Dobro veče

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od Stjepa » 07 Feb 2021, 23:36

Pa kao što pomenuh za Nikolu i uputstvo o pranju vozila. Od toga se razvila čitava tema.

Sad uz malo sreće na yt uz pravu pretragu nalaziš snimak od 30 minuta kako da odradiš generalnu na određenom motoru. na stranu šta sve drugo nađeš. Nekad toga baš nije bilo tek tako dostupnog.
Ako je Garaži 9+ godina, dajle pre 10-11-12 godina "tamo" čovek piše u detalje kako je ugradio jammer-e kod sebe. Kako funkcioniše. Kako funkcioniše, kako maskira... Danas "ćutiš" za banalnije stvari jer :naughty:

A jedno od merila može biti i priliv novih, naročito mlađih članova na forum(e).
Mi smo u principu bili balavci kad smo pravili profile na forumima. Ove naše današnje godine su tad bile neka "gornja srednja generacija".

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ljubitelj » 07 Feb 2021, 23:38

Nešto ne mogu da se setim tolikih foruma pre 20 godina, ne znam da li misliš kod nas ili ukupno u celom svetu.
Kod nas još nije postojao internet (u današnjem smislu reči, stalno dostupan 24h), ptt dvojnici i PCM kompresori su bili podosta zastupljeni, digitalna linija je bila teška egzotika, Sav pristup je išao preko ptt modema, ADSL još nije bio ni u najavi....

Kod nas se sećam Elite Security i Forum hr da su postojali kao nešto masovniji, i još jedan koga ne mogu sada da se setim a bio je opšti forum za sve i svašta i podforum koji se zvao Automobili, strojar ili tako nešto namenski stručni u Sloveniji..ne bih mogao na prste obe ruke da nabrojim forume sa ex YU prostora.
U Severnoj Americi auto foruma skoro da nije bilo, sve što znam je išlo preko (Yahoo) grupa ili zatvorenih pretplanih email lista.

Kod nas je nešto što bi ličilo na forum bio SezamPro u konzolnom režimu.

Ne znam, možda sam propustio pre 20 godina da ispratim pojavu tih foruma po markama vozila koji se pominju.

Kasnije sredinom te (prve) decenije već i kod nas počinje ADSL stidljivo, pojavljuju se prvi forumi za koje ja saznajem.
Memorija oslabila i prepunila se, ko će znati :D

ftj
Postovi: 13039
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ftj » 07 Feb 2021, 23:41

Serbiancafe je bio prvi koji je imao automoto forum(98. a mozda i koju god ranije).

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Dobro veče

Post od Grujic » 07 Feb 2021, 23:45

Ne bas celih 20, ali 15 godina recimo da, tada je kablovski net poceo da stize...

Moj prvi auto forum je bio tuning-styling forum, era ekspanzije TS-a, nakon FF filmova i NFS underground :)
Bila tada i Fandjo radionica bese...
Onda Bmw klub Zrenjanin, pa i VG forum u prvoj postavi, tome sve ima 15 godina... i CBC je tu negde.

Edit: sad vidim sta sam napisao, nisam uopste to mislio, hteo sam reci pre 10, i mislio ma 2010tu godinu jer je tada, i narednih par (pa i pre) bio taj neki pik i foruma i forumskih druzenja i skupova

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока





Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Ji 4Tze » 08 Feb 2021, 01:42

Grujic je napisao:
07 Feb 2021, 23:08
Generalno je forum kao koncept online komunikacije stvar koja se polako napušta... Meni iskreno nije to do kraja jasno, u smislu šta je alternativa, jer twitter, yt, insta nisu baš to, ali definitivno je to smer kretanja.


Pristetie se samo pre 10 godina (editovama greska) koliko je bilo auto foruma, što opštih, što specifičnih za marku (to pogotovo). I svi su imali ogromnu posećenost i bili aktivni. Sada od opštih postoje 2 ozbiljno aktivna, Garaža i Cars, nekih ni nema više na netu, a neki su slabo aktivni.

A tek za posebne marke,... Pa nekad bilo po 2 foruma (dobro poznat šablon kako nastanu 2 :mrgreen: ), pa sada za neke bude skoro nijedan...

Jednostavno forumi više nisu toliko popularni.

Neke od stvari koje tome idu u prilog su verovatno veća dostupnost informacija iz drugih izvora pa ne mora da se piše post i čeka odgovor, kao i malo gubitak slobode pisanja, ranije si mogao lagano da napišeš i kačiš svašta, sada ipak veliki brat gleda :)
HCS je dosta aktivan u zadnjih godinu i kusur, pogotovo od kad je ekipa krenula i s dvotočkašima :D
Boringly average, but also perfect for school run mums

Ralee
Postovi: 3480
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Dobro veče

Post od Ralee » 08 Feb 2021, 10:08

Kad smo vec kod honde, kakav je crv 2.2 icdti? Iskocio mi lep i dobar primerak pa sam se bacio u razmisljanje.

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3259
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od srdjanyo » 08 Feb 2021, 11:20

ljubitelj je napisao:Nešto ne mogu da se setim tolikih foruma pre 20 godina, ne znam da li misliš kod nas ili ukupno u celom svetu.
Kod nas još nije postojao internet (u današnjem smislu reči, stalno dostupan 24h), ptt dvojnici i PCM kompresori su bili podosta zastupljeni, digitalna linija je bila teška egzotika, Sav pristup je išao preko ptt modema, ADSL još nije bio ni u najavi....

Kod nas se sećam Elite Security i Forum hr da su postojali kao nešto masovniji, i još jedan koga ne mogu sada da se setim a bio je opšti forum za sve i svašta i podforum koji se zvao Automobili, strojar ili tako nešto namenski stručni u Sloveniji..ne bih mogao na prste obe ruke da nabrojim forume sa ex YU prostora.
U Severnoj Americi auto foruma skoro da nije bilo, sve što znam je išlo preko (Yahoo) grupa ili zatvorenih pretplanih email lista.

Kod nas je nešto što bi ličilo na forum bio SezamPro u konzolnom režimu.

Ne znam, možda sam propustio pre 20 godina da ispratim pojavu tih foruma po markama vozila koji se pominju.

Kasnije sredinom te (prve) decenije već i kod nas počinje ADSL stidljivo, pojavljuju se prvi forumi za koje ja saznajem.
Memorija oslabila i prepunila se, ko će znati :D
Kod nas u kraju fiksni došao krajem 2007., a internet 2008. Zahvaljujući Tadiću i Šolaku.
Za forum ( u internet formi) sam čuo prvi put 2010. Mislio sam da su forumi jedino uživo tipa DAVOS, Dubai i slično.
Do tada jedini kompjuter koji sam dodirnuo je bio onaj na časovima informatike u srednjoj školi, mada dosta ranije komšija je imao satelitsku antenu i Komodor 64.

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8049
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Dobro veče

Post od OMP » 08 Feb 2021, 11:50

Grujic je napisao:
07 Feb 2021, 23:45
.

Edit: sad vidim sta sam napisao, nisam uopste to mislio, hteo sam reci pre 10, i mislio ma 2010tu godinu jer je tada, i narednih par (pa i pre) bio taj neki pik i foruma i forumskih druzenja i skupova

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока
Mislim da je taj pik bio pre 15-16 god tj pre 2010. i ja sam bio na tjuning styling forumu prilicno aktivan kao i na druzenjima i okupljanjima koja su zvanicno a uglavnom nezvanicno organizovana, sve to se desavalo 2005-7 godine jer sam do 2007 ziveo u beogradu, posle toga je brzo ts forum i pukao a ni ja vise nisam pratio dogadjanja vezana za isti.
Inace prvi forum za koji sam znao i na kom sa bio aktivan negde recimo 2002-3. se ako se ne varam zvao grand prix koji je ubrzo postao gonza racing forum.
Poslednja izmena od OMP u 08 Feb 2021, 11:54, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Dobro veče

Post od ljuba » 08 Feb 2021, 11:53

Ja sam pocetkom 90 bio na Yupac (VAX/VMS) forumima - dok jos nije bilo Interneta u obliku kakvog danas poznajemo :) vec samo preko fakulteta, a od sredine / kraja 90 bilo je par Srpskih (dial-up) e da i Sezam(pro) od pocetka 90 - najbolji forum do dana danasnjeg :).. A valjda sam se od 04 prijavio i na VG....

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Dobro veče

Post od superboss » 08 Feb 2021, 14:58

Ja sam 2010 otišao za RUS, dve godine pre toga(a možda i više) sam bio član OPCS i OTS foruma koji su već tada imali na hiljade postova i dosta članova(znači 2008 i ranije početak rada)

P. S: OTS ima postove u garaži iz 2006...
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30014
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od trojanac » 08 Feb 2021, 15:09

Okreni obrni svi smo ostavili godine na tastaturi. kuckajući tamo sa nekim likovima. No negde ima tu i lepih momenata, druženja, pomaganja. Da ne kažem da su se neki tu i smuvali, pa i okumili (ne mislim na kumstva sa majstorima). Svega je bilo, a i traje još uvek. Gledajući našu posetu ona ne pada već raste iz godine u godinu. Naravno, najviše je do ogromne beze podataka, pa Google dovuče posetioce. Ali imamo konstantan priliv novih članova. I dalje se ljudi registruju, čitaju, ali i pišu.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30014
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od trojanac » 08 Feb 2021, 15:18

Momčilo je napisao:
07 Feb 2021, 20:29
Ima Trojke sve to u arhivi. Poslao mi je neki dan sliku od pre 11 godina ja mislim. Bajkerov SX4 bio skoro nov tad. Slika

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
Vrele Gume forum je ugašen već neko vreme. Moja arhiva je ogromna, ali sadrži najviše slike sa druženja.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Dobro veče

Post od Grujic » 08 Feb 2021, 15:48

@OMP
Vidis, za TS da, tih godina, cuveni skupovi na Adi Huji, driftovi... Tada je i Bmw pravio ogromne skupove u Zrenjaninu...
A posle su isto bili jaki skupovi, mi ma VG pa i Garazi, i veliki godisnji i manji, kao i mesecni kod Arene... Opcs isto ogromne skupove pravio

Mislim da je Top Speed posvetio rubriku auto klubovima i skupovima i u svakom broju pisao o jednoj marki, npr Bmw klub je imao nedeljni skup kod Intera i ne znam koliko petkova za redom bez prekida su imali skup, fazon godinu ili dve, tako nesto..

@superboos

E vidis, opcs forum sad ne postoji, sto mi je enigma totalna takodje

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Ji 4Tze » 08 Feb 2021, 16:04

Čak mi se čini da je i BJ Bikers ozbiljno zaživeo, čini mi se da je bio prilično mrtav još od kako sam se registrovao ali zadnja godina... živo je skoro ko na Benchu
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2314
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Skipper » 08 Feb 2021, 17:20

Ja sam moj prvi forum pokrenuo 2008 a 2009 je promenio domen na kome i danas radi ali aktivnosti skoro i da nema. Najbolji period je bio 2010-2012 i od tada kreće nagli pad.

Odgovori