Dobro veče

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Dobro veče

Post od Grujic » 22 Jan 2023, 09:57

Opet te nisam razumeo, jel mozes da pojasnis malo?

Drugo, situacija sa dostupnoscu lekova gradjanima je neuporedivo bolja nego pre. Nije sve kako treba, al je tu veliki napredak zaista napravljen.

@DukeNS
Pa vidi, to bi bilo idealno, al moras imati u vidu da iako ima tubi zarade i lumoanja troskova, stvarni troskovi zaista postoje, i to neko na kraju mora da plati... ili neko da radi za dzabe :)

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2116
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od Gazu » 22 Jan 2023, 14:01

Da, malo sam nejasan jer sve izbegavam da ulazim u detalje, više sa ciljem da ne opterećujem temu, ali izgleda da mi je procena bila pogrešna, i da sam trebao da detaljišem. Što mi nije problem, naravno!


Recimo, za neke kancere postoje lekovi koji koštaju po 15 hiljada evra. (Nebitno koliko tačno, ali je u hiljadama evra.) Pacijentu kad se dijagnostikuje kancer pluća recimo, trebalo bi raditi više analiza da se vidi kakva je situacija sa raznim parametrima. I ako se sve sprovede brzo (što u našim državnim ustanovama ne bude slučaj), može se umesto hemoterapije pacijentu dati ova skuplja terapija sa kojom pacijent ima drastično veće šanse da se izleči.

I sad, tu naša država praktično zavrće narod za takve terapije jer se sistemski svi testovi sprovode sporo i zakazuju za ko zna kad, pa tu dok neko "pošteno" prođe sve testove, bolest mu bude u poodmakloj fazi gde se kaže "bolest u terminalnoj fazi" kad više ta terapija nije delotvorna. I tako ga država uskrati za lečenje na koje on ima pravo! Tako je nažalost prošao moj bivši "tast" prošle godine, zato znam.

Rešenje tu onda bude da sve te analize ljudi radi odmah sami - privatno! Da se ne čeka na kurajbere iz Kamenice (u slučaju Novog Sada). Prvo, ako nema čovek vezu, kuliraju ga. Ako kao i ima neku vezu, dođe malo ranije da radi bronhoskopiju, ali onda se čeka u nedogled dok se ne urade ti dodatni testovi. I to se oduži jer oni nemaju u Kamenici sve materijale! Pa im crkne neki tamo uređaj, pa dok se ne popravi! Pa kažu pacijentu da testiraju sve što treba, a u stvari ne testiraju sve - jer su usrali uzorak sa bronhoskopije, ali neće to tako da kažu otvoreno. I tako gubljeno dragoceno vreme. Kod privatnika u BelMedic-u je posle rađena ponovo Bronhoskopija sa svim potrebnim, za šta opet treba vreme, ali barem bez onih glupih zastoja...

Dakle, eto kako je država Srbija svojim javašlukom uskratila skupu terapiju pacijentu! I to ne možeš reći da nije namerno, to tako ide za sve - oni kažu "u redu, imate pravo, dođite za 3 meseca". Oni time čine ogromne uštede - mnogo ljudi odluči da se leči privatno, neko za to vreme umre, neko prođe i u kroz državnu bolnicu bolje pošto je "podmazao" kod nekog načelnika. Za državu čista ušteda!

Sa druge strane, koliko god naša država bila đubre prema sopstvenom narodu, opet moram priznati i da su te terapije za naš standard stvarno skupe. Nisam siguran da li bi naša ekonomija, sa stanovništvom koje ima ovakva primanja kakva ima, sa ogromnim brojem ljudi koji rade na crno, mogla da podnese teret plaćanja toliko skupih terapija za svoj narod.


Ovo prvo je naša licemerna i lažljiva vlast koja govori da se nešto za narod plaća, ali sve funkcioniše tako da do toga mogu doći samo imućniji građani, a ono drugo su kapitalističke hijene koje onako preskupo naplaćuju razne lekove i terapije. No, nemam ja predstavu koliko je zaista koštao razvoj tih lekova i da li su takve cene ipak opravdane, ali eto, ako uzmem za primer insulin, u tome mi je gramzivost lako vidljiva. Jer dijabetes nije retka bolest, i insulin nije nešto specifično što treba premalom broju ljudi.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Dobro veče

Post od Gaginh0 » 22 Jan 2023, 14:12

Koji je ono davno otkriveni lek koji pronalazač namerno nije zaštitio da bi omogućio ljudima besplatno lečenje? Jel nije baš insulin?
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Dobro veče

Post od Grujic » 22 Jan 2023, 15:05

Gazu je napisao:
22 Jan 2023, 14:01
Da, malo sam nejasan jer sve izbegavam da ulazim u detalje, više sa ciljem da ne opterećujem temu, ali izgleda da mi je procena bila pogrešna, i da sam trebao da detaljišem. Što mi nije problem, naravno!


Recimo, za neke kancere postoje lekovi koji koštaju po 15 hiljada evra. (Nebitno koliko tačno, ali je u hiljadama evra.) Pacijentu kad se dijagnostikuje kancer pluća recimo, trebalo bi raditi više analiza da se vidi kakva je situacija sa raznim parametrima. I ako se sve sprovede brzo (što u našim državnim ustanovama ne bude slučaj), može se umesto hemoterapije pacijentu dati ova skuplja terapija sa kojom pacijent ima drastično veće šanse da se izleči.

I sad, tu naša država praktično zavrće narod za takve terapije jer se sistemski svi testovi sprovode sporo i zakazuju za ko zna kad, pa tu dok neko "pošteno" prođe sve testove, bolest mu bude u poodmakloj fazi gde se kaže "bolest u terminalnoj fazi" kad više ta terapija nije delotvorna. I tako ga država uskrati za lečenje na koje on ima pravo! Tako je nažalost prošao moj bivši "tast" prošle godine, zato znam.

Rešenje tu onda bude da sve te analize ljudi radi odmah sami - privatno! Da se ne čeka na kurajbere iz Kamenice (u slučaju Novog Sada). Prvo, ako nema čovek vezu, kuliraju ga. Ako kao i ima neku vezu, dođe malo ranije da radi bronhoskopiju, ali onda se čeka u nedogled dok se ne urade ti dodatni testovi. I to se oduži jer oni nemaju u Kamenici sve materijale! Pa im crkne neki tamo uređaj, pa dok se ne popravi! Pa kažu pacijentu da testiraju sve što treba, a u stvari ne testiraju sve - jer su usrali uzorak sa bronhoskopije, ali neće to tako da kažu otvoreno. I tako gubljeno dragoceno vreme. Kod privatnika u BelMedic-u je posle rađena ponovo Bronhoskopija sa svim potrebnim, za šta opet treba vreme, ali barem bez onih glupih zastoja...

Dakle, eto kako je država Srbija svojim javašlukom uskratila skupu terapiju pacijentu! I to ne možeš reći da nije namerno, to tako ide za sve - oni kažu "u redu, imate pravo, dođite za 3 meseca". Oni time čine ogromne uštede - mnogo ljudi odluči da se leči privatno, neko za to vreme umre, neko prođe i u kroz državnu bolnicu bolje pošto je "podmazao" kod nekog načelnika. Za državu čista ušteda!

Sa druge strane, koliko god naša država bila đubre prema sopstvenom narodu, opet moram priznati i da su te terapije za naš standard stvarno skupe. Nisam siguran da li bi naša ekonomija, sa stanovništvom koje ima ovakva primanja kakva ima, sa ogromnim brojem ljudi koji rade na crno, mogla da podnese teret plaćanja toliko skupih terapija za svoj narod.


Ovo prvo je naša licemerna i lažljiva vlast koja govori da se nešto za narod plaća, ali sve funkcioniše tako da do toga mogu doći samo imućniji građani, a ono drugo su kapitalističke hijene koje onako preskupo naplaćuju razne lekove i terapije. No, nemam ja predstavu koliko je zaista koštao razvoj tih lekova i da li su takve cene ipak opravdane, ali eto, ako uzmem za primer insulin, u tome mi je gramzivost lako vidljiva. Jer dijabetes nije retka bolest, i insulin nije nešto specifično što treba premalom broju ljudi.
Šta sa insulinom, hoćeš da kažeš da treba da košta manje, ili da bude džabe, to ne razumem?


Što se tiče ovog drugog zj prvog dela, tema je dosta široka i nisi baš sve tačno napisao jer medalja ima više od dve strane i problem je kompleksan na više nivoa...

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2116
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od Gazu » 22 Jan 2023, 15:56

Gaginh0 je napisao:Koji je ono davno otkriveni lek koji pronalazač namerno nije zaštitio da bi omogućio ljudima besplatno lečenje? Jel nije baš insulin?
Da, insulin, ali se u međuvremenu došlo do boljih metoda dolaska do insulina. Tako da je taj "noviji insulin" zapravo i bolji pacijentima, ali i više košta, dok je način kako da se do njega dođe pod patentom.

No, ja nisam stručan na tu temu, mogao bi ovde da bacim par linkova sa YouTube-a o tome, ali to svakako nije način da dokažem da sam u pravu.Slika Meni je bilo dovoljno da vidim da o tome ne govore samo šarlatani s YouTube-a. Jer naravno da na YouTube-u svako može da priča šta hoće.
Grujic je napisao:Što se tiče ovog drugog zj prvog dela, tema je dosta široka i nisi baš sve tačno napisao jer medalja ima više od dve strane i problem je kompleksan na više nivoa...
To se slažem, tema je izuzetno široka. I prihvatam to da oko dosta detalja tu možda i grešim. Napisao sam svoj utisak na osnovu nekog ograničenog iskustva.

Izvini, ti se beše doktor po zanimanju?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Xepoj87 » 22 Jan 2023, 16:04

Ja mogu samo reci da kod nas da kupis insulin(van besplatne terapije), kutija kosta oko 35-40e. U Americi kosta oko 600e.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2116
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od Gazu » 22 Jan 2023, 16:15

Možda je onda ta priča oko insulina neki prenaduvani američki problem za koji smo mi suviše Evropljani da bi ga razumeli. Nadam se da je tako.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3398
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Dobro veče

Post od kragujevac » 22 Jan 2023, 16:38

Ovde sve, ali bukvalno SVE što ima veze sa Dijabetesom, plaća osiguranje.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Dobro veče

Post od ljuba » 22 Jan 2023, 16:49

Socijalizam :) Kod nas ne. Dok ne prodjes limit participacije ti placas… I ima razloga, a nisu neke pare valjda 400 eur godisnje ili tako nesto.. Plus dosta stvari nije u sistemu, ali ne previse. Kod nas je najgore sto zdravstveno funkcionise po principu procedura a ako se ne uklapas u njih ko ti je kriv…

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Dobro veče

Post od Bogdan » 22 Jan 2023, 17:28

Na zalost iskusio sam ovde u de sve sto se lecenja, teske bolesti i lekova tice, preko svojih roditelja, mogu samo reci da nista placeno nije, lekovi koji su bili potrebi na recept i to mizerno 5€ u odnosu na koliko im je stvarna cena. U oba slucaju je bila bolest raka... Ali sve smo imali i sve ucinjeno sto se moze...
U Tim momentima sam se pitao uvek sta bih da sam u Srbiji... Kako bi to svo proslo...
Dobujali smo Boce kiseonika koliko je god potrebno, lekove, Morfijum, njega doktora koji je dolazimo i dva puta dnevno, kuca njega koja je takodje dolazila bar jednom na dan, pomaganje oko svega bukvalno, sve sve sve... Nista to nije extra placano... Ni jedan Cent... Hrana, kako se kaze, astronautska hrana itd itd itd..
Bolnicki krevet dobili kad je sve to vec uhvatilo maha, bolest...
Sve sam dobio i sve ucinjeno... Zahvalan na sve sto su pokusali i uradili...

Ford S-Max 2,5t




BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Dobro veče

Post od BigMazzy » 22 Jan 2023, 18:22

Ma sve to stoji što ste naveli, i sve zavisi od države do države. Ali ovde se govori o maloletnoj deci a ne punoletnim osobama.
Roditelji deteta za čije lečenje treba izdvojiti stotine hiljada pa i milione eura, prodaće sve, učiniće sve , obijaće pragove svugde , samo da pomogne svom detetu.
Pa barem za decu država treba da stvori poseban program zdravstvene zaštite, ali ne, država je dozvolila da se stvori SMS lečenje.
Čak bi država mogla da napravi program zaduživanja roditelja za lečenje deteta, da država kreditira a roditelji da isplaćuju, barem do neke cifre. Ovako, parola je, bukvalno, snalazite se.
A opet, od strane države dodeljeno je mladima od 16-29 godina 12.5 milijardi dinara, pa preračunajte u evre. Za taj novac je mnogo SMS klinaca moglo imati smešak na licu danas.

Sent from my 2203129G using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2116
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od Gazu » 22 Jan 2023, 18:27

Ovde u Srbiji u takvoj situaciji pacijenta pošalju kući, i to je to, ko Indijanci kad šalju svoje starce u šumu... Bude i, kad dođe pacijent koji se još bori za život u bolnicu, da doktor samo što ga začuđeno ne pogleda "ti si još živ?". I njima je to tako normalno. Užasno nehumano.

Znam da imamo i lekare ovde na forumu, ali zbog ovog pisanja ne treba niko da se vređa. I u mojoj struci ima đubradi, i to ne znači da sam ja đubre, niti da smo većinom đubrad. Ali jbg, ovi konkretno to jesu. Pogotovo što, što je nekad pozitivizma atraktivnija, kao recimo neki institut, tu će bilmezi najpre da se utrpavaju, ne ostavljajući prostora za vredne i kompetentne. Počnimo od toga da je za početak i dobru specijalizaciju teško dobiti samo vrednoćom i talentom. Tako da nije čudno da najviše đubradi bude baš među tim doktorima koji trebaju da spasavaju živote, koji rade sa pacijentima kojima najviše treba pomoć, ohrabrenje ili uteha...


@BigMazzy Tako je, skroz si u pravu! Čak bih i u potpunosti odbacio deo sa zaduživanjem. Em što su to često sume koje "obični" ljudi ne bi mogli da otplate ljudi bi za 100 godina, em što je to jedna od suština civilizacije - da pomažemo jedni drugima. (Ne na svakom koraku da pomažemo jedni drugima, ali u ovakvim najkritičnijim situacijama kad sam čovek teoretski nikako ne bi mogao sam da se izvuče.)

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od snork » 22 Jan 2023, 18:45

Xepoj87 je napisao:
22 Jan 2023, 16:04
Ja mogu samo reci da kod nas da kupis insulin(van besplatne terapije), kutija kosta oko 35-40e. U Americi kosta oko 600e.
Xepoj, samo da pitam - za koliko vremena je dovoljna jedna kutija? Nije isto ako se troši kutija dnevno, ili nedeljno, ili mesečno. A Amerika je posebna priča. Kažu da je tamo farmaceutska industrija (da ne kažem mafija), moćnija od vojne i naftne. Bukvalno ulažu u promovisanje nezdravog načina života (možda čak na neke načine i direktno izazivanje bolesti), da bi sebi pravili posao. Utiču na naučna istraživanja tako da ono što nije bolest, ili nije dovoljno istraženo, proglase da jeste. Npr. ako je neko sačuvao rezultate laboratorijskih analiza holesterola od pre 20+ godina, neka pogleda: granica je jednostavno pomerena - ono što je tada bilo normalno, sada je za lečenje. Nažalost, nemam ništa da slikam i pošaljem, to mi je pokazao bivši kolega pre 5-6 godina.

kragujevac je napisao:
22 Jan 2023, 16:38
Ovde sve, ali bukvalno SVE što ima veze sa Dijabetesom, plaća osiguranje.
Kragujevac, najpre da kažem da mi je drago što si ponovo postao aktivan na forumu. Već smo se bili zabrinuli za tebe. :)

Ne možeš porediti Nemačku sa Srbijom, pa možda ni sa bilo kojom drugom zemljom. Oni su prvi na svetu, u 19. veku, uveli obavezno zdravstveno osiguranje (sa sve godišnjim sistematskim pregledima). Primera radi: Sjedinjene Američke države obavezno zdravsteno osiguranje nemaju, ili ga do skora nisu imale (ne znam šta je na kraju bilo sa kontroverznim "Obama Care" zakonom).
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30015
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od trojanac » 22 Jan 2023, 19:27

BigMazzy je napisao:Ma sve to stoji što ste naveli, i sve zavisi od države do države. Ali ovde se govori o maloletnoj deci a ne punoletnim osobama.
Roditelji deteta za čije lečenje treba izdvojiti stotine hiljada pa i milione eura, prodaće sve, učiniće sve , obijaće pragove svugde , samo da pomogne svom detetu.
Pa barem za decu država treba da stvori poseban program zdravstvene zaštite, ali ne, država je dozvolila da se stvori SMS lečenje.
Čak bi država mogla da napravi program zaduživanja roditelja za lečenje deteta, da država kreditira a roditelji da isplaćuju, barem do neke cifre. Ovako, parola je, bukvalno, snalazite se.
A opet, od strane države dodeljeno je mladima od 16-29 godina 12.5 milijardi dinara, pa preračunajte u evre. Za taj novac je mnogo SMS klinaca moglo imati smešak na licu danas.

Sent from my 2203129G using Tapatalk
Potpuno si u pravu i post je apsolutno na mestu. Nažalost ovde je sve politika pa i čuveni slogan "Za našu decu" je bila lepa izborna kampanja, a svi znamo za čiju decu će imati, a za čiju neće.
Ne dao Bog nikom ove muke.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Dobro veče

Post od Bogdan » 22 Jan 2023, 19:30

Gore napisano sam samo izneo svoje iskustvo, i kao sto sam napisao, bas sam se stvarno pitao u Tim momentima gde smo ovde sve dobili, kako bi to bilo da smo u Srbiji?
Naravno ne pljujem nikoga za ovo kod nas, vec jednostavno, kod nas je los sistem, mnogo los, kako na zalost i za decu tako i za starije ljude, zalosno...

Ford S-Max 2,5t


Odgovori