Dobro veče

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19191
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Heinz » 04 Apr 2021, 07:13

Dosadno im na poslu pa unose malo dinamike.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8782
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Dobro veče

Post od Gaginh0 » 04 Apr 2021, 08:26

Au, sad bih mogao da napisem roman i opet nećete razumeti :mrgreen:

Po meni je više do bahatosti ovog sporijeg kamiona. Ja nemam problema sa tim, ako neko krene da me pretiče na auto putu sa samo dve trake ja smanjim brzinu i pretekne me za 10 sekundi. Ali morate uzeti u obzir da ima vozača kamiona od bez škole do fakultetski obrazovanih, pa nekima neke situacije ne mogu dopreti do mozga. Ne znam u čemu je problem samo malo pipnuti kočnicu i pustit kolegu da te pretekne, pogotovo u Srbiji gde je protok kamiona 000 u odnosu ma razvijene zemlje. Stalno sam na putu sa Poljacima, Litvancima, to su tek biseri zbog glupih odluka, ali ubedljivo najbahatiji su kamioni sa Španskim i Slovenačkim tablicama, oni po 10km voze srednjom trakom (ako imaju 3 trake).

Kamioni su limitirani na 89-90kmh, i ko vozi 85kmh uglavnom nema problema ni da obidje cisterne koje voze 80kmh, ni da bude preteknut od ovih što voze brže. Problem je kad jedan vozi 88kmh, drugi 89 i onda ko jarci... Ovde je na autoputevima sa samo dve trake u jednom pravcu UGLAVNOM preko dana zabranjeno preticanje. I šta se onda dogodi? Ide cisterna ili "Girteka" 82kmh i možeš da se hebeš. Čak na dosta Girtekinih kamiona piše nazad "82kmh sorry!" (limitirani na 82kmh.)

Zato @Ogi svali put kad te iznervira kamion na AP, seti se kako je u razvijenim zemljama, kako se tek ti ljudi muče na AP :kezo:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3252
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od srdjanyo » 04 Apr 2021, 08:38


Gaginh0 je napisao:Au, sad bih mogao da napisem roman i opet nećete razumeti :mrgreen:

Ja nemam problema sa tim, ako neko krene da me pretiče na auto putu sa samo dve trake ja smanjim brzinu i pretekne me za 10 sekundi. Ali morate uzeti u obzir da ima vozača kamiona od bez škole do fakultetski obrazovanih, pa nekima neke situacije ne mogu dopreti do mozga. Ne znam u čemu je problem samo malo pipnuti kočnicu i pustit kolegu da te pretekne, pogotovo u Srbiji gde je protok kamiona 000 u odnosu ma razvijene zemlje.
Delim tvoje mišljenje. Kad vidim da je naumio da pretekne, samo sklonim nogu sa gasa i nema problema. Na kraju krajeva, to je takođe jedan deo vozačke kulture i nekog kodeksa.


Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8782
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Dobro veče

Post od Gaginh0 » 04 Apr 2021, 08:42

Doživljavao sam više puta da preteknem nekoga i on mene već posle dva minuta pretekne. Epilog je da se čovek nešto zamislio, spustio brzinu, i kad je već video da ga pretičem pustio me da ga preteknem (nije hteo da "tera qurac sa mnom") i onda posle par minuta on opet mene pretekne ker on npr. vozi 89kmh, ja 85kmh.

Sve se to polako i s vremenom uči, pa ja sam se sa rođenim ocem posvađao maltene zato što ne vozim auto više oštro i bezobrazno kao nekad. Nebih sad koješta da pišem da nebih bio pogrešno protumačen, jer sam i sam bio bahati vozač do pre dve godine, pa kad ti svakih 15 dana stigne kazna moraž se obuzdati.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3252
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od srdjanyo » 04 Apr 2021, 08:56

Mene je jedna vaspitna od mesec dana + 6000 RSD (prekoračenje od 26 km/h u selu iza SD Železare, improvizovana zona smanjene brzine na inicijativu meštana) i to se desilo pre 12 godina. Od tada - samo lagano. Kroz sela 50, školske zone 29 i tako...

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока


ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ljubitelj » 04 Apr 2021, 09:24

Zakone donose ljudi van struke, tzv. poslanici koji su obično najgori medju nama što se tiče znanja, iskustva, logike...političari i to je generalno svuda tako.
Retki su izuzeci da upravljanje sistemom vode inženjeri političari koji mogu i da razumeju materiju iz ugla šta će biti posledice donetih odluka.

Iako bi trebalo da po ministarstvima rade ljludi od struke za datu oblast, dakle profsionalci sa znanjem koji se slušaju i čije se znanje koristi, u praksi ne funkcioniše sistem tako i nažalost svuda po svetu vidjamo sulude odluke po raznim pitanjima.

Konkretno, vezano za kamione nekome je sinula ideja da se uvek i svuda i svima ograniči brzina kretanja pa tako i pri preticanju iako sa tehničke strane (uči se i u školi) je preporučena minimalna razlike brzina vozila 20tak km/h da bi taj manevar bio bezbedan po oba učesnika.

Tako je i bilo nekada, pre ovakvog fizičkog ograničenja brzine, pa se normalno obilazilo tako što se da gas, ubrza, obidje i nakon povratka u svoju traku nastavi prethodnim ravnomernim tempom.

Što kraće vreme obilaska ili preticanja je bitan faktor bezbednosti.

E onda je to ukinuto od strane u prvom pasusu pomenutih "stručnjaka" i napravljeno to što se opisuje.

Striktno tumačeći i za putnička vozila na autoputu važi isto što i za kamione, strogo ograničenje od 130 km/h (100 ili koliko već na tom delu puta) i niti 1 jedini km/h preko što važi i za preticanje.

Kako još za putnička vozila nije ugradjen ograničavač brzine, niti tahograf, to se naravno zakon ne poštuje u 99,999% slučajeva inače bi nastao haos na putevima daleko veći od opisanog sa kamionima.

Iz mogu ugla razumem vozače kamiona, imaju fiksnu rutu koja je dosadna, imaju penale za kašnjenje, kamioni su (relaitvno) udobni danas uz tempomat pa nije neka posebna frka da se i kilometrima paralelno voze, poslodavci usled velike kilometraže svako kočenje i ubrzavanje vide kao bespotrebni trošak.

Voziti kamion je biznis a to znači da je novac glavni faktor koji odredjuje kako će se voziti, tu je i početak i kraj tog načina vožnje.

I ne znam rešenje, ili da se ti limiteri brzine naprave inteligentnijim i fleksibilnim sistemom shodno današnjem stanju tehnike, da se zakonski promene regulacije tih manevara, da se putevi prave sa minimum 3 vozne trake svuda, da se makar krene da neko počne da razmišlja i rešava problem koji očito postoji.

Ovde kod nas je super stanje, kamionski saobraćaj je gotovo nepostojeći na autoputevima ali isti sindrom čeka i nas u budućnosti ako se ništa ne promeni.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Ogi » 04 Apr 2021, 10:27

Juce se na AP desilo bas ovo sto je Pedja pisao. Bukvalno kamion pretice kamion i to nikako da se zavrsi odnosno minut, dva su isli jedan pored drugog. Tada sam vise bio besan da preticanog nego na ovog koji pretice. Vidi da je kolona u obe trake i nece da pusti ovog da ga pretekne. Onda je jedan auto pretekao zaustavnom a kada se preticanje konacno nekako zavrsilo ovaj sto je bio prvi iza u levoj traci, ubacio se ispred ovoga sto je preticao i smanjio tipa na 50kmh da se sada on inati (razumem ga potpuno) i vozio tako, ja sam otisao.

Slicno se isto juce desilo i sa automobilom, vozi lik ~80kmh desnom raspali auto sa razbijenim farom, pretice ga kamion i nikako da ga pretekne, ja prolazim i gledam ga, on gleda mene kao u cemu je problem?

Inace nikada ali bas nikada ne ablendujem na AP. Dam do znanja da mi smetaju tako sto se priblizavam... i vozim iza... i tako neki nece da se sklone...

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14141
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od pedja » 04 Apr 2021, 10:43

U inat kišnom danu. Posle je sve lepše :DSlika


TapaT


Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1345
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Dobro veče

Post od Momčilo » 04 Apr 2021, 10:52

Tako sam se ja inatio nekom tipu koji me isekao kad se krene spuštati sa Venca ka NSu, gde počinje onaj jednosmerni deo. I ja lagano uz kamion 20km/h pošto je baš bezobrazan bio. :mrgreen:

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29865
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od trojanac » 04 Apr 2021, 11:32

@pedja može li isporuka na kućnu adresu?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14141
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od pedja » 04 Apr 2021, 11:50

Očekuje se potpisivanje ugovora sa servisima za dostavu...

Za tebe ćemo nešto rešimo, ali da dostaviš napismeno od dr da smeš :D


TapaT


Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3252
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od srdjanyo » 04 Apr 2021, 12:09

Srećan Uskrs. Pozdrav kolegama forumašima iz Kikinde!

SlikaSlika

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29865
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od trojanac » 04 Apr 2021, 14:09

Srećan Uskrs svima koji danas slave.
Posetite www.garaza.rs !

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Dobro veče

Post od ikac2000 » 04 Apr 2021, 14:41

Pitanje za clanove sa novijim autima i sistemima asistencije.

Konkretno za sistem Front assist, odnosno iznenadno kocenje.

1. Da li je on konstantno aktivan?
2. Po gradu verujem da lepo koci, ali na autoputu, kada adaptivni tempomat nije ukljucen, ili ga nema, pri vecim brzinama, da li ce da koci ako auto ispred naglo poconje da koci ili se neko ubaci?

Thx!


Sent from my iPhone using Tapatalk

ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ljubitelj » 04 Apr 2021, 14:47

Nisam probao lično niti znam direktno odgovor na tvoje pitanje ali iz testova koji su radjeni taj sistem aktivnog zaštitnog kočenja (prepreke) radio je i na 130km/h kod Tesle, Audija, Mercedesa, Volvoa, Nissana,....verovatno i kod svih ostalih. I to je moglo još pre 3-4 godine tako da ako pitaš za današnje modele koji se sada konstruišu i prave rekao bih da može samo bolje tj pouzdanije i pri većim brzinama da funkcioniše.


Ali najbolje je za neki konkretan auto pogledati u njegovo uputstvo, šta kaže sam proizvodjač-koje brzine i pri kojim uslovima je aktivan.

Odgovori