Dobro veče

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od dragvorl » 08 Feb 2020, 16:15

Pa ni staklo ne moze da se razgradi. :) Kad se sabere komplet energetski lanac, proizvodnja, transport, pranje, reciklaza, sirovine, staklo tesko da moze da ostavi manji CO2 trag nego PET. Ja bih uvek radije pio iz stakla, ali plastika je nuzno zlo. Treba poglesati samo koliko je u jednom autu, televizoru ili necem slicnom ima, i sve to opet zavrsi na nekoj deponiji u landfillu u 80% slucajeva, cak i u puno razvijenih zemalja.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
mitar1982
Postovi: 329
Pridružio se: 11 Maj 2019, 14:45
Garaža: Opel Insignia Sports Tourer SW 2.0 CDTI EDITION 110 hp
Lokacija: NO

Re: Dobro veče

Post od mitar1982 » 08 Feb 2020, 16:17

Ja imam gomilu cegera i platnenih kesa, maltene uvek i u kolima. Kese kupujem samo koliko mi treba posle da pakujem smeće u njih. Kombinovana štednja i ekologija.
Besplatne kese u Beogradu su zlo, grad izgleda kao deponija, još kad dune košava pa razleti taj brlog na sve strane. Najgore se osećam kad me dete pita ko je okačio kese na drveće i sl.
“I should be sorry if I only entertained them, I wish to make them better.” – G.F. Handel

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Xepoj87 » 08 Feb 2020, 17:29

To je 90% od ljudi iz pekara i slicnih gluposti, sto kupuju ljudi usput, retko se vidja Tempo ili Maxi kesa na ulici...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od snork » 08 Feb 2020, 18:47

dragvorl je napisao:
08 Feb 2020, 16:15
Pa ni staklo ne moze da se razgradi. :) Kad se sabere komplet energetski lanac, proizvodnja, transport, pranje, reciklaza, sirovine, staklo tesko da moze da ostavi manji CO2 trag nego PET. Ja bih uvek radije pio iz stakla, ali plastika je nuzno zlo. Treba poglesati
Ne može da se razgradi, ali je poenta da se koristi ista-povratna ambalaža, čime se drastično smanjuje proizvodnja nove. Čak i kada je reč o nepovratnom staklu, ono se, za razliku od plastike, 100 % reciklira, uz veliku uštedu u proizvodnom procesu. Ako se sećate stare Jugoslavije, tada su se za reciklažu skupljali papir i staklo. Slično je i sa reciklažom gvožđa. U čeličani, Besemerov konvertor prima zajedno rudu i staro gvožđe, opet uz veliku uštedu nego kada se koristi samo ruda. Da ne pominjem druge, vrednije metale, kao što su aluminijum i bakar. Pa opet viđam aluminijumske limenke bačene zajedno sa običnim otpadom, što je prava šteta.

Takođe, staklo se može smatrati prirodnim materijalom, jer je reč o manje-više istopljenom i oblikovanom pesku (SiO2). Kada se nađe na morskoj obali, flašu vremenom talasi razbiju i usitne. Sigurno ste svi videli na plažama takve "kamenčiće" koje je more usitnilo i zaoblilo, a potiču od razbijenih flaša. Nema zagađenja, niti štete za ekosistem.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od pedja » 08 Feb 2020, 18:58

Meni ispadne papirić iz džepa, jurim ga po ulici kao budala. Ljudi bacaju svašta. Deo se razleti iz kontejnera, iz korpi i sl, ali je bahatost sve gora.

T-T


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od dragvorl » 08 Feb 2020, 19:10

snork je napisao:
08 Feb 2020, 18:47
dragvorl je napisao:
08 Feb 2020, 16:15
Pa ni staklo ne moze da se razgradi. :) Kad se sabere komplet energetski lanac, proizvodnja, transport, pranje, reciklaza, sirovine, staklo tesko da moze da ostavi manji CO2 trag nego PET. Ja bih uvek radije pio iz stakla, ali plastika je nuzno zlo. Treba poglesati
Ne može da se razgradi, ali je poenta da se koristi ista-povratna ambalaža, čime se drastično smanjuje proizvodnja nove. Čak i kada je reč o nepovratnom staklu, ono se, za razliku od plastike, 100 % reciklira, uz veliku uštedu u proizvodnom procesu. Ako se sećate stare Jugoslavije, tada su se za reciklažu skupljali papir i staklo. Slično je i sa reciklažom gvožđa. U čeličani, Besemerov konvertor prima zajedno rudu i staro gvožđe, opet uz veliku uštedu nego kada se koristi samo ruda. Da ne pominjem druge, vrednije metale, kao što su aluminijum i bakar. Pa opet viđam aluminijumske limenke bačene zajedno sa običnim otpadom, što je prava šteta.

Takođe, staklo se može smatrati prirodnim materijalom, jer je reč o manje-više istopljenom i oblikovanom pesku (SiO2). Kada se nađe na morskoj obali, flašu vremenom talasi razbiju i usitne. Sigurno ste svi videli na plažama takve "kamenčiće" koje je more usitnilo i zaoblilo, a potiču od razbijenih flaša. Nema zagađenja, niti štete za ekosistem.
Nemoj se zavaravati da se svo staklo reciklira, pa pogledaj samo po kafanama uvece sta se izbaci u kontejnere, to ide na deponiju i gotovo manje vise. Povratna ambalaza se ne koristi godinama, mislim da mogu max do oko 10 ciklusa da izdrze. Onda sve to moras da pretapas na ogromnoj temperaturi sa ogromnom kolicinom energije koja se uglavnom dobija iz neobnovljivih izvora. Usput sve to moras i transportovati (isto vazi i za pet ako se reciklira). Pritom je staklo teze, problematicno za manipulaciju (to je jedna od mana). Jos jednom se politicari bave lovom na vestice, kao i za dizel motore, tako i za svasta drugo, neko stavi vise u dzepic i odmah je to mega giga, najbolje, buducnost....Odakle sirovina za svo to staklo dolazi, jer se reciklira verovatno globalno max 30-40% a i to je pitanje. Nestaju negde plaze, samo ne u Evropi i Americi nego u Africi, Aziji i tako...

https://www.businessinsider.com/world-r ... ete-2018-6
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od snork » 08 Feb 2020, 20:43

Nisam napisao da se svo staklo reciklira (u Beogradu se, za razliku od vremena stare Jugoslavije, nažalost skoro ni ne skuplja - reciklažni džakovi i kontejneri su samo za PET + ALU + papir, video sam možda samo na par lokacije one "zvonaste" za staklo). Naravno da se za proizvodnju troši ogromna energija, ali manja nego kada se koristi samo sirovina. Isto i za čelik. To sam sve napisao u prethodnoj poruci.

Ja sam negde do početka 2000-ih kupovao Coca Colu isključivo u staklenim flašama od 1 l (dok je postojala u toj ambalaži) i tvrdim da su neke od njih izdržale mnogo više od tih "10 ciklusa". Bilo ih je sa izbrušenim delom koji naleže na gajbicu, a neke su imale samo bela slova na staklu, umesto novijeg dizajna sa belim slovima na crvenoj podlozi. Znači bile su stare preko 15 godina i upotrebljene sigurno hiljadama puta.

Ali u pravu si da je staklo najmanji problem. Ne zagađuje, može se reciklirati, a i ne mora. SiO2 je najzastupljeniji mineral u Zemljinoj kori, pa sirovine ima više nego dovoljno. Ja sam staklo pomenuo više u konekstu zamene za plastiku (koja se ne može skroz reciklirati), otrovna je kad se zapali (zavisi od vrste - PVC, PET, PP, itd), nije skroz nerazgradiva, već se razgrađuje sporo i pri tome zagađuje zemljište i vodu. Ona koja je pomoću aditiva napravljena da bude "biorazgradiva" se u stvari razgrađuje do mikro čestica te iste plastike, što je možda i gore, jer ulazi u žive organizme i lance ishrane. Bukvalno na ćelijskom nivou.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19251
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Heinz » 08 Feb 2020, 20:56

I to plaćamo 9 din u Maxiju. Čista budalaština.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od dragvorl » 09 Feb 2020, 00:41

snork je napisao:
08 Feb 2020, 20:43

Ja sam negde do početka 2000-ih kupovao Coca Colu isključivo u staklenim flašama od 1 l (dok je postojala u toj ambalaži) i tvrdim da su neke od njih izdržale mnogo više od tih "10 ciklusa". Bilo ih je sa izbrušenim delom koji naleže na gajbicu, a neke su imale samo bela slova na staklu, umesto novijeg dizajna sa belim slovima na crvenoj podlozi. Znači bile su stare preko 15 godina i upotrebljene sigurno hiljadama puta.

Mozda boce tad pre 30 godina su bile takve dok jos pet nije bio zastupljen na ovom trzistu. Povratne boce se bar u praksi tesko vrte 10 ili 20 godina ili su to izuzeci. Radio sam na pokretanju jedne pivare, i imalu su bas liniju za staklo pa sam tamo i dobio info. Sad sve te flase prelaze rentgen i pre i posle punjenja, cak cesto i prodju pre punjenja rentgen i onda puknu kao bomba u punjacu jer imaju neku naprslinu kada se stave pod pritisak. Ima ovde neki uopsteni clanak. Ovde se pominje 15-20 puta u proseku, ali to zavisi od tipa boce i ko zna jos cega. https://www.quora.com/Recycling-How-man ... get-reused
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19251
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Heinz » 09 Feb 2020, 01:01

Negde sam naišao na info (ranije) da su te domaće flaše bilo loše za punjenje u nekoj novoj pivari (npr loša geometrija), a uvozne dobre. Brzina punjenja bila velika ili sl., ne sećam se.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8809
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Dobro veče

Post od Gaginh0 » 10 Feb 2020, 10:40

BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od snork » 10 Feb 2020, 14:43

Ali najjači deo je kad Crna Gora 2006. potpisuje mir sa Japanom, kome je objavila rat 1904. godine. :rofl:
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od nuk » 10 Feb 2020, 15:47

Držali ljude preko 100god u strahu

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Dobro veče

Post od nikaragva » 10 Feb 2020, 15:58

Staklo je ok.
Ako ga bacis u reku, voda ce ga nositi i blanjati o kamenje, uglacati, osmirglati, zaobliti, napraviti stakleni kamencic. Na kraju ce nestati. Pretvoriti se u mineral pesak iz kojeg je i nastalo.

Sa plastikom je znacajno drugacija prica.

Korisnikov avatar
mitar1982
Postovi: 329
Pridružio se: 11 Maj 2019, 14:45
Garaža: Opel Insignia Sports Tourer SW 2.0 CDTI EDITION 110 hp
Lokacija: NO

Re: Dobro veče

Post od mitar1982 » 10 Feb 2020, 16:53

Glassphalt. Ne treba ništa više.
“I should be sorry if I only entertained them, I wish to make them better.” – G.F. Handel

Odgovori