Putovanje Krakow solo rezija - mini putopis

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Putovanje Krakow solo rezija - mini putopis

Post od Bax » 21 Apr 2013, 10:36

Za Krakow sam se odlucio, jer sam vec dugo godina planirao da obidjem Ausvic, takodje do sada nisam imao tu srecu da posetim Poljsku.
Planirnje puta se sastojalo od izbora marsute, kupovine medjunarodne dozvole, osiguranja, nesto klope da se nadje.

Odabrao sam da putujem preko Budimpeste, jer je to najkraci put, i duzina put je oko 765 km, auto putem se putuje do Budimpeste, posle se vozi uglavnom putevima koji su nesto brzi od nasih magistralnih. Put je podeljen u dve etape, sa nocenjem u Budimpesti, tako je lakse, i prakticno ne dodje do veceg zamora vozaca. Alternativa je bila da se ide preko Ceske, i tu bi mahom bio auto put, ali i 250km vise, i jos nekoliko vinjeta, pa je to ispalo iz kombinacije.
------------------
Polazak u subotu i dolazak u Budimpestu u ranim popodnevnim casovima, poseta Citadeli u Budimu. U podnozju tvrdjave ima mnogo free parkiga, tako da nije problem za kola.
SlikaSlika
------------------
Posle setnje odlazak do omiljene radnje sportske opreme Decathlon. Radnja je ogromna, sve moze da se isproba, pa je unutra vrlo zivo, svi voze neke rolere, bicikle, pikaju lopte :)
Slika
------------------
Nocenje u hotelu http://www.hotel-luna.hu/index_en.html , hotel je u predgradju Budima, nekih 6-7km od Citadele, cena je povoljna oko 15e po glavi sa super doruckom. Parkin se placa dodatno 5e, ali nije problem, posto je parking moguc svuda u kraju free. Hotel je noviji, cist, pristojan, malo je buka pa je bolje traziti stranu kontra ulice.
------------------
Nedelja, polazak za Poljsku. Jos prilikom analize putanje uocio sam da me Igo vodi drugim putem nego Michelin, tj. da ima jedan krak puta koji predlaze Igo, malo kraci par km. Odlucujem se da slusam Igo, kontam do sada se nisam preterano ispalio oko toga. I to se ispostavlja kao veliki zajeb...
Naime Igo me je vodio kao sto sam nacrtao na strelicama, i taj deo puta je preko nekih prevoja, bukvalno unisten, ne moze da se predje preko silnih rupa, delove od nekoliko stotina metara sam vozio u prvoj...
Znaci ovuda NIKAD (obelezeno crvenim strelicama):
Slika
------------------
Ako stavim po strani, da je put kroz Slovacku relativno los (u povratku sam isao Michelinovom rutom koja je mnogo bolja), da su me klepili za brzinu 20e kaznu, da su im panduri na svakom koraku, i da se poprilicno mili zbog ogranicenja, sta dobro reci? :)
Paaa, vrlo je zivopisan, prolaze se divni planinski predeli Tatri, snega je bilo u izobilju cak i na visinama od 700 m. Zao mi je sto nisam imao opremu da probam par zica...
Slika
------------------


IZRADA U TOKU...

Gorivo u Slovackoj oko 1,35e dizel, vinjeta 10e, 7 dana.
------------------
Prelazak granice sa Poljskom je oznacio i kraj losih puteva, u Poljskoj su putevi odlicni, vinjeta se ne kupuje, gorivo je oko 1,4e.
Posle 100nak km dolazak do naseg hotela u Krakowu.
Hotel je: http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review ... oland.html .
Par reci o hotelu, nalazi se jugo istocno od "starog grada" , negde na pola puta izmedju njega i rudnika soli Vjelička (Wieliczka).
Prevozom treba oko 15m, do obe bitne destinacije, bus karta je oko 80 din. Hotel je star, malo oronuo, mada se trude da ga renoviraju, sobe su bile ciste i komotne. Dobre stvari su dobar hotelski parking, kao i cena od 9e za nocenje, prijatno osoblje.
------------------
Krakow:
Slika

Grad na reci Visli, velicine oko 750.000 stanovnika, stara prestonica, ukratko prepun istorijskih spomenika i zanimljivih lokacija, grad studenata, sa mnogo mesta za izlaske.

Zanimljive lokacije koje bih naveo i obavezne su za obilazak su svakako staro jezgro grada, koje je pozicionirano uz reku severno od Dvorca Vavel. Neke od atrakcija tog dela su veliki centralni trg, sa jednom od najstarijih trznica koja je i dalje aktivna, zatim ostatke zidina koje su nekada opasavale grad nalaze se na severnom ulazu, te zaista ogroman broj ckvi, autenticnih zgrada i ulicica( Kanonicza ) starih i vise od pola milenijuma. Sam dvorac Vavel, ima muzejske postavke, mi smo obisli postavku trezora i oruzarnice.

SlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika

------------------
Pored "starog grada" sledeci bitan lokalitet je Kazimirec, jevrejska cetvrt, danas je to centar nocnog zivota, mozda da uporedim sa Skadarlijom. Za vreme WW2 stanovnistvo je prebaceno u ogradjeni deo juzno od cetvrti, preko Visle, geto. Vecina ih je odatle deportovna u logore smrti Ausvic i ostale.
SlikaSlika

------------------
Na red je dosao i obilazak cuvenog rudnika soli Vjelicka, karta je 12 evra, za Poljke, 20 evra za Engleze, mi smo naravno uzeli poljsku, pa se kasnije malo prislepali engleskoj grupi.
Sta reci lokalitet potseca na nase pecine ko ih je obisao,ali recimo puta 5. Obilazak traje oko 2 sata. Rudarima je bilo dosadno pa su tokom vekova klesali skulptue u soli, i danas je to zaista zanimljivo i spektakularan dozivljaj. Pa je tu 130 metra pod zemljom, jezero, balska dvorana, crkve, prizori iz biblije, statue vladare, prizori iz zivota, i sve je to naravno isklesano u soli, evo malo slika, pa ne propusite da vidite :)
SlikaSlikaSlikaSlika
------------------

Poljaci su jedan fin narod, prijatni su u komunikaciji, ljubazni, trude se da pomognu, osecao sam se dobrodosao, i zaista nisam imao ni jedno lose iskustvo. Sama fizionomija ljudi je malo drugacija nego kod nas, ali mogu reci da tamo po najmanje odskacem kad se setam gradom :)
Moze da se probere i pravih lepotica sto se tice devojaka, jedino sto su im crte lica malo mekse nego kod nasih devojaka, i malo su svetlije. Sto se tice jezika, u svakodnevnoj komunikaciji, cete se sporazumeti i na srpskom, dokle ste na nivou prostih recenica :)


Ostaje jos prilog iz Ausvica, njega cu da uradim malo kasnije.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Putovanje Krakow solo rezija - mini putopis

Post od ikac2000 » 21 Apr 2013, 11:43

Super ti je putovanje. Imao sam srecu da zivim 6 meseci u Krakowu i vozim do njega.

Najopusteniji grad za zivot meni....Slican Yugi...

Inace, vinjeta ti za Slovacku nije potrebna ako ne koristis auto puteve. Uvek sam vozio tom rutom bez vinjete.




Sent from my GT-S7562 using Tapatalk 2

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29979
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Putovanje Krakow solo rezija - mini putopis

Post od trojanac » 22 Apr 2013, 00:16

Konačno Bax. :bravo: :doubleup:
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Putovanje Krakow solo rezija - mini putopis

Post od Bax » 22 Apr 2013, 00:25

Sutra cu deo sa Ausvicem da postavim...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Putovanje Krakow solo rezija - mini putopis

Post od methane.master » 22 Apr 2013, 00:38

Bravo Bax! Skaka čast i za turu i za organizaciju i za prikaz. :doubleup:


Off topic
Nego Baxe, na drugoj slici iz Krakova, jel ono lokalna snaša slučajno uhvaćena, ili te zapazlia pa pozira :djavo:
Širim haos!

Korisnikov avatar
Misha
Postovi: 3689
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:55
Garaža: RAV4 2.2 D4D 4WD Executive
Lokacija: Novi Sad

Re: Putovanje Krakow solo rezija - mini putopis

Post od Misha » 22 Apr 2013, 11:39

methane.master je napisao:Bravo Bax! Skaka čast i za turu i za organizaciju i za prikaz.
:plusone:
Live TODAY as each breath is precious and will never come again.

milosdoktorabs
Banned
Postovi: 1259
Pridružio se: 26 Jan 2012, 13:12
Lokacija: Srb

Re: Putovanje Krakow solo rezija - mini putopis

Post od milosdoktorabs » 22 Apr 2013, 11:54

:klanjamse: :bravo:
Slika
Alfi pada cena isto koliko brzo ubrzava do sto

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23306
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Putovanje Krakow solo rezija - mini putopis

Post od Day Walker » 22 Apr 2013, 12:07

Prosle nove godine, Nixa i ja na Tatrima, a snega nigde :srbin:

Inace Krakow je prelep, samo nam je bilo krs vreme
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Putovanje Krakow solo rezija - mini putopis

Post od BAJKER » 22 Apr 2013, 15:14

Volim ovakve foto-putopise, spojis lepo i korisno naravno i edukativno a pogotovo sto to podelis sa forumasima :bravo: :klanjamse:
Slika

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Putovanje Krakow solo rezija - mini putopis

Post od nikaragva » 22 Apr 2013, 15:24

Sledeći put baciklom :D

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Putovanje Krakow solo rezija - mini putopis

Post od BAJKER » 22 Apr 2013, 15:25

Voleo bih da se pridruzim takvoj turi na dva tocka :D
Slika

Korisnikov avatar
mljacko
Postovi: 277
Pridružio se: 24 Jan 2012, 08:09
Garaža: Fiat Punto s 55, K2 rolericu i Scout biciklicu
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Putovanje Krakow solo rezija - mini putopis

Post od mljacko » 24 Apr 2013, 09:07

:bravo: Super!!!
http://www.facebook.com/rokovnici" onclick="window.open(this.href);return false;

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Putovanje Krakow solo rezija - mini putopis

Post od Bax » 25 Apr 2013, 17:31

Ostao sam duzan da vam kazem par redova i o Ausvicu.
Necu mnogo da vas davim sa istorijskim podacima vec vise o prakticnim savetima kako da sprovedete posetu.
Sama lolacija je oko 70 km od Krakowa vozi se na zapad, putarina je par evra, kao i celodnevni parking, lako se stize. Poseta turista je ogromna, prosle godine oko 1.5 milion.
Mozda da napomenem da nije za osetljive ljude, ali treba videti.

Kompleks se sastoji iz dva bitna dela, prvog logora, Ausvic koji je nastao na temeljima poljske kasarne, i drugog par km udaljenog dela, novijeg logora Ausvic Birkenau- fabrike smrti.
Potrebno je bar 4-5 sati za posetu.
E sad poseta muzeju je navodno besplatna, ali je ulaz dozvoljen od 3 do 6 popodne, mimo tog termina zahteva se vodic, koji je oko 20 evra po glavi.

Stoga smo mi obrnuli redosled i prvo otisli u Birkenau.

Tamo smo usli bez problema, i prikacili se jednoj od engleskih jezickikih grupa.
Standardni obilazak traje oko dva sata, logor je nepojmljivo veliki, dokle god oci vide prostiru se ostaci baraka za zatvorenike.
Lokacije koje se obilaze su platforma na koju su dolazili vozovi, gasne komore sa krematorijumima, zatvorenicke barake, sanitarne prostorije.


Sent from my ZTE-SKATE
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Putovanje Krakow solo rezija - mini putopis

Post od Bax » 25 Apr 2013, 21:05

Postavicu nekoliko fotografija Birkenau , mislim da su prizori i dalje jezivi, pa govore vise od reci.
SlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika

Ubijeno oko 1.500.000 ljudi, zapovednik logora Rudolf Hes, na saslusanju izjavljuje ne vise od 2.500.000.
Poslovicno pedantni Nemci su pokusali sto vise dokaza da uniste pred najezdom crvene armije, ali ipak nisu do kraja uspeli u svom cilju.

Posle prvog dela i posete Birkenau, vracamo se do Ausvic muzeja, tj prvog lokaliteta, gde je logor inicijalno i formiran.
Ta pozicija je odabrana iz vise razloga, blizina zeleznickog cvora, postojanje vec neke infrastrukture(poljska kasarna), i sama cinjenica da je u pitanju pustara.
Muzej ima mnogo postavki, koje su organizovale zemlje cije je stanovnistvo stradalo, pa tu je ruska, italijanska, poljska, jevrejska postavka...
Takodje tu su postavke koje opisuju svakodnevni "zivot" u logoru, materijalni dokazi istrebljenja, deo logora gde su vrsene egzekucija, kao i prve gasne komore, i krematorijumi, ubrzo po formiranju ovog inicijalnog logora Ausvica, shvatili su da im to nije dovoljno i pristupili su formiranju monstruoznog gigantskog Birkenau...

Pusticu jos nekoliko fotografija iz muzejske postavke:

SlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika


Nadam se da je ovo dovoljno da vas zainteresuje, i pomogne prilikom organizacije slicnog putovanja. Nije skupo, nije komplikovano, zanimljivo je. Uvek je zanimljivo krenuti mimo agencija u svojoj reziji, danas uz GPS, internet i kreditne kartice, nikad lakse :)

PS. fotke su malo losije, volim da slikam sa prastarim vernim Canonom...
Poslednja izmena od Bax u 25 Apr 2013, 21:20, izmenjeno 3 puta ukupno.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Putovanje Krakow solo rezija - mini putopis

Post od BAJKER » 25 Apr 2013, 21:15

Da li su nasli originalna slova koja su ukradena na ulazu "Arbeit mach frei"

Slika
Slika

Odgovori