Dobro veče

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45819
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Dobro veče

Post od Geza » 25 Dec 2020, 07:29

Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ljubitelj » 25 Dec 2020, 13:54

Xepoj87 je napisao:
24 Dec 2020, 23:38
ljubitelj je napisao:Invoice se zove na našem Račun. Izdaje se nakon plaćanja tj po obavljanju kupovine.
Ono što se izdaje pre plaćanja je Proforma Invoice, ili na našem Predračun.
Sve isto kao kod nas kada se kupuje.

To izdaju samo pravna lica, fizičko lice naravno da nije registrovano za biznis što je preduslov za knjigovodstvo-račun- predračun-otpremnica itd. dokumentaciju.
Invoice je predracun, a receipt je racun.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Invoice- račun- faktura
Proforma Invoice- predračun-profaktura
Receipt- otpremnica-liferšajn

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Ji 4Tze » 25 Dec 2020, 14:15

Proforma je upit..
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Xepoj87 » 25 Dec 2020, 14:50


ljubitelj je napisao:
Xepoj87 je napisao:
24 Dec 2020, 23:38
ljubitelj je napisao:Invoice se zove na našem Račun. Izdaje se nakon plaćanja tj po obavljanju kupovine.
Ono što se izdaje pre plaćanja je Proforma Invoice, ili na našem Predračun.
Sve isto kao kod nas kada se kupuje.

To izdaju samo pravna lica, fizičko lice naravno da nije registrovano za biznis što je preduslov za knjigovodstvo-račun- predračun-otpremnica itd. dokumentaciju.
Invoice je predracun, a receipt je racun.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Invoice- račun- faktura
Proforma Invoice- predračun-profaktura
Receipt- otpremnica-liferšajn
U oravu si donekle, problem je sto se kod nas racun previse opsirno koristi, pa je takodje isto sto i receipt, a takodje i deo fakture...
Zato i imamo ubacen naziv PREDracun.

Kod nas se pri kupovini zove racun, kod njih je to bukvalno receipt.
Kdo njih je receipt usko definisan, kod nas je racun previse opsiran termin, ali se najcesce na racun gleda kao na racun otpremnicu.

Niko ti preko firme nece poslati oredracun ili fakturu i reci da ti je poslao racun, vec racun ti mozes traziti nakon kupovine kao potvrdu iste.
A po formalnom recniku je nebitno sta sve spada pod racun.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk



Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ftj » 25 Dec 2020, 14:56

U poslovanju kod nas postoji predracun(profaktura), racun(faktura) i ako se isporucuje roba - otpremnica a najcesce se izdaje racun/otpremnica kao jedan dokument. Kada poslujes sa inostranstvom, ono sto ovde koristis za knjizenje i kao dokument u racunovodstvu je invoice i to ti je faktura. Sa receiptom se nikad nisam susretao ali pretpostavljam da bi to kod nas bilo fiskalni racun tj. nesto sto se izdaje fizickim licima.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12315
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od shandu90 » 25 Dec 2020, 15:02

Predracun nije obavezujuci, mozes platiti po predracunu a mozes i drugi da trazis. U poslednje vreme, ovi on-line trgovci ne izdaju fiskalni racun jer po sifri delatnosti nisu obavezni (4791 cini mi se).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Xepoj87 » 25 Dec 2020, 16:19

ftj je napisao:U poslovanju kod nas postoji predracun(profaktura), racun(faktura) i ako se isporucuje roba - otpremnica a najcesce se izdaje racun/otpremnica kao jedan dokument. Kada poslujes sa inostranstvom, ono sto ovde koristis za knjizenje i kao dokument u racunovodstvu je invoice i to ti je faktura. Sa receiptom se nikad nisam susretao ali pretpostavljam da bi to kod nas bilo fiskalni racun tj. nesto sto se izdaje fizickim licima.
O tome se radi, kod nas je to razdvojeno, kod njih nije. Mi moramo da napravimo 10 naziva i komplikujemo i ako bi moglo sve da se zove jednim nazivom.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ljubitelj » 25 Dec 2020, 22:54

Kod njih je razdvojeno i decenijama isto se podrazumeva, opisao sam. Samo se razlikuju izrazi zavisno od jezika.

Kod nas je prepisana kopija njihovog sistema, samo se koriste tudjice iz raznih jezika umesto srpskog jezika za inače jednu te istu stvar. To može da dodatno zbunjuje ali je manje više nebitno jer se zna redosled izdavanja dokumenata tokom procesa kupoprodaje preko bankarskog računa.

Receipt bi bila prijemnica (potvrda da si primio robu ili neki novac) ali se kod nas ustalio termin otpremnica iako je to dokument kojim potvrdjuješ da si primio nešto, i to svojim potpisom i pečatom/ ili brojem lične karte a nekada i brojem registarskih tablica prevoznog sredstva potvrdjuješ.

Danas se dosta često koristi jedan dokument u kome se napiše da je Račun-Otpremnica, i to je zakonski ok.

Suština je da se Invoice evidentira u knjigama kao račun, datum na Invoice je datum prometa.(bitno za PDV obavezu).
Proforma Invoice se ne evidentira, i na tom papiru obično piše koliko dana važi ponuda izneta u njemu, a prodavac je dužan da drži za toliko dana rezervisanu robu dostupnu kupcu.
Oba dokumenta kreira prodavac, forma- izgled nije definisana samo koji su podaci obavezni.

U maloprodaji se najčešće izdaje fiskalizovani račun, koji je definisan obrazac zakonski štampan na posebnom papiru i sa elektronskom kopijom dostupnom poreskoj upravi.
Uz njega se nekada pita, da li vam treba i račun za firmu, e to je taj Invoice odnosno faktura. To je nekada služilo da se pravda podizanje keša sa tekućeg računa u banci, ne znam kako je sada.

Kada se nerezidentu proda roba, izdaje mu se Invoice (tako mora da se zove, da piše) koji on overi na Carini pri izlasku iz zemlje i tada ostvaruje pravo na povraćaj PDV-a.
Sa receipt-om ne može povraćaj PDVa da se ostvari.

Korisnikov avatar
marketman
Postovi: 503
Pridružio se: 01 Okt 2015, 11:52
Garaža: Toyota Rustolla 1.6 astmo

Re: Dobro veče

Post od marketman » 26 Dec 2020, 00:03

U firmi koristimo SAP na engleskom i otpremnica nam je Delivery note. A receipt nemamo. To bi vise protumacio kao priznanica.

lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Dobro veče

Post od lami » 26 Dec 2020, 00:21

Pretpostavljam da ne placate nista odmah po preuzimanju, vec imate neki rok placanja, a ako sam dobro shvatio gore pisano, taj receipt je ako si nesto vec platio.
Mi imamo u sapu proforma i commercial invoice, koje nisu konacne(vrednost moze da se promeni) i samo invoice koji je konacan.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7068
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Dobro veče

Post od DukeNS » 26 Dec 2020, 00:43

Ogi je napisao:
23 Dec 2020, 19:36
ali malo mi je prijatelj tezak covek a i ne mogu da se pravim pametan, ja odavde a on tamo zivi 20 godina.

Kako li vas dvojica onda funkcionisete? :mrgreen:


Elem, meni je skoro gari slao za njegovu mamu 305$ preko PP i kada sam prvukao na moj dinarski racun dobio sam 27.961 RSD.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Ogi » 26 Dec 2020, 11:03

:rofl: Pa tako sto sam mu jos pre dva dana poslao poruku u fazonu sta kaze Nemac, sto mi se ne javlja, procitao je i ne odgovara i ja sada vise nista ne smem da ga pitam.

lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Dobro veče

Post od lami » 27 Dec 2020, 19:08

Proleteh pored jednog c3 i stao na benzinsku pumpu da pitam nesto. Kad izasao, taj isti C3, zaustavlja me. Rekoh, sta sad? Uzeo auto pre desetak dana i odjednom mu se iskljucio sad ekran, a na njemu su sve kontrole - komplet klima, start-stop, kontrola proklizavanja, radio je zeznut da se koristi preko volana...
Nazalost, nista nisam mogao da mu pomognem, ali samo jedna od gluposti za prebacivanje fizickih komandi na ekran. Jedino sto ima od dugmadi je odmagljivanje prozora(vent.na max i klima ukljucena), grejac zadnjeg stakla i retovizora, sva 4 i zakljucavanje vrata.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока



ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ljubitelj » 27 Dec 2020, 20:25

Au, jel zvao odmah servisnu podršku i jel može da se vozi normalno bez samog displeja? MIslim da li rade svi ti sistemi samo nema prikaza?

lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Dobro veče

Post od lami » 27 Dec 2020, 20:39

Mislim da nema Citroen Srbija 24 časa podršku. Nisam ulazio u detalje, jer nema sa čim da mu pomognem. Predložio mu da ugasi auto i upali ga, ali kaže da je to već uradio. Ja mislim da bi trebalo sve da radi kako je podeseno, samo ne možeš da menjaš parametre.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Odgovori