Dobro veče

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Dobro veče

Post od AcaKayak » 01 Apr 2016, 16:04

Uroše, hvala za statistiku, mene mrzelo da tražim. Sećam se iz glave da je još Srbija i manje napredovala naspram npr Francuske i Italije, ali i ovo naše je nestvaran rezultat. Pazi kad ljudi žive hiljadama godina određen broj godina i onda u zadnjih 20 gdina npr poraste prosek za 5 godina.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od blaugrana » 01 Apr 2016, 16:08

AcaKayak je napisao:Blau, kakvih 5 minuta?
Mozda sam trebao da stavim pod navodnike, ali u smislu kada postanes roditelj.
Kada dodju na red stvari kao sto su MMR i sl. svasta prolazi kroz glavu.

ftj
Postovi: 13038
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ftj » 01 Apr 2016, 16:09

Jebes tu statistiku kad neki zive po 120 godina pa izvlace prosek, dajte medijanu :)

Valjda smo prvi ili drugi u evropi po procentu smrtnosti od srca tako da nisam bas siguran da nesto napredujemo.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od Delija » 01 Apr 2016, 16:13

Kakvi smo pajseri, i ovo nam je previse.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Ogi » 01 Apr 2016, 16:14

I po rakcini. Ali Aca kaze da je sve do jaja i da ga je sramota koliko nam je dobro. :) Super sto si Aco tako bezbrizan, to je svakako dobar preduslov za zdrav i dug zivot.

Expectancy = OCEKIVANJE

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Xepoj87 » 01 Apr 2016, 16:29

Apple nije nu blizu najvece kompanije na svetu, za neke je kompanijica :)

Sent from my Sony
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Dobro veče

Post od AcaKayak » 01 Apr 2016, 16:40

Nadam se da se šališ :)

Ako se šališ, moj odgovor je:

Naravno, Apple je samo nama poznata kompanija, ko zna od ovih nepoznatih koje upravljaju podzemljem koja je glavna.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Xepoj87 » 01 Apr 2016, 16:50

Ne, ne salim se :)

Ne znam kako mislis da uopste postoji kompanija koja je toliko vredna, a da se ne zna za nju?
Podzemlje se pegla kroz legalne kompanije, nije ti ovo James Bond film :D

Sent from my Sony
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Dobro veče

Post od AcaKayak » 01 Apr 2016, 16:56

Ok, onda verovatno ne gledaš na market cap kao kriterijum, ima naravno kriterijuma gde apple nije najveći, ali gledano ko bi bio bogatiji, vlasnik 100% applea ili neke druge kompanije, najveći je apple :)

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Xepoj87 » 01 Apr 2016, 17:02

Pa ne, procitaj o Saudi Aramco, za koju sam siguran da nisi ni cuo, jer nije na sajtovima koji tebe interesuju, koja vredi preko 10 puta vise od Apple-a, samo nije na berzi :)
Imaju potvrdjenu rezervu od 250 milijardi berela nafte, a cena jednog je sada na 36 dolara, zbog pada cene, pa izracunaj.

Sent from my Sony
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Dobro veče

Post od Laki021 » 01 Apr 2016, 17:49

Aha, samo sto im vrednost (iako nisu na berzi) pada iz dana u dan...
Cak razmisljaju da izadju na berzu iako niko ne zna ni kako bi to izveli.

Tako da sto se mene tice, apple jeste najvrednija kompanija na svetu, Saudi Armaco je vise drzava nego kompanija. Kao da sad npr sve vrednosti u Srb (tipa sve rudnike, njive, reke i sl...) dodelis jednoj kompaniji i kazes ona vredi u pm...

To jednostavno nije kompanija vec ogromno bure nafte...

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Dobro veče

Post od AcaKayak » 01 Apr 2016, 18:45

Bili su i oni na berzi cini mi se do 2005te godine.

Citao sam o Saudijskoj Arabiji nedavno, koja banana od drzave. 90% GDPa im nafta, nisam mogao da verujem. A cak su i to uspeli da useru, jer konstantno gube pozicije. Mislim da je financial times objavio clanak, ako neko hoce da trazi da mu olaksam.

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od nuk » 01 Apr 2016, 19:20

Banana su više zbog drugih stvari a manje zbog resursa kojih imaju dovoljno da se iživljavaju kako hoće.

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Dobro veče

Post od AcaKayak » 01 Apr 2016, 19:28

Oni su banana u svakom smislu, a nisu bitni resursi vec struktura njihovog GDPa. Poenta je da kad bi se izbrisala nafta da bi oni imali 10 puta manji gdp nego sada.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Dobro veče

Post od Laki021 » 01 Apr 2016, 19:36

Pa banana su jer su to ebeni pastiri kojima je bogatsvo palo sa neba a oni veze sa zivotom nemaju...
Tamo se zenama sudi za terorizam ako voze kola, ja bih tu zemlju zakonom zabranio :)

No dobro, zavrsava se i njihova era... sada se dolazi do toga da rezerve nafte visu nisu problem dugorocno, ima je vise nego dovoljno da podmiri trajno potrebe covecanstva, tj uveliko cemo se prebaciti na alternativna goriva, daleko pre nego sto nafte nestane. Evo svedoci smo i kako se elektromobili polako probijaju, dug proces, ali i rezervi nafte ima koliko hoces, bar za jos 50god... Zato sada svi pumpaju ko ludi, polako postaje jasno da od cuvanja pa tipa za 10god ce to vredeti mnogo vise nema nista.

Poceli su Arapi da rasprodaju svoje bogatstvo, do sada su imali viska para, kupovali akcije firmi po celom svetu, sada se obrnuo proces, rasprodaju da krpe rupe u budzetu, zato su akcije po berzama i pale jer petrodolari vise ne ulaze vec izlaze, dugorocno izuzetno dobra stvar. Plase nas nekom novom krizom, a osim za tih par banana drzava zavisnih od nafte situacija nikad bolja nije bila.


Da se vratim malo na zdravstvo, dao sam sve zasluge medicini a ne moze tako, ipak sam ja inzenjer :)
Bar 50% zasluga za napredak u medicini pripada inzenjeringu, razni tehnicki uredjaji i oprema su upravo omogucili sada ovako ubrzan napredak medicine. Isto tako sve je vise i vise inzenjera koji su upleteni u to polje, kao i kompletnih kompanija (Google, Microsoft isto ulaze...). MIT koji je najpoznatiji tehnicki univerzitet na svetu ima novu ultra fancy zgradu gde su svi posveceni istrazivanju mozga i bolesti mozga, EPFL na kom sam doktorirao koji je zvanicno najbolji tehnicki univerzitet u Evropi (ili bar medju 3 svake godine menjaju liste) sada vise od pola budzeta ulaze u "Life Science" odelenje (tu traze lekove za razne bolesti i sl) i tu na projektima zajedno rade biolozi, lekari, inzenjeri, tj uglavnom doktoranti i doktori sa tehnickih nauka...). Realno u medicinu se ulaze vise nego ikada, a ni rezultati ne izostaju. Veliki je problem sto prosecno trajanje izbacivanja leka na trziste od pocetka istrazivanja traje 9-12god, dobrim delom zbog administracije i zakona, testiranja, inace bo sve to moglo ici i mnogo brze.

Odgovori