Madrid

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Madrid

Post od methane.master » 23 Okt 2014, 13:00

Mojne šanirate po palati. Znaju me tamo. :kezo:

Sent using Tapatalk
Širim haos!

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Madrid

Post od Paja » 28 Okt 2014, 10:18

Nismo mi takvi. Najavili se batleru, sačekali da kraljica napuderiše nos pa u audijenciju. Fina neka gospođa, al ne zna srpski. Jedva smo se sporazumeli. Ona priča ko da je iskočila iz serije. Čudan neki jezik. :D

Elem Madrid je lepa varoš. Baš lepa. Možda i najlepša koju sam ja video.
Na svakom koraku se vidi da su bili kolonijalna vele-sila. Sve je monumentalno. Ne zna se da li su veće kuće ili ulice.
Upadljivo je da nisu ratovali poslednja dva veka i da ništa nije bombardovano i sl. Centar je sačuvao sve stare i još starije zgrade, a i ono malo što je zidano u novije vreme je stilski uklopljeno.

SlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika

U centru su srušili dve stare zgrade, ali su ostavili fasade pa sada zidaju novo.
Slika

Neverovatno je sve čisto. Đubretari se stalno muvaju i čiste. Osim pikavaca nema đubreta po ulicama.

Jedina realna mana je nedostatak tabli na engleskom. To je nedopustivo za turističku destinaciju kalibra Madrida. Glavne stvari su opisane i na engleskom, ali i to je nekako stidljivo. Valjalobi da postoji mnogo više engleskih više jezičkih tabli.

Znanje engleskog im je generalno kritično, ali u svakom lokalu postoji ber jedna osoba koja ga kako tako zna pa komunikacija na kraju bude uspešna.

Saobraćaj je haotičan, a potpuno uređen. Bulevari umeju da imaju i po 10 traka, a mnoge ulice uključujući i bulevare su jednosmerne. Kružni tokovi su regulisani semaforima. Sve deluje konfuzno, ali red apsolutno postoji i sve dobro funkcioniše. Asfalt je odličan (za razliku od Rima gde je gori nego u Beogradu). Pešaci su božanstvo. Preciznije božanstva su Ronalno, pešaci, Bog, kralj... upravo tim redom.
Ako krenete sa pređete ulicu staće vam bukvalno svi, pa makar do njih imali 30 metara (opet zarazliku od Rima gde je situacija kao u Beogradu). Potpuno je neverovatno kako su je temperamentan narod kao što su Španci miran u saobraćaju. Sirena je incident.

Nastavak u sledećem broju.

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Re: Madrid

Post od samo polako » 28 Okt 2014, 13:42

Nemoj očekivatio table na Engleskom jeziku, Španci kao i Francuzi nemaju potrebu za takvim stvarima jer su njihovi jezici podjednako zastupljeni u svetu kao i Engleski.
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Madrid

Post od Paja » 28 Okt 2014, 18:48

Naravno da znam da je španski jako rasprostranjen jezik, ali to ne znači da ne treba da postoje table na drugim jezicima. Nema to veze sa nacionalnim ponosom i sl, već sa poštovanjem gostiju sa jedne strane i željom da ti isti gosti što bolje upoznaju tvoju zemlju.

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Re: Madrid

Post od samo polako » 29 Okt 2014, 09:06

:kezo:

Stvarno misliš da su svi blesavi i gostoljubivi kao mi Srbi i da imaju neverovatnu želju da ugoste nekoga?

Pazi torbicu i ako sedite negde u nekoj bašti ne ostavljaj ništa vredno na stolu. ;)
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Madrid

Post od Saša » 29 Okt 2014, 09:08

Vratio se kući odavno. :D

TT

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Madrid

Post od Paja » 29 Okt 2014, 10:01

Torbica je sačuvana i stigla je cela u Beograd.

Elem, preskočiću deo šta videti, gde su muzeji.... jer me mrzi da pišem. Pun je net tih informacija, ali ako nekom bude trebalo napisaću.

Mislim da je bolje da energiju otrošin na neke stvari koje nisu uobičajne i koje su nama interesantnije.

Dakle, saobraćaj je potpuno ludilo, konfuzija i istovremeno potpuno uređen.
Uređen je jer se svi pridržavaju nekih pravila koja verovatno nisu napisana, ali ih je praksa iznedrila kao neophodna.
Čim se u vožnji da žmigavac za promenu trake propustiće vas.
Ako se jedna traka zatvori jer je npr taksista stao sa sledećom se pravi rajfešlus sistem koji poštuju bukvalno svi.
Pešaci se propuštaju na svim semaforima bez pogovora.
Sirenu jedva da sam čuo za 4 dana. Ona je incident, a ne pravilo kao kod nas.
Svi daju migavce.

Vozni park je šarolik. Vozi se sve - od oldtajmera do najnovijih luksuznih vozila, mada dominiraju vozila B, C i E segmenta kao i MPV i SUV vozila do deset godina starosti.
Ono što upada u oči je da su sva vozila čista. Video sam jedno jeino prljavo vozilo, terenca koji je bio blatnjav i to u nedlju uveče pa predpostavljam da se vratio sa off road vikenda i da će i on biti odmah opran.
Na ulicama je i puno dvotočkaša i potpuno su ravnopravni u saobraćaju.
Primetno je odsustvo WV vozila. Valjda su Seat i Škoda pojeli matičnu kompaniju. Mislim da sam video više Fiata 500L nego Golfova Mk6 i 7 zajedno.

Taksija ima u neograničenoj količini. Bar pola taksi voznog parka su Škode i to pre svega Oktavije svih generacija, zatom Superb i po koji Rapid. Pored škoda ima i Seata u velikom broju, kao i Priusa. Ostatak čine MPV-evi svih proizvođača, mada dominiraju Francuzi.
Cene su, za lokalne prilike, jeftine. Transfer sa i na aerodrom je 30€, a vožnje po centru su manje od 10€.

Gradski saobraćaj je dobro organizovan. Metro ima 10-ak linija i najjednostavniji je za korišćenje. Ko je negde koristio metro snaćiće se i u Madridu. Princip je isti i sve je odlično obeleženo. Pojedinačna karta je 1.6€, a trebalo bi da postoji i varijanta 10 karata za 10€.

Dobra varijanta je i turistički autobus. Dnevna karta je 21€, dvodnevan 25€... što jeste skupo, ali pruža razgledanje grada uz objašnjenja na engleskom, a istovemeno se može koristiti i kao prevoz po centru jer pruža neograničen broj vožnji tokom perioda važenja karte.

Limo servis je ozbiljan biznis u Madridu. U limo biznisu je neverovatan broj novih S class Mercedesa i još veći broj Viana.
Slika

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Madrid

Post od methane.master » 29 Okt 2014, 10:04

Ima li đe NexTa kod tih limuzina? :kezo:

Ovo za taksije me ne čudi sa jedne strane, nekada je dominirao domaći Toledo (stari), ali pošto ga više nema verovatno Škodilaci su prvi sledeći izbor. Sa druge strane me čudi da nije recimo Altea zastupljena. Nije sedan, ali je povelika. :nemampojma:
Širim haos!

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21045
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Madrid

Post od nidza » 29 Okt 2014, 10:10

Izgleda da su natprosečno kulturni vozači. Sličan utisak sam imao i u Andaluziji letos, svi poštuju ograničenja, iako nigde nisam video da mere, jako paze na migavce i po gradovima apsolutno nema nikakve zlobe kakva je karakteristična za beogradske ulice. Lepo je izgleda biti vozač u Španiji.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Madrid

Post od Paja » 29 Okt 2014, 10:13

Baš tako. Podsetio si me i za brzinu. Vozi nas taksista na aerodrom, leva traka na auto putu, a on na 120.
Onda odem u Rim i tamo zateknem haos gori nego u Beogradu.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21045
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Madrid

Post od nidza » 29 Okt 2014, 10:16

Pariz je isto cirkus.

Od Španaca sam očekivao mnogo veći cirkus, međutim ljudi su pokazali visok nivo kulture i svesti. Druga stvar koja me je oduševila je razvijena poljoprivreda pod plastenicima na zemlji koja je totalno neplodna. Poslao bih sve ove naše poljoprivrednike da vide kako ljudi cede vodu iz kamena, mi na plodnoj zemlji gradimo hale (upravo sedim u jednoj).

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Madrid

Post od Paja » 29 Okt 2014, 10:27

methane.master je napisao:Ima li đe NexTa kod tih limuzina? :kezo:

Ovo za taksije me ne čudi sa jedne strane, nekada je dominirao domaći Toledo (stari), ali pošto ga više nema verovatno Škodilaci su prvi sledeći izbor. Sa druge strane me čudi da nije recimo Altea zastupljena. Nije sedan, ali je povelika. :nemampojma:
Ima Altea i Toleda, ali ni blizu koliko Škoda. Škoda apsolutno dominira.

@ Nidža

Pariz je raspad sistema. Madrid je neuporedivo organizovaniji i normalniji po pitanju saobraćaja.
Znajući koliko su Španci temperamentni bio sam jako iznenađen.

ADrei
Postovi: 2699
Pridružio se: 21 Sep 2012, 18:34

Re: Madrid

Post od ADrei » 29 Okt 2014, 10:30

super je pariz ako vozis rent-a-car :kezo:

jel imas jos neku sliku ove zgrade koja se radi, kako je moguce da je ostala samo fasada od stare zgrade? :losevidim:
Poslednja izmena od ADrei u 29 Okt 2014, 10:33, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Madrid

Post od Paja » 29 Okt 2014, 10:33

Nemam. To je jedina slika. Cela fasada je sa unutražnje strane poduprta nekom gvozdenom konstrukcijom. To su radili i u Pragu. Sećam se da u centru postoji neki mali tržni centar na kome je fasada isto stara, a unutrašnjost novija.

Evo ista slika u punoj veličini pa možda bolje vidiš.
Slika

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Madrid

Post od methane.master » 29 Okt 2014, 10:54

To sa fasadom je uobičajena praksa u većini krštenih zemalja koje žele da im gradovi ne budu prepušteni budalaštinama urbanista i arhiTetaka i bahatosti i pohlepi investitora. Ovako, zidaj iza šta hoćeš, fasada mora ostati. U nekoliko navrata sam video u Budimpešti slično, a znam da to rade i u Parizu.
Širim haos!

Odgovori