Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
fq400
Postovi: 1458
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:59
Garaža: Lancer

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od fq400 » 18 Apr 2012, 18:25

Apsolutno sam siguran da država/društvo ima načina da me 'natera' da novac koji zaradim trošim u zemlji - normalna cenovna, poreska i carinska politika, racionalnija (ne obavezno i manja) javna potrošnja, pravičnija preraspodela sredstava u budžetu i samim tim njegovo bolje i uspešnije funkcionisanje, i, najvažnije, ograničavanje korupcije na onom najgorem nivou po meni - plaćanje armije činovnika samo da bi se obezbedilo jezgro glasača partija na vlasti, ma koje one bile, a dosad smo se uverili da su u pitanju bile maltene sve partije.

Nabrojao sam stvari koje isključivo i jedino zavise od funkcionisanja zakona i državnog aparata. Što se tiče šopinga u inostranstvu, ljudi su to uvek radili i uvek će raditi, zavisi samo u kojoj meri. S obzirom na to šta se danas i koliko kupuje u zemljama u okruženju, mislim da neće biti nekih promena još dugo vremena. Ruku na srce, mišljenja sam da 'nam' i ne može biti mnogo bolje od ovoga, s obzirom na sve okolnosti. I da ne bi neko shvatio ovo kao da kažem da nam je odlično, ili da je meni lično dobro, odmah da kažem da nije, da bi to moralo mnogo bolje s obzirom na potencijal i ostalo, ali ipak mislim da mnogo bolje od ovoga ne može. Možda je bilo bolje za vreme Tita (ne znam lično, nisam to doživeo), ali jedino mogu da kažem da se tad živelo 'na ler', trošile su se pare koje se velikim delom nisu zarađivale, već se zaduživalo na različitim osnovama što danas očigledno ne može. Da ne kažem da ćemo to još dugo i gorko plaćati, kao što će ovo naše zaduživanje danas još crnje otplaćivati naša deca.

SuperB
Postovi: 106
Pridružio se: 15 Jan 2012, 09:44
Lokacija: Subotica

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od SuperB » 18 Apr 2012, 19:37

Podržavam kupovinu u inostranstvu, moj cilj kao kupca je da za najmanji mogući iznos kupim robu koju želim. Ako težimo ka ulasku u EU onda će za par godina biti bezcarinski promet robe što će svakako otežati našim trgovcima da prodaju robu sa sadašnjom velikom maržom, npr. puma patike koje su kod nas u prodavnici 8000 din jer će u susednoj državi biti iste takve patike 5000 din pa će naši trgovci morati smanjiti zaradu i biti konkuretni cenama okolnih država jer svi oni nabavljaju robu iz istih magacina po istim ili sličnim export cenama.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od dragvorl » 18 Apr 2012, 21:05

Floyd je napisao:
Sloba je napisao:Ljudi, koja zarada bez muke? Švercuju oni koji moraju, zato država i žmuri na jedno oko...
Za krsenje zakona ne bi trebalo da postoji opravdanje jer to onda vodi u haos.
Prodaju svercovane robe ne razlikujem mnogo od kradene robe jer se kod kradene ostecuje pojedinac/prodavnica a kod svercovane drzava sto mu dodje na isto.
Naravno kod nas je opsti problem sto je varanje/potkradanje drzave normalna stvar, pocevsi od organa vlasti pa nadalje...
Pazi, da drzava zatvori kapije za sverc ne bi ga bilo toliko, to je sigurno. Ovako umesto da rese samo prebacuju problem sa jednog na drugi lokalitet - nemaju posla, pa eto, neka svercuju, ne placaju porez i doprinose, malko se zaduzimo kod Kineza i Rusa, ma ekstra. :doubleup:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Heinz » 18 Apr 2012, 21:27

Sloba je napisao:
To što je C&A otvoren u Beogradu niti znači da neće biti skuplji od onog u Mađarskoj, niti da će imati isti asortiman.
Slušajući ljude koji su bili i u Beču, cene su te, makar dok je bio popust 20% povodom otvaranja.
Sloba je napisao:Odličan primer. Skoro pa nijedan TV na našem tržištu ne podržava DVB-T2 i MPEG4 standarde, a RTS upravo sa tim standardima počinje emitovanje digitalne televizije. Sada ćemo svi morati da kupujemo i set top box-ove, umesto da za istu stvar koristimo samo jedan uređaj - televizor.
Što, da nećeš Logu na krov da stavljaš? :)

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od methane.master » 18 Apr 2012, 22:43

^^ Pa nema baš svuda kablovske. ;-)

Sent using Tapatalk
Širim haos!

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od blaugrana » 18 Apr 2012, 22:49

U Pancevu se otvorio Takko, to mu dodje nesto kao C&A.
Bas je devojka za vikend u Arcadu, 90% stvari pazarila u ove dve radnje

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od superboss » 19 Apr 2012, 08:23

dragvorl je napisao: Pazi, da drzava zatvori kapije za sverc ne bi ga bilo toliko, to je sigurno. Ovako umesto da rese samo prebacuju problem sa jednog na drugi lokalitet - nemaju posla, pa eto, neka svercuju, ne placaju porez i doprinose, malko se zaduzimo kod Kineza i Rusa, ma ekstra. :doubleup:
Najveci je problem druga strana medalje: sumnjam da bi bilo snizavanja marzi i u tom slucaju. Jednostavno mi smo plodno tle za malverzacije svake vrste: deru nas svi od uvoznika da banaka.

Jedino sto se priblizilo, i mnooogo pojeftinilo u poslednje vreme u SRB su automobili. Ali i to nije nikakva "sposobnost" drzave da pomogne gradjanima. Prodavci su prinudjeni da spustaju cene.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Sloba » 19 Apr 2012, 08:35

Heinz je napisao:
Sloba je napisao:Odličan primer. Skoro pa nijedan TV na našem tržištu ne podržava DVB-T2 i MPEG4 standarde, a RTS upravo sa tim standardima počinje emitovanje digitalne televizije. Sada ćemo svi morati da kupujemo i set top box-ove, umesto da za istu stvar koristimo samo jedan uređaj - televizor.
Što, da nećeš Logu na krov da stavljaš? :)
Pored kablovske TV Kopernikus koju imam, možda i hoću, zašto da ne. Imam svoje dvorište, mogu baznu stanicu za mobilnu telefoniju da stavim ako hoću. Što se tiče drugih i boljih kablovskih u NS, u poslednje vreme ima više odjavljivanja priključaka i onih na mirovanju nego novih. 1.000 dinara mnogima nije malo para za ono što dobijaju, tako da sve je moguće...

Stvar je jasna, na tržištu imamo gomilu televizora koji ne ispunjavaju aktuelne standarde, a koji koštaju više nego preko. To je smisao onog što sam napisao, bez želje da vodimo diskusiju o tehnici.

Pre otvaranja Arkada bio sam u prvom Media Marktu koji je otvoren u Segedinu i oduševio se načinom na koji se roba nudi i prodaje. Na odeljenju sa foto-tehnikom izloženi su svi modeli aparata koje imaju, od onih za 50€ do DSLR-ova. Svaki se može uzeti u ruke i čačkati. Isto je i sa mobilnim telefonima, lap-topovima i mnogim drugim uređajima. Klinci svrate iz škole i čačkaju iphone, dok bi ovde najviše dobili da gledaju kroz staklo. Gledao sam 3D TV sa aktivnim naočarima, isprobavao dvoglede, Apple računare. Ovde sam DSLR kupovao tako što sam ga poručio preko telefona i išao u BG po njega, pošto je bio jedan jedini u prodavnici, možda i u celoj Srbiji u tom momentu. Pitam se kako čovek da upozna neki uređaj ako ne može ni da ga vidi, kamoli upali i proba. Ovde ne znaju šta je test primerak i sve se prodaje po punoj ceni do poslednjeg komada sa lagera.

Oni Nescafe aparati za kafu koji kod nas koštaju 90-100€ u Mediamarktu koštaju 60€, sa tim da ih ima u tri puta više boja nego kod nas. Nije sve toliko jeftinije, ali je jeftinije. Uzeo sam produžni kabel za 7€ i kada pogledam šta se u Tempu i Rodiću prodaje za 700 dinara, stvar mi bude još jasnija... Ovde nisam deset godina video stvar kao što je produžni kabel na kojoj piše "made in Germany", tamo ih ima. Preplavila nas je kineska i turska elektro-roba. Punjač za AA baterije sa četiri baterije u kompletu košta kao ovde punjač sa dve baterije istog kapaciteta. Ima more primera.

Korisnikov avatar
pigeon
Postovi: 556
Pridružio se: 16 Jan 2012, 12:22
Garaža: Škoda Octavia A8 1.4TSI 8AG + Fiat 500
Lokacija: Sombor

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od pigeon » 19 Apr 2012, 09:11

SuperB je napisao:Podržavam kupovinu u inostranstvu, moj cilj kao kupca je da za najmanji mogući iznos kupim robu koju želim. Ako težimo ka ulasku u EU onda će za par godina biti bezcarinski promet robe što će svakako otežati našim trgovcima da prodaju robu sa sadašnjom velikom maržom, npr. puma patike koje su kod nas u prodavnici 8000 din jer će u susednoj državi biti iste takve patike 5000 din pa će naši trgovci morati smanjiti zaradu i biti konkuretni cenama okolnih država jer svi oni nabavljaju robu iz istih magacina po istim ili sličnim export cenama.
Slažem se u potpunosti. Ako već spominjemo patriotizam u ovoj oblasti ja bih ga definisao kao stvaranje klime u kojoj cene mogu da budu najniže u regionu (država - osnovica PDV nam je već najpovoljnija u regionu pa imamo dobru startnu poziciju) i smanjenje marži radi povećanja prometa (trgovci). U takvoj situaciji bi Mađari, Rumuni, Bosanci i ostali dolazili kod nas da kupuju, a ne bi mi išli tamo da kupujemo. To bi za mene bio patriotizam, a svako neka izabere gde će kupiti.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Laki021 » 19 Apr 2012, 09:20

Sloba je napisao:
Pre otvaranja Arkada bio sam u prvom Media Marktu koji je otvoren u Segedinu i oduševio se načinom na koji se roba nudi i prodaje. Na odeljenju sa foto-tehnikom izloženi su svi modeli aparata koje imaju, od onih za 50€ do DSLR-ova. Svaki se može uzeti u ruke i čačkati. Isto je i sa mobilnim telefonima, lap-topovima i mnogim drugim uređajima. Klinci svrate iz škole i čačkaju iphone, dok bi ovde najviše dobili da gledaju kroz staklo. Gledao sam 3D TV sa aktivnim naočarima, isprobavao dvoglede, Apple računare. Ovde sam DSLR kupovao tako što sam ga poručio preko telefona i išao u BG po njega, pošto je bio jedan jedini u prodavnici, možda i u celoj Srbiji u tom momentu. Pitam se kako čovek da upozna neki uređaj ako ne može ni da ga vidi, kamoli upali i proba. Ovde ne znaju šta je test primerak i sve se prodaje po punoj ceni do poslednjeg komada sa lagera.


Na zalost mislim da je to sve posledica standarda, a ne neke zlobe ili nezainteresovanosti.
Ebi ga, na zapadu on moze da izlozi gomilu fotoaparata, ukljucujuci i skupe DSLR-ove, kad ce lagano prodati od 100 po svakog, pa taj jedan i da mu se skroz unisti nije bitno. U Srbiji sa druge strane, prodaja ide daleko slabije, pa zrtvovati jedan da bi se prodala 2 takva nije bas ekonomski opravdano i nema smisla...
Slucajno sam jednog dana video koliko je jedna radnja racunarkse opreme (i to neka omanja, nikad cuo za njih) ovde u CH preko neta prodala grafickih karti od 350e, graficka je tek izasla na trziste, oni imali dobru cenu i za jedan dan prodali oko 300 komada... Dakle oni mogu da rade sa tim grafickim sta hoce, da iz izlazu, poklanjaju... Sa druge strane, ovakvih grafickih se u celoj Srbiji godisnje proda nesto vise od 300 komada...

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Sloba » 19 Apr 2012, 09:29

Slažem se, Laki, samo ja ne pričam o zapadu, već o Mađarskoj i Segedinu, gradu koji je manji od Novog Sada. Prosto, Media Markt sa sobom donosi svoj sistem rada, bez obzira gde je došao. Mi uz bugarski Tehnomarket teško da možemo napredovati u tom smislu, bez obzira na standard. Tehnomarket je maher kada treba da se ukrade logo Media Marktu, tu nema govora. :kezo:

Slika

Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od dragvorl » 19 Apr 2012, 10:32

Treba samo imati da je pdv u Madjarskoj 27% sto je mislim najvise u EU, a standard im uopste nije na zavidnom nivou pa su cene opet osetno nize.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Laki021 » 19 Apr 2012, 10:52

Sloba je napisao:Slažem se, Laki, samo ja ne pričam o zapadu, već o Mađarskoj i Segedinu, gradu koji je manji od Novog Sada. Prosto, Media Markt sa sobom donosi svoj sistem rada, bez obzira gde je došao. Mi uz bugarski Tehnomarket teško da možemo napredovati u tom smislu, bez obzira na standard. Tehnomarket je maher kada treba da se ukrade logo Media Marktu, tu nema govora. :kezo:

Slika

Slika


Samo nesto povodom Tehnomarketa, palo mi na pamet.

Do skoro je Tehnomarket na neki nacin uvozio Jamo zvucnike, kako su ih nabavljali i u cemu je bila fora ne znam, ali Jamo zvucnici su u Tehnomarketu bili UBEDLJIVO najjeftiniji na svetu. Naravno, onda su po srpskim forumima pocele da se pisu budalastine, kako Jamo zapravo ne valja nista, kako su se srozali... Svi su bili skepticni prema Jamu, samo zato sto je jeftin, pa su Mission zvucnici recimo bili daleko daleko popularniji u tom cenovnom rangu, iako im je cena u Sr bila poprilicna. Nekom misterioznom metodom se u Srbiji ukorenilo misljenje kako je Mission bolji od JAmo-a, samo zato sto je Jamo bio jeftin u srbiji.
Ja sam pre nekih 4-5 godina uzeo u Tehnomarketu par Jamo S606 zvucnika, i ogroman subwoofer, cene su bile smesne u odnosu na cene iz inostranstva, zvucnici 215e i subwoofer nekih 150. Identicni zvucnici su posle Srbije bili najjeftiniji u Hrvatskoj i kostali su oko 350e, u Nemackoj 450, u Americi oko 700e, SW je kostao oko 400-500e svugde drugde.... I tamo se nije pricalo kako je Mission bolji, a Jamo jeftino sr... Ti S606 zvucnici su bili prosto neverovatna kupovina, takvi zvucnici za 200e, al stavrno nema nigde :) Naravno imao je TM i tada i vise serije Jamo zvucnika koje su bile daleko skuplje, ali i dalje oko duplo jeftinije nego u inostranstvu. Sve u svemu, prodaja je isla nikako, neverovatno kako nisu mogli da isprazne lager i bukvalno im je par zvucnika camio godinama u radnji. Naravno prestali su da ih nabavljaju.
Od skoro je 4Audio poceo da prodaje Jamo i sada su cene momacke, recimo ovaj pomenuti S606 je 480e, e sad valjda Jamo ponovo valja, nije vise jeftno sr...

Sve u svemu, ne znam ni zasto sam ovo ispricao, ali eto interesantna prica a ne moze da skodi, i pokazuje kako se covek moze lako zahebati i propasti mu posao koji bi po svoj logici morao da cveta.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Sloba » 19 Apr 2012, 11:56

Jamo je devedesetih uvozila firma Teslavizija iz Valjeva i brdo ih je prodato tih godina što znači da puno ljudi zna šta je Jamo, a onih što konstruišu priče iz neznanja će uvek biti, manje ili više.

Inače, Tehnomarket je jedna džiberksa firma. Povućiću reč kada mi vrate 1.500€ koje mi duguju. Svako poređenje sa Media Marktom, osim u logou, je suvišna.

Korisnikov avatar
pigeon
Postovi: 556
Pridružio se: 16 Jan 2012, 12:22
Garaža: Škoda Octavia A8 1.4TSI 8AG + Fiat 500
Lokacija: Sombor

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od pigeon » 08 Jun 2012, 14:32

Jedna korisna informacija za one koji idu u kupovinu u Hatar i Tompaker u Kelebiji... Mađarska policija izgleda povremeno vreba iz pravca graničnog prelaza i kažnjava one koji sa parkinga ovih marketa skrenu prema graničnom prelazu i pređu preko pune linije. Drugarica je u subotu dobila kaznu od 50€ za to kada je stala u red za povrat AFE. Pored nje još 10tak vozača... Tako da bolje skrenuti desno i provozati se malo prema Tompi i okrenuti tamo gde je dozvoljeno.

Odgovori