Srbija i Makedonija

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Srbija i Makedonija

Post od Jumbo » 05 Jul 2013, 22:38

ljubitelj je napisao: Ne preporucujem da se placa u restoranu "ohridska" pastrmka posto se radi o pastrmci koja dolazi iz ribnjaka (Mavrovsko jezero) u boljem slucaju ili se radi o ribi Plasica koja je daleko jeftinija.
Nikako ne može da se radi o plašici pošto ona nema veze sa pastrmkom. To je mala riba dužine 10-12 cm sa sedefastom krljušti koja se nekad koristila za pravljenje premaza za tzv ohridske bisere.
Verovatno si mislio na belvicu koja je isto vrsta salmonidne ribe (pastrmke) samo je bela sa jedva primetnim pegama. Ona je isto autohtona vrsta u Ohridskom jezeru kao i Ohridska pastrmka (letnica)

Ohridska pastrmka za razliku od kalifornijske iz ribnjaka ima narandžasto meso tako da je nemoguće ne primetiti razliku.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Srbija i Makedonija

Post od dragan » 06 Jul 2013, 00:36

ljubitelj je napisao: Cesto se vide vozila stranaca iz zapadne Evrope sa dignutom haubom koja prokuvaju.
sve si se lepo setio, osim ovog sto mi bode oci :cool!:

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Srbija i Makedonija

Post od maniaxxx » 06 Jul 2013, 11:03

Hvala vam za sada za sve ideje, polako sam u sastavljanju rute ( približne ) , koju ču da iznesem ovde da čujem još neke predloge. Te stvari koje ste opisali u okolini Ohrida jel lako nači, ili ? Planiram da kupim kartu, imam navi, za koju neznam kako če da radi u MK...ali bolje da pitam, nego da me neki medved pojede u nekoj šumi kad mi prokuva Mazda :loool:

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Srbija i Makedonija

Post od maniaxxx » 06 Jul 2013, 14:19

Jedno off pitanje.

Pošto prolazim kroz BG, razmišljao sam da bi se učlanio u klub garaža, da li bi bilo to moguče?

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Srbija i Makedonija

Post od trojanac » 07 Jul 2013, 08:52

Naravno da je moguće. Javi se meni na PP da se dogovorimo oko tehničkih detalja, a kad budeš znao dan i vreme dolaska u BG, potrudićemo se da organizujemo neko mini okupljanje, pa da se upoznamo. :pivo:
Posetite www.garaza.rs !

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Srbija i Makedonija

Post od ljubitelj » 07 Jul 2013, 20:20

dragan je napisao:
ljubitelj je napisao: Cesto se vide vozila stranaca iz zapadne Evrope sa dignutom haubom koja prokuvaju.
sve si se lepo setio, osim ovog sto mi bode oci :cool!:
Korensko Sedlo (Podkoren) prevoj pa x2 po zahtevnosti. Izrazito suva klima, nadmorska visina, prva druga uspon nekoliko desetina kilometara, neka sitnica koja je umanjila rashladni kapacitet (prljava povrsina hladnjaka od dugog prethodnog puta npr).

Prevoj preko Pletvara slicne scene, lokalna mikroklima i veoma nagla promena nagiba puta iako je sam uspon kratak, tek desetak km.

Naravno, forsira se samouvereno prema navikama iz hladnjikave i ravne zapadne Evrope i dogodi se da prokuva, obicno uz iznenadjenje.

Ove dve mikrolokacije su poznate po iznenadjenjima.

@ Jumbo Da, u pitanju je belvica :uf:

@Maniaxx, pitaj tu gde budes odseo. Nije bas obelezeno a Garminova Adria Route je prilicno tacna. (za druge ne znam)

Jos nekoliko zapazanja.
Prelaz preko Galicice racunaj oko sat vremena, ima nekoliko izvanrednih panoramskih mesta. Medveda je retko ko sreo a kazu da ima, Ris vec moze da se naleti, kornjaca gotovo sigurno u ovom periodu, zmija (bezopasnih) u vodi takodje, labudovi su vec domaci na jezeru, itd.

Moja preporuka je lagana voznja radi razgledanja, male su kilometraze pa mislim da je to optimalno na odmoru.
U Avgustu zadnjih godina se redovno sastaju ljubitelji paraglajdinga sa Balkana, Galicica ima vrlo povoljne uslove i moze se doci autom (koji podnosi malo off road po cvrstom putu) jako visoko ko voli da razgleda izbliza.
Kurs denara je 61,20-61,40 godinama i veoma retko odstupa tako da znas da procenis unapred. Obavezno trazi "smetka" tj racun i tada treba da se izvrsi zamena po zvanicnom kursu.

Gorivo kupuj na Makpetrol pumpama, i narocito zaobilaziti pumpe na prilazu Ohridu iz pravca Kiceva do skretanja za Strugu.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Srbija i Makedonija

Post od dragan » 07 Jul 2013, 21:55

znam da mozemo da se sad paspisemo oko toga, ali kad sam bio tamo napravio sam par stotina km po lokalu, izvozao celu makedonsku stranu jezera, bio i na prespanskom, i zaista mi nije izgledalo problematicnije nego bilo koja strmija relacija u planinskom kraju. cisto da se ljudi ne istripuju, da ti treba neki mega auto u superispravnom stanju. jedan normalan odrzavan auto normalnom voznjom sigurno nece imati problema da prodje svuda tu po okolisu...
gledacu sutra ili prekosutra da okacim par slika, nazalost, meni je bilo lose vreme pa nisam video sve sto bih inace...

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10471
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Srbija i Makedonija

Post od TheWickerMan » 07 Jul 2013, 23:20

Kad je moj Puntic Mk1 sa 60ks na plinu obisao sve oko Ohrida, moze svaki auto :)

sent from my Google Nexus 7 using Tapatalk 2

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Srbija i Makedonija

Post od ljubitelj » 08 Jul 2013, 19:50

dragan je napisao: gledacu sutra ili prekosutra da okacim par slika, nazalost, meni je bilo lose vreme pa nisam video sve sto bih inace...
Lose vreme verovatno znaci hladnije, mozda si vozio i sa malim opterecenjem auta, zavisi i u koje doba godine...i ne mora da svaki auto ima problem ali treba biti oprezan i ne forsirati masinu.
Zapucaju sa kamperom (koji su dizeli po pravilu) ili sa zakacenim brodicem iza auta preko prevoja po vrelom danu a zaboravi se (ili ne zna) da je dugacak uspon.
Zavisi i od auta do auta, neki bolje neki losije podnose napore kada (ako jesu) su pod punim opterecenjem tj maksimalne vucne tezine vozila.
Neki probaju da pedaliraju i biciklom, svega ima.
Ispravan, odrzavan auto ne bi trebao da ima problema pogotovu ako je opterecen samo putnicima, ali tamo nema pomoci pa preporucujem da se bude radije oprezan nego samouveren.

Za razliku auto kada se optereti vec sa samo 1.000kg dodatnog tereta moze bitno da promeni sposobnost penjanja u uslovima takve klime.

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Srbija i Makedonija

Post od maniaxxx » 14 Jul 2013, 14:18

U avtu ču biti samo ja i devojka i prtljaga, mislim da če izdržati, a ako ne, nek se j.ebe :besan: .

Imam još jedno par pitanja, da li mi treba za MK neka posebna oprema, i kde je najbolje da točim naftu u MK i Srbiji, da ne bude nekih problema i sa time. Ima li u Srbiji karta Makedonije ili da je kupujem u MK?

Ako vas zanima zašto karta, iako imam navigaciju, nema ništa bez karte :ccc: :mrgreen:

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10471
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Srbija i Makedonija

Post od TheWickerMan » 14 Jul 2013, 14:23

U MK ti treba PP aparat, tako je bilo...

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Srbija i Makedonija

Post od maniaxxx » 14 Jul 2013, 15:55

A šta ako ga nemam? U Slo nije potreban, a da ga kupujem za tih par dana baš i ne planiram...

Korisnikov avatar
djiuliju
Postovi: 1468
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:56
Garaža: Clio II ph2 1.2 16v
Lokacija: Jagodina

Re: Srbija i Makedonija

Post od djiuliju » 14 Jul 2013, 16:12

Mislim da to traze samo ako vozis na gas

Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Srbija i Makedonija

Post od perfiko » 14 Jul 2013, 16:14

Tako sam i ja čuo na SAT-u.
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Srbija i Makedonija

Post od pedja » 14 Jul 2013, 16:18

Evo sta kaze AMSS

Citiram:
Kombinovana i putnička vozila koja koriste alternativna goriva (tečni naftni gas), komprimovani naftni gas, vozila za javni prevoz, autobusi, teretna motorna i priključna vozila moraju da imaju protivpožarni aparat postavljen na vidno mesto lako za dohvat kako bi se mogao upotrebiti u slučaju opasnosti.
PUTNIČKA MOTORNA VOZILA MOGU DA IMAJU PROTIVPOŽARNI APARAT, ali on nije obavezan.

Odgovori