Finska

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9054
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Finska

Post od Darko » 04 Nov 2016, 14:26

Zarkofinska je napisao:Slika Kod mene sneg vec nekoliko dana


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kakva je finska? Jedna od retkih zemalja o kojima ne znam skoro nista.
Znam samo da su oni i estonci nesto tipa srbi i makednocni, slican narod i jezik.. Kao i to da vole da idu u obliznji Peterburg da cugaju votku :kezo:

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Stigla zima...

Post od nidza » 04 Nov 2016, 15:51

Zar nisu Finci jezikom i pismom slični Mađarima?

Tapatalk

nenad.fil
Postovi: 1378
Pridružio se: 21 Maj 2012, 19:16
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od nenad.fil » 04 Nov 2016, 15:53

Jesu. Ugrofinska grupa jezika

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Stigla zima...

Post od aviator » 04 Nov 2016, 16:01

Samo zvuče isto. Sa madjarskim imaju iste samo dve reči.
Inače, Madjari imaju vic na svoj račun.
Kad su ugro-finska plemena prešla preko Urala u Evropu, naišli su na putokaz "Finska".
Ostali su došli u Madjarsku.
:-)))

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od grujicd » 04 Nov 2016, 21:53

Finska, zemlja metalaca :)

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12305
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Stigla zima...

Post od shandu90 » 04 Nov 2016, 22:19

Mnogo dobra slika. Finska, zemlja hiljadu jezera.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od snork » 05 Nov 2016, 02:49

nidza je napisao:Zar nisu Finci jezikom i pismom slični Mađarima?
I Finci i Estonci i Mađari su ugro-finska grupa, ali se Finci i Estonci manje-više razumeju međusobno, dok je mađarski ipak dosta različit. Npr. kao engleski i nemački - oba su germanska, ima mnogo sličnosti, ali teško ćeš se sporazumeti ako ne znaš onaj drugi. :) Ima u Sibiru nekih manjih naroda koji koji govore jezike baš slične mađarskom.

Inače ugro-finska grupa spada u uralski deo uralsko-altajske porodice jezika. Altajski su, između ostalih, mongolski i turski. Ponekad na deklaracijama proizvoda :D spazim neke reči koje su slične u mađarskom i turskom, ali to je retka pojava.

Isto kao što u indo-evropskim jezicima postoje desetine hiljada istih reči. Navodim par koje mi padaju na pamet: voda-water (eng), pile-polo (ita,špa) - poultry (eng), oganj - agni (sanskrit) - ignis (latinski), noć - nox (latinski), granica - grenze (nem), oči - occhi (ita)... Ali dobrim delom zajednička leksika, pa čak i bazično ista gramatika, nije dovoljna za sporazumevanje.

Čak indo-evropska i ugro-finska porodica imaju neke zajedničke osobine. Postoje jezici gde je sve sve sve drugačije, kao npr. baskijski, koji nije u vezi ni sa jednim drugim jezikom na svetu, a smatra se da se govori na tom podneblju još od kamenog doba. Među lingvistima vlada mišljenje da je to jedan od najtežih jezika za učenje.

----------

EDIT: Jezik i jezičke sličnosti ne moraju da znače da su narodi po etničkom poreklu slični (i obrnuto). Bugari su npr. po poreklu Tatari sa Volge, koje su Rusi "hristijanizovali," "slovenizovali" i potisnuli na Balkan gde su se spojili sa Južnim Slovenima (nama). Znači, originalno su bili neslovenski narod, a sada govore južnoslovenskim jezikom sa veoma rusifikovanom leksikom. Da li su Bugari kroz vekove postali Sloveni - ja mislim da većinski nisu, :) ali se oni uvrede ako im se to kaže i vole da govore da jesu Sloveni.
Ђенерал Јанковић

Zarkofinska
Postovi: 321
Pridružio se: 11 Jul 2016, 01:04

Re: Stigla zima...

Post od Zarkofinska » 05 Nov 2016, 10:06

Darko je napisao:Kakva je finska? Jedna od retkih zemalja o kojima ne znam skoro nista.
Znam samo da su oni i estonci nesto tipa srbi i makednocni, slican narod i jezik.. Kao i to da vole da idu u obliznji Peterburg da cugaju votku :kezo:
Sto se tice jezika, neko je vec sve objasnio gore, inace Finci su nordici (najveca uvreda je kada ih nazoves skandinavcima), zemlja lepo uredjena, sve se zavrsava brzo, nema cekanja po redovima i slicno, ako se i desi da moras da sacekas red nekad, nema negodovanja ili nesto slicnog. Ja sam godinu dana ovde nikad mi niko nije zatrubeo u saobracaju, ako pise da autobus dolazi za 3 min, bice tu nema sile da kasni. Ljudi su veoma ljubazni i sta god da ih pitas svi ce ti pomoci maksimalno, do te granice da tebi bude neprijatno sto si ih pitao. Preko 70% posto govori engleski, tako da se lako snadjes sta god da zatreba. Tesko, bas tesko se otvaraju za neko druzenje, dosta piju preko vikenda, to je jedan od glavnih razloga razvoda ovde. Veoma skupa zemlja, ali i standard je visok ovde. Eto ako jos nesto zanima pitaj. P.S. nasa diaspora je ovde visoko obrazovana


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od snork » 05 Nov 2016, 10:21

Ako je skupo u Finskoj, kako li je tek onda u skandinavskim zemljama? Čuo sam da je u Švedskoj sve duplo skuplje nego u Finskoj, a u Norveškoj duplo nego u Švedskoj. :)

Naravno da nisu Skandinavci, to je pojam koji se odnosi na germanske stanovnike Skandinavskog poluostrva. :) A i jedni i drugi i treći su severnjaci (nordijci, tj. pohjos... nešto kako se već kaže na finskom :D ).

Pre desetak godina sam slučajno upoznao jednu Finkinju u Beogradu, iznenadilo ju je što sam znao par finskih reči, tipa: puhelin-telefon, yliopisto-univerzitet, ravintola-restoran, Ruotsi-Švedska, Venaja-Rusija.
Ђенерал Јанковић

Zarkofinska
Postovi: 321
Pridružio se: 11 Jul 2016, 01:04

Re: Stigla zima...

Post od Zarkofinska » 05 Nov 2016, 10:41

Vidi letos sam isao poslolovno bio u Svedskoj, jeftinija je ili slicno kao Finska, pivo je u ovde oko 8 eur, banane 4-5 eur, 130gr sunke 4 eur, i tako. Naravno mozes da nadjes i jeftinije,ali to su neke normalne cene.Dosta Finaca ide u Estoniju sa kupuje alkohol, hranu itd.. Velike su razlike u ceni, da ono sto sam zaboravio da kazem da Finci drze mnogo do zdravog zivota. Svi treniraju, tako da ces videti prelepo gradjenje devojke i zene.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od snork » 05 Nov 2016, 10:58

Generalno, super je to zemlja. A cene su verovatno porasle, jer im je i standard veoma porastao u poslednjih 15-20 godina. Br. 1 pokretač industrije je bila Nokia, ali imaju i jaku brodogradnju, proizvodnju papira, Linux je nastao u Helsinkiju, pa je to izazvalo ogroman talas tehno-turizma, itd, itd.

A nekada su bili "slabija" zemlja od Jugoslavije. S druge strane, Švedska je verovatno u istoj poziciji gde je bila i pre 20 godina.
Ђенерал Јанковић

Kabal
Postovi: 2884
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Stigla zima...

Post od Kabal » 05 Nov 2016, 10:59

Kad smo vec kod zena, vredi li ici u Finsku?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12305
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Stigla zima...

Post od shandu90 » 05 Nov 2016, 11:21

Gaginh0 je napisao:Ja juce namontirao zimske na obe Skode. 5 dana cale ide po kuci i vice kako cu ja biti kriv nebitno ko je skrivio neserecu (ako se nesto dogodi) :kezo:
Joj cuti, i mene su smarali. Tad kad ih nisam pobio necu nikad. Takav cu pritisak da izvrsim da se all season montiraju, da me ne smaraju jer su dosadni ko proliv...end ot

Sent from my LG-H440n using Tapatalk

Zarkofinska
Postovi: 321
Pridružio se: 11 Jul 2016, 01:04

Re: Stigla zima...

Post od Zarkofinska » 05 Nov 2016, 12:12

Imaju izuzetno jaku brodgradnju, 70% brodolomaca na svetu se proizvodi u Finskoj, napredovali su mnogo. Malo su ih ove sankcije sa Rusijom zeznule jer su imali veliki izvoz ribe tamo. @Kabal ima vrhunskih zena ovde, ali tesko im mozes prici veoma su hladni. Jedino kada su pijani . Njihove devojke i zene, piju vise od nasih muskaraca. Mada kad je smuvas to je to, kako mi rece jedna Finkinja ovde, kod nas je mrak veci deo godine, i onda pijemo dosta i seksamo se po ceo dan.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od pedja » 05 Nov 2016, 12:24

Da, tako i poznanik, koji je bio 6 meseci na Aljasci, priča o dogodovštinama.
Jednostavno nemaš šta da radiš van radnog vremena. Stoga, bejahu tamo i neke dve gospođice iz Bugarske - lepo su se provodili :mrgreen:

E, zamisli sada kada ti je veći deo života takav, baš te uhvati dosada :kezo:

Odgovori