Madrid

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Madrid

Post od Paja » 29 Okt 2014, 11:17

Šoping u Madridu

Grad je stvoren za šoping. Im avega, fale samo pare.

Postoje tri glavna lokaliteta pogodna za šoping.

Prvi je kvari ulica Calle de Serrano, Calle de Claudio Coello i paralelne i upravne ulice počev od Retiro parka ka Salamanki. Tu se nalaze prodavnice svih najvećih modnih, časovničarskih i sl brendova. Uglavnom je sve manje više nedostižno za nas, mada se nađe i po neka radnja sa razumnim cenama.

Druga opcija su robne kuće El Corte Ingles. Radi se o multi brend robnim kućama gde postoji sve - od najluksuznijih brendova do pristupačnijih ala Levis i sl.
Postoji nekoliko radnji u centru. jedna je u Calle de Serrano, a druga mnogo veća je u Paseo de la Castellana.
Za koju godda se odlučite nađite info pult (što nije lako) i uzmite karticu za 10% popusta. Fazon je da se od svake kupovine 10% vraća na karticu pa možete da iskoristite za sledećukupovinu, pa zato nemojte pristati da sve platite na kraju jer ćete imati na kartici pare sa kojima ne znate šta ćete.
Na kraju opet odete na info pult i uzmete papir za tax free.
Ako kupujete brend koji ima i svoju prodavnicu u blizini proverite cene jer su često radnje jeftinije od El Corta. Ja gledao ženi cipele i razlika je bila i 50-ak€.

Treća opcija je http://www.lasrozasvillage.com/
Outlet koncipiran kao i Inđija samo veći. Spisak brendova postoji na sajtu.
I tamo treba uzeti karticu za 10% posto popusta, ali ona radi kao klasičan popust. Pri plaćanju se dobija popust, račun se umanjuje, a na kasi se traži i tax free papir.
Kartica se dobija bez obzira na način kako se dođe u centar iako na sajtu piše drugačije.
Nema potrebe plaćati šatl centra jer se lako stiže gradskm prevozom. Metroom se ode do poslednje stanica žute linije (broj 3). Stanica se zove Moncloa. Tu se hvata jedan od autobusa 625,628 ili 629 i oni vas ostavljaju ispred centra.
Cene su dosta simpatične
Lacosta i Tommy Hilfinger polo majce su oko 60€, muški džemperi oko 80€....

Napomena
Za povrat poreza potrebno je na aerodromu overiti papire. Stvari možete spakovati jer ne traže da se pokažu. U bescarinskoj zoni je moguće i podići pare. Provizije su velike pa vrate nešto manje od 10% vrednosti računa umesto oko 15% koliko bi trebalo i koliko bi se dobilo ako se papiri pošalju poštom.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30005
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Madrid

Post od trojanac » 29 Okt 2014, 14:46

Pajo, ako nemaš ništa protiv, ovo bi mogli da objedinimo pa da stavimo na blog.

Fasciniran sam kako si za tako kratko vreme popamtio sve te informacije i preneo ih nama. Iako se u Madrid ne ide tako često, sigurno da će nekome ove informacije biti od koristi, a meni je vrlo zanimljivo sve ovo čitati. :bravo:
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Madrid

Post od Paja » 29 Okt 2014, 14:51

Naravno da nemam ništa protiv. Pišem parcijalno jer toliko imam koncentracije i pišem odmah dok ne zaboravim.
Sačekaj da popodne napišem još o smeštaju i kafanama pa objedinjuj.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30005
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Madrid

Post od trojanac » 29 Okt 2014, 14:52

:doubleup:
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Madrid

Post od Paja » 29 Okt 2014, 16:29

Smeštaj

Madrid, naravno, pruža bezbroj mogućnosti za smeštaj različitih cnovnih kategorija pa treba biti pametan prilikom izbora.

Najjeftinija opcija su hosteli. Verujem da ih ima vrlo pristojinih kako u pogledu kvaliteta usluge i prostora, tako i u pogledu cene. Međutim, prilikom izbora hostela treba voditi računa i o lokaciji.
Veliki broj hostela je smešten na i u neposrednoj blizini centralnog trga Puerta del Sol. Treba biti jako oprezan i dobro proveriti kakva je ulica jer taj deo grada bukvalno ne spava. Lako mođe da se desi da ne može da se spava od buke.

Deluje mi da je mnogo bolja opcija pomeriti se bar malo iz centra, a ostati u gradskom jezgru.

Mi smo bili smešteni u hotelu Melia Galkos http://www.melia.com/en/hotels/spain/ma ... index.html
Hotel se nalazi u relativno mirnom rezidencijalno-diplomatskom delu na 15 minuta peške od glavnih muzeja i parka Retiro i 20-ak minuta od stadiona.
Meni je lokacija bila odlična jer je pružala mir, a istovremeno nije bila daleko od glavnih dešavanja. Peške ili turističkim autobusom je bilo moguće stići svuda.
Hotel je više poslovnog tipa, uglavnom prodaje noćenje sa doručkom koji ne bazi švedskog stola na kome se nalazi uglavnom sve što bi moglo da vam padne na pamet. Ako planirate put i kod hotela važi da što je duži period od rezervacije do posete cena je manja. Za nešto više od dva meseca, koliko je prošlo od trenutka kada smo mi platili hotel, do trenutka našeg dolaska sobe su poskupele trostruko.

Ugostiteljski objekti

Madrid nema klasične kafiće koji služe isključivo piće. Ima kafee koji pored pića imaju u ponudi i neku hranu. Najčeće puno nekih peciva, tapasa, maslina i kojekakvih drugih prehrambenih minijatura koje se grickaju uz piće.
Pored toga postoje klasični restorani. Kod njih treba voditi računa da najčešće ne rade između vremena za ručak i večeru pa obično počinju sa radom oko 20h.

Cene
-kafa 1,5-2€ postoji problem sa esperesom sa mlekom. Ne umeju da ga naprave. Najčešće naliju mleko do vrha šolje pa ispadne neka bela kafa
-flaširana voda 0,5l je oko 2€ i treško im je objasniti da hoćete gaziranu pa je bolje naručiti "Aqua con gas"
-piva i sokovi 2-4€

Kopiram ovde i priču o kafanama

Aj da napišem koju o par restorana

Prvi je http://www.botin.es/?q=en/node/10

Jeste da je u Madridu, ali možda nekom bude od pomoći.

Elem, Botin je po Ginisu najstariji restoran na svetu i to mi je verovatno najveća vrlina.
U stvarnosti je turistička destinacija i industrija hrane.
Nalazi se u starom gradskom jezgru, uvek je pun i potrebna je rezervacija.
Unutra je ogromna gužva i sve je podređeno trpanju što većeg broja gostiju tako da su stolovi jako blizu jedan drugom. Privatnost i komoditet 0.

Jeli smo specijalitet kuće što se ispostavilo da je svinjsko pečenje. Razlika od našeg pečenja koje bude sitno isečeno, je da se tamo dobije poveći komad pa sami sečete, kidate, komadate.... Samo meso je bilo savršeno ispečeno. Reš kožica, bez masti, unutra pečeno taman kako treba. Porcija je 25€

Sve u svemu, ako se nema ideja da je must have jesti u najstarijem restoranu, slobodno ga zaobiđite. U Madridu postoji milion boljih restorana koji služe nacionalne specijalitete i ne vidim svrhu jedenja pečenja.

Drugi je http://www.cafecolonmadrid.com/carta.html

Restoran se nalazi na jednom od glavnih gradskih trgova.
Unutra je sređen nekom mešavinom modernog i starog, a ima baštu koja se nalazi na samom trgu.
Mi smo sedeli napolju zbog nikotinsko klimatskih razloga i bilo je jako prijatno. Osoblje je vrlo uslužno, spremno da pomogne, čak zna i engleski. Jeli smo odličnu paelj za 16€ po osobi.
Za preporuku.

Put

Koliko ja znam Alitalia i Lufthanza su glavni operateri na ovoj deonici.
Alitalia je bolji izbor je se manje vremena provodi u avionu.
U povratku postoji popodnevni let iz Rima za Beograd koje oko 14h i na koji se jedva stiže i večernji u 20:50h
Nama su prvo prodali prvi, pa sami shvatili da su male šanse da stignemo da obavimo transfer na cirkusu zvanom aerodrom u Rimu, pa su nas prebacili na večernji.
Ko planira let preko Rima nek proba da prespava u Rimu jedan dan. Dobiće i dan ipo u Rimu što nije lša varijanta.

I za avio karte važi da što se ranije kupe cena im je manja pa se igrajte datumima i tražite najpovoljniju varijantu.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Madrid

Post od Floyd » 29 Okt 2014, 17:04

Svaka čast za opis :doubleup:

Sa sličnim predrasudama sam i ja otišao tamo a vratio se kao i ti oduševljen. Očekivao sam još gore od Italije kad ono...

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Madrid

Post od ikac2000 » 29 Okt 2014, 18:12

Ja sam isao Aurisom iz Nisa :-)

Bio u Etap hotelu za oko 45 eur dnevno. Ima garazu i odmah je pored metroa.

Tamo iskljucivo metroom.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Madrid

Post od Paja » 29 Okt 2014, 18:53

Predpostavljam da si išao još negde i da nisi zapucao autom u Madrid.
Gledao sam i tu opciju ali je bila potpuno neispaltiva pored toga što bi bili krpe kad bi stigli.
Ima negde oko 2500 km i putarine ubijaju.
Via Michelin je izračunao da je za gorivo i putarine potrebno oko 1000€ do Madrida i nazad, a nas dvojcu je avion koštao 500€.

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Madrid

Post od AcaKayak » 29 Okt 2014, 18:59

samo polako je napisao:Nemoj očekivatio table na Engleskom jeziku, Španci kao i Francuzi nemaju potrebu za takvim stvarima jer su njihovi jezici podjednako zastupljeni u svetu kao i Engleski.
Naravno da nisu podjednako zastupljeni, a pogotovo ne Francuski. To što se kineski najviše govori kao maternji jezik u svetu i što ćeš ti sad da izneseš podatak da se španski govori više od engleskog je zanemarljivo kad se uzme u obzir da se engleski manje više svugde zna. I u toj Kini i u Španiji i u Francuskoj.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30005
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Madrid

Post od trojanac » 29 Okt 2014, 18:59

Sigurno da se ne isplati ako se ide samo tamo i direktno autoputem. Drugo su varijante koje je Bax imao, 10-12 dana pa proputuješ pola Evrope i pritom ideš sporednim putevima.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Madrid

Post od Paja » 29 Okt 2014, 19:04

I voziš na 1200 rpm. :mrgreen:
Ne mogu ja tako. Ja bih spalio duplo goriva u odnosu na Baxa.

Ma naravno da je druga priča kad se ide na prputovanje.
Ubiti 5000 km zbog 4 dana boravka je mazohizam na N-ti.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Madrid

Post od ikac2000 » 30 Okt 2014, 00:23

Isli smo autom do Lisabona, pa skoknuli na 3 dana do Madrida.

Avanturisticki.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30005
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Madrid

Post od trojanac » 30 Okt 2014, 20:17

Sve na jednom mestu... http://blog.garaza.rs/index.php/vikend-u-madridu/

Nadam se da nismo nešto preskočili i da smo ispravili sve greške. Hvala Paji još jednom što je ustupio materijal za blog, a rado ćemo objaviti i druge zanimljive priče, ako želite da ih podelite.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Madrid

Post od Paja » 30 Okt 2014, 20:30

Izašao sam na blogu. :presrecan: :presrecan: :presrecan:

Nemoj me zajebavati da mi se zahvaljuješ.
Imam neki načelan dogovor da ovakvih putovanja bude još koliko to finansije budu dozvoljavale i naravno da ću uvek napisati, a bilo bi lepo da to čine i ostali koji odu u neki zanimljiv grad.

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Madrid

Post od Rakhil » 30 Okt 2014, 20:32

Ja mogu retroaktivno samo da pisem, ako imate trip da pravite sekciju bloga sa putovanjima iscimacu se, a kontam da ce jos neko.

Odgovori