Dobro veče

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Martin Mystere » 14 Maj 2023, 10:05

Neka 8.8.37 ali nije baš nova verzija

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3812
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Dobro veče

Post od Kornjaca Rade » 14 Maj 2023, 10:28

Proradilo kad se obrisu podaci, samo kes nije pomoglo.

programer
Postovi: 375
Pridružio se: 07 Apr 2017, 17:31

Re: Dobro veče

Post od programer » 14 Maj 2023, 13:47

Ne nađoh sličnu temu, pa da ne otvaram novu, pitaću ovde.

Uzeo sam nov retrovizor, čiji poklopac naravno nije u boji auta, pa bih da ga ofarbam ručno u metalik sivo, pošto me lokalni limar već mesec i po dana zavlači.

Može li neko ko zna ili je radio, da mi napiše šta bi mi sve trebalo za ovaj DIY sem boje u spreju napravljene po kodu?

Jel dovoljno šmirglanje sa P600 ili P800, prajmer i onda boja?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Dobro veče

Post od OMP » 14 Maj 2023, 15:47

Posto je taj poklpac vec u boji ne trebaju ti nikakve podloge u vidu prajmera ili spric gita vec odmah nanosis bazu tj boju.
Boju ti naprave u spreju, posebno baza, poslebno lak, imaces tu mnogo vise za farbanje od jednog retrovizora ali nebitno ta boja u spreju moze da traje dugo za nedaj boze.
Sto se smirglanja tice, obzirom da je taj poklopac vec farban onda moze odmah p800 mada ja obicno za metalik boju zavrsnu radim sa p1000 na mokro ili sivi skoc brajt na suvo

programer
Postovi: 375
Pridružio se: 07 Apr 2017, 17:31

Re: Dobro veče

Post od programer » 14 Maj 2023, 16:51

Hvala! Znaci ako sam dobro razumeo, samo P800 (mada mogu i sitnije granulacije ako je bolje), ciscenje, onda boja, pa lak?

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od Gazu » 14 Maj 2023, 17:13

zdushan je napisao:
13 Maj 2023, 19:59
Ti bi trebao da staviš prst na čelo pre nego što te uhvati ovaj "logoreični napad" koji ima sve manje smisla što duže traje...
Veoma je bitno šta je ispravno a šta nije, ljudi su postali nepismeni i strasno je šta se može pročitati/čuti..
Postoje "u narodu uvrezene" greške na koji smo svi navikli ali ih to ne čini ispravnim. Neke i nisu strašne, ali ima i skandaloznih primera tipa "hvaliće nam soli". Tako se izražava više od polovine populacije. I šta sad, to je ok jer ih razumemo? 'ebo nas Klajn?
Nije strasno ne znati pa naučiti, strasno je biti govedo do kraja, jer mi tako kažemo, muuu...
Neću da oživljavam staru temu, al samo da kažem. Smatram i ja da ljudi treba da se ljudi opismenjavaju, pogotovo sad kad ide to sve nagore. Jedino vidim ozbiljan problem kada za nešto kao što je jezik tražimo odgovor od autoriteta - a to je u ovom slučaju JEDNA OSOBA. Koliko god Klajn bio pametan, to je pogrešno. Ovo drugo je u stvari za mene najveći problem, treba tu da se vrti više ljudi, i tako bi sigurno bile rešene razne gluposti ili nedoumice koje sad postoje! I zašto ne bi gledali i stručnu literaturu kad su ove stvari u pitanju - ako pričamo o kočionom/kočnom sistemu, što ne pitati ljude koji se time bave...

Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Martin Mystere » 14 Maj 2023, 18:35

Nisam hteo da ti odgovorim na prethodni komentar jer je bio besmislen do 1001 i nazad ali odgovoriću ti sada - S obzirom da je diskusija bila po lingvističkom pitanju sa kojim bi se ti autoritetom savetovao po pitanju jezičkih nedoumica? Sa Stevom Karapandžom? Zašto ne predložiš još nekog ko se bavi lingvistikom? I ko kaže da se ne gleda u stručnu literaturu - ali kao što vidiš i kao što smo našli i postavili primere (a ima ih još) tu se koriste oba izraza...

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Dobro veče

Post od OMP » 14 Maj 2023, 19:18

programer je napisao:
14 Maj 2023, 16:51
Hvala! Znaci ako sam dobro razumeo, samo P800 (mada mogu i sitnije granulacije ako je bolje), ciscenje, onda boja, pa lak?
tako je, mozes prebrisati alkoholom pre farbanja ako nemas anti sil

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1642
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od zdushan » 14 Maj 2023, 21:26

Gazu je napisao:
zdushan je napisao:
13 Maj 2023, 19:59
Ti bi trebao da staviš prst na čelo pre nego što te uhvati ovaj "logoreični napad" koji ima sve manje smisla što duže traje...
Veoma je bitno šta je ispravno a šta nije, ljudi su postali nepismeni i strasno je šta se može pročitati/čuti..
Postoje "u narodu uvrezene" greške na koji smo svi navikli ali ih to ne čini ispravnim. Neke i nisu strašne, ali ima i skandaloznih primera tipa "hvaliće nam soli". Tako se izražava više od polovine populacije. I šta sad, to je ok jer ih razumemo? 'ebo nas Klajn?
Nije strasno ne znati pa naučiti, strasno je biti govedo do kraja, jer mi tako kažemo, muuu...
Neću da oživljavam staru temu, al samo da kažem. Smatram i ja da ljudi treba da se ljudi opismenjavaju, pogotovo sad kad ide to sve nagore. Jedino vidim ozbiljan problem kada za nešto kao što je jezik tražimo odgovor od autoriteta - a to je u ovom slučaju JEDNA OSOBA. Koliko god Klajn bio pametan, to je pogrešno. Ovo drugo je u stvari za mene najveći problem, treba tu da se vrti više ljudi, i tako bi sigurno bile rešene razne gluposti ili nedoumice koje sad postoje! I zašto ne bi gledali i stručnu literaturu kad su ove stvari u pitanju - ako pričamo o kočionom/kočnom sistemu, što ne pitati ljude koji se time bave...
Koga bi ti pitao? Majstora iz kanala sa tri razreda osnovne koji se time bavi? Prestani da se brukas.
Ne želim da te uvredim, ali stvarno ne treba iznositi mišljenje o svakoj temi, a posebno ne o onoj koju ne razumeš.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk



Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od Gazu » 14 Maj 2023, 23:30

Samo da ne počiva obrazloženje na mišljenju jedne osobe. I to treba da budu stručni ljudi, ne nekakav Karapandža, i ja srećan. Nisam ja taj koji bi trebao da predlaže te ljude, ne bavim se time, ali kod nas je tuga što se za mnoge stvari često nametne jedan čovek.

I nipošto neću reći da ljudi ne treba da uče šta je pravilno.

Al sad bolje da se iz ovoga isključim. Uživo bi se verovatno lakše razumeti, a ovo ovde sam - razumeli smo se koliko smo se razumeli (što je svakako većim delom do mene), i idemo dalje.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Martin Mystere » 14 Maj 2023, 23:33

I dalje ne shvataš da je:
a) on pomenut ili kako ti pogrešno kažeš nametnut kao samo jedan od izvora a ne kao jedini izvor i
b) da on jeste jedan od kakvih-takvih autoriteta bar kad su jezičke nedoumice u pitanju!?

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od Gazu » 15 Maj 2023, 09:18

Nebitno, ti nisi jedan od onih što pišu "Klajn, Klajn, Klajn". Gledajmo i Klajna, i ostalu literaturu u vezi s pravipisom i gramatikom, i stručnu literaturu, ali ne i automehaničara Đoku. Nas dvojica se tu razumemo. Bolje ne mlatiti praznu slamu.🙂

A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Dobro veče

Post od A170T » 15 Maj 2023, 14:12

SlikaSlika
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=2333941

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19261
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Heinz » 16 Maj 2023, 12:22

U vezi sa stručnom terminologijom.

Evo ga i propis, i međunarodni pravilnik preveden u prilogu.
http://www.pravno-informacioni-sistem.r ... 1/10/1/reg
НАРЕДБА о хомологацији склопова заменских кочних облога, кочних облога добош кочница, дискова и добоша за моторна и прикључна возила

Korisnikov avatar
Martin Mystere
Postovi: 431
Pridružio se: 18 Dec 2020, 21:09
Garaža: Ford Mondeo Mk5 2.0 TDCI Powershift
Lokacija: Beograd - Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Martin Mystere » 16 Maj 2023, 19:39

Dok recimo ovde u prilogu 1. tačka 13. kažu "kočionom sistemu"...

https://www.paragraf.rs/propisi/praviln ... ozila.html


Takođe i ovde kažu kočioni...

https://www.paragraf.rs/propisi/praviln ... asina.html

I u još dosta propisa koje mogu postaviti...

Da ne idemo dalje, već da kažemo da su oba izraza ispravna i u upotrebi jer obojica (da ne kažem obadvojica) možemo da nađemo brdo izvora koji potvrđuju da smo na neki način u pravu... SlikaSlika

Odgovori