Dobro veče

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od srdjanyo » 13 Okt 2021, 07:41

Dobro jutro!!!
20211012_212124.jpg
20211012_212124.jpg (16.69 KiB) Pogledano 680 puta
FB_IMG_1633696530106.jpg
FB_IMG_1633696530106.jpg (89.28 KiB) Pogledano 680 puta
Prikačeni fajl 20211011_085733.jpg više nije dostupan
Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19263
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Heinz » 13 Okt 2021, 09:22

dispy je napisao:
12 Okt 2021, 23:35
Inače, cene su otišle u nebesa, cena gasa je najviša u istoriji, termoelektrane na ugalj pozatvarane po Evropi zbog taksi na emisiju CO2, manjak energije ogroman a suša je brutalna.
A treba kao da se pređe na elektro vozila. Pa odakle struja tolika?

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ljubitelj » 13 Okt 2021, 09:35

@dispy, editovao sam post , i da nisam razumeo iz prve šta podrazumevaju pod pojmom potrošnja. Meni kao i većini ljudi prvo na pamet taj pojam se vezuje za energiju, dakle potrošnja energije. Snaga se ne troši/ ne proizvodi, barem nije uobičajeno u našem jeziku da se tako kaže.Otuda i dilema kod mene, što jel ne može čovek da pogreši u tumačenju?

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19263
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Heinz » 13 Okt 2021, 10:48

Opalac Slika

B92: "Pozivam američke i evropske kompanije da ulože u gradnju nuklearne elektrane u Srbiji"
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1935817

Sent from my SM-G770F using Tapatalk



Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Dobro veče

Post od ljuba » 13 Okt 2021, 11:01

@ljubitelj vidi se da nisi iz energetske struke :) Svaki zatvoren (ili polu zatvoren) energetski sistem uvek balansira izmedju trenutne potraznje i proizvodnje (nema veze sa energijom posto je realtime stvar) - kao kada vozis bickl - koliko snage ti je potrebno da izvuces uspon toliko pokusavas da okreces pedale, i ako nemas dovoljno snage usporavas (malo plasticno objasnjenje :)). I ona se izrazava u kW ili kVA (davno sam zavrsio faks :)). I razlika izmedju ta dva se najbolje vidi na frefrenkciji. Kada se proizvodnja muci sa potrosnjom obaraju frefrenkciju... A tek prica oko ispadanja i prikljucenja velikih proizvodjaca / potrosaca (sinhronizacija na mrezu - odnosno borba ko ce koga da obori / povuce).... Bas mi je zao sto nisam ostao u struci .....

PS: Ovo bas nije tacno :) iliti kada zatvorim oci lakse mi je sta se desava :)
Frekvencija nije "pobegla" EMSu, pobegla je celoj evropskoj interkonekciji. Mi se tu praktično ništa ne pitamo.
Mnogo puta su nas optuzivali da mi povlacimo celu interkonekciju sa sobom, plus su nam pretili mnogo puta da ce da nas iskljuce iz iste :)

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Dobro veče

Post od ikac2000 » 13 Okt 2021, 12:35

Pisalo je u Spiglu prosle godine da je zbog nekog spora EMSa i mreze na Kosovu doslo do pada frekvence u Evropi (sto je za posledicu imalo blago kasnjenje satova na sporetima i sl.) pa je Evropa reagovala i upozorila nas.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2311
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Skipper » 13 Okt 2021, 15:10

ljubitelj je napisao:
12 Okt 2021, 21:13
Obrenovac ne radi, TENT B već neko vreme.
Završava se remont za mesec dana.

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Dobro veče

Post od dispy » 13 Okt 2021, 15:18

ljubitelj je napisao:...je li moguće da je EMS toliko zabrazdio, da su toliko loše i fundamentalno pogrešno dati podaci na sajtu.
Žalosno...
ljubitelj je napisao:@dispy, editovao sam post , i da nisam razumeo iz prve šta podrazumevaju pod pojmom potrošnja. Meni kao i većini ljudi prvo na pamet taj pojam se vezuje za energiju, dakle potrošnja energije. Snaga se ne troši/ ne proizvodi, barem nije uobičajeno u našem jeziku da se tako kaže.Otuda i dilema kod mene, što jel ne može čovek da pogreši u tumačenju?
Svako može da pogreši, ali ako ćeš već ljude koji upravljaju celokupnim našim elektroenergetskim sistemom i obezbeđuju snabdevanje Srbije električnom energijom da nazoveš žalosnim, bar se informiši da barataš osnovnim činjenicama. Ili je ok da opljune svako ko ima tastaturu jer... Može mu se?

@ljuba nekada davno se i dešavalo da povučemo energiju iz interkonekcije, nakon 2000. drastično manje. Poslednji put je Kosovo bilo problem gde su danima, nedeljama bili kratki 300MW a bili su unutar kontrolne oblasti EMS, koji očigledno nije imao načina da ih natera da se uozbilje i kupe energiju, osim da iz svojih (EPS-ovih) resursa pokriva manjak. Naravno, nikome to nije padalo na pamet, tako su se provlačili nekoliko godina ranije. Nakon što su izdvojeni iz našeg bloka, a kad se pisalo kako smo "potpisali kapitulaciju", nema tih problema. Ranije se ta energija vraćala kroz neke kompenzacije, sada toga više nema i lepo ti ENTSO-E ispostavi fakturu za povučenu energiju, a ona uopšte nije prijatna, tako da se vrlo vrlo retko dešava tako nešto, osim kod pravih havarija.

@Skipper insajderska informacija kaže da pre prvog decembra ne postoji ni teorijska šansa, realnije oko Nikoljdana. Seti se da proverimo za mesec dana.

Sent from my RMX2155 using Tapatalk



Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2311
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Skipper » 13 Okt 2021, 15:31

Moguće i da će biti tako, bio sam tamo par meseci na početku remonta ali me kolega zamenio krajem leta a ja se nešto nisam preterano interesovao kako napreduje od kad ne moram da idem u onu prašinu.

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Dobro veče

Post od dispy » 13 Okt 2021, 16:02

Skipper je napisao:Moguće i da će biti tako, bio sam tamo par meseci na početku remonta ali me kolega zamenio krajem leta a ja se nešto nisam preterano interesovao kako napreduje od kad ne moram da idem u onu prašinu.
Jasno, verovatno i jeste po planu kada ti kažeš. Inače, dnevna proizvodnja tog bloka koji je u remontu košta po sadašnjim cenama 3.5-4 miliona evra.

Sent from my RMX2155 using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ljubitelj » 13 Okt 2021, 22:02

dispy je napisao:
12 Okt 2021, 23:35

Energija se daje za određeni period, sat ili dan najčešće, tada se izražava u MWh ili GWh. Trenutna potrošnja i proizvodnja se izražavaju u MW. Maksimalna potrošnja bude preko 6000MW, ranije i 7000. Dnevna potrošnja je minimalnih 70GWh na proleće, trenutno oko 90GWh, a zimi oko 120GWh.

Sent from my RMX2155 using Tapatalk
Napisao si ienergija se najčešće izražava u MWh ili GWh, sa čime se 100% slažem da se tako najčešće podrazumeva smisao.

Upravo i ti upadaš u problem/dilemu/ na koji sam reagovao, boldovao sam.

Pišeš potrošnja i( proizvodnja) se izražava u MW i pišeš potrošnja se izražava u GWh.
Primeti da isti pojam potrošnja pišeš za raziliče stvari,

MW/GW i MWh/GWh su jedinice za potpuno raziličte fizičke veličine.

Kako si napisao u citiranom pod istim pojmom potrošnja izražava se i MW i MWh, a razilka je ogromna u značenju tih mernih jedinica zar ne???

Da je na satju EMS napisano potrošači (to što je izraženo u MW) a ne potrošnja meni bi bilo odmah jasno, da je snaga izražena a ovako ja sam za potrošnju protumačio pogrešno da se radi o potrošnji energije i da stoga teba da budu MWh/GWh.

Potrošnja u kontekstu fizičke veličine snaga još nisam čiuo da se izražava, evo sad prvi put, (snaga potrošnje ili potrošnja snage, kako bi već bilo pravilno).
Snaga potrošača je meni jedini poznat pojam iz školovanja, i literature. Isto kao što sam čuo i pročitao mnogo puta da se kaže potrošnja energije.

Što se tiče frekvencije samo sam konstatovao stanje, inače bilo je i večih odstupanja tog dana. Uopšte nije bitno za mene kao potrošača ko je izgubio kontrolu nad stabilnim radom sistema- balansom,
EMS i EPS su za mene ti koji treba da obezbede kvalitet svog proizvoda, a koji ljudi tamo rade nemam pojma a i ne zanima me.


@ljuba,sektor tzv. slabe struje pretežno.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Dobro veče

Post od ljuba » 13 Okt 2021, 22:24

Sto bi reko profesor kada slabostrujasi vide naše normalne struje slogiraju se :)

ftj
Postovi: 13038
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ftj » 13 Okt 2021, 22:28

To je otprilike kao ono sto se nekada u prodaji interneta oznacavalo kao CIR ako sam dobro shvatio.

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Dobro veče

Post od dispy » 14 Okt 2021, 22:48


ljubitelj je napisao:
dispy je napisao:
12 Okt 2021, 23:35

Energija se daje za određeni period, sat ili dan najčešće, tada se izražava u MWh ili GWh. Trenutna potrošnja i proizvodnja se izražavaju u MW. Maksimalna potrošnja bude preko 6000MW, ranije i 7000. Dnevna potrošnja je minimalnih 70GWh na proleće, trenutno oko 90GWh, a zimi oko 120GWh.

Sent from my RMX2155 using Tapatalk
Napisao si ienergija se najčešće izražava u MWh ili GWh, sa čime se 100% slažem da se tako najčešće podrazumeva smisao.

Upravo i ti upadaš u problem/dilemu/ na koji sam reagovao, boldovao sam.

Pišeš potrošnja i( proizvodnja) se izražava u MW i pišeš potrošnja se izražava u GWh.
Primeti da isti pojam potrošnja pišeš za raziliče stvari,

MW/GW i MWh/GWh su jedinice za potpuno raziličte fizičke veličine.

Kako si napisao u citiranom pod istim pojmom potrošnja izražava se i MW i MWh, a razilka je ogromna u značenju tih mernih jedinica zar ne???

Da je na satju EMS napisano potrošači (to što je izraženo u MW) a ne potrošnja meni bi bilo odmah jasno, da je snaga izražena a ovako ja sam za potrošnju protumačio pogrešno da se radi o potrošnji energije i da stoga teba da budu MWh/GWh.

Potrošnja u kontekstu fizičke veličine snaga još nisam čiuo da se izražava, evo sad prvi put, (snaga potrošnje ili potrošnja snage, kako bi već bilo pravilno).
Snaga potrošača je meni jedini poznat pojam iz školovanja, i literature. Isto kao što sam čuo i pročitao mnogo puta da se kaže potrošnja energije.

Što se tiče frekvencije samo sam konstatovao stanje, inače bilo je i večih odstupanja tog dana. Uopšte nije bitno za mene kao potrošača ko je izgubio kontrolu nad stabilnim radom sistema- balansom,
EMS i EPS su za mene ti koji treba da obezbede kvalitet svog proizvoda, a koji ljudi tamo rade nemam pojma a i ne zanima me.


@ljuba,sektor tzv. slabe struje pretežno.
Čitam par puta svoj post i smatram da sam lepo napisao. Napravio sam razliku između dnevne i trenutne potrošnje. Aj da probam da pojasnim.

Potrošnja koju vidimo na našim računima za struju se izražava u kWh. 1kWh je energija koju potroši potrošač od 1kW radeći 1h. Primećuješ da je potrebno da protekne određeno vreme da bi se dobio ovaj H u kWh. Ali električna energija se mora trošiti u onom trenutku kada se proizvodi. Kada proizvodnja i potrošnja nisu jednaki, dolazi do odstupanja frekvencije od nominalne (Ovo je potpuno normalno i do frekvencije 49.95, ili 49.9 se ne preduzimaju nikakve radnje, dozvoli se automatici da odradi koliko može).

Kada govorimo o trenutnoj potrošnji ili proizvodnji ne možemo da govorimo o MWh, nego o MW, jer ne postoji vremenski interval koji bismo pomnožili sa snagom svih potrošača u nekom sistemu. Ako bismo pričali o jednom satu, za to vreme nam se sistem raspadne 10x, reakcije u EES traju od par desetina milisekundi za primarnu regulaciju, par sekundi za sekundarnu i oko 1 minut za tercijarnu. Dakle, kada gledamo nekakav sistem u realnom vremenu, uvek govorimo u snazi, odnosno MW. Moglo bi se i ovako reći, neki uređaj potroši 1MWh/h, odnosno njegova potrošnja u svakom trenutku iznosi 1MW.

Kada toj snazi dodelimo i neko trajanje, recimo gledamo koliko je proizvedeno energije tokom 1h, ili koliko je potrošeno energije tokom jednog dana, onda govorimo o MWh. Na primer, današnja potrošnja za ceo dan, dakle ima pridruženo trajanje, iznosi oko 102GWh. Maksimalna trenutna (jednovremena) potrošnja je bila između 18 i 19h, i iznosila je oko 4850MW.

Sent from my RMX2155 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19263
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Heinz » 14 Okt 2021, 23:36

Ili: Izvod po vremenu (dt) pa određeni intergral od nula do T :)

Odgovori