Dobro veče

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Day Walker » 13 Sep 2021, 10:58

srdjanyo je napisao:
13 Sep 2021, 10:27
Молим да ми се објасни надалеко хваљени облик финансирања : оперативни лизинг.
Делује примамљиво, а пошто је возача камиона и уопште теретних возила и у Србији у дебелом дефициту, очекујем да ми плата порасте у висини личног дохотка Сениор менаџер девелопмента Тржишта западног Балкана, просечне програмерске компаније.
Да ли је могућ овај тип лизинга у Србији, на колико година и да ли има ограничења у смислу дилера који то раде или то сви раде, сви дилери аутомобилских компанија у Србији?

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока
Postoji operativni lizing gde plaćaš ratu najma automobila a po isteku perioda zakupa imaš otkupnu vrednost vozila.

Druga vrsta operativnog lizinga je takozvani full rent gde su u ratu koju plaćaš uključeni svi troškovi koje generiše vozilo osim goriva, putarina i kazni.

Generalno za fizička lica se ne isplati ni jedan od gore 2 pomenuta načina finasiranja.
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od pedja » 13 Sep 2021, 11:11


Day Walker je napisao:... troškovi koje generiše vozilo osim goriva, putarina i kazni.
... i pranja i mirišljavih jelkica :D


Nego, da li Alpros finansira samo "svoja" vozila, tj samo Škode?



TapaT


Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Day Walker » 13 Sep 2021, 11:19

Radimo sveeeee :)
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12316
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od shandu90 » 13 Sep 2021, 12:19

Kuzmanovic je napisao:Uzimanje telefona od operatera za dinar blize je blize kreditu nego lizingu (najmu - na nasem jeziku). Placas ucesce (1 din) i ostatak telefona na rate kroz ugovornu obavezu. Da je u pitanju lizing, operater bi zahtevao da telefon bude osiguran. Takodje, u slucaju lizinga, otkup telefona bi placao na kraju ugovorne obaveze, a ne na pocetku.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
Ja 10g uzimam telefone preko operatera, ovo je prvi koji nije za dinar. Nikad nisam razumeo kako se to telefon otplati kroz racun za usluge (mts). Dobijem poseban fiskal i garanciju na uredjaj. Meni u ugovoru (omorika 2) ne pise nigde o uredjaju, samo o paketu koji sam odabrao.


Sent from my iPhone using Tapatalk

lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Dobro veče

Post od lami » 13 Sep 2021, 12:30

Bilo je situacija da ovi sto prodaju na oglasima uzmu telefon i posle ne otplacuju, pa krajnjim korisnicima koji kupe od tih na oglasima se desavalo da im zaplene telefon.
Pretpostavljam da to rade kod skupljih telefona, da nece da se cimaju sa jeftinijim.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15137
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Kuzmanovic » 13 Sep 2021, 12:40

shandu90 je napisao:
Kuzmanovic je napisao:Uzimanje telefona od operatera za dinar blize je blize kreditu nego lizingu (najmu - na nasem jeziku). Placas ucesce (1 din) i ostatak telefona na rate kroz ugovornu obavezu. Da je u pitanju lizing, operater bi zahtevao da telefon bude osiguran. Takodje, u slucaju lizinga, otkup telefona bi placao na kraju ugovorne obaveze, a ne na pocetku.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
Ja 10g uzimam telefone preko operatera, ovo je prvi koji nije za dinar. Nikad nisam razumeo kako se to telefon otplati kroz racun za usluge (mts). Dobijem poseban fiskal i garanciju na uredjaj. Meni u ugovoru (omorika 2) ne pise nigde o uredjaju, samo o paketu koji sam odabrao.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa deo cene tog uredjaja je ukljucen u cenu pretplate tj. ukoliko ne uzmes telefon mesecna pretplata ti bude manja nego kada uzmes telefon. U mtsu ranije je bilo 50% manje, sada ne znam koliko je. To ti je jos jedan od razloga zasto telefon kosta bas 1 dinar, a ne 0 dinara. Ne mozes dobiti racun i garanciju na nesto sto kosta dinar.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk



Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od srdjanyo » 13 Sep 2021, 13:38

Day Walker je napisao:
srdjanyo je napisao:
13 Sep 2021, 10:27
Молим да ми се објасни надалеко хваљени облик финансирања : оперативни лизинг.
Делује примамљиво, а пошто је возача камиона и уопште теретних возила и у Србији у дебелом дефициту, очекујем да ми плата порасте у висини личног дохотка Сениор менаџер девелопмента Тржишта западног Балкана, просечне програмерске компаније.
Да ли је могућ овај тип лизинга у Србији, на колико година и да ли има ограничења у смислу дилера који то раде или то сви раде, сви дилери аутомобилских компанија у Србији?

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока
Postoji operativni lizing gde plaćaš ratu najma automobila a po isteku perioda zakupa imaš otkupnu vrednost vozila.

Druga vrsta operativnog lizinga je takozvani full rent gde su u ratu koju plaćaš uključeni svi troškovi koje generiše vozilo osim goriva, putarina i kazni.

Generalno za fizička lica se ne isplati ni jedan od gore 2 pomenuta načina finasiranja.
Hvala @Day Walker.
Pitao sam jer vidim na forumu imamo člana koji je uzeo na taj tip lizinga, ali sada mi je jasno jer čovek ima firmu, dve.
Međutim, pratim već 7 godina kanal (na YOUTUBE) jednog kamiondžije iz Kutine koji radi u Baden Badenu. On je uzeo, kako kaže na lizing Audi A6 3.0 TDI 2017. U full opremi na 3 godine uz ratu od 850 €. Mislim da je uleteo sa učešćem od oko 10000 ili manje. Po njegovim rečima taj operativni lizing u Nemačkoj mu je jako praktičan jer sve pokriva, sve ono što si ti naveo. Tako da nema cimanja + posle 3 godine mu nude otkup ili zamenu za najnoviji model ovog ili nekog drugog brenda.
Ipak Nemačka je Nemačka. Prilično olakšava život svojim stanovnicima.

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12316
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od shandu90 » 13 Sep 2021, 13:43

Olaksava privredi, a vlasnici tih firmi koriste te benefite


Sent from my iPhone using Tapatalk

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ljubitelj » 13 Sep 2021, 21:33

ftj je napisao:
13 Sep 2021, 10:25
Ne mozes sve ugovorne odnose gde imas mesecnu obavezu placanja da nazivas lizingom, ipak postoje neke razlike, prvenstveno sto ti taj telefon za dinar mozes isti dan nakon kupovine da prodas. Automobil na lizing ne mozes.
Ne sve ugovorne odnose ali ovaj je taj model, ok predefiniši naziv mesečne obaveze plaćanja po ugovoru, razlike postoje izmedju auta i telefona a nešto nisam siguran da možeš da prodaš isti dan nešto što još nisi otplatio.
Da je tako kako si navoe onda prosto uzmeš telefon i prodaš za novac, recimo 200 eura, a kupio si za dinar i nisi plačao dalje mesečne obaveze.
Šta se onda dešava, ako je tvoje vlasništvo onda ništa nema provajder sa time, kupio si za 1 dinar i kako reče kolega dobio fiskalni račun na 1 dinar. A da li je baš tako ili će provajder da potražuje taj telefon od tebe kao svoje vlasništvo, sve dok ne isplatiš punih 24 ugovorenih mesečnih obaveza plaćanja.

Šta kaže ugovor, ko je vlasnik telefona tokom 24 mseca nakon uplate od 1 dinara?
Da li je 1 dinar tek samo učešće?

Koliko ja znam, ako se telefon pokvari ne možeš ti da ga reklamiraš i nosiš u servis gde i kako hoćeš nego moraš samo i jedino provajderu da vratiš telefon da on dalje rešava. I tokom perioda kada telefon ne radi dobiješ od provajdera zamenski.

Da je tvoje vlasništvo i odneseš na reklamaciju u servis tokom garancije nećeš dobiti drugi zamenski na korišćenje.


Suština je da pomenuta tema sa primerom Nemačkog trgovca koji daje lizing / ili je to kredit? (Mediamarkt) je po meni isto ili slično onome što rade provajderi godinama, ma kako to nazivali.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Dobro veče

Post od Grujic » 13 Sep 2021, 23:36

Uvek ti nude da nosis sam u ovlasceni servis jer sami kazu da bude brze, gubi se dan nepotrebno.

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od pedja » 13 Sep 2021, 23:45

Gube se i telefoni, bolje sam da nosiš.


TapaT


Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Woodoo » 13 Sep 2021, 23:49

srdjanyo je napisao:
13 Sep 2021, 10:27
Молим да ми се објасни надалеко хваљени облик финансирања : оперативни лизинг.
Делује примамљиво, а пошто је возача камиона и уопште теретних возила и у Србији у дебелом дефициту, очекујем да ми плата порасте у висини личног дохотка Сениор менаџер девелопмента Тржишта западног Балкана, просечне програмерске компаније.
Да ли је могућ овај тип лизинга у Србији, на колико година и да ли има ограничења у смислу дилера који то раде или то сви раде, сви дилери аутомобилских компанија у Србији?

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока
Operativni lizing ili rent je prvenstveno interesantan firmama jer im se rentiranje vodi kao trošak pa se smanjuje dobit i plaća manji porez. Interesantan je i onima koji ne žele da se bakću sa prodajom već po isteku perioda finansiranja samo odaberu drugi auto.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Dobro veče

Post od ljuba » 15 Sep 2021, 17:04


Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Ogi » 15 Sep 2021, 17:16

Pojma oni nemaju. Cuj, mi na pola. :rofl:

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od pedja » 15 Sep 2021, 17:24

Pa dobro, u top 5 smo :D


TapaT


Odgovori