Dubai-Sjaj i beda prestonice glamura

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Korisnikov avatar
fq400
Postovi: 1458
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:59
Garaža: Lancer

Re: Dubai-Sjaj i beda prestonice glamura

Post od fq400 » 10 Jun 2014, 21:27

zuzazu je napisao:Inace je Dubai mesto za izbegavanje u kome sem glamura nema apsolutno nista pametno da se vidi.
Ni meni nije jasno zašto bi neko išao turistički u Dubai. Razumem donekle US/UK turiste koji idu da vide 'egzotiku', ali mi apsolutno nije jasno zašto bi neko išao više puta.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Dubai-Sjaj i beda prestonice glamura

Post od dragvorl » 10 Jun 2014, 21:58

Pazi, na ~6 sati leta od BG, topla klima preko cele godine, mi kad smo bili u januaru je bilo oko 20°C, perfektna klima, dok kuci veje i puca pod nogama, grejanje, itd. Na par dana ko je malo vise pri lovi zimi nije ni toliko lose otici, videti, ali meni licno svakako bi bio jedan od sekundarnih destinacija nakon Evrope i da ne kazem Amerike, koja je ruku na srce i dosta skuplja za ostvariti. Uglavnom, koliko sam shvatio njima je sezona kada je kod nas zima, leti je tamo mogu misliti kako, a uveliko je taj period.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
fq400
Postovi: 1458
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:59
Garaža: Lancer

Re: Dubai-Sjaj i beda prestonice glamura

Post od fq400 » 10 Jun 2014, 22:15

Da, zimi je ok, ali upravo to što kažeš - sekundarno naspram nekih toplih evropskih ili drugih 'sličnih' destinacija. Ja kad bih imao novca i želje da putujem na takva mesta, uvek bih pre izabrao zimi, ne znam, Španiju, Maltu ili tako neku destinaciju nego UAE. Svakako treba posetiti Bliski Istok makar jednom u životu, sad, koliko je Dubai reprezentativan za tu regiju - rekao bih vrlo malo. Treba videti ako se ukaže prilika, mada se realno ne propušta mnogo ako se preskoči. Svakako nije za 'ponovne' posete, po mom mišljenju.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Dubai-Sjaj i beda prestonice glamura

Post od dragvorl » 10 Jun 2014, 22:18

Tako nekako i ja razmisljam, ali drago mi je sto sam video.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Dubai-Sjaj i beda prestonice glamura

Post od Floyd » 10 Jun 2014, 22:56

Nisam bio ali me ni ne privlaci preterano. Od regije je u planu Izrael ali nemam dovoljno odmora da ga realzujem :pardon:

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Dubai-Sjaj i beda prestonice glamura

Post od zuzazu » 11 Jun 2014, 00:00

Izrael, svakako ali treba vremena. Covek se uvek vraca jer uvek ima nesto novo da otkrije. Ove godine zima nije bila blaga, padao je i sneg sto odavno nisu videli. Za vodica nikako ne uzimati Jevrejina.

Od ostalih zemalja, prvi je Jordan ciji turizam najbolje propagiraju kralj Abdulah i kraljica Rania.

Liban bi bio zanimljiv da situacija nije nestabilna.

Inace, 40 tak stepeni se u Dubau lako podnosi zbog suvog vazduha.

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3836
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Dubai-Sjaj i beda prestonice glamura

Post od swemir » 11 Jun 2014, 00:06

Sa pecatom izraela u pasosu neces ni moci uci u dubai :)

Dubai ima izrazito vlaznu klimu radio sam tamo i to je najveci problem ne znam odakle ti da je suvo...:)

Bogati arapi grade kucu dublje u pustinji to je vec druga prica... dubai i abhu dabi pa to tamo se kondezat sliva u slapovima sa fasada leti...
kad izadjem telefon mokar iste sekunde. Na gradilistu samo se izvrcu od vlage...bukvalno i umiru neki

Послато са GT-I9105P уз помоћ Тапатока

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Dubai-Sjaj i beda prestonice glamura

Post od zuzazu » 11 Jun 2014, 00:26

Da si bio u Izraelu, znao bi da ne lupaju pecat u pasos, vec postoji posebna procedura pri ulasku i izlasku iz zemlje. Ja sam bio tri puta i bez problema se krecem po Bliskom Istoku.

U ovom momentu (vecernji sati) temperatura u Dubaiju je 32C a vlaznost 49%. U toku dana je razlika temperature i tacke rose jos veca tako da je vlaznost manja od navedene. Odatle mi da je suvo.

A telefon ti vlazi kao i objektivi na mom foto aparatu jer izlazis iz prehladjene prostorije na visoku temperaturu. Ako ga nisam umotavao u sta sam stigao, trebalo je bar pola sata da oprema postane upotrebljiva. Ali ne zbog vlage...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Dubai-Sjaj i beda prestonice glamura

Post od dragvorl » 11 Jun 2014, 00:54

Climate
The line of the Tropic of Cancer crosses through the UAE, causing the weather in Dubai to be warm and sunny. In the winter it has an average daytime temperature of 25°C , nearer the coast 12-15°C , in the desert or mountains 5°C. With the nights being relatively cool. Near coastal areas humidity can average between 50% and 60%.
In the summer, the weather in Dubai is very hot and humid, with temperatures reaching mid 40’s. Even the sea temperature can reach 37°C , with humidity averaging over 90%.
Rainfall in Dubai is infrequent and does not last for a long period. It mostly rains during the winter period in the form of short gushes and an occasional thunderstorm. On average, rain falls only five days a year.


Sa sajta Dubaia.

http://www.dubai.com/v/geography/
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Dubai-Sjaj i beda prestonice glamura

Post od zuzazu » 11 Jun 2014, 07:45

Kolika je tacka rose?

Korisnikov avatar
fq400
Postovi: 1458
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:59
Garaža: Lancer

Re: Dubai-Sjaj i beda prestonice glamura

Post od fq400 » 11 Jun 2014, 08:59

U proseku je vlažnost vazduha u Dubaiju manja za nekih 10-ak posto od Beograda. Problem je kad u isto vreme porastu i temperatura i vlažnost vazduha, subjektivni osećaj temperature ume da bude i 10 stepeni veći u odnosu na realnu temperaturu. Pošto je između mora i pustinje, mnogo zavisi i od toga kako duva vetar, da li donosi suv ili vazduh zasićen vlagom.

UAE ne pravi problem ljudima koji su posetili Izrael, ali nisam baš siguran za izraelski pasoš. Znam da se sa javnim preduzećima potpisuje klauzula o ne-nuđenju proizvoda iz Izraela, ali to se ne gleda, oprema iz Izraela se sasvim lepo koristi.
A telefon ti vlazi kao i objektivi na mom foto aparatu jer izlazis iz prehladjene prostorije na visoku temperaturu. Ako ga nisam umotavao u sta sam stigao, trebalo je bar pola sata da oprema postane upotrebljiva. Ali ne zbog vlage...
Ovo je neverovatan problem, bez problema drže klimu na 15, pa čak i na 14 stepeni, a nema potrebe. Kao da su sa Islanda, a ne sa Bliskog Istoka :D

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Dubai-Sjaj i beda prestonice glamura

Post od zuzazu » 11 Jun 2014, 13:40

Upravo tako, vlaznost je manja nego u Beogradu.

Dubai ima odlike tropske ali i pustinjske klime. Tokom noci i jutra, kada se spusti temperatura i izjednaci sa tackom rose, Dubai zna da bude u magli.

Na wiki se moze videti prikaz po mesecima gde se vlaznost krece od minimalnih 53% do maksimalnih 60%. Trenutno je samo 37% na 41C.

Svako ko je bio dole u letnjim mesecima, zna da mora da pije dosta vode, a prakticno se ne znoji u opste. Tesko se dise zbog visoke temerature ali druge neprijatnosti nema.

Aktuelna vlaznost se moze pratiti ukucavanjem u Google "Dubai humidity today".

Do neke 2008 godine, prilikom ulaska u Izrael se moglo naglasiti da se ne udara pecat u pasos, a sada je to regulisano popunjavanjem posebnog obrasca i izdavanjem "markice" za ulazak i izlazak iz zemlje.

As of July 3, 2008, an official decision has been made that will no longer require entry stamps on foreign passports. In such cases, you must fill out form 17L including your personal details, and that form shall be stamped by passport control upon entry/exit. The form 17L will not be collected upon exit of airport as it is necessary for the collection of tax refunds and proof of legal entry.

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3836
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Dubai-Sjaj i beda prestonice glamura

Post od swemir » 11 Jun 2014, 15:37

Ljudi nek neko boravi leti u dubaii i ako je ona vlaznost manja nego u bg ja sam dzon wein :)

Ljudi tamo se slivaju slapovi sa fasada gde su prostotije klinatizovane. Napolju z julu se ne moze disati. Da li ste bili leti u adbu dabiju ili dubaiju. Kod nas ja nikad leti nisam video onakvu vlaznost. Tamo je ne moguce boraviti napolje i leti se ponasaju kao mi zimi. Zatvorene baste pretrcavwju do kola more je ljudi vruceeee kao shoraaa.
Zimi je druga pricha

Послато са GT-I9105P уз помоћ Тапатока

Korisnikov avatar
TRIO_driver
Postovi: 432
Pridružio se: 27 Avg 2013, 09:36
Garaža: Svašta nešto japansko interesantno.
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Dubai-Sjaj i beda prestonice glamura

Post od TRIO_driver » 11 Jun 2014, 17:03

http://www.triodriver.com/roadtrips/dub ... -roadtrip/

Da dodam i ja..

Sto se mene tice, ja sam bio u februaru sada, tad je jos prijatno.

Treba otici da se vidi grad 21. veka, ali osim toga, izuzetno nehumano, skoro nemoguce za starce i decu.

Ode se da se vidi jedno arapsko preterivanje, a nasi idu kao i svi ostali trbuhom za kruhom. Ko nema finansijskih problema, nema potrebe da ide tamo..

Razumem jedino gradjevince, jer to sta oni steknu u CV za 10 godina, nigde drugde u svetu nece za 30 godina..
Trio Motors i Trio Servis - http://www.triomotors.rs ISUZU vozila - http://www.isuzu.co.rs

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Dubai-Sjaj i beda prestonice glamura

Post od dragvorl » 11 Jun 2014, 17:12

Bas pricao neki dan, komsija sa arhitekturom zavrsenom se ovde godinama mucio i nije nalazio posao, otisao u Dubai, nasao posao, sad prica sestra njegova da je vec u Abu Dabiju. Takodje drugar mi rece da zna trojicu sa gradjevinskog koji su isto posle faksa otisli. Ko se dobro izbori moze biti zaista dobra prica sto se profesije tice, ali manje vise sve ostalo je po meni onako...nit ovamo nit tamo. :nemampojma:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori