Ostrvo Krk, Njivice

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Ostrvo Krk, Njivice

Post od trojanac » 19 Maj 2015, 00:37

Pre nego krenem sa opisom želim da naglasim da tema nije namenjena za diskusiju o letovanju u Hrvatskoj, već prevenstveno želim da opišem i približim onima kojima ova destinacija može biti zanimljiva. Dakle, prvenstevno se vezujem za ovu destinaciju i moja lična iskustva proteklih nekoliko godina.

Ostrvo Krk je najveće ostrvo na hrvatskom primorju i prednost je što je povezano mostom, koji je izgrađen od 1976-1980. i zvao se Titov most, a sada se zove Krčki most.

Slika

Na Krku se nalazi i Riječki aerodrom, info za one koji nisu znali. Anegdota od pre par godina kad je na aerodrom sleteo stariji bračni par, izgubljeni ljudi, nekako se sporazumeli sa taksistom i našli smeštaj, a sasvim neplanirano su sleteli ovde. Ustvari, planirana destinacija je bila Reykjavík, a sin je uplatio karte i slučajno odabrao Rijeku. Iako nisu imali odgovarajuću garderobu, snašli su se i oduševili što su umesto hladnog Reykjavíka sleteli na Krk, gde je sunčano i toplo, te su ostali da iskoriste odmor.

Slika

Od Zagreba se stiže opuštenom vožnjom za manje od dva sata, a malo bržim tempom i za sat i po. Ovo je naravno van sezone kad nema gužve na autoputu i na naplatnim rampama. Sad je sve povezano autoputem, tako da maltene do samog mosta vodi autoput. Sve je odlično obeleženo, pa sam bez problema stigao iako je već pala noć, a prvi put sam išao ovim novim putem jer prošli put kad smo dolazili (septembar 2013) nije bilo sve završeno.

Preko mosta se plaća mostarina u iznosu od 35HRK (4.7e) tako da treba voditi računa ako se planira čest odlazak izvan ostrva, svaki put kad se ulazi plaća se ponovo. Inače, putarina od Zagreba je 70HRK (9.35e), a do Zagreba od Beograda 122HRK (16.30e) što bi ukupno bilo nešto malo više od 30e od Beograda, ne računajući našu putarinu do Šida. Puno ili malo, prosudite sami. Ono što svi znamo i ne treba posebno isticati je kvalitet saobraćajnica u HR u odnosu na Srbiju. Pored odličnog asfalta, ono što ja uvek volim da vidim i istaknem je odlično obeležavanje i to ne samo na autoputu već generalno svuda. Tako da mi nije žao dati tih 30e za 450km kvalitetnog puta.

Vremenski, Beograd - Zagreb tačno 4 sata, uz kraće zadržavanje na granici i dve pauze od po 15 minuta. Mi pravimo pauzu u Zagrebu, ali ko bi išao direktno, obilaznica ga vodi direktno ka Rijeci i samo se prate znakovi, nema potrebe ni za navigacijom. Do Njivica je meni Civic izračunao 588km uz to stajanje i malo vozikanja po Zagrebu, a bez toga Google maps kaže da ima 555km i da se stiže za 5 sati, realno 5 i po, uz brži tempo i dve kraće pauze.

Mi uvek idemo van sezone, ranije septembar (obično druga polovina), dok smo ove godine odabrali drugu polovinu maja, jer nam tako odgovara. U sezoni je sve drugačije kao i svugde, kilometarske kolone na naplatnim rampama zagorčavaju život, pa je svakako bolje putovati radnim danom jer su gužve ipak nešto manje. Petak i vikend su dani kad svi pohrle na more, a zagrepčani vrlo rado posećuju Krk i mnogi imaju vikendice tamo. Tako da pored RI najviše je ZG tablica, a sem domaćih, najviše je slovenačkih i austrijskih turista, zatim italijana, ali i nemaca i ostalih.

U sezoni se često naiđe na BG ili neke druge tablice iz Srbije. U septembru ih takođe ima maltene na svakom koraku, a sada nisam video ni jedne, ne računam autoput do Zagreba, to je već normalno da ima naših tablica, ali na ovom potezu nisam nikoga sreo sa srpskim tablicama. Mi dolazimo kolima od 2011. godine (kad sam kupio Civic) i do sada nikad nikakvih problema ni u Zagrebu ni ovde. Ako i bude neki komentar, pitanje, to je sve u pozitivnom kontekstu. I prošli put i sad kad smo dolazili je auto bio preko dana nekoliko sati na ulici, sve onako pun stvari. Parkiram ga ja da ga vidim sa terase, ali kažu domaći da ne brinem, bar preko dana nije problem, dok bi noću ipak valjalo da je u nekoj garaži ili na obezbeđenom parkingu. Ovde ga parkiram u dvorištu koje nema kapiju tako da u principu može svako da uđe noću i nešto uradi, ali nisam od onih koji ne spavaju misleći hoće li se tako nešto desiti. Da jesam ne bi ni dolazio ovde.

Autom smo obišli Rijeku i Opatiju, a na drugu stranu Crikvenicu, Selce i Novi Vinodolski.

Slika
Selce 2013

Po Krku smo se isto vozili kad je gde trebalo, malo nekad i za svoju dušu. Samo ostrvo ne pruža neke posebne zanimljivosti, više je za odmor nego za zabavu, barem ono što sam ja mogao da vidim. Zanimljivo može biti videti grad Krk i mesto Baška koje je poznato po dugačkoj plaži na otvorenom moru, ali isto tako ima talasa čim duva i najmanji vetar tako da ko ne voli talase treba birati baš miran dan.

Mi se najviše i naradije kupamo u Njivicama gde smo i smešteni jer ima raznolikih plaža, što bi se reklo, za svakog ponešto. Pretežno je u pitanju kamenjar, sa mestimično betoniranim delovima, ali ima i uređenih plaža sa sitnim šljunkom i peskom. More je čisto, nema trava, nema otpadaka, plaže su uredne.

Slika

Slika

Slika

Za malu decu će se naći zanimljivih sadržaja, od parkića u šumarku uz obalu, do igraonica na vodi i slično. U samim Njivicama postoji i ogroman auto kamp, koji je leti pun, što kamp prikolica, što montažnih objekata na zakup. Zelenila ima dosta, što je odlično, tako da se lako pronalazi hladovina, pogotovo kad nema velike gužve.

Slika

Što se tiče smeštaja, pored kampa postoji i nekoliko hotela, ali je apartmantski smeštaj kao i svugde uglavnom, najzastupljeniji. Cene apartmana se van sezone kreću otprilike od 30-40e/noć pa na više, mada naravno ima i jeftinijih i višestruko skupljih, sve zavisi od broja ležajeva, lokacije, opremljenosti itd.

http://www.smjestaj.com.hr/krk/njivice.php
http://www.apartmanija.hr/apartmani/njivice
http://www.njivice-apartments.net/

Slika

Slika

Slika

Slika

Što se hrane tiče, nećete ostati gladni. U Njivicama je jedan od najpoznatijih ribljih restorana, barem u ovom delu Hrvatske, Rivica. Ja nisam ljubitelj morskih specijaliteta, ali ko jeste sigurno se neće pokajati ako poseti ovaj restoran. Tu je i nekoliko rastorana sa klasičnom ponudom, poslastičarnice i slično. Od većih prodavnica, u samim Njivicama nema ni jedne, sem lokalnih, ali autom se lako i brzo stiže do Plodina ili Konzuma (Idea) pa se tu može kupiti sve što je potrebno.

Evo od danas cene nekih artikala iz Konzuma:
- Aptamil mleko za bebe 105HRK / 1.680RSD (oko 200 din skuplje nego u Metrou, ne znam koliko je ovako po radnjama)
- HIPP kašice slane 13.30HRK komad / 213RSD (to je otprilike ista cena kao i kod nas, zavisi gde se kupuje)
- Jacobs Ice Cofee 2.5HRK / 40RSD (15 dinara skuplje nego kod nas u Idei)
- Lino Lada duo 20HRK / 320RSD (90 dinara skuplje nego kod nas u Idei)
- Jana voda 1.5l 5HRK / 80RSD (35 dinara skuplje nego kod nas u Idei)

Cene goriva su okvirno (u dinarima):
Plin od 64.50 do 67 dinara
Benzin 95 od 163 do 166 dinara
Benzin 98 od 169 do 171 dinara
Eurodizel od 152 do 155.50 dinara

Sve u svemu, da su cene iste kao kod nas, nisu. Po lokalima ne znam cene, pogledaću i dopuniti narednih dana sa još informacija i fotografija. Skupo jeste, ali nigde na moru nije jeftino, a kako je u poređenju sa drugim sličnim destinacijama, ne znam jer sam slabo šta obišao i ne bi sad da analiziram i upoređujem. Da nije tog pomalo neugodnog osećaja koji je prisutan pogotovo kad se dolazi prvi put, bez obzira na nešto više cene, siguran sam da bi mnogi birali ovu i slične destinacije. Mislim prvenstveno na Istru i Kvarner. Ova destinacija nudi određene prednosti u odnosu na Grčku i Crnu Goru, a naravno svako bira u skladu, pre svega sa mogućnostima, a zatim i željama.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Ostrvo Krk, Njivice

Post od BAJKER » 19 Maj 2015, 00:48

Odlican putopis! Uzivajte.
Poslednja izmena od BAJKER u 19 Maj 2015, 00:50, izmenjeno 1 put ukupno.
Slika

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Ostrvo Krk, Njivice

Post od trojanac » 19 Maj 2015, 00:49

Nisam smeo kraće da se Ogi ne naljuti. :kezo:
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Ostrvo Krk, Njivice

Post od BAJKER » 19 Maj 2015, 01:21

Most koji povezuje ostrvo sa kopnom je dugo godina drzao svetski rekord u duzini raspona betonskog luka. Pravila ga je Beogradska Mostogradnja i Zagrebacka Hidroelektra. Konstruktor mosta je Ilija Stojadinović.

Most tokom izfradnje.
Slika

Slika

Slika

Slika
Slika

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3252
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Ostrvo Krk, Njivice

Post od srdjanyo » 19 Maj 2015, 04:58

Bravo,Trojke!Baš si se potrudio!

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ostrvo Krk, Njivice

Post od dragvorl » 19 Maj 2015, 08:39

Trojke, odlican opis, sa uzivanjem sam procitao. :doubleup:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
jocas
Postovi: 2284
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:09
Garaža: Mazda 3 G120 Challenge 2015
Lokacija: Niš

Re: Ostrvo Krk, Njivice

Post od jocas » 19 Maj 2015, 09:51

:doubleup: Bravo za putopis
Kao klinac sam letovao često oko Trogira i Šibenika, lepe uspomene.

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Ostrvo Krk, Njivice

Post od methane.master » 19 Maj 2015, 10:14

Trojke bravo za opis. Samo da napomenem da se na Booking.com vide nekakve Honde pored nekih apartmana :cool!:

Inače, prelazak mosta (mostova) je zaista impresivan. Kao klinac imao vožnju busom, zimi, bura... tada je i uzbudljiv. ;)
Širim haos!

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Ostrvo Krk, Njivice

Post od schonenk » 19 Maj 2015, 10:27

trojanac je napisao:Ova destinacija nudi određene prednosti u odnosu na Grčku i Crnu Goru, a naravno svako bira u skladu, pre svega sa mogućnostima, a zatim i željama.
Kao klinac sam deset godina uzastopno letovao u Hrvatskoj. Predivno je i more i obala, ali voleo bih da nam sa tvoje tacke gledista navedes kljucne prednosti u odnosu na Grcku.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Ostrvo Krk, Njivice

Post od trojanac » 19 Maj 2015, 11:06

U Grčkoj sam bio samo na Krfu. Ostalo mogu samo da poredim na osnovu onoga što sam čuo i pročitao. Ono što smatram kao prednost je pre svega daleko brže i lakše putovanje, zatim lako snalaženje za sve, hrana je vrlo slična našoj, čistoća itd.

From HTC wia TT
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Ostrvo Krk, Njivice

Post od schonenk » 19 Maj 2015, 11:35

Sta znam, meni je odlazak na more neka vrsta reseta sivih celija. Verujem da bi mi Jadran bio omiljena destinacija da ne moram da razmisljam o temi koja je cenzurisana za ovu temu :)

U svakom slucaju, planiram odlazak do Rovinja u skorije vreme, najverovatnije van spica sezone/

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Ostrvo Krk, Njivice

Post od trojanac » 19 Maj 2015, 11:48

Da citiram sam sebe...
Da nije tog pomalo neugodnog osećaja koji je prisutan pogotovo kad se dolazi prvi put, bez obzira na nešto više cene, siguran sam da bi mnogi birali ovu i slične destinacije. Mislim prvenstveno na Istru i Kvarner.
Sve je jasno, nema tu neke velike priče. Mi smo ovde kod rodbine i to mi je najpovoljnije letovanje, a sad obzirom da je tu i dete, gledam da bude što više na moru. Nadam se u septembru da ćemo opet na more, tad verovatno u Grčku. Sigurno da je letovanje u Grčkoj opuštenije, mada se pokazalo poslednjih godina da i tamo može biti problema, ali druge vrste. Isto kao i u Crnoj Gori. Nigde nije savršeno, a ponavaljam, otvorio sam temu čisto da napišem svoja iskustva jer se ljudi interesuju.

Što se Rovinja tiče, piči slobodno. Samo da te vreme posluži.
Posetite www.garaza.rs !

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Ostrvo Krk, Njivice

Post od Floyd » 19 Maj 2015, 12:32

Ja sam prošle godine bio u Baškoj. Ok je Krk ali mi je Istra mnogo lepša. Što se tablica tiče, prošle godine u Julu sam video svega nekoliko automobila sa SRB tablicama na Krku. U Rovinju ih s druge strane ima mnogo više... najviše BG.

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Ostrvo Krk, Njivice

Post od methane.master » 19 Maj 2015, 12:36

Rovinj je bar pola veka tradicionalna destinacija ljudi iz BG, tako da je to prilično uobičajeno.
Širim haos!

Korisnikov avatar
profesorPROST
Postovi: 3282
Pridružio se: 13 Jan 2012, 14:50
Lokacija: Beograd

Re: Ostrvo Krk, Njivice

Post od profesorPROST » 19 Maj 2015, 12:41

Drugi dan po otvaranju Titovog mosta prešao sam preko njega :)
Never Say Never Again

Odgovori