Dobro veče

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Branya
Postovi: 331
Pridružio se: 08 Mar 2021, 19:52

Re: Dobro veče

Post od Branya » 26 Dec 2023, 13:17

Kao i nase komsije sto su preko noci promenili izraze.

Sent from my SM-G998W using Tapatalk


Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od snork » 28 Dec 2023, 00:45

Veća je razlika nego što je među srpsko-hrvatskim dijalektima, tj. zaista se može klasifikovati kao poseban jezik. Ukrajinski je maternji ljudima iz zapadnih krajeva, kao što su Volin i Lavov. Što se ide istočnije (npr. Vinica i Žitomir), ima manje govornika. U istočnoj polovini Ukrajine - uključujući i glavni grad Kijev - ukrajinski se nije govorio praktično uopšte. To važi i npr. za Odesu, koja je na jugozapadu, ali je skroz ruskojezični grad.

Naravno da sada na javnom mestu svi pričaju ukrajinski, kada je ruski zabranjen i njegova upotreba kažnjiva.

Ali je prilično smešno kako u reportažama sa fronta, kada meci počnu da fijuču oko glave, i vojnici i reporteri u trenutku pređu na maternji jezik. :)

Ja mislim da će se posle završetka rata govoriti isto kao pre njega. Istočno od linije Harkov - Kijev - Odesa ruski, dalje na zapad mešovito, a Lavov i Volin možda pređu i na poljski. ;)
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Branya
Postovi: 331
Pridružio se: 08 Mar 2021, 19:52

Re: Dobro veče

Post od Branya » 28 Dec 2023, 00:59

To je i za ocekivati u tom delu Ukrajine

Sent from my SM-G998W using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6243
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Dobro veče

Post od Heineken » 28 Dec 2023, 02:21

Videćemo šta će preostati od Ukrajine posle demokratskih promena. Jezik je najmanji problem, zabraniće šta im ne bude odgovaralo .

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9071
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Dobro veče

Post od Darko » 28 Dec 2023, 12:00

snork je napisao:
28 Dec 2023, 00:45
Veća je razlika nego što je među srpsko-hrvatskim dijalektima, tj. zaista se može klasifikovati kao poseban jezik.
Slusao sam neke lingviste na YT. Razlika izmedju ukrajinskog i ruskog je znacajna. Po nekim parametrima slicnost rus i ukr je oko 60% (srpski i hrvatski su na 95%). Ukrajinski je dosta blizi poljskom i beloruskom.

Postoji i suržik. Mesavina ruskog i ukrajinskog.

Korisnikov avatar
Branya
Postovi: 331
Pridružio se: 08 Mar 2021, 19:52

Re: Dobro veče

Post od Branya » 28 Dec 2023, 14:20

Heineken je napisao:Videćemo šta će preostati od Ukrajine posle demokratskih promena. Jezik je najmanji problem, zabraniće šta im ne bude odgovaralo .
Upravo tako.
Nazalost, posle ovog rata ostace zaduzeni, a pitanje sta ce im ostati od obradivih povrsina. Nadam se da ce se sto pre zavrsiti.

Sent from my SM-G998W using Tapatalk


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13046
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od Saša » 28 Dec 2023, 15:03

Meni ukrajinski deluje kao neka mešavina poljskog i ruskog jezika.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8374
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od grujicd » 28 Dec 2023, 20:49

Nešto mi sestra pominjala da bi možda da uzmu Corollu, odem pogledam cenovnik i prijatno se iznenadim. Jeste 1.5 atmo motor u osnovnoj ponudi, ali za 20k uopšte nisu štedeli na bezbednosnoj opremi - aktivni tempomat, automatsko kočenje, praćenje trake, kamera pozadi... Mislio sam da za te pare sada ima samo Dačija i to u skromnijoj opremi. Doduše ako hoćeš 1.8 hibrid to baš mnogo digne cenu, kreće od 35k. To sve pričam za limuzinu. Hečbek postoji samo hibrid, ali zato bude malo jeftiniji, Luna oprema za 29k.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30023
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od trojanac » 28 Dec 2023, 21:05

Meni je to odlična ponuda. Vozio sam taj model baš sa tim motorom, sasvim lepo to ide i ne troši puno. Bolji je taj novi 1.5 sa 3 cilindra nego stari 1.6 sa 4 cilindra. Corolla sedan ili prava Corolla, da tako kažem, ne obiluje prostorom ali ako se retko vozi odrasla osoba pozadi, sasvim je ok. Prtljažnik korektan. Sad su malo poboljšali i digitalni momenat. A što se bezbednosti tiče njihov TSS je standard u svim paketima opreme tako da tu greške nema.

Mene kopka ova opcija kupovine od 10.000e odmah i ostatak na 84 nrate sa fiksnom kamatom i ratom od 18.644 dinara mesečno. Jedino mi tu nedostaje ovih 10.000e u startu, inače odlična ponuda kome treba nov automobil C segmenta, a da ge ne plati kao suvo zlato.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od pedja » 28 Dec 2023, 21:28

Pitaj da ti zanemare tih 10k. Nikada se ne zna :D

TapaT


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Dobro veče

Post od ljuba » 28 Dec 2023, 22:19


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Dobro veče

Post od ljuba » 30 Dec 2023, 16:51


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Dobro veče

Post od ljuba » 31 Dec 2023, 12:56

Nova Honda se topi kao sneg na suncu, bez garancije

Globalno zagrevanje ponovo udara. Novi automobili sada počinju da se tope kao sneg na suncu.

Zemlja postaje malo toplija i mi, nažalost, ne možemo ništa da uradimo povodom toga. Na kraju krajeva, u velikim delovima sveta još uvek su zauzeti zaradom za novi veliki BMV. Nije ih briga za emisiju CO2 i slično. Čak i ako samobičevanje na kome neki insistiraju ode tako daleko da odsečemo Holandiju od Evrope i svim rukama je potopimo u more, to neće ništa promeniti u ostatku sveta. Osim što će KSTC biti manje. Dakle, ostaje samo da se izborimo sa novonastalom situacijom. Malo podići nasipe i napraviti neku tvrđu plastiku, na primer.


Porodica u stalno užarenoj Atlanti otkrila je najteži način na koji se automobili mogu topiti na suncu. Atlanta je naravno najpoznatija zahvaljujući Lil' Johnu i njegovoj briljantnoj božićnoj pesmi. Ali to je i područje okupano suncem. Iako je tamo sada hladno, čak i sada je sunce očigledno dovoljno jako da prži automobile.

Honda Civic Charlesa Goldberga (njegove ćerke) je ovo otkrila na teži način. Na iznenađenje vlasnika, branici i poklopci retrovizora, između ostalog, dobili su drugačiji oblik. Kako Charles to opisuje, „kao da je neko pucao u auto iz Rai Gun-a“.

Čarls je verovatno gledao previše naučnofantastičnih akcionih filmova iz 80-ih. Ali šteta na Hondi je bila stvarna. Međutim, poseta prodavcu radi podnošenja zahteva za garanciju za automobil iz 2022. nije bila uspešna. Prodavac tvrdi da ovo spada u štetu uzrokovanu 'prirodnom katastrofom', kao što je šteta od grada. Pitanja novinara u samoj Hondi to potvrđuju:

Davno je utvrđena činjenica da fokusirana sunčeva svetlost može zagrejati površine i izazvati oštećenja, u zavisnosti od intenziteta i vremena izlaganja. Ova vrsta oštećenja nije izolovana za automobile, a posebno za Hondu. Ukratko, pod pravim okolnostima, iako retka, reflektovana sunčeva svetlost može prouzrokovati štetu, a Hondine ograničene garancije ne pokrivaju štetu.

Honda kaže 'samo plati' svojim kupcima

Honda dalje tvrdi da bi sve to moglo biti zbog modernih prozora. Oni zadržavaju toplotu iz automobila, ali pod određenim okolnostima mogu usmeriti sunčeve zrake direktno na plastiku. Oseća se kao siva zona. Nije li ovo samo nedostatak dizajna? Da li kao vlasnik vodite računa da će vam se automobil (bukvalno) istopiti ako ga parkirate negde na suncu? Javite nam u komentarima!
https://www.autoblog.nl/nieuws/nieuwe-h ... ie-3593613

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10401
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Dobro veče

Post od sebekkg » 31 Dec 2023, 18:14

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika



Sent from my SM-G780G using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Dobro veče

Post od OMP » 31 Dec 2023, 18:26

kakvo gubljenje vremena i bacanje para

Odgovori