Dobro veče

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14197
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od pedja » 28 Jan 2022, 19:12

Dve stvari moraju biti sertifikovane u PU. ESIR (elektronski sistem za izdavanje faktura - to ti je softver koji prodajno mesto koristi) i PFR.

ESIR podatke šalje LPFRu (lokalni PFR) ili VPFRu (virtuelni PFR). Virtuelni se nalazi na serveru PU.

Ukoliko se kupuje poseban EFU (elektronski fiskalni uređaj) on u sebi ima ESIR (to je softver/kasa za kucanje u tim tabletima), BE (bezbednosni element - sertifikat), LPFR, termalni štampač, kao i (e)SIM.

Inače, EFU je i softver na računaru+ kartica/dig sertifikat + LPFR + neki štampač (može i A3 što se tiče PU).

Tehnički, može se i bez LPFRa, kada se podaci šalju direktno u PU (VPFR). Međutim, ako nemaš net (ili zabode VPFR) zakon te obavezuje da imaš LPFR, koji će obraditi i sačuvati račun, dok se ne uspostavi veza. Stoga, potreban je :)

Ukoliko imaš sertifikovani softver (ESIR) i LPFR, možeš štampati na čemu god hoćeš, sve dok može da stane QR kod min.širine 56mm (ukoliko se ne varam).

Dakle, ne postoji više fiskalni štampač kao takav, ali se dosadašnji proizvođača fiskala bore za tržište i pakuju te "all in one" uređaje. Ti uređaji su najbolje rešenje za one koji su do sada imali fiskalne kase po kojima su ručno tukli, kao i za one čiji softver neće imati svoj LPFR, već vezu ka ovakvim uređajima.


TapaT


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19287
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Heinz » 28 Jan 2022, 20:08

Al ga je Mali osmislio...

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8761
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Dobro veče

Post od H4wkeye » 28 Jan 2022, 21:12

Uzeo tag na NIS pumpi. 2020 dinara + 1000 sam stavio kredit. Nisu trazili nista, cak ni LK. Samo broj tablica.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4879
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od snork » 29 Jan 2022, 00:03

Heinz je napisao:
28 Jan 2022, 20:08
Al ga je Mali osmislio...
Kao i Beograd na vodi, prethodno otimanje zemljišta na kome je izgrađen (verovatno najvrednije građevinsko zemljište u Srbiji), razne privatizacije tipa PKB-a sa sve fantomskim "Arapima" koji kao "ulažu u Srbiju", medijske nastupe i kampanje "velikog vođe", tajming raznih operacija (npr. referendum tačno u vreme kada Šiptarima predaju Brezovicu - naravno, svi pišu o prvom, a drugo ostaje skoro neprimećeno), rasprodaju državnih nepokretnosti koje se prethodna vlast nije usudila da dira (Beograđanka, BIGZ, Palata Albanija, ne nazire se kraj...)

Ovo što sam napisao me podseti na Labusa i Dinkića, ali oni su bili samo plaćene marionete MMF-a i Svetske banke. Prvo što su nam rekli je da "novac sa Kipra zaboravimo". Glupi Milošević i njegovi su tamo odneli silne milijarde opljačkane od države i građana. Da je bar delić toga uložio u moderan PVO (a pretili su godinama da će nas bombardovati), mogao je i danas biti živ i na vlasti. A pomenuti G17 dvojac je zatim doveo strane banke i ukinuo SDK, čime je država ostala bez uvida i u legalne tokove novca. O zaduživanju i tome kako banke ni iz čega stvaraju novac kojim kupuju stvarna materijalna dobra pisao je svojevremeno - ako se dobro sećam - odavno neaktivni forumaš Rakhil. Pa su onda usledile privatizacije i rasprodaja... ali je očigledno ostalo još dosta toga za prodaju, pošto su i ovi sada nastavili istim putem.
Ђенерал Јанковић

lami
Postovi: 3279
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Dobro veče

Post od lami » 29 Jan 2022, 00:15

Ja se samo ne bih slozio za Bigz i Beogradjanku. Bigz je bio zestoko ruglo, jos pre ovih, a pitanje je na sta bi licila i Beogradjanka.
Taj Marera ili kako se vec zove, bar odradi primerene rekonstrukcije, kako sam mogao da vidim.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


ftj
Postovi: 13054
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Dobro veče

Post od ftj » 29 Jan 2022, 00:28

A sta su oni zavrsili do sad? Sve njihove investicije meni za sad deluju bas neracionalno, u rangu verana i kupovine robnih kuca za 300 miliona. Oni ne uzimaju sto niko nije smeo nego niko nije hteo.

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Dobro veče

Post od motorista » 29 Jan 2022, 00:36

Zgrada »BIGZ-a« je vanvremenskog dizajna, vrlo naprednog za 1937. godinu, a za objekat od 35 hiljada kvadrata čak i lepa.

Obično ne komentarišem izgled objekta jer to smatram nebitnim (a i po građevinsko-arhitektonskoj hijerarhiji je to najnebitnija stavka), ali kapiram da neki objekti na značajnijim pozicijama u gradu moraju da izgledaju reprezentativno, a »BIGZ« baš takav jeste. Nažalost, sve češće se kod nas ide na varijantu “Skoplje 2014.”, pa se o jednom trošku srozaju i kvalitet pa i taj vizuelni utisak. Ali pojedini državnici idu dublje, prosto iracionalno mrze taj »BIGZ«, oba Generalštaba, prave cirkuse po celoj zemlji...

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Dobro veče

Post od motorista » 29 Jan 2022, 00:40

Slika
Meni ovo recimo nije ružno, al' nije ni lepo. Međutim, nije mi za centar, glavnog grada pogotovo.

Doduše, šrafciger koji izranja iz zemlje u Eldoradu krivionica žica i šrafciger-industrije, možda je i okej.

ftj
Postovi: 13054
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Dobro veče

Post od ftj » 29 Jan 2022, 00:43

Slazem se za bigz, ja sam vise pricao sa nekog komercijalnog aspekta. Procene su bile da treba 30 miliona evra samo da se to privede nameni i retko ko tu moze da vidi racunicu sve i da dobije ceo bigz za dzabe.

lami
Postovi: 3279
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Dobro veče

Post od lami » 29 Jan 2022, 00:48

Ftj, moguce da si u pravu, cenim da si aktivniji na beobildu od mene, secam se vise kroz maglu sa teme, a generalno renderi i zq Bigz i Beogradjanku ne deluju kao da ce nesto drasticno spolja da se promeni.
Pored ova dva objekta, dodao bih i Centar Sava koji je bio skroz zapusten i zahtevao rekonstrukciju, ali niko nije hteo da se bavi time izuzev Miskovica.


Motorista,
Mislim da niko ni jednu jedinu stvar koja je izgradjena u BNV ne smatra bilo kakvim dostignucem. Greota kakve su zgrade posadili na takvoj lokaciji, ali sta ces.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Dobro veče

Post od motorista » 29 Jan 2022, 01:12

ftj je napisao:
29 Jan 2022, 00:43
Slazem se za bigz, ja sam vise pricao sa nekog komercijalnog aspekta. Procene su bile da treba 30 miliona evra samo da se to privede nameni i retko ko tu moze da vidi racunicu sve i da dobije ceo bigz za dzabe.
To je oko 860 €/m² za privođenje nameni. Ne znam, godinama nisam u tom poslu (a i ruku na srce radio sam samo na dosta manjim objektima), ali mi zvuči mnogo. Previše. Pa, potpuno funkcionalna upravna zgrada »FAM-a« u centru Kruševca je prodata za 155 €/m². Ne kažem da je to normalna cena, samo ilustrujem šta je sve moguće na jednom uslovno istom tržištu.

Pre 7 godina iole ozbiljna građevinska firma, pod uslovom da nema većih kašnjenja, bi sagradila takav kvadrat za 700 €/m², sa sve dokumentacijom i prosečnom lokacijom i zaradom, u vrlo dobrom kvalitetu, sa savremenom opremom i sa nekih realističnih - ugrubo - do 18 kWč/m² godišnje energetske potrošnje. Dakle sasvim korektan nivo kakav bi bio cenjen i na Zapadu.

Da ne lupetam dalje jer sam što bio uključen što radio na više vrsta objekata ali nikada na tako velikim, samo, takve sume, pošto zgrada ima oštećenja ali nije srušena, mene asociraju na neku najpedantniju restauraciju istorijskih objekata. Ne znam baš je li »BIGZ« dotle dogurao.

ftj
Postovi: 13054
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ftj » 29 Jan 2022, 01:21

Taj info sam dobio od lika sto je radio u firmi koja je vlasnik starog mlina(soravija valjda) jer su oni bili zainteresovani za tu zgradu ne bi li zaokruzili celinu. Sad sta ce marera raditi ne znam, al da bi se od bigza napravio funkcionalan i konkurentan poslovni prostor A kategorije, sigurno nece biti jeftino.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19287
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Heinz » 29 Jan 2022, 09:50

Odavno je BIGZ privatizovan, sada je samo promenio vlasnika. MPC koji je mislim bio većinski vlasnik nije mogao da se dogovori sa suvlasnikom, pa je ovo koliko znam preko političkih linija završeno.

I da se vratim na Malog... pozdrav za SAP i 6-7 milijardi dinara za softver.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Ji 4Tze » 29 Jan 2022, 12:27

ftj je napisao:
29 Jan 2022, 00:28
A sta su oni zavrsili do sad? Sve njihove investicije meni za sad deluju bas neracionalno, u rangu verana i kupovine robnih kuca za 300 miliona. Oni ne uzimaju sto niko nije smeo nego niko nije hteo.
ne što niko nije hteo nego niko nije mogao da ga dobije ;)
Boringly average, but also perfect for school run mums

ftj
Postovi: 13054
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ftj » 29 Jan 2022, 13:18

mpc da je hteo mogao je da ulozi u bigz pa nije nasao racunicu, soravija takodje. Ona poslovna zgrada u bloku 23 je 10 godina stajala nedovrsena jer niko nije hteo da da pare nego su radije zidali skroz nove poslovne zgrade. Isto i za beogradjanku sumnjam da se neko otimao.

Odgovori