Tenerife

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1366
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Tenerife

Post od Momčilo » 14 Sep 2023, 21:43

Da li je neko skoro posetio Tenerife ili neko od Kanarskih ostrva?
Planiramo da idemo početkom oktobra, pa nam treba što više prenetih utisaka :)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23811
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Tenerife

Post od dragvorl » 31 Okt 2023, 07:29

A putopis nista? :nonono:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1366
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Tenerife

Post od Momčilo » 31 Okt 2023, 07:37

Uh, znam, obecao sam. Cak sam vecinu i ispisao u wordu kako sam stizao, i ostalo mi jos par stvari da ispisem i nikako, uhvatile obaveze.
Obecavam da cu u narednim danima da zavrsim to i postujem.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1366
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Tenerife

Post od Momčilo » 12 Nov 2023, 21:58

Na kraju smo bili na Tenerifima, pa ću iskoristiti temu da malo prenesem neke moje utiske o ostrvu. Ima dosta informacija o njemu na internetu kad se malo pročešlja, veoma su popularna destinacija i često su na raznim blogovima pisali baš o putovanju tamo.

Mi smo se odlučili za Kanarska ostrva na osnovu preporuka prijateljice, i prvi pik nam je bilo ostrvo Lanzarote, ali smo pretražujući letove videli da nam je to komplikovano sad, i da najbolja konekcija avionom je sa Tenerifima, i to iz Budimpešte odakle postoji direktan let čini mi se 4x nedeljno. Ryanair je uveo direktan let iz Zagreba za Lanzarote od novembra, pa ćemo to onda ostaviti za neki drugi put. :)

- Let je trajao 5h, karte smo kupili na kraju oko nedelju dana pred polazak i povratne karte su nas izašle oko 550€ za dve osobe(jedna je bila sa velikim koferom od 20kg, malim kabinskim koferom i rancem, a druga karta je podrazumevala samo ranac).

- Savete koje smo dobili je da smeštaj gledamo na južnoj strani ostrva, zbog plaža koje su ograđene i nemaju jake udare talasa, temperature koja je tu stabilnija u odnosu na druge krajeve. Takođe, bitno je i to što Wizzair leti do aerodroma na jugu ostrva. Smeštaj smo unapred rezervirasali i platili preko bookinga što je sa taksama izašlo oko 800€ za 10 noći. U pitanju je privatan apartman od 40ak kvadrata sa odvojenom spavaćom sobom, u mestu Los Cristianos na jugu Tenerifa. Apartman je veoma blizu mora, sa terase se vidi more, i udaljen je oko 80m od glavnog šetališta uz more i plaže. Od najbliže plaže (Los Cristianos) smo bii udaljeni oko 250m, a od druge plaže na oko 850m (Las Vistas).

08.jpg

- Razne smo savete čitali na netu za prevoz sa aerodroma do smeštaja (rent-a-car, taxi i bus), i na kraju smo se odlučili na autobus (bus linija br. 40) koji kreće sa aerodroma i staje na 500m od smeštaja i vožnja košta 6,4€ za dve osobe. Autobusi su im svi kao novi, uredni, klimatizovani, sa pregradama za kofere. Taxi bi nas izašao čini mi se 25€ što opet nije velika cifra, ali savet domaćice u smeštaju smo poslušali za bus i nismo pogrešili. Plaćanje u autobusu je moguće karticom.

- Rent-a-car im je povoljan, ali nije kao što sam negde na netu čitao da za 10€ možeš da iznajmiš auto na dan. Savet je da se koristi Cicar agencija koje je njihova lokalna agencija (Canary Islands Car Rental). Mi smo bukirali dan ranije za sutradan Fiat 500, koji je koštao 92€/4 dana kada se to radi online (na licu mesta je to 107€). Ta cena uključuje neograničenu kilometražu i full kasko. Ne traže depozit za auto, samo za gorivo uzimaju u zavisnosti od toga koliko je goriva u autu. Takođe, ne zahtevaju ni međunarodno dozvolu. Na kraju smo mi dobro prošli, jer kad smo došli da preuzmemo auto, nisu ga imali više na stanju, pa su nam dali sličan, Opel Grandland :D Auti su im uglavnom noviji i imaju baš široku ponudu. Kancelarija im se nalazi u marini u Los Cristianosu što nam je bilo na 1km od smeštaja. Takođe, kancelariju imaju i na aerodromu. Na kraju, kada smo vraćali auto, nisu ni došli do auta da pregledaju kako smo ga vratili, koliko goriva ima i slično, samo su nas pitali koliko ima goriva, ja im pokazao sliku na telefonu i oni nam vratili sav depozit na račun u roku od 2 dana (u nedelju smo vratili, pa možda to ima veze što nije ranije leglo).

11.jpg

- Plaže koje smo najviše puta posetili su najbliže plaže Los Cristianos i Las Vistas, dosta su slične pa smo menjali svaki dan. Kod njih je nemoguće da hotel zakupi deo plaže, već su sve plaže javne i dostupne svima. Plaže dugačke i široke, sa sitnim peskom (ove dve su sa nekim sivkastim peskom, dok ima drugih sa žutim iz Sahare, i crnim vulkanskim). Ležaljke su na Los Cristianosu iznosile 9€ (set od 2 ležaljke i suncobran) a na Las Vistas 12€ za isto to. Ne nalaze se u prvom redu do vode, već na nekih 20-30m od vode, dok je prvi pojas do vode predviđen za slobodno zauzimanje peškirima i suncobranima, što mnogi praktikuju. Barovi na ovim plažama ne postoje, ali postoje marketi odmah na šetalištu do plaže pa se sve može kupiti po dobrim cenama i koristiti na plaži. Restorani su takođe uz šetalište, i to su uglavnom restorani sa sličnim ponudama (burgeri, pice, sendviči..) i uglavnom imaš utisak da sve izlazi iz iste kuhinje, samo se služi u drugom restoranu. :) Cene su korektne, rekao bih na nivou NS-BG. Burgeri su npr 6-7€, pice su 10ak, neki sendviči od 5€.

10.jpg
10.jpg (69.99 KiB) Pogledano 3409 puta

- Plaže su takođe skroz uređene, poseduju teoalete, tuševe, i kante za smeće na svakih 50m, terene za odbojku. Svako jutro se čiste i ravna se pesak traktorom. Voda je u ovom delu godine po mojoj proceni 23-24 stepena, što je za mene idealno za kupanje.
Sunce izlazi u tom periodu godine tek oko 8, od pola 9 postaje vidljivo na nebu, pa se celo mesto kasnije budi. Restorani i kafići rade od 10h. Mi smo praktikovali da doručkujemo u smeštaju, i oko 10 bili na plaži među prvima, što me baš iznenadilo. Zalazak sunca je bio oko pola 8, i stvarno je fotogenično. Skoro svaki dan smo čekali do samog kraja na plaži, i uglavnom ostajali poslednji.

15.jpg

- U ovom periodu godine najviše turista je iz Velike Britanije (60+ godina) koliko sam uspeo da steknem utisak, pa se i sam grad ranije “gasio”, već oko 23h se u našem kraju nije moglo sresti mnogo ljudi na ulici. Domaćica u apartmanu kaže da im je to pik sezone, iako nismo stekli takav utisak po gužvama.

- Ono što mi se izuzetno svidelo jeste kvalitet puteva. Stiče se utisak kao da su to leto presvukli sve puteve jer su svi crni, bez rupa i sa urednim ivičnjacima. Moguće da im je tamna boja puta dugoročnija nego kod nas zbog materijala koji koriste u asfaltiranju. Svi putevi su im jako dobro obeleženi, ko nema navigaciju vrlo lako može da se snađe. Najveće gradove ostrva povezuje autoput koji se ne plaća, i ograničenje je 120km/h, što mnogi baš poštuju. Da li imaju neke fiksne radare, ne znam, nisam uočio, ali je kultura u saobraćaju baš izražena. Na primer, desilo mi se na autoputu da sam “zajahao” levu traku sa 125km/h, i gledajući nešto sa strane ne skontam da sam spustio brzinu nesvesno na 100k/h, i vozio tako neko vreme. Tek posle par minuta skontam da se formirala kolona od par auta iza mene i što me najviše iznenadilo niko nije blicao iza mene. :D

13.jpg
13.jpg (39.66 KiB) Pogledano 3409 puta

- Što se tiče voznog parka, s obzirom da je ostrvo u pitanju, turisti uglavnom koriste rent-a-car i nema nekih luksuznih auta na putevima. Najveći broj je Fiata 500, a najluksuznije što sam video je bio Audi S5 kabrio. :D Cena goriva je značajno niža nego kod nas, sećam se da sam našao benzin za oko 1,14€ ja mislim. Objavio sam u drugoj temi baš sliku sa cenama.

16.jpg
16.jpg (43.48 KiB) Pogledano 3409 puta

- Mi smo se potrudili da obiđemo još par gradova na ostrvu – Santa Cruz koji je i glavni grad Tenerifa, Garachico, Puerto de la Cruz, Costa Adeje…
Santa Cruz je najveći, po mojoj proceni veličine Novog Sada, i mnogo nam se dopao. Pored njega je njihova najpoznatija plaža Las Teresitas. Plaža je ogromna, jako veliki broj ljudi dolazi ciljano tu, a besplatnog parkinga ima baš dosta. Garanchico je najpoznatiji po prirodnim bazenima koji su urezani u stenama i mnogo je zanimljivo za kupanje, ali ne baš za celodnevni boravak. Par sati je sasvim dovoljno za uživanje. Costa Adeje je malo luksuzniji deo južne obale, sa velikim luksuznim hotelima i smeštajima.

12.jpg
12.jpg (83.83 KiB) Pogledano 3409 puta
Bazeni Garanchico.jpg
Bazeni Garanchico.jpg (86.89 KiB) Pogledano 3409 puta

- Jedno prepodne smo odvojili za posetu nacionalnom parku El Teide, gde se nalazi i sam vulkan koji predstavlja najviši vrh Španije sa oko 3700m, i nalazi se na oko sat vremena vožnje od smeštaja. Vožnja kroz park je fantastična.. Autom smo došli do nekih 2500m visine, odakle je moguća vožnja žičarom do 3550m. Nastavak do samog vrha je moguć uz prethodnu najavu, što mi nismo uradili i drago mi je što nismo, jer ja ne bih izdržao. Vožnja žičarom koja traje oko 8 minuta je 40€ po osobi u oba smera. Iskreno, nespreman i nema mnogo smisla penjati se gore. Ja se nisam osećao prijatno ni malo, bio sam jako malaksao na toj visini i jedva sam čekao da siđemo. Gore jaako duva vetar, pa ko je došao na more prvenstveno, sigurno nema opremu koja je potrebna gore (jakna, kapa, šal, rukavice).

Vulkan Teide 2.jpg
Vulkan Teide 2.jpg (87.37 KiB) Pogledano 3409 puta
Nacionalni park 3.jpg
Nacionalni park 3.jpg (102.72 KiB) Pogledano 3409 puta

- Generalni utisak je da je ovo dobra alternativa za Grčku npr, pogotovo u ovom delu godine. Mnogo je pristupačnije nego što sam očekivao. Ostrvo nudi razne mogućnosti još pored kupanja i plaža, i bilo bi interesantno svima, tj. svako bi našao za sebe neko parče zanimacije. Potrudio sam se da prenesem utisak koliko sam se setio, ako ima nekih pitanja slobodno pišite, sigurno sam nešto preskočio.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6752
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Tenerife

Post od ljuba » 13 Nov 2023, 08:36

Kako vam se svidelo kupanje u samom moru? Meni je sama priroda bila OK (Grcka mnogo lepsa - ipak su to vulkanska ostrva) a more bas lose, hladno, talasasto i onako prilicno nikakvo.... A generalno cene svega kao i kvalitet i dostupnost hrane su bas bile ogromni plus...

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19278
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Tenerife

Post od Heinz » 13 Nov 2023, 09:43

Alternativa možda po finansijama.
U GR odem kolima kad oću i vratim se kad oću. Bez da gledam mađarskog carinika.

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1366
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Tenerife

Post od Momčilo » 13 Nov 2023, 11:03

Ljubo u kom mestu ste bili? Plaze i more se razlikuju mnogo od mesta do mesta.. Bilo je plaza gde su visoki talasi npr, ali to je vise surferski deo. Temperatura mora je bila 23-24 stepena, i to je najtoplije u toku godine sto bude. More je cisto, nema onih trava i algi da navuce.


Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6752
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Tenerife

Post od ljuba » 13 Nov 2023, 12:23

Bili smo sredinom jula. U mestu Playa del Ingles na Grand Kanarima. Ali sve je to ultra slicno, ne moze more da bude bas mnogo razlicito :) Ostrvo smo obisli 100% sa svim plazama, i ako nije bas neki veliki zaliv u kome se more ugreje nije bas neko prijatno ;) a za ronjenje jos manje ...

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21097
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Tenerife

Post od nidza » 13 Nov 2023, 14:09

Zaintrigirali ste me, izgleda da je tamo bolje ići u kontrafazi u ondosu na evropsku klimu, tj. otići sad, kad je ovde hladno. Tamo je najniža temperatura mora 19-20C, u januaru, a vazduh je 15-22 preko dana, što će subjektivno biti i više kada dolaziš iz zime.

Dajte mi neki hint za smeštaj. @Momčilo deluje to tvoje mesto na jugozapadu optimalno. Mogu da se pogledaju sezonski vetrovi pa tako odabereš obalu ostrva koja je većinom vremena u zavetrini. Ja to praktikujem za Grčku.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Tenerife

Post od OMP » 13 Nov 2023, 15:00

19-20 stepeni mora je prilicno hladnjikava ne znam koliko ljudi voli da se kupa u takvoj vodi ali mislim da mali broj moze da se odvazi i udje u more na toj temp. bez 22-23 nista, dok je 25 neka idealna temp za 95% ljudi.....mislim da je sad ok na tenerifima, gledam temperatura vazduha je 25 prosek znaci i da je mora preko 20, plaze pune ima i kupaca...inace na takve destinacije i jeste fora da odes kad je ovde hladno....skoro pricam sa covekom koji je 37 god ziveo u Dubaiu, kaze sad je idealno da se tamo ode, cak i decembar, preko dana temp. oko 30 uvece bude cesto i za neku laganiju trenerku, pulover i sl. a more tako 22-23 stepena.
Poslednja izmena od OMP u 13 Nov 2023, 15:10, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6752
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Tenerife

Post od ljuba » 13 Nov 2023, 15:09

Ja sam upoznao tamo par nasih vozaca taksija. Kazu lepo vreme i opusten zivot - sta ces vise. A i onako se turisti retko kupaju u morima kada svaki iole ozbiljni smestaj ima dobre bazene :)

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Tenerife

Post od OMP » 13 Nov 2023, 15:11

Pa dobro bazen moze da zameni more ako je more hladno ali da odem negde na more da bih se kupao u bazenu mi bas bez veze, mogu i kuci da idem na bazen ili na neku destinaciju koja nije na moru, ok kupas se dan-dva na bazenu kad nisu uslovi za more ali sve vreme bas bzvz meni je poenta odlaska na more upravo zbog njega

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6752
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Tenerife

Post od ljuba » 13 Nov 2023, 15:33

Pa Kanarska ostrva definitivno nisu destinacija za one koje vole da uzivaju u moru. Ali je klima idealna za setnju, uzivanje u prirodi i suncu kao i pescanim plazama tokom cele godine uz izvarednu infrastrukturu i poreske olaksice :)

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1366
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Tenerife

Post od Momčilo » 13 Nov 2023, 18:19

nidza je napisao:Zaintrigirali ste me, izgleda da je tamo bolje ići u kontrafazi u ondosu na evropsku klimu, tj. otići sad, kad je ovde hladno. Tamo je najniža temperatura mora 19-20C, u januaru, a vazduh je 15-22 preko dana, što će subjektivno biti i više kada dolaziš iz zime.

Dajte mi neki hint za smeštaj. [mention]Momčilo[/mention] deluje to tvoje mesto na jugozapadu optimalno. Mogu da se pogledaju sezonski vetrovi pa tako odabereš obalu ostrva koja je većinom vremena u zavetrini. Ja to praktikujem za Grčku.
Ja sam stvarno osetljiv na hladno more, a ovde to nije slucaj. Nije bas kao u zalivu kada bude pretoplo, ali temperatura pocetkom oktobra mi je bila idealna.

Jugozapadni deo ostrva bi trebalo da je najbolje mesto za kupanje, na ostalim mestima su bili negde i visoki talasi, vetar, pa nije bilo prijatno za one koji to ne vole.

Mi u smestaju npr nismo imali klimu, ali nam nije ni trebala. Noci su bile taman prijatne da se moze spavati, a tokom dana nismo ni bili u stanu. Kaze domaćica da planiraju da je ugrade za sledevu sezonu, jer je ova godina bila bas jako topla pa ocekuju da ce biti sve toplije i toplije.
Mogu ti poslati link ka smestaju gde smo mi bili, imam i njen mail pa da se preskoci booking i verovatno prodje jeftinije.

A gde god da si smesten na ostrvu, sve je blizu. Sa jednog kraja na drugi se stize za sat vremena autom.

Ako bi poveli decu, tamo je cini mi se jedan od najvećih aqua parkova u Evropi, i plus imaju i neki kao sea world, koji moze biti interesantan.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Tenerife

Post od OMP » 13 Nov 2023, 20:58

Verujem da je lepo tamo i sve to videti i obici ali definitivno me ne privlaci bas ni malo da razmisljam o takvoj destinaciji pogotovo sto ne moze kolima da se ode i pogotovo sto ima toliko toga sto me vise privlaci da obidjem a ne mora biti nikakva egzotika

Odgovori