Dobro veče

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ljubitelj » 16 Maj 2023, 22:54

Ja otkad znam se govorilo kočione pločice, kočioni diskovi, kočiona tečnost, kočiona creva....i isto tako kočnice ( a ne kočionice), test kočenja itd. u upotrebi.
Recimo nisam nikada čuo za kočne čeljusti, a jesam za kočione čeljusti.
Isto na pumpi/u prodavnici delova nisam nailazio da negde neko zove ili negde piše kočno ulje/kočna tečnost a jesam za kočiona tečnost.

Šta je pravilno ili nije, i po kom pravilu je rekao bih teže utvrditi nego što na prvi mah izgleda.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21083
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Dobro veče

Post od nidza » 17 Maj 2023, 08:00

Jeste izuzetak, ali ispravno jezički zapravo niko nikad nije upotrebio.

Radni
Plesni
Ručni
Vučni
… Kočioni :)

Šta znam, ja sam za to da se na silu navikava na ispravno, iako nije toliko ni bitno da bi postojala rasprava. Sigurni nikad niko ne bi rekao vučioni ili ručioni.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od Gazu » 17 Maj 2023, 10:20

@Martin Mystere Sad nakon nekoliko najnovijih postova, vidiš sad da sam ja ovde na tvojoj strani? Ja sam svoje argumente verovatno izneo loše, al s tvojim argumentima se ovde slažem.

Inače, "kočni" bi zaista bila pravilnija konstrukcija, al šta sad. Osim ako će neko da uloži resurse da se "kočni" gura kroz sve medije i obrazovanje, i da ispravi "staru grešku" koja je postala pravilo... Do tad je "kočioni" OK.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od Saša » 17 Maj 2023, 10:37

Zašto bi se bilo šta ispravljalo? Pogotovo na silu? Jezik je živa stvar koja se razvija i evoluira, usvajaju se nove reči, kako domaće tako i strane (tuđice) i to je sasvim normalan proces. Da nije tako mi bi još govorili jezikom kakvim se govorilo u dobra Karađorđevića, Obrenovića, Nemanjića ili još puno ranije (a ako ste čitali neke stare knjige ili bar gledali filmove koju obrađuju te davne vremenske periode verovatno znate kako to zvuči čudno danas). Dakle, meni je ovo sasvim o.k iako sam i sam jezički čistunac u mnogim stvarima. :)

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10383
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Dobro veče

Post od sebekkg » 17 Maj 2023, 13:15

"Dapače"

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1637
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od zdushan » 17 Maj 2023, 17:26

Saša je napisao:Zašto bi se bilo šta ispravljalo? Pogotovo na silu? Jezik je živa stvar koja se razvija i evoluira, usvajaju se nove reči, kako domaće tako i strane (tuđice) i to je sasvim normalan proces. Da nije tako mi bi još govorili jezikom kakvim se govorilo u dobra Karađorđevića, Obrenovića, Nemanjića ili još puno ranije (a ako ste čitali neke stare knjige ili bar gledali filmove koju obrađuju te davne vremenske periode verovatno znate kako to zvuči čudno danas). Dakle, meni je ovo sasvim o.k iako sam i sam jezički čistunac u mnogim stvarima. :)
Naravno da se treba truditi da se ispravi.
Zašto neko studira Srpski jezik i književnost, kad je jezik živa stvar, i svaki "zulukafer" može da ga menja kako mu padne na pamet?Zašto postoje uzaludnici poput pokojnog Klajna, koji se bave tim besmislenim poslovima?
Daj Saša, neko će ovo pročitati i pomisliti da si ozbiljan..
Hvali nam/Fali nam, proći ce/proće (ovo zadnje je Sremski specijalitet koliko sam imao prilike da čujem). Katastrofa.
Kocni/kocioni mi nije u ovoj kategoriji, iako u svemu treba težiti ispravnom govoru i pisanju. Imamo mnogo primera, poput Španjolka (hrvaština), a ispravno je Špankinja, na koje niko ne obraća pažnju.. a vrv se ljudi cude ako pravilno kažeš... itd itd...
Ako mi ne čuvamo sopstveni jezik, ko će?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Martin Mystere » 17 Maj 2023, 17:30

Ja uopšte ne sumLJam da je tako...

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3810
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Dobro veče

Post od Kornjaca Rade » 17 Maj 2023, 17:42

Treba prvo da utvrdimo sta je stvarno pravilno od to dvoje pa onda da ispravljamo jedni druge :). Evo meni na primer je logicno i da bude kocni od kocnica ali i kocioni od kociti. Za ovakve izvedene reci treba da se konsultuju lingvisti sta je ispravno a ne inzenjeri i njihove strucne knjige.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od Gazu » 17 Maj 2023, 20:17

Zapravo bi trebalo da se konsultuju lingvisti sa inženjerima, jer otkud lingvista zna zašto su neki pojam inženjeri uveli, i zašto su ga uveli baš tako kako jesu. Ono što se može nekome tipično desiti je da mu neki lingvista isprepravlja tekst, ili da da predloge kako da se to ispravi, ali da se s tim promenama značenje skroz izmeni. Ne može Klajn da se bavi nazivima komponenti hardvera na kompjuteru ili da napravi prevod za operativni sistem ako ne zna šta čemu služi.

Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Martin Mystere » 17 Maj 2023, 20:18

Definitino ne može s obzirom da je umro pre dve godine.

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3810
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Dobro veče

Post od Kornjaca Rade » 17 Maj 2023, 20:51

Da, stvarno treba da se konsultuju inzenjeri za tako komplikovanu i nejasnu rec kao sto je kocnica i kociti :)

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45767
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Dobro veče

Post od Geza » 17 Maj 2023, 21:03

Čekaj dok dođemo do tečnosti za kočnice i kočionog ulja. :)
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Ji 4Tze » 17 Maj 2023, 21:46

Gazu je napisao:Zapravo bi trebalo da se konsultuju lingvisti sa inženjerima, jer otkud lingvista zna zašto su neki pojam inženjeri uveli, i zašto su ga uveli baš tako kako jesu. Ono što se može nekome tipično desiti je da mu neki lingvista isprepravlja tekst, ili da da predloge kako da se to ispravi, ali da se s tim promenama značenje skroz izmeni. Ne može Klajn da se bavi nazivima komponenti hardvera na kompjuteru ili da napravi prevod za operativni sistem ako ne zna šta čemu služi.
“Lingvista” će da izdeklamuje pravila od kojih vrsti reči je nastao pridev, postoje valjda pravila i zovu se gramatika :)
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od Gazu » 17 Maj 2023, 23:56

Naravno da ne može bukvalno on pošto je umro, ne živim ja ispod kamena, al trebaju u tome da učestvuju i ljudi koji se razumeju u materiju. Za neke stvari nije dovoljno poznavati gramatiku i ostalo, al nisam ovde da bi smarao ljude sa svojom profesijom.

Da sve to funkcioniše kako valja, nonstop kako nam pristižu novi izrazi, "jezičari" bi se time bavili zajedno sa stručnjacima, pa bi tako čuvali svoj jezik - kako od bespotrebno uvezenih reči, tako i od grešaka koje se odomaće ako se ne isprave na vreme.

Kompjuteri su vam najbolji primer. Da bi preveo interfejs, nije dovoljno savršeno poznavati gramatiku, trebaš znati i šta čemu služi, da ne nazoveš dve iste stvari na isti način, i sl.

Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Martin Mystere » 18 Maj 2023, 00:06

Iskreno, niti koristim bilo šta od programa prevedeno na srpski (uključujući tu i Windows kao OS), niti nameravam jer su ti prevodi nešto najgluplje što sam imao prilike da vidim pošto na poslu imamo jedan takav računar.

Odgovori