Letovanja - iskustva, preporuke...

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Re: Letovanje 2012

Post od codemaker » 29 Feb 2012, 16:48

Saša je napisao:Što se mora tiče, za moje pojmove Grčka je idealna: nije previše daleko (mogu ići automobilom, meni vrlo bitno), nije previše skupo, jako lepo, čisto i toplo more plus mali milion destinacija, možeš maltene ceo život ići tamo a da ne letuješ dvaput na jednom mestu (ako baš hoćeš)... I nimalo zanemarivo: osećaš se sigurno i dobrodošao... :)
U pravu si što se tiče posete Grčkoj i tako godinama a nisi sve obišao.
Ja u Grčku odlazim najmanje dva puta godišnje na po mesec dana i prošao sam je celu, uzduž i popreko ali još uvek otkrivam mala ušuškana mesta i tako već godinama. Sve veće destinacije sam obišao sad idem u "sitna crevca"
Nemam neki poseban razlog da menjam osnovnu destinaciju letovanja, mada je i drugde lepo.
Prekosutra na primer idem u Spartu ali ću usput obići Katerini, Prevezu, Lefkadu, Delfi, Atinu, Korint, Nafplio, Spartu kao krajnju destinaciju pa onda južno do Kalamate. Baš me zanima situacija i najavljene cene smeštaja za leto.
Da ne pominjem sigurnost, često vozim noću po vukojebinama i stajem u ponoć recimo ispred nekog bircuza u sred nigde i nikada ni najmanju neprijatnost nisam imaol naprotiv. Panduri nisu ostrvljeni poput CG pandura koji su mi napisali kaznu jer sam navodno sa dugim svetlima vozio po gradu ( a bio neki zaseok bez malo svetla i samo sam ponekad blicao da ne pokupim neku budalu na biciklu) U grčkoj su me panduri jednom navatali kad sam vozio 210 i samo me strogo opomenuli i poželeli porijatan boravak u Grčkoj (mada su realno trebali da me oderu)

Ove sam godine planirao na Hvar u aprilu kolima ali nakon naših bilmeza kod NS, moram autobusom do ZG pa od prijatelja da zajmim auto... Ali sama sigurnost na recimo Hvaru je super, ni najmanji problem a nisam sakrivao ko sam i odakle sam. Isto i u Splitu na rivi. Naravno, kad nekog krene, onda ga krene, pa naleti na prvu uspaljenu baranu.
Ove godine u Split sa BG registracijom ni u ludilu.

Kasnije u maju idem u Sloveniju ali kolima i jedino što mi kod njih smeta je što su strašno nadmeni. Od policajaca i carinika do mnogih ljudi tamo u hotelima itd... Misle da su "nebeski narod" a zajebali su se, to smo mi već patentirali, samo nam slabo niklo...

Sve u svemu ja se ravnam po onome "pamet u glavu, dupe uza zid"
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Letovanje 2012

Post od McGruja » 29 Feb 2012, 17:43

Code, najlepše mesto koje sam video za odmor je bilo baš relativno blizu Naflija (ne znam kako se piše tačno grad, prva prestonica Grčke, valjda mislimo na isti grad)

Okružio sam ceo Korint, ali to mesto je bilo rajsko za sva čula
Doduše, moj ukus su mala mestašca sa minimalno ljudi, od kojih 100% tih malobrojnih ljudi moraju biti domaći stanovnici
More je bilo kao u retko lepim lagunama
Jedino se ne sećam naziva te regije, a ni mesta, ali mogu da pogledam dnevnik sa kampovanja, pa teoretski mogu da napišem gde je to bilo

Pored tog mesta, potpuni doživljaj mi je bio Sunio, poslednja tačka kopna na Grčoj, i maslinjaci kojih tamo ima u obilju.
Mislim da je tu i Posejdonov hram, ali moguće je da sam zaboravio detalje

Grčka je meni potpuno zemlja gde bih mogao provesti penziju vozajući se svuda

Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Re: Letovanje 2012

Post od codemaker » 29 Feb 2012, 18:11

Možda misliš na Tolo?

Inače Posedojnov hram u Suniu je naoko dosta neugledan i jako porušen, ali ima u njemu nekog šmeka koji tera čoveka da se zamisli. Malo sam začuđen što onaj deo kraj litice gde se otac bacio kad je pomislio da se sin mrtav vraća iz bitke, uopšte nije obezbeđen i čudim se da se već do sada niko nije strmeknuo.

Što se tiče istočne obale Peloponeza od Nafplia pa na dalje južno, predlažem ti da jednom prođeš natenane tuda. Mnogo malih mesta, uvala, malih restorana uza samo more (negde i noge možeš dok jedeš, držati u vodi), jako toplo more, divota.

Ako imaš šanse, obavezno svrati u malo meso Agio Panta na severnom delu Korintskog zaliva. To je na putu Galaxidi - Nafpaktos (most prema PAtri), negde na pola puta. jedno od najmirnijih mesta koje sam u Grčkoj vide. Mali zaliv, par kuća uza samo more za izdavanje soba, par restorana na 10m od mora, klupice na obali, more čisto da s evide male ribice koje slobodno plivaju oko kupača...

Jako je lepo recimo i u Kalamati. Dugačka, peskovita obala a restorani na 5m od mora jedna do drugog. More plitko i toplo, idealno za klince i tate koji sede u kafićima na 5 me od mora i pijući pivo nadgledaju naslednike...

Ma ima toga koliko hoćeš.... Da ne pominjem prelepo msetašce Pyros na zapadnoj južnoj obali Peloponeza i tako da se nabraja u nedogled...
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Letovanje 2012

Post od Floyd » 29 Feb 2012, 19:49

codemaker je napisao:Ali sama sigurnost na recimo Hvaru je super, ni najmanji problem a nisam sakrivao ko sam i odakle sam. Isto i u Splitu na rivi.
Ako izuzmemo pojedinacne incidente iza kojih stoje marginalne grupice u oba naroda, Hrvatska je veoma bezbedna zemlja.
U Grckoj, Hrvatskoj i Spaniji kao i u Francuskoj imam potpunu slobodu kretanja.
Smesni su oni koji kazu da je bezbednost u Egiptu veca nego u Hrvatskoj a ceo odmor provedu ne napustajuci hotelski kompleks koji cuva policija.
Ista prica i za Tursku...i ako su uslugu podigli na najveci moguci nivo za prihvatljivu cenu, tamo jednostavno nema sta interesantno da se vidi.
U hotelu je super ali van je bukvalno uzas...citav taj arapsko-turski folklor mi prilicno ide na zivce.

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Letovanje 2012

Post od MAD MAX » 29 Feb 2012, 19:58

Hrvatska je daleko od sigurnosti za srpske turiste. Posebno Split. Samo je pitanje verovatnoće da li i kada će naići idoti.
Što se Hvara tiče stanje je drugačije što se lokalnog stanovništva tiče, ali i dalje ostaje onaj ružni osećaj neprijatnosti bez opuštanja što je neophodno za odmor. Postoje samo prijatna sećanja na nekadašnja vremena...
Mislim da je Hrvatska najopasnija destinacija za Srbe.
Hrvati su negde uz Irce najveći nacionalisti Evrope, čiji je gnev upućen ka Srbinu, tako da
Da li će razbiti kola, glavu, da li će me u kafani gledati koso.... neka hvala više, ima toliko lepih mesta na Svetu.
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Letovanje 2012

Post od Floyd » 29 Feb 2012, 20:06

Ma ok, tacno je da Srbi mogu da imaju neprijatnosti tamo ali reci da su arapske zemlje bezbednije od bilo koje evropske je u najmanju ruku smesno ;)
Ono...jeste da te u okviru hotelskog komleksa nece niko dirati ali rentiraj auto pa kreni da istrazujes okolinu :D

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Letovanje 2012

Post od Texonja » 29 Feb 2012, 20:10

U retkim situacijama slozim se sa Mangeom, ali ovo je jedna od onih u kojoj moram da se slozim. (iako moje misljenje ovde nema veliku tezinu jer nisam zaista BIO i doziveo neprijatnost, ali u svakom slucaju ne zelim da proveravam)
Jedino bih dodao da kako je za nas nesigurno tamo, na ovom prvenstvu u rukometu je dokazano da je i za njih ovde, tako da smatram da je bolje jedno vreme kulirati jedni druge i ostaviti da prodje jos koja decenija, da neke nove generacije izgrade drugacije odnose.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Letovanje 2012

Post od MAD MAX » 29 Feb 2012, 20:12

:plusone:
Ima još mnogo vrućih glava na obe strane. Samo kod njih, posebno u pojedinim krajevima, više :palica:
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Letovanje 2012

Post od Ji 4Tze » 29 Feb 2012, 20:21

Istra je ok po tom pitanju.
Daću vam plastičan primer, u pekari imaju neko pecivo, sa onim slanim prelivom, obično testo u obliku prstiju.
Ulazim bunovan i kažem dajte mi ona tri prsta ( :ccc: ) , reko ooops, dajte mi ove "prste" :pardon:
Tamo je skroz normalno, mislim da manje vole goste sunarodnike iz Šibenika i Slavonije nego iz Srbije... Što je i logično, tamo niko nije ništa pucao
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Misha
Postovi: 3689
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:55
Garaža: RAV4 2.2 D4D 4WD Executive
Lokacija: Novi Sad

Re: Letovanje 2012

Post od Misha » 29 Feb 2012, 20:43

Moj kum je letovao u Istri i takodje ima dobre utiske ali je imao problema na putu do tamo. Mestani su ok,problem su gosti iz Zagreba i okoline. Vozac sa ZG tablama mu je svirao,blicao,lepio mu se u zadnji branik,da bi na kraju kada su stali u restoran pokidao okvire od tablica i iskrivio retrovizore. Mogli su proci i gore,ko zna sta je imao u glavi,sto je najgore zamislite situaciju da su mu deca bila u kolima. Sto se mene tice,ne pada mi napamet. Imam lepe uspomene sa Hvara,Silbe,Sibenika,Dubrovnika i Braca gde sam letovao kao klinac ali sada je Grcka No.1 destinacija.
Live TODAY as each breath is precious and will never come again.

Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Re: Letovanje 2012

Post od codemaker » 29 Feb 2012, 21:13

Istra je malo drugačija.
Pretprošle godine bio sam u Medulinu poslovno u sred leta i tamo je tada bilo jako puno autombila iz Srbije. Bukvalno su preplavuili Medulin. Nijedan incident nisam video. Ljudi rade svoj posao, hoće da zarade i to je to. Uveče puni kafići i restorani naših ljudi i niko nije pravio problem.
Naravno, da sam se zaodenuo u srpsku zastavu, stavio šajkaču sa kokardom i dižući tri prsta na sav glas galamio "oj vojvodo Sinđeliću..." ne bih se dobro probveo, bez obzira što je Istra jako pogodna za naše ljude.

Na Hvaru sam opet bio poslovno prošle godine i po par dana bio u Starom Gradu, Jelsi i Hvaru, nigde nisam doživeo ni najmanju neprijatnost. Ovde nisam bio svojim kolima ali ne verujem da bi bilo problema. Sad sam u aprilu planirao Hvar ponovo ali ne idem svojim kolima jer očekujem "revanše" za ono u NS
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Letovanje 2012

Post od Floyd » 29 Feb 2012, 21:15

U pitanju su predrasude.
Ja sam prosle godine prvi put od raspada SFRJ letovao u Hrvatskoj...zapravo to je bila pre svega poseta familiji koja je trebala da traje 2-3 dana a pretvorila se u pravo letovanje.
Da napomenem da vec duze vreme prolazim kroz Hrvatsku (istina sa automobilima stranih tablica) ali na letovanje nisam planirao da idem.
Ono sto sam zamisljao i ono sto sam doziveo su dijametralno suprotne stvari (naravno, ogradjujem se na Istru, gde sam i letovao).
Usluga je vrhunska, more super, ne preterano vruce, plaze su drugacije od onih u Grckoj ali meni definitivno simpaticne.
Hrana je super, ponuda sadrzaja takodje, govore razumljiv jezik (niko me ni popreko nije pogledao zbog srpskog jezika).
Zanimljiva stvar je da sam u Porecu, Puli, Rovinju i Opatiji video jako puno automobila sa SRB tablicama i nijedan polupan.
E sad, budala ima i tamo kao i kod nas, koji ne zadovoljni svojim zivotom idu da smaraju druge, ni krive, ni duzne :ccc: i zato HR nisam ni stavio na prvom mestu mojih top evropskih destinacija.

Grcka mi je zakon (osecam se bukvalno kao kod kuce, mada ne znam ni sam zasto), jug Francuske ok (ali za mene previse "pod konac"...zivim u takvoj zemlji, pa mi letovanje u slicnoj nije preterano zanimljivo) kao i Spanija (mada je leti prepuna nemackih i engleskih turista koji su gori od najgore dece).

Turska, Tunis, Egipat, Maroko i slicne zemlje me ne privlace ni najmanje.
fq400 je napisao:@paja i Floyd

Hvala na odgovorima, tako nešto sam i očekivao. Iskreno, boravak tamo bi nam bio više deo proputovanja nego cilj. Na 'toplim' morima smo bili, ovo bi bila lepa promena. Doduše, s obzirom na daljinu i (posebno) putarine, pitanje je koliko je izvodljivo.
Putarine u Francuskoj su preskupe, to je cinjenica ali postoji alternativa te se one mogu izbeci ako se koriste nacionalni putevi koji su isto odlicnog kvaliteta s'tim da voznja traje malo duze jer se prolazi kroz naseljena mesta sto povlaci manju prosecnu brzinu.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Letovanje 2012

Post od Paja » 29 Feb 2012, 21:31

Francuska, konkretno Pariz, je daleko od bezbednog čim malo zažeš van centra i elitnih naselja. Ja se pobio sa arapima i iako je dobro prošlo nisam se uopšte osećao prijatno.

Turska je iz mog iskustva vrlo bezbedna, govorim o primoriju, o nekom ljutom kontinentu ne mogu da pričam jer nisam bio.

Na hrvatskom primoriju, naročito ostrvima, a posebno na Hvaru, je sasvim bezbedno za ljude, za kola ne bih smeo da tvrdim.

Egipat i ostale zemlje okruženja otpadaju ove sezone.

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3836
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Letovanje 2012

Post od swemir » 29 Feb 2012, 21:54

ja sam letovao par puta u istri i sve pohvale. cak mi je pretprosle godine bio auto uz samu crkvu u opatiji, i bila svadba i ovo ono i nista...

prosle godine opet sve pet, bez problema, tamo ima i puno italijana. starosedelaca.

najvecu neprijatnost sam doziveo u sloveniji, to sam vec pisao, i to na bledu, mada nigde osim u ljubljani nisam video pozitivan primer...

smatrao sam ih cool, mislim na slovence, ali sam debelo promenio misljenje o njima. i oni jesu velika razlika u odnosu na nas i hrvate, gde sam video da smo isti...

pa i jesmo isti samo da je vuk karadzic uspeo ali austro-ugarska nije dala jezicki pripcim formiranja nacija... cela evropa je to uradila na berlinskom kongresu... ali to je neka prica, austrija je nameravala aneksiju, pa im je odgovarao verski princip

nemackla, francuska i cela evropa je tad dobila jezicki a mi verski... a u nemackoj protestanti na severu i katolici na jugu su veca razlika od katolika, i pravoslavnih...

i na kraju, zbog ovih dogadjaja u novom sadu, i ja necu ici ove godine jer ce biti rovito :kuku: :kuku:

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13035
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Letovanje 2012

Post od Saša » 29 Feb 2012, 23:02

Ma ne trebaju ti nikakve "posebne" nevolje, dovoljan je samo onaj neprijatan osećaj, nelagodnost, razmišljanje hoće li ti neko urnisati auto ili neće, stalno osvrtanje na nešto i vođenje računa o koječemu bespotrebnom... i da ti sve pokvari. Zato drugovi moji, ma kako bila lepa hrvatska obala, iako sam odrastao tamo, imam rodbinu, gomilu prijatelja, pa čak i neke nekretnine... dok je Grčke i njenog onako lepog i toplog mora - ne, hvala. :)

Sent from my Samsung using Tapatalk

Odgovori