Prag

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Prag

Post od Ogi » 05 Maj 2013, 17:55

Na zalost, tek kada se dodje u ovakvo jedno mesto covek shvati koliko Beograd nema sta da ponudi i koliko u krajnjem slucaju nije ni zainteresovan za turizam. Prag je bukvalno grad turizma, on zivi od turizma i broj turista je nenormalan. Ovaj grad vise i ne pripada ljudima koji ovde zive, ovaj grad pripada svima nama. Sve je podredjeno turizmu, sve se radi zbog njega.

Ja nisam ljubitelj starih gradova poput Praga, vise volim moderne gradove i gradjevine ali od Praga zaista zastaje dah. Neverovatne su neke stvari, sigurno ima mnogo zakonskih odredbi koje uredjuju neke od ovoga sto cu navesti. Na primer, sve fasade su lepe, kao nove, raznobojne, klima je misaona imenica, svi prozori su zatvoreni !? mozda sam naisao na 1-2 da su otvoreni, u zgradama kao da niko ne zivi, svi prozori odnosno drvenarija su isti, beli, novi, kao da su zamenjeni istog dana a zgrade stare po nekoliko desetina ili vise godina. Na terasama, gde ih ima, niko ne susi svoje gace, zardinjere za cvece, ukoliko ih vidite, sto je retkost, sve su iste. Sve je kao pod konac, sve je jednoobrazno.

Grad je isprepleten tramvajskom mrezom. Skoda pravi i tramvaje i to znate kakve ! Velika vecina ulica u centru su kaldrma. Po dosta njih tramvajskim basticama voze i automobili sto kod nas zbog velicine kratera ne bi bilo moguce. Ovde ja jos uvek nisam pronasao rupicu pored sina a verujte, trazio sam je pogledom. Ne postoji jedna jedina kocka sa kaldrme koja se klati a kamoli da je razvaljena. Trotoari, pandan onim nasim razvaljenim kockama iz centra, poplocani su kockicama, kao deseti deo jedne nase i nigde jos uvek nisam uspeo da vidim da neka kockica ne valja, da je ispala ili da se klima. A sine, postavljene betonske ploce, onda postavljena metalna zastita pa tek onda sine u sredinu. Nigde rupice. Kada se samo setim nasih sina, oko sina itd. place mi se. Mnogo zalosno ali bez zezanja. Kod nas drksni sinu direkt u asfalt i cao zdravo. Veoma tuzno. Ulice su im takodje dobre, nadje se tu i tamo poneka rupa, nije da ne postoje. Asfalt nije nov tipa stavljen pre mesec dana ali je dobar. Dakle, ocigledno su ga stavili pre nekoliko godina ali on je i dalje dobar jer je uradjen kako treba. Zakrpe ne postoje. Nema potrebe svake godine presvlaciti iste ulice i bacati pare.

Bilo je i danas stvari koje su me juce razocarale. Evo konkretno. Sednemo u piceriju, pica 99 kruna a konobarica kaze 135 kruna. Mi pitamo kako, pokazemo pano na kome pise da je 99, ona kaze pa to vam je za poneti, da biste platili toliko morate da sedite unutra, ne smete u basti. Znaci naplacuju vazduh i sedenje u basti.

Dalje, sednemo u restorancic neki. Na stolu onako kulturno postavljena casa sa bademom, lepo pokrivenim providnom folijom. Znajuci da je to i kod nas praksa u nekim lokalimam doduse ne toiko higijenski, ja kazem zeni da je to sigurno besplatno, mi to nismo narucili i krenem da grickam i tako nas dvoje pojedemo punu casu. Stize racun, vidim ja nesto mnogo kad' lik video da je pojedeno i naplatio mi 3 evra. Dakle, klasicna prevara, odnosno ponovo sam se upecao. Oni su postavili zamku pa ko se upeca. Da nisam jeo ne bi imao osnova da naplati ali posto sam ponovo ispao glup i naivan, bacio sam 3 evra. A zence mi je lepo reklo da sigurno nije besplatno.

Dakle, sto se nekih stvari tice, koliko god mi bili necivilizovani, a jesmo, za njih smo ipak gospoda.

Takodje, ono sto me je iznenadilo i to negativno, jeste izgled ljudi u gradu, 99% su to turisti. Ljudi dolaze mahom iz zemalja zapadne Evrope ali izgledaju kao da dolaze iz treceg sveta. Znaci face, ponasanje, odevanje, obuca... katastrofa. Mozda ja prosto nisam navikao. Mi smo bre lep narod. Nemamo para ali znamo da se obucemo. Verujte da nisam video ni jednu devojku za kojom bih se okrenuo, nijednu.

Ima mnogo Rusa, dosta je i nasih ali i svih ostalih, ovde bukvalno dolazi ceo svet.

Danas smo obisli citav kraljevski kompleks, kraljevsku bastu, katedralu Svetog Vida, Golden line ulicu, izlozbe srednjevekovnog oruzja, tamnice, sprave za mucenje, oruzje, oklope, stitove, ono je fascinantno.Cak sam pucao i iz samostrela i dobio metu za uspomenu ! Prosto se covek zamisli u tom periodu, do sada sam te stvari gledao samo na filmovima. Postavicu slike, ono mucenje bi i danas bilo delotvorno.

Vltava je jako lepa, mostova ima koliko hocete, Karlov most je prica za sebe, brodovi samo prolaze, voze turiste, gradom krstare old tajmeri koji takodje voze u obilazak grada. Sve sto se kod nas ne moze ni zamisliti a nije da ne bismo mogli to da uradimo nego nas prosto ne zanima.

Arhitektura je neverovatna, zaista se pitam ko je, kada i kako pravio sve te katedrale, zgrade, ono sve izgleda kao iz neke srednjevekovne bajke. Katedrale su najfascinantnije, sto spolja sto iznutra. To su nevidjeni detalji, andjelcici, sveci, krstovi, figure......... ma zaista neverovatno.

Sada se samo dvoumim da li da sutra idem u Karlove Vari. Zena nesto ne bi, kaze duga voznja, Viamichelin kaze 127km i 2:20 voznje, to jeste mnogo. Da li je zaista tako, ko je bio ? Isplati li se ? Ne znam, ni trosak puta do tamo ne bi bio mali. Izgleda da nije autoput vec magistrala.

Korisnikov avatar
jocas
Postovi: 2284
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:09
Garaža: Mazda 3 G120 Challenge 2015
Lokacija: Niš

Re: Prag

Post od jocas » 05 Maj 2013, 18:10

Pitanje je šta očekuješ, nekome je to samo omanja banja, nekome se sviđa.
Ja sam bio preko agencije, mislim da su taj izlet naplaćivali po 25 eur ali vredi.

Nemoj da te navuku na krstarenje u Pragu, mislim da je bilo 10-12 eur , tako nešto, gluplje potrošenih sat vremena nisam imao odavno :D

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Prag

Post od Ogi » 05 Maj 2013, 18:14

Koliko se ide kolima odavde, realno ?

Korisnikov avatar
jocas
Postovi: 2284
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:09
Garaža: Mazda 3 G120 Challenge 2015
Lokacija: Niš

Re: Prag

Post od jocas » 05 Maj 2013, 18:19

Ja sam bio pre dve godine, išli busom, a imali nekog smora od vodiča koji nije prestao da priča, tako da je nama trajalo večnost :D
Prolazi se pored nekoliko fabrika piva, pravili pauzu u jednoj od njih, nisam ljubitelj piva ali sam tu popio :D

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14178
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Prag

Post od pedja » 05 Maj 2013, 20:40

Plzen nije tek nekoliko fabrika piva...

TT

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Prag

Post od Bax » 05 Maj 2013, 21:27

Odlicni su ti putopisi, bas je zabavno citati dogodivstine, pogotovo sto prepoznajem situacije..
Karlove Vari, to je samo da obidjes, ima puno lepih vila, hotelcica. Mi smo bili cini mi se pored fabrike piva Krusovica. Ima jos neka mineralna voda, lek za dusu :)
Ja se nisam pokajao sto sam isao.

Sent from my ZTE-SKATE
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2862
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Prag

Post od Martin » 05 Maj 2013, 22:38

Pisao sam o Karlovim Varima - ništa posebno, obična "mondenska" banja, koja nije ni upola banja (po lekovitim svojstvima i slično) kao naše u Srbiji....doduše, priroda je lepa, ali su zato i cene....put traje oko 2,5 sata i većinom je solidna magistrala.
Vezano za konobare i plaćanja - fazon je u tome što sami sebi uzmu bakšiš, ne čekaju gosta da se "opruži"....kao kad imaš račun oko 470 rsd, a ti kažeš da zaokruži na 500

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3836
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Prag

Post od swemir » 05 Maj 2013, 23:08

Ja da sam na tvom mestu ne bih isao van praga, jer realno, ako hoces sve da vidis u pragu onda iskoristi sve dane...


svakako imas vise stvari da vidis nego u karlovim varima, a ostati u gradu da ga bolje sagledas, setas ulicama, pokusas da ga shvatis i doblje dozivis je po meni bitnije....

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Prag

Post od Ogi » 06 Maj 2013, 00:15

Hvala Bax, i ja uvek volim da citam tvoje putopise, bas danas sa zenom razgovaram na temu nekog sledeceg putovanja i kazem hajdemo u Krakow pa u Ausvic, rek'o covek nam je sve sazvakao, ali njoj je to previse teska tema i ona ne bi isla tamo. A iznenadio sam se da prema viamichelin ima samo 750km do tamo.

Veceras smo bili u nocnoj setnji, jako je lepo i nocu, nije bila ni izbliza tolika guzva kao preko dana.

Imali smo par neprijatnih situacija danas, prvo su se poslepodne 2 lika potukla u tramvaju bas pored nas odnosno neki odrpanac je izgleda nesto zajebavao jednog koji je bio sa devojkom pa se ovaj uhvatio za rukohvate na krovu tramvaja i drksn'o ga nogama, kao u filmu, ovaj pao ali je i dalje sve vreme nesto mu kenjao ali brzo se smirila situacija odnosno ovaj sto je hteo da ga bije je izasao a ubrzo i ovaj drugi. Onda sam se malo brinuo za auto jer je bila utakmica a hotel je u sklopu stadiona medjutim proslo je bez problema, ovde su ljudi normalni, vode i decu na utakmice a i Slavija je pobedila pa su i navijaci bili zadovoljni. :) Ipak bilo ih je par pijanih koji su se drali i prolazili pored mog auta pa mi nije bilo prijatno. Na kraju, u 23h smo usli u Mek koji je takodje u sklopu stadiona i udjose 2-3 lika sa navijackim obelezjima, pocese da se deru nesto kao ludaci, jedan me je pogledao onako ali nista nije bilo.

Nisam rekao da je najbolje od svega sto sa prvog sprata hotela iz sobe gledam direktno na auto, kao da su znali koliki sam bolesnik za kola pa su mi dali takav pogled. :)

Sutra ujutru je plan da tramvajem idemo na drugu stranu reke, onda jednim zanimljivim prevozom do Petrine kule i parka (http://www.prague.net/funicular) sa koje se kazu pruza predivan pogled na grad. Izgleda da nam karta za javni prevoz pokriva i ovaj vid transporta.

Inace, karte su vremenske i odnose se na sve vidove prevoza, autobus, tramvaj, metro i izgleda cak i na ovo cudo.

Definitivno necemo u Karlove Vari, nemamo ni vremena a ni para iskreno da vam kazem.

Inace, Prag ima neku "magiju" koja cini da kada udjete u neku znamenitu gradjevinu, na primer Bazilika Svetog Vida u okviru kraljevskog utvrdjenja gde je palata i sve ostalo, bukvalno vam se cini da ste se vratili u vreme renesanse jer mislim da je taj tip gradjevina upravo iz tog perioda.

Svakako cu morati malo da procitam o Ceskoj istoriji jer generalno istoriju ne da ne znam nego je to sramota a vidim da se Cesi imaju cime pohvaliti, itekako, nisam to ocekivao.

Generalno, ne mogu da verujem da je ovo jedan grad koji je nekada pripadao komunistickoj Cehoslovackoj. Nisam video ni jednu jedinu "komunjarsku" zgradu kakvih u Beogradu ima na svakom koraku u centru grada. Ovo je jedan nevidjeno uredjen grad.

Koliko mi je sada i smesno i tuzno kada uporedim Prag sa Beogradom, konkretno pisao sam o tome kako je ovde sve kao pod konac a onda se setim staklenca na Trgu, klime koje kaplju ljudima na glavu po citavom centru grada, stvarno sramota, rimski bunar ne radi, podzemni tuneli ispod grada se ne koriste...

U saobracaju u gradu nema guzve.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Prag

Post od Ogi » 06 Maj 2013, 00:29

Evo posto je ovo automobilski forum, postavicu za pocetak nekoliko slika zanimljivih primeraka koje sam uslikao. Krivo mi je sto nisam ovekovecio jedan Maserati.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Prag

Post od Ogi » 06 Maj 2013, 00:38

Evo malo slika sa puta i oko njega. Imate priliku da iz "prve ruke" vidite autoput Brno - Prag.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3836
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Prag

Post od swemir » 06 Maj 2013, 00:48

Vezano za Sveti Vid...


To je ustvari katedrala, a ne bazilika, nije u pitanju renesansa u pitanju je francuska visoka gotika, :)



Ako zelis da vidis najznacajniju zgradu moderne arhitekture Praga, tu je zgrada Frank o Gherija, jednog od najvecih arhitekata danasljice. Zgrada je na reci u nizu sa Neorenesansnim objektima.

Dobro je uklopljena iako je ona gradjena u dekonstrukivizmu, sto je jedini takav primer u svetu....

Zgrada se zove Tred i Ginger, mada je zovu i Dancing house...

lep provod :doubleup:

Edit

Super fotke :doubleup:

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Prag

Post od Ogi » 06 Maj 2013, 00:58

Hvala druze arhitekta na pojasnjenjima. :klanjamse: Upravo gledam zgradu koju si spomenuo, izgleda stvarno super, pogledacu gde se nalazi pa ako je u blizini obici cu je.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Prag

Post od NexT » 06 Maj 2013, 01:00

U Pragu nisam bio (bio sam klinac taj jedini put pa se ne secam), ali nemoj tako bas porediti Bg sa Pragom...
Za pocetak Bg je mnogo cesce bombardovan, a u zadnjih 20 godina kako mi blenemo u mestu ili idemo u rikverc oni grabe napred.

S druge strane, mentalitet Srba je takav da nikada, ali nikada neces imati uredjene fasade i da ne bude susenja gaca na terasi.

Ipak, Beograd ima nesto sto retko koji grad ima, a to su ljudi. Kakvi god bili sugradjani s nase tacke gledista, svaki stranac kog sam upoznao je apsolutno odusevljen Beogradom i ljudima, i fasade im postaju nebitne.

Da me ne shvatite pogresno, ja bih prvi voleo da je grad uredjeniji i cistiji, ali popravlja se situacija, pogotovo kad je rec o higijeni.

Pre 2 dana sam bio u Budimpesti, ako izuzmemo uze gradsko jezgro, situacija nije nista bolja od Beograda.
Prvo, ulice im se u predgradju raspadaju, put koji vodi do aerodroma je gori nego nas auto-put pre rekontrukcije.
Od aerodroma do Vaci ulice smo putovali sat i 10 minuta jer je bila guzva. U Bg se to vise ne desava.
Grad je znatno skuplji (kafa u centru je oko 3 evra, parking u garazi 2.5e/sat, gorivo znatno skuplje).

Nasi ljudi kidaju sa znanjem engleskog. U Budimpesti engleski je pricao jedan lik na aerodromu i jedna konobarica u Hard rock kafeu.
Ostali su natucali, objasnjavali rukama ili pricali onaj odvratni madjarski.

Grad je bio pun policije, parkinga nigde u centru...

Zapravo, tek kad odes u okolinu shvatis da u Beogradu opste nije lose kako ti se cini i koliko idealizujes inostranstvo...

izvinjavam se za ot.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Prag

Post od Ogi » 06 Maj 2013, 01:11

Trudim se da budem objektivan. Napisao sam i pozitivne ali i dosta negativnih utisaka o Pragu. Spomenuo sam kradju na svakom koraku (vise primera sam dao), neljubaznost nekih prodavaca itd., za sta sam takodje rekao da u Beogradu ne moze da se desi ili jako retko, izuzetno.

Ali neke stvari mi realno nikada necemo imati sto Prag danas ima.

Prosto je steta da grad koji ima toliko potencijala kao Beograd cami u prosecnosti i poziva se na lepe devojke i ljubazne ljude. To sve stoji ali prosto nije dovoljno.

Odgovori