Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Heinz » 18 Apr 2012, 13:41

Pa to je problem, što nas ovde svi pljačkaju. Ali eto, imamo sada C&A pa ne moramo za Segedin. Još samo da i ostali dođu i valjda će konkurencija da napravi neki pomak.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Laki021 » 18 Apr 2012, 13:42

Ebi ga, preteruju neki u komentarima, ali delimicno ima istine.

U redu je da moze ko hoce da ide i kupuje u inostranstvu sta hoce, ali nije u redu da sa jedne strane dobija povrat poreza a sa druge ne placa carinu i porez... To nikako nije u redu. Da je sve normalno, i da su cene kako treba nema teoretske sanse da bi se nekom isplatilo da ide i kupuje po inostranstvu. Novinari i ljudi opet brkaju babe i zabe, pa porede cene sa vracenim porezom sa cenama u Sr u radnjama (gde su sve takse placene, a ima ih, nije da ih nema), u principu to se zove sverc.

Al aj, na hranu odecu, obucu i tako to, nek i zmure kad neko ide sam za sebe, nek uveze i sleper hrane i odece ako je to za licnu upotrebu, nemam nista protiv. Medjutim problem je sto su mnogi ljudi poceli kao 90tih da se profesionalno bave svercom!
Vise ne znam nikoga ko kupuje TV u radnji, nego se podrazumeva da se nabavlja od nekog svercera koji donosi iz madjarske (oglasi prepuni ovoga), dobija povrat poreza i ne placa carinu i porez u Sr. E sad kako ne placa carinu i porez u Sr ebem li ga (tj znam), ali poenta je da sve te carinike koji to omogucavaju treba pohapsiti. Potpuno je u redu da neko donese TV iz madjarske, dobije povrat madjarskog poreza ali i da isti plati Srbiji, i ako je i tada jeftiniji od cene u radlji u Sr, onda je to ok. Zapravo nije ni tada u redu, jer ne sme on da zaradjuje od toga i ne placa porez na zaradu kao prodavnice, al recimo da bi za licnu upotrebu ovako bilo ok, dalje sta se desava nije problem carine vec drugih inspekcija. Ovako normalno da ce TV bez dazbina biti jeftiniji nego u radnji u Sr. Jasno mi je da su cene televizora u Sr ipak bolesne, ali se divim i prodavcima kako ne spustaju cene kad vec niko ne kupuje kod njih... Ovako idemo u jos dublji problem, niko ne kupuje u radnji u Sr, svi svercuju iz madjarske, srpski uvoznici nabaljvaju manje TV-a, samim tim zbog manje kolicine ih placaju vise, transport ih kosta vise po jedinici, svi atesti i sto zahebancija koji su neophodni ih opet izadju vise po jedinici i tako se stvara jos veca razlika u ceni i tako u krug dok sve ne propadne, samo zato sto carinici ne rade svoj posao.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Floyd » 18 Apr 2012, 14:14

:plusone:
Laki021 je napisao:Medjutim problem je sto su mnogi ljudi poceli kao 90tih da se profesionalno bave svercom!
To je glavni problem.

Nije problem sto pojedinac povremeno kupuje u inostranstvu vec sto na scenu stupaju kombinatori/muvare/secikese i ostali koji su pronasli "semu" za zaradu bez muke. Bez suzbijanja sive ekonomije nema ni napretka.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Sloba » 18 Apr 2012, 14:19

Ljudi, koja zarada bez muke? Švercuju oni koji moraju, zato država i žmuri na jedno oko...

Korisnikov avatar
Miki
Postovi: 135
Pridružio se: 03 Feb 2012, 11:12
Lokacija: Beograd

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Miki » 18 Apr 2012, 14:20

Laki021 je napisao: Vise ne znam nikoga ko kupuje TV u radnji
Malo sam proguglao oko tih televizora, mada nemam u planu da kupujem i dobio još jedan link...
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=570137
Slika Slika

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Laki021 » 18 Apr 2012, 14:23

Pa ne smu da zmure, time upropascavaju one koji rade posteno i koji im placaju sve harace. Zatim posto se uplata haraca smanjuje zbog smanjenog prometa, oni te harace jos vise povecavaju kako bi prikupili isto para i tako sve lepo ode u pm... Da ne zmure mozda ti i ne bi morali da svercuju vec bi imali radno mesto... To ti je ono ko sto sam ja pominjao za zabranu pusenja po lokalima. Kada je ostavljen slobodan izbor, ni jedan lokal ne sme da zabrani pusenje jer ce izgubiti musterije koje ce otici u druge lokale, ali ako se svima zabrani, onda su svi na istom jer musterije nemaju gde drugde da odu.

Cudo jedno koliko razliciti arsini za one koji rade legalno i koji rade nelegalno.
Kad radis legalno onda si ebo jeza, moras sto hiljada uslova da ispunis i hiljadu pravila da postujes, kad radis na crno onda sve mozes.

Pre nekih mesec dana bas gledam, na starom putu NS-BG pocelo masovno da se prodaje suseno meso, kobasice, sunke i sl. I to sve tako stoji okaceno pored puta, dimi se i prasi se, stoji na suncu i nikom nista. E sad, zamislite da se to dogodi nekoj registrovanoj mesari i naidje inspekcija... Zatvorili bi im mesaru, oduzeli robu, ebali bi im kevu sa kaznom...



EDIT:

Sad sam video u ovoj temi da je neko napisao da je dosao C&A u Srbiju, nisam to znao ali to je ekstra vest. Oni imaju jako dobru musku garderobu po ekstra cenama. Vec neko vreme ja manje vise samo tamo idem da se oblacim (mrzim da idem u kupovinu garderobe). Ogroman izbor, dobar kvalitet super cene... I to su marke koje svugde imaju manje vise iste cene, tako da ce i u Srbiji kostati ko i svugde drugde.
Poslednja izmena od Laki021 u 18 Apr 2012, 14:32, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Sloba » 18 Apr 2012, 14:28

Ja se slažem sa tobom, ali to su činjenice. Država ćuti i pušta da se radi na crno jer ni sama nije sposobna da obezbedi da ljudi rade legalno, za početak da ljudi imaju bilo kakav posao.

A, te moralne dileme iz preuzetih komentara u kojima se kupovina preko posmatra kao antipatriotski čin su bulšit. Svako gleda da prođe povoljnije, a ne šta je ugrađeno u cenu.

To što je C&A otvoren u Beogradu niti znači da neće biti skuplji od onog u Mađarskoj, niti da će imati isti asortiman.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Laki021 » 18 Apr 2012, 14:34

Ma to sa antipatriotskim pricama su budalastine, nema dileme.

Kao sto kazes, jasno mi je sta su cinjenice i kakvo je stanje, al mi je jos jasnije koliko je to sve pogresno i koliko je neophodno da se momentalno menja!

A za C&A, ipak mislim da ce to biti manje vise sve isto, kao sto rekoh oni imaju formirane cene koje se jako malo azlikuju, na etiketi mislim fabricki pise cena u vise valuta pa odmah znas na cemu si. Nece se oni zamlacivati da prave poseban asortiman za Sr...

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Sloba » 18 Apr 2012, 14:41

Radio sam 7 godina u firmi koja je distribuirala španski Sprinfield. Tebi stigne deklaracija sa odštampanim cenama u Euru, Forintama, Franku i.t.d. ali se bez obzira na to lepi se deklaracija po našim standardima sa cenom koju je formirala naša direkcija. Naravno, cene su uvek bile više nego preko i od onog što piše na deklaraciji i to ne samo za visinu carine. Npr, pre par godina na basic majici dugog rukava piše 6.99€, a kod nas su bile 1.299 dinara (po kursu 70-80-90 dinara/1€). I onda taj artikal prođe tri sniženja da bi na kraju na ultra-giga-mega rasprodaji koštao 799 dinara, dok se takva dva artikla preko dobijaju za 4.99€ npr. Zato se bojim da od istih cena kod nas nema ništa. Najskuplji smo u regionu u većini stvari, ništa novo.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Floyd » 18 Apr 2012, 14:48

Sloba je napisao:Ljudi, koja zarada bez muke? Švercuju oni koji moraju, zato država i žmuri na jedno oko...
Za krsenje zakona ne bi trebalo da postoji opravdanje jer to onda vodi u haos.
Prodaju svercovane robe ne razlikujem mnogo od kradene robe jer se kod kradene ostecuje pojedinac/prodavnica a kod svercovane drzava sto mu dodje na isto.
Naravno kod nas je opsti problem sto je varanje/potkradanje drzave normalna stvar, pocevsi od organa vlasti pa nadalje...

Za cene u Srbiji se slazem da su prenaduvane a izbor robe jako los.
Pretprosle godine sam kupovao mojima TV tamo i razocarao sam se ponudom u domacim radnjama.
Sve su neki modeli kojih nema na zapadu (verovatno zastareli) a cene mnogo vece.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Sloba » 18 Apr 2012, 14:57

Odličan primer. Skoro pa nijedan TV na našem tržištu ne podržava DVB-T2 i MPEG4 standarde, a RTS upravo sa tim standardima počinje emitovanje digitalne televizije. Sada ćemo svi morati da kupujemo i set top box-ove, umesto da za istu stvar koristimo samo jedan uređaj - televizor.

Korisnikov avatar
fq400
Postovi: 1458
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:59
Garaža: Lancer

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od fq400 » 18 Apr 2012, 16:29

Ja redovno plaćam porez i doprinose, i to me na svakih 100 evra plate izađe još 65 evra državi. Uz to plaćam najnekvalitetnije gorivo u regionu, a gorivo navodim samo iz razloga što predstavlja veoma veliku stavku u budžetu. Za sve to dobijam loše puteve, lošu administraciju, lošu zdravstvenu zaštitu i praktično nikakvu pravnu sigurnost. Dakle, od mene država/društvo neće dobiti ništa što baš baš baš ne moram da platim.

Gomila proizvoda je ovde mnogo skuplja, zato ih i kupujem napolju. Da ne spominjem činjenicu da dosta stvari u Srbiji jednostavno nema, tako da ni nemam izbor gde bih kupovao.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Texonja » 18 Apr 2012, 16:31

^^^
:plusone:
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14178
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od pedja » 18 Apr 2012, 17:58

Off topic
Sloba je napisao:Off topic
Radio sam 7 godina u firmi koja je distribuirala španski Sprinfield. Tebi stigne deklaracija sa odštampanim cenama u Euru, Forintama, Franku i.t.d. ali se bez obzira na to lepi se deklaracija po našim standardima sa cenom koju je formirala naša direkcija.
Off topic

Vidim sada da imaju i cenu za Srbiju na deklaraciji, u RSD. Nema prelepljivanja.
I druga stvar: Na kesama imaju stampan spisak svih drzava u kojima se prodaju njihovi proizvodi. Samo jedna "drzava" je precrtana ili prelepljena crnom trakom. Bode oci. Naravno, u pitanju je Kosovo. Da nisu prelepljivali/precrtavali, verovatno niko ne bi ni primetio...


I neka kupuje ko, sta i gde hoce, sve dok mu se moze.
Mada, u svakoj prici ima malo istine, drzava jeste takva kakva je, ali ni narod se ne trudi da bude bolje.

Komentar da one koji zive od budzeta, a ne pune ga, tj trose u inostranstvu, treba sacekivati i urucivati otkaze, cak i ima smisla, malo karikirano, ali ima. Neko radi kao crnac (mada vecina tih "crnaca" ne doprinusi budzetu jer nisu prijavljeni) i doprinose daje u taj budzet, drugi te pare uzme i spuca ih u inostranstvu (dakle, sam sece granu na kojoj sedi), a onda se vrati i ceka narednu platu, koja ce pasti sa neba...
Naravno, lepo bi bilo da pristojnije zivimo i ne idemo po salamu preko grane, i ne mogu biti protiv odlaska u inostranstvo, jer kako fq400 rece, svako ima pravo da sa svojim parama radi sta hoce (osim u Kini i tako tim zemljama :mrgreen: )

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Sloba » 18 Apr 2012, 18:08

pedja je napisao:
Sloba je napisao:Radio sam 7 godina u firmi koja je distribuirala španski Sprinfield. Tebi stigne deklaracija sa odštampanim cenama u Euru, Forintama, Franku i.t.d. ali se bez obzira na to lepi se deklaracija po našim standardima sa cenom koju je formirala naša direkcija.
Vidim sada da imaju i cenu za Srbiju na deklaraciji, u RSD. Nema prelepljivanja.
I druga stvar: Na kesama imaju stampan spisak svih drzava u kojima se prodaju njihovi proizvodi. Samo jedna "drzava" je precrtana ili prelepljena crnom trakom. Bode oci. Naravno, u pitanju je Kosovo. Da nisu prelepljivali/precrtavali, verovatno niko ne bi ni primetio...
Tako kako ti kažeš je od jeseni 2010. godine kada su Španci od MPC Iksel-a preuzeli Springfield. Tada sam i napustio tu firmu. Do tog momenta marže su išle i do 275%, zavisno od artikla. Uglavnom je bilo tako da je na većim artiklima manja marža, na sitnijim veća, na eksesoaru najveća.

Bio sam nedavno u Arkadu u Sprinfieldu i niže su cene u odnosu na one u Novom Sadu, bar onog što sam gledao. Ovde sam i dalje privilegovani kupac čarapa :D pa vidim da se cenovna politika nije promenila ni malo u odnosu na period pre Španaca. Ni Tempo nije jeftiniji od kako ih je Delez preuzeo, iako su na sva zvona najavljivali niže cene. Naprotiv, cene su jače nego pre, vikend akcije -10% još manje poštene nego pre, priča se o otkazima.

U Mađarsku idem od devedesetih godina, sa pauzama u periodu procvata naše zemlje, početkom dvehiljaditih, ali sam u poslednje vreme ponovo uveo praksu redovnih odlazaka. Nekad jednom mesečno, nekad jednom u dva, nekad u tri ali ide se. Na dve ili tri dečije stvari isplatim put, sve ostalo je čista ušteda.

Odgovori