljeni nego pikrpljeni, to jeste prevara u neku ruku ali opet sa druge strane niko nikog ne tera na slepo da kupi auto, prvo odes u servis i sve proveris pa kupis, prosta stvar.
Ja svakom kazem, dovedi majstora, gledaj sve lepo, kupujes polovan auto i garancija ne postoji, naravno ljudi su i svesni toga....kod novijih kola je ista prica i treba jos vise otvoriti oci jer se daje i veci novac, ja koji se generalno razumem u automobile kad bih kupovao nesto skuplje i novije bez nekog ozbiljnijeg pregleda i par majstora ne bih kupovao.

Odgovori