Kostunici - Sjaj i beda Srbije

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Kostunici - Sjaj i beda Srbije

Post od pedja » 22 Jan 2013, 14:22

Pre nego sto pocnem sa samom temom, zeleo bih da napomenem par stvari:
1. Znam da postoji tema za putopise, ali sam ovde hteo da napravim nesto sto nije vezano samo za Kostunice, vec nesto i sto se dotice i nas kao naroda, te drzave u kojoj zivimo, sa obzirom na zateceno stanje
1a. Svestan sam da ne treba pisati post za postom, ali je tako preglednije.
2. Zao mi je sto nemam bolje fotografije. Nisam fan fotkanja i zato nikada nisam kupio ni najjeftiniji fotoaparat. Fotke su nastale uz pomoc mobilnog telefona i vecinom su u VGA rezoluciji. Za dve godine, na telefonu nemam slika koliko neki naprave za mesec dana. Steta je (licna) sto ne belezim gde sam sve bio i sta sam radio, a imalo je sta zabeleziti i ostaviti negde. Nemam ni neke licne kolekcije i silne foldere, ali sam mogao biti od neke koristi i napraviti fototure, koje bi nekome mozda olaksale snalazenje po destiancijama sirom Srbije. No, sta da se radi, fotografisanje mu dodje gubljenje vremena i zapostavljanje osobe/osoba sa kojim(a) ste negde :mrgreen:
3. Nadam se da ce naredni postovi biti imalo korisni nekome.
4. Nadam se i da cu licno dopuniti temu nekim "suncanijim" fotkama sa lokacije, iz neke prolece/leto kolekcije. Ujedno, nadam se da ce i ostali clanovi foruma, ukoliko s eneko zaputi tamo, ostaviti svoje utiske, komentare, fotografije. Kao neko ko je poslom vezan za turizam, radovalo bi me da se deo foruma posvecen istom malo razvije i uredi. Svestan sam da ovo nije forum o turizmu, ali svi mi putujemo i za to koristimo automobile, a ovde bi mogli imati bazu korisnih informacija. Uz to, Google bi sigurno doveo nove clanove, jer se dosta pretrazuju putovanja i destinacije (uostalom, o cemu god da pisemo, pa makar i o depilaciji, nekoga ce Google dovesti :kezo: )

Pa da krenemo:

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kostunici - Sjaj i beda Srbije

Post od pedja » 22 Jan 2013, 14:23

Kostunici
Selo Koštunići prostire se na južnim padinama planine Suvobor, koja svojom divljom lepotom dominira ovim krajem Srbije. Po svojoj površini od 4.736 ha Koštunići su najveće selo u opštini Gornji Milanovac. Koštunići su od Gornjeg Milanovca udaljeni oko 30 km, a od Beograda 150 km. Za Koštuniće kažu da su pravo i jedino ekološko selo u Srbiji. Prirodu ovog, suvoborskog kraja, još nisu dodirnule blagodeti civilizacije - sve je iskonski čisto. A da namernik ne bi "protrčao", pobrinuli su se i priroda i ljudi. Darovi prirode su nekoliko bistrih potoka sa kojih se voda može piti, proplanci i pasišta sa čobanskim kolibama.
Preuzeto sa sajta Turisticke organizacije GM

Za one koji ne znaju, na Suvoboru se nalazi Ravna Gora, na kojoj se nalazi crka Sv.Djordja, Mokra pecina, a nekima moze biti bitan i spomenik Drazi Mihajlovicu. Naravno ne sme se zaboraviti ni jedan od najsjajnih momenata u nasoj vojnoj istoriji, odnosno Kolubarska ili Suvoborska bitka, kada je pregrupisana srpska armija, pod vodjstvom Generala Misica (posle bitke unapredjen u Vojvodu), na preko 200km dugackom frontu uspela da razbije austrougare i gen.Pocoreka i izbaci ih "na drugu stranu Save". Inace, tek nedavno sam saznao ko su 1300 kaplara (kao klincu mi nikako nije bilo jasno otkuda naziv onim zgradama :D ), tj da su vezani za ovu bitku. Elem, kljucni momenat je bio izbijanje na Suvobor, odakle je "lako" bilo sjuriti se ka Valjevu. Pitanje je sta bi bilo da Bojovic nije ranjen i zamenjen Putnikom, koji je rodjen u Struganiku, i imao je motiv vise - braniti svoju rodnu kucu :mrgreen: Svi znamo da je ova bitka cuvena u svetu, te da se potezi Vojvode Putnika i dalje izucavaju u vojnim skolama sirom sveta. Ne treba ni napominjati kako je tada sve funkcionisalo, te da je ZELEZNICA odigrala kljucnu ulogu u snadbevanju vojske. Danas bi pocrkali da se moramo osloniti na istu...

I vracam se na temu:

KAKO STICI?
Kao sto ste pirmetili na drugoj temi, postojale su neke nedoumice oko dolaska u same Kostunice. Tacnije, problem je bio navodjenje do TRC M.Cekovic, a ja cu pokusati da pomognem buducim putnicima namernicima, kako da na laksi nacin stignu do "centra" sela, te do TRC, koje je ustvari i najbitniji tamo, po pitanju smestaja. Jdino vredno puta od GMa je znamenito mesto Takovo, koje treba obici, kao i kuca Tri Hrasta u Klaticevu, gde se moze provesti neki vikend.

Prvo: Mapa na sajtu TRCa nije tacna. Drugo, put do centra je bolji od Pranjana/Leusica, nego od Brezne.
Drugo: iGO iz 2011 (kao ni noviji - hvala Sasa), Garmin Navigon, te Google Maps NEMAJU ucrtan deo puta (docrtao sam na slikama, dalje u tekstu), koji je mozda i u najboljem stanju (a verovatno i najnoviji). Spas je Google Maps sa Satellite opcijom, tj gde je prikazan satelitski snimak i svi putevi.

Postavicu slike i sve ce biti jasnije:
Slika
^ U pitanju je (po meni) najbolji put do Kostunica. Nisam probao onaj najkraci, preko Rajca, niti bih probao po varljivom vremenu.
Crnom bojom je oznace put preko GMa, koji su mi vise puta navodili kao najbolji. Ipak, ispiitivao sam na licu mesta i dobio preporuku da ipak idem preko CA, ako mi je nebitno kuda cu. Za put od Cacka, bitne su tri tacke:
1. Y raskrsnica, na kojoj se ide ukoso levo, tj prati putokaz Kostunici. Ima gomila putokaza, koji pokazuju sta ej sve levo, a sta desno - idite LEVO.
2. Skretanje ka Kostunicima. Postoji tabla koja ukazuje na isto. Sa leve strane se vidi Mlin Cekovic.
3. Nedugo nakon skretanja, nalazi se na SDPRovu fabriku (mislim da se zove Jutra), oynacena crvenim pravougaonikom. Pravo se produzava ka centru Kostunica, tj kompleksu Andjelija Misic, a levo se ide ka TRC M.Cekovic.
Napomena: Ukoliko ipak idete preko GMa, prateci crnu liniju, produzite pravo (ka Leusicima/Pranjanima, umesto ka Brajicima - videcete putokaze) posle Brezne, i kod tacke 2 skrenite desno.
Put ka Cacku je dobar, osim jednom manjeg dela ka Pranjanima. Uglavnom, nema gomilu klizista i kratera, kao onaj od GMa. Na trenutke je bas dobar. Moram se ograditi, jer sam dobar deo isao paralelno, po nekim brdima, gre je put takodje odlican, pa verujem da je na magistrali i bolji. Dok sam prisao telefonom, devojka je vozila i pratila navigaciju, koju je namestila na najkraci put... Stoga zavrismo na sporednom (ali dobrom) putu. Jedan deo od stotinjak metara nije imao asfalt, ali dobro :D

Slika
^Ovde je prikazan satelitski snimak (by GE) gde je zutom bojom oznacen put od GMa, zelenom dobar put ka centru, a crvenom put ka TRC. Crvena strelica oznacava jezero, a plava vajate. Zuti X predstavlja granicu puta, tj dokle navigacija registurje put. Dalji put nizbrdo je nepoznat, ali je vajati vide sa leve strane.

Slika
^ Ovo je mapa sa sajta. Crveni X je lokacija centra Kostunica, crni je prava lokacija TRC, sto ce reci da njihov logo ne predstavlja pravu lokaciju. Tacnije, tu je skretanje levo, na put ka Kostunicima. Crvenom linijom sam docrtao put koji nije postojeci na mapi, sto se bolje vidi na sledecoj slici:
Slika
Ovako Google Maps vidi put (bez pomoci satelita). Crvenom linijom je docrtan pominjani najbolji put, a iksici su vajati i jezero.

Da li treba napominjati da je eksterna baterija za telefon prava stvar? :doubleup:
Kombinacija G.Maps i satelitske pozadine nema greske...


Dobro, sada kada smo tamo, da kazemo koju rec o dve najbitnije lokacije:

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kostunici - Sjaj i beda Srbije

Post od pedja » 22 Jan 2013, 14:23

Etno kompleks Andjelija Misic

Pa da pocnemo od "tamne strane".
Naslov teme je Sjaj i beda, a kako ja volim prvo da cujem lose vesti (ako ih ima), pa da onda predjem na dobre, idemo tim redom.

Kao sto mozda znate, Andjelija Misic je majka Vojvode Zivojina Misica.
Tokom devedesetih, svima poznati Jugoimport SDPR, sa gen.Cekovicem na celu, odlucio se za izgradnju etno kompleksa u Kostunicima, uz dodatnu delatnost SDPRa (pored oruzja) koja se ogledala u proizvodnji dzemova, rakija... Ranije sam pominjao SDPRovu fabriku JUTRA. E, to je osnova svega, tj taj deo proizvodnje hrane i sl. Inace, cini mi se da je JUTRA bila na licitacijama, ali da jos uvek nije prodata. Za potrebe izgradnje kompleksa AM, osnovana je nova firma zajedno sa grckim suinvestitorom. Samim tim JUTRA i kompleks se prodaju odvojeno, a ta nova AM firma je u stecaju.

Kada dolazite iz pravca Cacka, tj onim boljim putem, sa leve strane ostavljate Jutru i nastavljate pravo ka kompleksu, gde ce vas docekati:
Slika
Ovo je levo sa glavnog puta, tj nije taj glavni/bolji put sirine 2m :kezo:
U pozadini se vidi deo hotela, koji to nikada nije postao.
U pitanju je Kuca Srpsko-Grckog prijateljstva (spominjao sam partnertsvo sa grckom kompanijom), koja je trebala biti hotel "Milica i Panajota" , sa planirane 4* i raznolikim sadrzajima, ukljucujuci wellness sa zatvorenim bazenom. Nazalost, kako sam cuo, unutra su opremljene samo dve pokazne sobe i tu se stalo.
SlikaSlikaSlika
Stavio sam thumb-ove, radi lakseg ucitavanja, pa gledajte, ukoliko vas zanima.
Na prvoj slici se vidi i tabla sa natpisom (o kojem sam pisao), a druge dve fotke su sa "donje" i "gornje" strane. Na drugoj slici u levom uglu, a na trecoj sa desne strane, vidi se nikada dovrseni zatvoreni bazen. Ulozeno je dosta novca. Cuo sam razne price o svotama, ali ne bih o tome, jer su neproverene informacije. Mada, ako znate da je jedna od pokaznih soba opremljena Ktitor namestaje (a znamo kakav je to namestaj i kojih cena, bio nekada), jasno je koliko je ulagano u kompleks.
Sve je startovalo devedesetih, pa je bombardovanje obustavilo razvoj i ulaganja. Posle je verovatno i drzava odlucila da ima i "pametnijih" stvari za investiciju. Bio je pokusaj obnove svega, kako proizvodnje, tako i promocije kompleksa, ali radovi nisu nastavljenni, tj nikada nisu privedeni kraju. Sve je razneto, da ne kazem opljackano, od strane raznih poverilaca, ali i sakupljaca sekundarnih sirovina (bice fotki i o tome). Na hotelu jos stoje prozori i vrata (vecinom), ali su glavna otvorena i verovatno je sve izneto, sto se moglo izneti. Zanimljivo je da ne postoji sredjen prilazni put glavnom ulazu, tj ni do te faze nisu dosli...

Ukoliko nastavite pravo, glavnim putem, tj ne prodjete kroz onu kapiju, sa leve strane se vidi kompleks:
Slika
Iza hotela su vajati, a sa desne strane etno restorani, muzej, Prodanovica magaza...

Ako glavnim putem (a moze i onim "kroz kapiju") dodjete do centra sela, tamo se nalazi parking, sa sportskim terenima
SlikaSlikaSlika
i jos jedan ulaz u kompleks. Prvo ide tabla sa svim sadrzajima, a onda i kapija:
SlikaSlika
Po stanju onih putokaza, jasno je koliko je sati...

Evo jos par fotografija objekata iz kompleksa:
SlikaSlikaSlikaSlika
Ako uvelicate slike, videcete natpis na Prodanovica magazi (pravi etno muzej, ali zakatancen i u mraku...), zatim jedinu zgradu u kojoj ima zivota (pici dim = radi grejanje :D) a u kojoj je i banka, a tu su jos dva ugostiteljska objekta, koji tu i tamo rade, tj dati su u zakup privatnicima. Verovatno rade samo tokom leta, ili kada je neka manifestacija, jer nisu totalno zapusteni, ali neko vreme jesu. Uglavnom, prosetali smo kompleksom, a da videli nikoga nismo. Nije ni cudo sto je sve razneto, ko zna kuda...

Da ne zaboravim i vajate. Kao sto primecujete, slikani su da "suncane" strane, gde se vidi kako su ostavljeni na nemilost vremenu... sa druge strane su OK boje. Odlicno su gradjeni, sto su mi i mestani potvrdili. Uostalom, nije se stedelo u izgradnji kompleksa, kao sto sam vec pisao. Na thumb-u se vide i mesta gde je zapoceta izgradnja jos dva vajata - od jednog ostade samo temelj, a drugi (jos uvek) ima i dimnjak. Da li je to samo izgradjeno, ili vise, pa je samo ovo ostalo, pitanje je.
SlikaSlika

Slede fotke nekih detalja, vezanih za stanje kompleksa. Videcete da nije samo zub vremena ucinio svoje.
Kao sto sam spomenuo, dosta toga su uradili poverioci, ali i neki drugi. Videcete na slikama da bandere nemaju one metalne poklopce, a neke su i oborene, pa im je izvucena kompletna instalacija, do poslednje zice. Samo jedna bandera, bukvalno samo jedna, ima poklopac. Ne racunam one u samom centru, van kompleksa, prema crkvi.
SlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika
Na poslednjoj slicici se vidi zapusten put, kao i ograda bez ijedne metalne sipke (ko bi rekao)

I jos bisera:
Slika
Putokaz koji je vrlo citljiv, pogotovo iz vozila u pokretu.
Slika
Da li su stavili tablu iza drveta, ili zasadili drvo ispred table, a nisu racunali da ce porasti. Uz to, tabla je na jedno deset metara od puta...

I evo jos dve fotke - pogled na centar (sa fabrikom, koja je takodje u stecaju) i na crkvu Sv.Petke:
SlikaSlika


I na kraju, na vise jezika - pozdrav pri odlasku:
Slika
Samo je steta sto to nema ko da cita...

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kostunici - Sjaj i beda Srbije

Post od pedja » 22 Jan 2013, 14:23

Turisticko Rekreativni Centar M.Cekovic
Dolazimo do one vedrije strane price.
Potrebno je da znate da ovo nije reklama, vec samo predstavljanje kompleksa iz ugla jednog gosta. Iz tog razloga nisam fotkao objekat iznutra, te fotke potrazite na njihovom sajtu. Probacu da iznesem detalje kojih se setim, a koji ce nekome olaksati odluku oko eventualnog (ne)dolaska. Doduse, ja nisam obican gost, ali cu se truditi da ne preterujem sa svojim zapazanjima, koji su posledica profesionalne deformacije, tj iskustva rada i kretanja po hotelima. Mape sam vec postavio, kao sto znate.

Vec ste imali prilike da vidite da sam proveo cetiri dana (cetvrtak-ponedeljak) u TRCu.
TRC je skoro otvoren, tj pusten u rad. General Cekovic je po penzionisanju iz vojske i kasnije i odlasku iz SDPRa, odlucio da napravi etno oblekat. Po prici, prvo za sebe, a onda je to polako grenulo da se siri. Kompleks trenutno poseduje restoran sa apartmanima, kao i pet vajata. Drugi deo kompleksa je jezero/kupaliste, sa velikim restoranom, terenima za sportove na pesku, a planovi su da se sve to prosiruje novim sadrzajima.

Neke slicice sam postavio, sada cu dodati jos nekoliko (sa obzirom da su VGA, stavljam ih u punoj velicini:
Pogled sa puta na vajate i restoran
Slika
Pogled sa terase "mog" vajata, kao i pogled iz dvorista:
SlikaSlika
Dve fotke jezera, te terena i restorana na istom
SlikaSlika

I krenimo redom...
Dolazak:
Bilo je problema u dolasku, pre svega sa iznalazenjem smestaja. Pre polaska su me ubedjivali da je mapa tacna, iako na Google Earthu nije bilo tako. Poverovao sam im i pogresio. Put od GMa je los, ali se ispostavilo da se preko Cacka moze stici bez vecih problema. Razdaljina do CA je ista, mozd ai malo manja nego do GMa. Jedino sto od GM do CA ima jos 22km (ili tako nesto) puta, ali dobrog puta. Od TRCa do Cacka treba 30-40min umerene voznje i nesto manje od 30km. Za one koji dolaze od GMa: kada dodjete do centra, tj crkve, idite desno uzbrdo, pa skrenite levo kod napustenih vajata, prodjite ih i vozite kuda vas put vodi. Kada se popnete na brdo i krenete nizbrdo, vozite do T raskrsnice (jezero i vajati ce se ukazati sa leve strane, u jednom trenutku), na kojoj idete levo do TRCa.
Bitno je napomenuti da NEMA NIKAKVOG putokaza o postojanju TRC M.Cekovic!!!

Kada dodjete do destinacije, otkricete da put do vajata nije asfaltiran ni ti poplocan. Uzbrdo (srecom kratak je put) se izlazi dobro utabanim zemljano kamenim putem. Zanimljivo je da postoji drveno stepeniste za silazak ka jezeru, ali se i ono zavrsava u nekom trenutku, a onda ostaje prelazak livade do puta. Sve je ovo OK tokom leta, ali zimi i po kisi nema nacina da sidjete peske po podlozi bez blata.

Kada stignete i parkirate se (parking je takodje dobro utabana zemlja), stvari krecu na bolje, mada ni ovo nije toliko strasno (ali napominjem da nije bilo jace kise i snega). Auto mozete parkirati i izmedju vajata, bar dok ne iznesu stolove u bastu, gde je pogloga drvo (koje je klizavo kada nocu poledi).

Vajat je oko 35kvm, odnosno malo manje od 6x6m, po mojoj proceni. Dovoljno mesta za boravam dve osobe, pa i vise od toga. Postoje tri odvojene prostorije:
Dnevni boravak - Ugaoni deo za sedenje (dva kreveta postavlljena u L), TV sa Digi antenom (ne prevelik izbor kanala, nema PRVA TV npr, a ima RTS 1/2, B92, Happy, DM SAT, VH1, Discovery kanali, Travel, Universal... uglavnom madjarski, rumunski...), radni sto, sto za 4 osobe, sa jos jednim ugaonim setom za sedenje, kao i mini kuhinjica (mali frizider/min bar koji se naplacuje, reso - u drvenoj kucici, bez aspiratora :D, el.kuvalo). Napominjem da nije bilo nikakvog pribora, tanjira, casa...samo dve krigle i to je to. Case smo trazili i dobili, ostalo mi nije ni trebalo.
Spavaca soba - Krevet, orman
Kupatilo - klasika, sa valjanom tus kabinom (obicna 90x90cm). Jedino sto je visoko postavljena, tako da do plafona ima oko 2m. taman da ja od 190+cm stanem i mogu da podignem rucicu tusa malo iznad glave. Mana kupatila je nedostatak civiluka (ima samo jedan na vratima, i to ne klasican) i susaca za peskire.
Spoljna terasa - nalazi se ispred vajata, pa tipujem da je po lepom vremenu milina za sedeti. U zavisnosti od polozaja vajata, imate pogled na jezero.

Kompletan vajat, osim spavace sobe i (naravno) terase, poseduje plocice na podu, a ispod njih podno grejanje. Spavaca soba ima el. radijator (norveski ili kako vec), koji posao radi kako treba. I taj mali radijator i podno grejanje, podesavate po zelji. Za toplu vodu imate veliki bojler.
Napominjem da dva od pet vajata imaju mini kuhiljicu, dakle: ne svi.

Ostala zapazanja:
U vajatu smo zatekli dva velika (stvarno velika) i cista peskira. Trazili smo i dobili jos jedan mali, za ruke. Dobili bi i vise, ali sam ionako imao svoje.
Mozete tu i tamo zateci koju bubicu, jer ipak ste u prirodi, pa jos u drvenoj kuci. Verovatno je tokom leta malo nezgodnije, jer nemate klimu u vajatu, a svetlo morate upaliti. Kako god, nije nista strasno, nema nekih velikih zveri.
Za cetiri dana, niko nije usao u vajat, tj nema ciscenja. Verovatno se radi na zahtev, ili na neko duze vreme. Nisam pitao, nije mi ni trebao, ali verujem da bi izasli u susret. Ja ionako izbacujem djubre za sobom, uvek ponesem toalet papir za svaki slucaj, pogotovo kada idem u nedodjije :mrgreen: Ovo ne treba uzeti za veliku manu, mozda rade na zahtev, ionako naglasavaju pri dolasku da trazimo sta god zatreba.
Imaju super pse u dvoristu :)
Po mom misljenju, ne isplati se uplacivati pansionske obroke. Detaljnije o ovome kada se dotaknem restorana.
Osmekao sam i apartmane, koji se nalaze iznad restorana i moze se reci da se doplata za vajate isplati. Nisu apartmani losi, ali nemaju podno grejanje :D PLus, vajati su lepsi, sami ste na svom i tako...

Hrana/Restoran:
Kao sto napisah, verovatno se ne isplati uplacivati pansionske obroke. Ja sam bio na bazi nocenja, a hranu smo jeli a la card, dakle po zelji. Imali smo dva obroka dnevno, jer smo ionako kasno ustajali, plus smo poneli grickalica iz GMa. Nisam hteo da kupim Krem Krem :D
Posto vlasnik kompleksa ima i fabriku zdrave hrane, a u istoj proivodi 4 vrste rakije, odlucili smo da svaki dan probamo po jednu, pre rucka/vecere. Redosled kvaliteta (po meni): Viljamovka, Sljiva, Kajsija, Dunja. Dunja je najskuplja i najlosija. Kajsija bas ima aromu, kao dzem, i nije losa. Sljiva i Vilja su mi se svidele. Napominjem da nisam neki rakijofil. Naravno, slatki dorucak je njihova marmelada i med, testa se prave od njihovog brasna...

Izbor hrane nije preterano velik, ali ni los. U petak je bila posna hrana i mogu reci da nisam pojeo bolji prebranac u restoranskoj izvedbi.
Tokom vikenda (sub i ned), kada je bilo vise gostiju, za dorucak su spremali svezu projaru i gibanicu, odnosno pogacice sa cvarcima i ustipke.
Zanimljivo: uz jela sa rostilja ne sluze priloge (osim luka). Dakle, iako ga proizvode, ni krompir ne daju. Uz gulas nisam dobio nista, a navikao sam na krompir ili makarone... Kupus iz zemljanog lonca je bio dosta dobar, kao i domaca kobasica. Sada mi uopste nije jasno sto ne daju priloge. Da li se dodatno naplacuju, ili sta? Nije mi smetalo, pa nisam ni reagovao, a ja bar nemam dlake na jeziku kada je smestaj/hrana u pitanju...

Kako god, kada se sve sabere, sva ova hrana nas je na kraju (platili smo sve pri odlasku) izasla manje od 1000din po osobi/danu, koliko bi kostao polupansion (dorucak+vecera). Napominjem da smo svaki dan pili po rakiju, plus par kuvanih vina i poneki sok.

Ostalo:
Postoji prodavnicica na par stotina metara od kompleksa. Rade svaki dan do 16h.
Nisam pitao da li primaju kartice u TRCu- a hteo sam...zaboravan covek.
U centru, tj kompleksu Andjelija Misic, postoji Univerzal banka, u onoj jedinoj "zivoj" zgradi. Ne znam da li radi.

-------

Kada se podvuce crta, mislim da cu ici opet, ali po vrlo lepom vremenu. Ne mogu reci da me sada nije posluzilo vreme, te da sam imao nekih problema sa istim. Jednostavno, po suncanom danu je lepsa okolina, lepse je za skitnju, moze se izaci do Ravne Gore, a ko voli moze se bucnuti u jezeru...

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kostunici - Sjaj i beda Srbije

Post od pedja » 22 Jan 2013, 14:28

Eto, nadam se da sve ovo nisam uzalud pisao, te da ce nekome koristiti, bio on clan ovog foruma ili ne.

Pre svega, nadam se da ce ovo biti dopunjeno, kako mojim narednim odlaskom (sa lesim fotkama), tako i iskustvima drugih clanova.
Nije to ni jeftino planinarenje (cenovnik imate na sajtu), ali vredi malo "mesati" i obici Srbiju, jer mnogi i ne znaju sta imamo.
Ovog puta sam isao preko onih vaucera, sa veeelikim popustom. Zato Heinzu i nije tako tesko da se odrekne ta dva uplacena nocenja. Za to sto sam platio, mislim da sam dooosta dobio.

I nadam se (po treci put) da Kostunici nece biti jedina destinacija, koju cu ovako obraditi. Ipak, ovo sam morao podeliti sa vama, pogotovo onaj deo o porpadanju necega u sta su ulozeni milioni, i to dosta njih, kao slika i prilika Srbije, o kojoj se bruji kao zemlji sa velikim potencijalima, pogotovo kada su hrana i turizam u pitanju. Eto nam sajma iz danasnjeg Blica, evo nam turizma iz prve ruke...

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Kostunici - Sjaj i beda Srbije

Post od trojanac » 22 Jan 2013, 15:02

Svaka čast na trudu da sve ovo napišeš. :bravo:
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kostunici - Sjaj i beda Srbije

Post od pedja » 22 Jan 2013, 15:05

Zaboravih, a sada ne mogu da editujem.
Evo i cena iz restorana:

SlikaSlika
SlikaSlika
Slika

Sto se tice tice njihovih proizvoda, ako se dobro secam, cene su:
Rakije 1200/1300
Cokanjce 0,1 120
Med 600
Marmelada 250
Za brasno ne znam :D

Imaju prodavnicu u Beogradu. Ne znam da li su iste cene.

@trojanac - Hvala na cestitkama, ne znam sta mi bi :D
Bas me je iznerviralo ono sto sam tamo zatekao. Sa druge strane, bilo je dobro.

Ko zna sta sam sve preskocio. Raspitivao sam se kod ljudi, malo po netu, svasta sam iskopao...

Edit: Treba dodati da je osoblje izuzetno usluzno. Mala zamerka je na delimicnoj uniformisanosti, jer ne nose svi i uvek odecu sa obelezjem TRC, pa ne znas ni ko je taj sto je dosao da te usluzi, niti da li radi tu :D OK je to za objekte slicnog tipa, ali verujem da ce se menjati kako se posao bude sirio, pogotovo kada budu dolazili ljudi koji ocekuju nesto vise za novac koji daju. Ne prija svakom takva atmosfera, neko zeli granice i da se zna ko pije, a ko placa (a svaciji novac je vredan).
Vikendom, kada ima (vise)gostiju, u restoranu na jezeru je ziva muzika. U cenu je uracunat i neki termomasazni krevet. Nisam iskoristio, jer me je mrzelo. Devojka jeste i svidja joj se, sto i ne cudi jer greje, a to je kod nje najbitnije :D Ipak, nije otisla drugi put, znaci da nije nesto WOW.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Kostunici - Sjaj i beda Srbije

Post od Paja » 22 Jan 2013, 16:30

Ko će da čita sve ovo. Aj mi prepričaj ukratko. :kezo:

Svaka čast na opisu. :bravo: :bravo: :bravo:

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kostunici - Sjaj i beda Srbije

Post od Heinz » 22 Jan 2013, 16:32

Super si ovo napisao, i sad sam još bliže odluci da ostanemo kod kuće za vikend :)
Pre svega mislim na loš put preko Takova, zatim na nepostojanje staza, puta i parkinga u samom Eko selu, kao i na nepostojanje satelitske TV i valjanog interneta jer se u nedelju igra finale Australian Opena. Dobro, ovo drugo bi možda moglo da se prebrodi Telenor internetom, ako tamo uopšta ima 3G mreže.
I najvažanije, ako je celo Eko selo u blatu, sa klincem ćemo se smoriti samo tako.
Da li postoji neka staza, koja nije zemljana, za šetnju, oko jezera ili sl.? Šta je sa tim mini zoo vrtom kojeg ima na sajtu, jel ima bar neka životinja zatvorena u štalu?

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kostunici - Sjaj i beda Srbije

Post od pedja » 22 Jan 2013, 16:53

Nisam se najbolje izrazio, verovatno.
Mozda je na njihovim slikama malo bolje:
http://www.ekoselokostunici.rs/images/g ... lo/011.jpg - tu se vidi deo parkinga i podloge.
Znaci, takav je parking i prilaz sa glavnog puta, uzbrdo 50ak metara. Ostalo je poplocano (ili podrvljeno :D) > http://www.ekoselokostunici.rs/images/g ... ze/006.jpg
Ovde se vide stepenice za sici http://www.ekoselokostunici.rs/images/g ... lo/006.jpg ali se one zavrsavaju i ostaje ova livada/parking koja nije poplocana, pa moze biti malo nezgodno za preci, ukoliko je kisovito. Oko jezera je sve u kamenu, ali ima mesta gde se mora preci preko zemljane/travnate podloge.

Pitao sam ih, sredice. Stoji neka mehanizacija, prineli su grede, drva...
Mislim da ce praviti jos soba, dole kod jezera.

Sto se mreze tice, opet se pokazala nadmoc MTSa nad Telenorom. Telenor mi je gubio signal, a net se prilicno vukao...
Satelit imaju, ali nemaju klasicnu kablovsku, tj Total TV. Ima Eurosport,mi smo gledali Vavrinka-Djokovic, a verovatno ce biti i na RTSu ili B92, ko god da prikazuje.

Postoji WiFi, ali ne izlazi na net. Nekada radi nekada ne, kako kazu. Nisam bas hteo da im cackam po ruteru, ionako mi nije ni trebao net, pored telefona.
ZOO vrta sam se setio tek kada sam se vratio. Ja osim pasa (malih slatkih) i mozda kokoske nisam video nikakve zivotinje. Mozda je to tamo gde im je proizvodnja, a mozda i vesto kriju, ii su iza restorana. Bili su ljudi sa decom, dosta dece i trcali su okolo, ali je stvarno problem prostora. Sreca je pa je bilo malo snega i moglo se sici utabanim putam, uz ciljanje, bez da pokupis blato. Licno ne bih voleo da se zateknem tamo po kisi. Ne bi bilo blata do kolena, ipak je dobro utabano, a ima i kamena, ali opet... Dakle, jedino u auto, sidjes dole, pa setnja. A i oko jezera ima par min setnje i onda samo niz/uz put. POnavljam, nije to blato, vec samo po povrsini, ali je meni bezveze. Nije mi to strano, niti sam na note, ali kada platis nesto, ocekujes da ne moras sa time da se sreces. Sa druge strane, podneo grejenje je prednost, pa kada se izujes nema hladnog poda. Ostavis blatnjave cipele kod vrata i eto :D
Skitali mi niz put, ali dzaba kada pored puta ne mozesda iskocis, pa u sumu/na brdo... Zato, kada sve bude lepo suvo, eto mene opet...

Put preko CA je duzi 20ak km (za rastojanje GM-CA), ali mislim da je vremenski tu negde. Ne bih da te obeshrabrujem, ali ja da moram ici sada za vikend, a ne znam da li ce i koliki sneg pasti, mislim da ne bih otisao.

Sve mi se cini da je taj neasfaltirani deo/prilaz ispao strasniji nego sto stvarno jeste :kezo:

RS TEAM
Postovi: 154
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:56
Lokacija: Beograd

Re: Kostunici - Sjaj i beda Srbije

Post od RS TEAM » 22 Jan 2013, 19:16

Bio sam tamo pre deset godina, tek je bilo završeno i počelo sa radom
Izgledalo je odlično, s tim što tad nije bilo ove zgradice nego samo vajati u kojima smo spavali
Usluga je bila fenomenalna, klopa odlična a cene su bile neverovatno male...iznenadili smo se ka smo plaćali
Radio je i mali muzej Kolubarske bitke
U međuvremenu je firma pukla, dosta toga je oskrnavljeno...i kako to već ide kad je nešto napušteno
Kasnije sam čuo da je to preuzela Turistička organizacije Milanovca i da se oni sad bore da to živne

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kostunici - Sjaj i beda Srbije

Post od Heinz » 23 Jan 2013, 13:07

@pedja

Jel može malo detaljnije o tom putu preko Takova i Brezne, u čemu je zapravo problem? Odroni i klizišta, toga ima i preko Topole do Rudnika, ali opet nije za izbegavanje npr.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kostunici - Sjaj i beda Srbije

Post od pedja » 23 Jan 2013, 22:33

Los je put.
Dosta rupa i krpljenja istih. Na pojedinim mestima bolje da nisu krpili, bilo bi lakse preko rupe preci. Ima i deonica gde je rupa do rupe i gde ide prva pa polako, jer se ne moze izbeci. NIje to tipa deset kilometara, ali i 100m pa je naporno. Na par mesta su dosta velika ostecenja, tj jedno ili dva preko celog puta, pa polako moras u svako od njih, jer takodje ne mo's izbeci. Jos ako padne sneg, pa rupe ne budu vidljive... Nije "Ogi" katastrofa, ali je dovoljno da ubuduce idem preko CA, osim ako budem isao u Klaticevo, koje je blizu GMa, pa i Takovo. Nikad se ne zna, mozda je nekome i OK. Ja sam inace dosta tolerantan covek :D

Preko Rudnika znam napamet gde su ulegnuca i klizista pa relativno brzo mogu da prodjem, jer sam milion puta prosao tuda. Ujedno, imas i kuda da ih zaobidjes, dok je ovde asfalt dosta losiji, moras biti dosta pazljiviji. Zato i kazem da je vremenski isto isao na Cacak ili GM, jer je preko CA sigurno veca prosecna brzina. Kao sto napisah, razdaljina CA-Kostunici i GM-Kostunici je ista, ostaje jos "samo" tih 20-25km izmedju GM i CA.

Vrlo bitna napomena: devojka je vozila, tako da je ovo utisak mene kao suvozaca. Takodje, mislim da veci deo tog puta (u odlasku), Zuki nije isao preko trece brzine. Dobro, da sam ja vozio, mozda i bi, ali opet... Koliko sam samo puta cuo: "Jaoj Suzika, ovo i mene boli" :D

Ukoliko bas mora preko GMa, onda bih isao na varijantu da ne skrenem desno ka Brajicima posle Brezne (tj ima skretanje desno, pa posle ide racvanje: levo ka Leusicima/Pranjanima, ili desno ka Brajicima), vec levo ka Leusicima, te da dodjem sa one strane, sa koje bih dosao od Cacka. Dosta je bolji put (kazu, ne znam) i lakse se stigne do TRC, tj ima dosta manje od "magistrale" i bolji je put (skoro bez greske). Prvom varijantom, od skretanja levo sa glavnog puta ka Kostunicima, put je duzi, uzan i dobar samo u prvom delu, posle postaje na momente dosta los, a mi smo zatekli i malo snega u jednom delu, ko zna od kada.

Edit: bio je neko sa Jazz-om, iznad zadnjeg levog tocka mu odvaljena plastika/blatobran. Nisam provalio tacno ciji je, da ga pitam jel' to od puta ka Kostunicima.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kostunici - Sjaj i beda Srbije

Post od Heinz » 23 Jan 2013, 22:58

Ai :( Ili, oj Srbijo među šljivama. Znači Čačak. Biće 150 km 4h vožnje.
Ako se odlučimo, ide se Fabijom, a njoj sam uspeo u Vojvode Stepe da razbijem karter pre par godina.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kostunici - Sjaj i beda Srbije

Post od Heinz » 24 Jan 2013, 16:16

@pedja (opet :))

Vajati 1 i 2 imaju ono što liči na kuhinju, a u stvari je samo sudopera, pošto od uređaja imaju samo kuvalo.
Da li to znači da ta dva vajata nemaju onaj ugaoni deo? I da li se taj ugaoni deo može iskoristiti za neko izležavanje i dremku?

Odgovori