Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6877
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Post od blaugrana » 02 Dec 2017, 10:00

Zar vam nije jeftinije u SU na pijaci, nego u HU?

Gesendet von meinem SM-J500FN


Korisnikov avatar
Uninuni
Postovi: 892
Pridružio se: 21 Jan 2013, 19:30
Garaža: Fiat Bravo 1.9 2007, Mazda Cx 5 2,2 2017
Lokacija: Novi Sad, Serbia

Re: Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Post od Uninuni » 02 Dec 2017, 12:32

Uspijeli smo slucajno i da se sretnemo :-)
Pa pazi, ja uzimam i povrat PDVa tako da mi se def isplati skoknuti preko grane kad sam u SU. Otprilike na potrosenih 300e cemo dobiti 60e povrata. Sto se tice cijena iste ili nize nego kod nas u prodavnici.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Post od dragvorl » 02 Dec 2017, 12:47

Jel se povrat dobije stvarno u punom iznosu, s obzirom da je pdv 27%?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18943
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Post od Delija » 02 Dec 2017, 13:11

Ako dobije 60€ na 300€ - onda je dobio pun iznos.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Post od dragvorl » 02 Dec 2017, 13:31

Znam, to sam izracunao, ali da li se dobije toliko ili manje u realnosti?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6877
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Post od blaugrana » 02 Dec 2017, 14:46

Madjarima nije ista visina poreza na sve namirnice

Gesendet von meinem SM-J500FN


Korisnikov avatar
Uninuni
Postovi: 892
Pridružio se: 21 Jan 2013, 19:30
Garaža: Fiat Bravo 1.9 2007, Mazda Cx 5 2,2 2017
Lokacija: Novi Sad, Serbia

Re: Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Post od Uninuni » 02 Dec 2017, 15:49

Ima manje razlike u proizvodima: hrana 18%, sve ostale namirnice 27%

Od tih 60e na papiru oni uzmu nekih 10% (cca 6e) kad se uzimaju pare nazad. Bas danas smo uzimali nazad od prethodnog puta, imali cca 12k forinti na papiru dobili nekih 10,5k nazad.

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Post od dunx81 » 02 Dec 2017, 18:55

Cene su dosta povoljnije nego kod nas. Prosli put sam pazario za vise od 55k huf kako bi imao povrat ali previse mi je to hrane iako sam podelio s mojima. Prodju mi rokovi trajanja a ne stignem da potrosim pa sam sad dosao po afu i pazario manje. Isplati se da se skupi par porodica,zajedno pazare,podele gorivo,afu. Svratio sam i do buvljaka,cak su mnoge namirnice jeftinije nego u prodavnici. Npr skroz ok cajna je u prodavnici nesto preko 700din/kg dok je na pijaci ista 600.
Izgleda da ljudi rade za pola afe,blizu su granice,nemaju trosak prevoza i idu na kolicinu. Neki cak salju robu brzom postom ali je min.cifra za porudzbinu 30k din

I pozdrav za Uninunija,skontao me covek na parkingu :-)

t


Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9036
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Post od Darko » 08 Dec 2017, 15:32

Jesu i dalje guzve vikendom. Mislim na b. vinograde?

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Post od Vladapetr » 10 Nov 2018, 13:46

Sinoć sam imao najgore iskustvo ikada, kad su u pitanju granični prelazi. I u odlasku su nas ubili na Horgošu, ali noćas je bio masakr. Skoro 5 sati smo izgubili, a najgore je što uopšte nije bio povećan saobraćaj nego su govnari napravili gužvu ni iz čega.
Ajd, u odlasku smo i mogli bolje da prodjemo jer su radili i drugi prelazi, ali smo na pola sata pre granice pogledali kamere i delovalo je ok. Ista priča sinoć, samo što smo dolazili oko 21h i okolni prelazi nisu radili.

Na nekih 50km pre granice smo stali na pumpu i gledali kamere, nema gužve. Krenemo, posle par minuta Gmaps kaže ispred nas zastoj i nudi nam da ga obidjemo. Super, pratim ponudjenu rutu i ispostavi se da je zastoj od neka 2km ispred granice, A MRTVI GMAPS ME VODI NA HORGOŠ 2 KOJI RADI DO 19h!!??
Pa jel moguće da u navigaciji nemaju ubačene granične prelaze i njihovo radno vreme!?

Isto tako, ako ukucaš rutu Budimpešta-BG i pitaš gde imaju benzinske pumpe, kao poslednju pre granice pokazuje neku malu OMV na 50km pre granice!!?? A imaju još dve ili tri nakon te, koja čak nije ni na putu nego se silazi 800m...

Vratimo se i nekako doguramo do krajnje desne trake u delu za automobile, ta je rezervisana za one koji imaju povraćaj poreza. Nisam do sinoć znao za taj podatak, ali ima i nekoliko tabli koje o tome obaveštavaju.

Navodno je ta traka jako brza i inače samo štancuje, ali sinoć procedura kao u horor filmu... prvo pandur pokupi pasoše iz 4-5 auta pa ih odnese do kućice. Tražio nam je i saobraćajnu dozvolu za auto(?), nakon 15 min nam je ovo vratio pa smo čekali da nam otvori kapiju i idemo pravo na parking ispred carine gde nas drugi magarac trkeljiše. Sve ukupno smo izgubili pola sata, ali je eskalacija bila pre toga - dva sata pre su i pandur i carinik pogasili svetla i otišli, stavili čunj ispred prvog auta u nizu i ćao. Gore svetli zeleno svetlo kao da linija radi, a mi čekamo kao debili.
Najgore što nismo mogli ni da prodjemo na drugu liniju pa skrenemo na taj parking za povraćaj poreza, jer nema carinika. A ne mogu ni da batalim tax free, jer smo uzeli pare u Parndorfu :)
Nova varijanta, nisam ni to pre znao: otvaraju predstavništva gde na osnovu obrazaca dobiješ pare odmah ili na račun (u roku od 3 dana, za odmah isplatu se uzima 3%). Onda imaš rok 21 dan da im dostaviš te obrasce overene na carini, inače ti sa kreditne kartice (ne može da se registruje debitna) skinu nazad celokupan iznos poreza. Pošto u AU vraćaju nekih 11% a porez je 20%, to bi značilo da bi nam uzeli maltene duplo od onoga što su vratili.
Tako da smo čekali kao kreteni, dok se nisu smilovali. Stampedo nastaje kad carinik pregleda robu, u tih par minuta dok ne overi obrasce se skidaju etikete, bacaju kutije pakovanja itd... Kako ih ne bi uhvatili na našoj granici.
Lik i riba su za dva minuta izvadili ogroman LG iz kutije, izvadili sve iz gepeka S-Maxa (nije moj, stariji model :)) pa televizor stavili bez ambalaže na dno gepeka i preko njega nabacali dečije stvari. Drugi je bacio kutije od barem 15 pari obuće. Itd...

U svakom slučaju, sledeći odlazak ka Austriji će 99% ići preko Hrvatske. Jeste duže i jeste putarina, ali nigde se ne osećam poniženo kao na Madjarskoj granici, maltene svaki put kad prelazim.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Post od ikac2000 » 10 Nov 2018, 14:32

Meni su u 100% slucajeva i kada ulazim i ikada izlazim iz HU trazili saobracajnu.

Najduze cekanje na Horgosu mi je bilo 1.5h letos sa Turcima, ali cista sreca. U to vreme na Batrovcima se cekalo 5 sati min, tako da je i taj prelaz zeznut u sezoni i praznicima.

Inace poceli su bas strogo da kontrolisu ulazak u EU. Pre neki dan su devojku zezali bar 20 min u Dizeldorfu, i neznam jos koliko posle toga, a devojka se vidi da je emancipovana. Isto jos neke su dosta zadrzavali.

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1032
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Post od ChobbyNS » 10 Nov 2018, 15:21

@Vladapetr
Ceo taj horor što si opisao ja doživim bukvalno svaki put na kamionskom terminalu na bilo kojem graničnom prelazu. Na hrvatskim prelazima su sad ekstremno bezobrazni postali. Pre neki dan sam čekao 9h da pređem granicu na Bogojevu, policajac otišao iz kućice u 4:30 ujutru a smena mu u 7h, nije se uopšte vraćao.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Post od Sloba » 10 Nov 2018, 15:42

U redu za povrat poreza na Horgosu to je standardna procedura. Stave cunj i cekaju da se nakupi 10-15 vozila, iako je parking posle rampe prazan. Znaci mozes biti prvi i gledati kako nista ne rade i dok se iza tebe ne nakupi njih desetak, slikaj se. Onda puste deset kola i opet cunj. Pasos sam nosis za neku od kucica, uglavnom, mada u poslednje vreme imaju coveka bas u toj kucici kod rampe za porez. Sve u svemu, oni to lagano, bez stresa, kad i koliko hoce.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Post od Vladapetr » 10 Nov 2018, 19:35

Sad nas je bilo mnogo više nego 10-15. Kolona se spojila sa 3 koje su išle pravo, tako da je teorijski moglo biti 'iljadu nas za afu. Naprosto čovek otišao i zabole ga.
Sad je otišao i carinik pa bi nam bilo svejedno, ne znam kako bi inače izgledalo da prodjem na neki regularan izlaz i hoću da odradim povraćaj. Da li bi me pustili na parking kod carinika?
Sinoć od 7 auta koja je propustio u našoj turi, 4 radila uvoz auta - i carinik ih na jedan odjebe i vrati nazad na terminal :) a na terminalu kolona 3 km. Digao rampu izmedju smerova i sproveo ih, valjda će ih pustiti preko reda ili da se samoubiju.

@Chobby alal vera, to i špediciju ovde ne bih nikad mogao da radim. Toliko čekanja i maltretiranja od strane carinika, roknuo bih nekog pre nego prvu platu podignem :)
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Post od dragvorl » 10 Nov 2018, 20:22

Evo prosle nedelje sa Horgosa 2 oko 2 po podne na madjarskoj strani prosao odmah, na nasoj kaze pauza za rucak, sacekaj. To mi se jos nikad nije desilo. I tako, cekao sam 20-30 minuta. Bio je to jedan obilan rucak. :doubleup:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori