Odlazak do Atine, sta posetiti usput?

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Odlazak do Atine, sta posetiti usput?

Post od AcaKayak » 20 Sep 2013, 21:56

Pozdrav, ici cu do Atine sledece nedelje, usput planiram da svratim u Solun, Termopil i da se popnem na Olimp.
Interesuje me da li imate da preporucite nesto na putu ili u blizini rute da vredi posetiti? :)

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Odlazak do Atine, sta posetiti usput?

Post od Bax » 20 Sep 2013, 23:13

Meteore vredi videti, ali nije bas usput.

Sent from my ZTE-SKATE
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Re: Odlazak do Atine, sta posetiti usput?

Post od codemaker » 21 Sep 2013, 00:44

Zavisi koliko vremena bi da provedeš na putu. recimo da imaš dovoljno vremena.

1. Nakon što prođeš odvajanje za Katerini/Paraliju stižeš do odvajanja za Platamonas. Mestašce nije nešto posebno ali vredi stati kod dvorca/tvrđave koja je odmah kraj puta. Treba posetiti jer je zanimljiva a pogled na Platamonas i ceo taj kraj je jako lep.

2. Ubrzo dalje se prolazi kroz klanac Tempi. Noću je posebno efektan jer je osvetljena cela klisura i zaista fantastično izgleda (kao i tvrđava iznad Platamonasa) Negde na sredini klanca se nalazi parking sa obe strane puta i tu možeš zastati i kupiti koji suvenir a svakako pređi preko rečice zanimljivim mostom i na drugoj strani obiđi crkve (manastir Svete Petke - Agios Paraskeva) i osveži se u jednom od restorančića. Vredi odomoriti uz žubor rečice.

3. Put prema Larisi i dalje prema Lamiji je pomalo dosadan jer je perfektan asfalt i prosto mami da se malo produvaju auspusi. Malo pre Lamije je malo mesto Stilida. Možda da se i tu odmoriš jer je lepo šetalište i parking uza samu obalu. Tu obavezno zastanem

4. Ako imaš vremena nakon nekog vremena naićićeš na skretanje kojim se ide do Meteora. Prati put za Trikalu pa onda za Kalambaku, mesto se nalazi u podnožju Meteora sa manastirima na kamenitim delovima brda. Vredi videti i impresivno je. U podnožju ima i hotel gde se može jeftino prespavati kao i u samoj Kalambaki, gde, usput budi rečeno imaju fenomenalne kolače i sladoled.
Obilazak manastira na Metorima nije moguć na sve manastire, što zbog toga što nisu svi (uvek) otvoreni ali i što nemaju ista vremena kad su u toku dana/sezone otvoreni. Tako je realno da možeš obići dva-tri manastira, zbog vremena rada ne više u jednom danu. To bi svakako trebalo videti

5. Nakon prolaska Lamije treba pripaziti da ti ne promakne skretanje za spomenik Termopilskoj bici sa spomenikom kralju Leonidasu. Siđi sa autoputa i nije daleko do spomenika. Nekada je put prema Lamiji vodio kraj samog spomenika ali je sad to mesto bitke nekao usamljeno od kad su izgradili autoput. Zapravo, stiče se utisak da tu nešto nije u redu jer nigde klanca i mora zajendo u blizini. To je zato jer se more nakon toliko vremena jako povuklo i sad je udaljeno i koji kilometar. Tačno preko puta spomenika se još može videti struktura klanca ali mora nigde, odavno se povuklo. A bitka se održala baš tu. Inače, malo ljudi zna da ako pređeš na drugu stranu puta, suprotno od spomenika, malo uzbrdo na brdašcu punog rastinja, nalazi se grob neznanom spartancu na kome piše nešto poput "odazvao sam se pozivu svoga kralja da branim čast i otažbinu i pooložio svoj život za vas koji dolazite"

6. Dalje se šiša pravo do Atine.
U samoj Atini naravno posetiti Akropolis kao i ulice na Plaki ispod brda gde se trguje i jede naveliko. U zavisnosti od doba godine, vredi otići i do luke Pireja i malo južnije uz obalu pa se okupati na jednoj od mnogo plaža. Ja sam se jedne godine kupao 11. oktobra i uopšte nije bilo loše a plaže lepo posećene.
Naravno klasika su trgovi Sintagma i Omonija, mada zadnjih godina ne volim da idem tamo jer sada ima jako mnogo prosjaka, kurvi, narkomana, kojekakvog šljama, emigranata i treba dobro čuvati novčanike.
Noćni život u Atini je mnogo sličan beogradskom, tamo se uvek osećam kao kod kuće.

7. Ako je još ostalo vremena i para, pređi 80km fantastičnim autoputem i svrati u Korint da vidiš Korintski kanal pa onda još malo napora do Lutrakija, sjajno turističko mestašce koje je puno cele godine.

Ima toga još, sve zavisi od vremena, para i volje.
Ima još pravaca koje sam prolazio na sve strane u Grčkoj ali svaki zahteva dodatno vreme, jer stvarno nema smisla samo prozujati i ne videti ništa.

Trabalo bi imati vremena za Korintos, Olimpiju i Nafplio i Spartu pa kupanje u Kalamati na Peloponezu
Pa onda opet sa sevara na Ignazio Odos kraj mesta Metsovo koje je prelepo. Zastati jedan dan u Ioannini gde se nalazi prelepo jezero sa malim ostrvom gde živi autohtono stanovništvo sa prelepim malim mesto poznatom po izradi bižuterije. Posle, prema Pargi i Igumentsi, pa na jug do Preveze i naravno na Lefkadu. Ove sam godine na primer obišao Lefkadu celom dužinom ostrva i stvarno je prelepo.
Onda se sjuriti južno pa preko mosta kod Nafpaktosa do Patre i onda zapadnom stranom Peloponeza kroz mala mesta i kraj velikog broja usamljenih plaža. Sve do Pirgosa i Kiparisije...

Grčku obilazim već 15 godina i još se nisam zasitio. Sad prelazim na ostrva... Ko u Grčku ide otvorenih očiju i srca i želi saznati više o jednom od korena civilizacije, potrošiće mnogo godina i još će mu nešto promaći... Prelepa zamlja, nažalost u velikim problemima.
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Odlazak do Atine, sta posetiti usput?

Post od AcaKayak » 22 Sep 2013, 18:00

Bax, hvala na preporuci i Codemaker hvala na veoma opsirnom i korisnom odgovoru!

Izvinjavam se sto kasno odgovaram... Uzeo sam sve u razmatranje i javljam šta sam odlučio na kraju :)

Hvala još jednom!

Odgovori