Do Pariza kolima

Iskustva sa putovanja, razne informacije
ljubitelj
Postovi: 10583
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Do Pariza kolima

Post od ljubitelj » 06 Sep 2018, 19:06

Ja sam vozio na 5+5 traka ekspresway, niza katetorija od autobahna i nije bas toliko strasno. Naviknes se, isto kao sto je drugima tako je i tebi.
Jos je meni to bilo mesec dana posle dobijanja dozvole tura od 400km paralelne voznje..


Za putopis cista 10ka, bas odlicno isplanirano i sprovedeno putovanje,

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Do Pariza kolima

Post od maniaxxx » 06 Sep 2018, 21:22

Odličan putopis i odlična ruta. Imao sam i ja u planu turu po Nemačkoj ali sa malim detetom ni ne pomišljam na to za sada.

A šta se tiče autobahna imam kontra mišljenje od tebe, meni je baš OK za voziti, lepo voze svi 180 190 i znaju da voze, a ne kao kod nas. Osim guzve oko gradova znaju biti ogromne. A najgora za vožnju mi je baš AT, smaraju sa ograničenjima pa eko zone pa tihe zone pa one zone pa ove zone pa kretenski stil vožnje, bahh ne volim AT autoputeve.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14187
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Do Pariza kolima

Post od pedja » 06 Sep 2018, 21:49


Pored svega, uspeo si da ispuniš san prosečnog stanovnika Srbije: da završiš u Strazburu :D

Svaka čast na putu, planu i organizaciji i svemu ostalom. Na kraju, trebalo je ovo i napisati. Dosta zanimljivih informacija.



TapaT


Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Do Pariza kolima

Post od aviator » 06 Sep 2018, 22:00

Bolje u Strazburu nego u Hagu. :mrgreen:
Lepa reportaža.

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Do Pariza kolima

Post od ddanijell » 06 Sep 2018, 22:06

Bravo, odlicno putovanje i lep putopis.
grujicd je napisao:
06 Sep 2018, 11:24
U tom trenutku mi ni keš ne bi puno značio, sem da ne namolim nekog da mi sipa njegovom karticom.
Zar pumpe u FR ne primaju kesh ? U italiji recimo jos nisam naisao na self-service da ne prima kesh.
Uvek moze kesh ili kartica na svim distributerima. Sa keshom je izuzetno lako i ne treba jezik i ostalo, gurnes novcanicu/ce , odaberes broj mesta za tocenje i sipas.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Do Pariza kolima

Post od ikac2000 » 06 Sep 2018, 22:13

Ja 2010 kada sam vozio po FR, obe samousluzne koje sam koristio, primale su samo kartice.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Do Pariza kolima

Post od grujicd » 06 Sep 2018, 22:22

Čini mi se da je pisalo da ne može keš, ali nisam 100% siguran. Ako ne može, onda je verovatno zbog falsifikata. Sećam se da je bilo nekih drugih automata (tipa za metro) koji su primali kovanice i kartice, a novčanice ne, pa sam tu razvio teoriju. Verovatno oprema za detekciju lažnih novčanica mora da se apdejtuje na par godina, a ovi automati se stave da se ne čačkaju po 10-15 godina. Skroz izmišljam, možda i primaju pare samo je prorez sa strane pa ga nisam video :rofl:

Inače ostvario sam to o čemu maštate, bio sam ove godine i u Hagu, a bus nas je provezao i pored zatvora u Ševeningenu :opustanje:

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Do Pariza kolima

Post od nikaragva » 07 Sep 2018, 08:19

Lepo opisano.

Fali samo mapa sa ucrtanom rutom kuda ste isli, da vidimo vizuelno sta je u pitanju :)

Kabal
Postovi: 2885
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Do Pariza kolima

Post od Kabal » 07 Sep 2018, 08:24

Svaka cast na putopisu, na trudu da lepo prezentujes.
Zaista za uzivanje i drago mi je da je sve proslo bez nekih problema, ipak si isao sa porodicom.
Jel imas nesto novo tog tipa za putovanje u planu? :)

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Do Pariza kolima

Post od grujicd » 07 Sep 2018, 09:25

Zavisi dosta od toga kako bude išao biznis do sledećeg leta. Ali ako bude moraće prvo da se dobro prouči mapa zabavnih parkova po evropi :)

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Do Pariza kolima

Post od Heinz » 07 Sep 2018, 09:43

Samo da žena ne uslovi avionski prevoz do tada :)

EDIT: jedan dan je dosta za Legoland?
Vidim da ima jeftinih letova za Memmingen, pa dobijam neke ideje.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6747
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Do Pariza kolima

Post od ljuba » 07 Sep 2018, 10:28

https://www.efteling.com/ u komsiluku. Imas do Eindhovena letove za 60Eur povratne a za Amsterdam od 80Eur (Transavia.com) povratne letove.

Idealno za klince do 12-13 godina, a i vise. jedino malo smeta nepoznavanje jezika, ali nije strasno...

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Do Pariza kolima

Post od grujicd » 07 Sep 2018, 11:53

Po mom mišljenju je dosta jedan dan za Legoland, bar za decu veću od 7-8 godina. Za njih (i nas) ima 5-6 atraktivnijih vožnji. Ostalo je onako zanimljivo da se pogleda, još 5-6 manje atraktivnih vožnji, fabrika kockica, 4d bioskop sa 10-15 minutnim projekcijama sa dodatnim efektima (vetar, kišica...), lavirint sa ogledalima, dosta nekih sitnijih stvari... Na kraju ostaviš sat vremena da pogledaš razne makete koje stoje napravljene od kockica, to je najbolje gledati na kraju kad se pozatvaraju vožnje. Trećinu vožnji smo preskočili, ali su to i bile stvari za manju decu. U tom smislu je dosta jedan dan, i to ako se koristi Express Pass, a to ću da objasnim posle. Isto tako i ako ideš sa manjom decom njih ne vodiš na ove neke "opasnije" stvari, pa ti opet bude dosta vremena. Doduše nismo išli ni na neke radionice sa kockicama, tu verovatno može da ode vremena koliko hoćeš.

E sad, tih 5-6 atraktivnijih vožnji može da se čeka 40-60 minuta svaka, bar je tako bilo sad krajem avgusta. Samo jedna od njih, "The great lego race" sa VR naočarima mora stvarno i da se čeka u redu. Ostalo možeš da izbegneš ako kupiš Express pass. Taj Express pass nije jeftin, ali je po meni isplativa stvar kad si već tu. U svakom slučaju je jeftinije nego da si dva dana u parku a da čekaš redove. Bez njega ne bi stigli da obiđemo sve. Košta 20 evra po osobi. Dobiješ uređaj, za koji moraš da daš još 50e depozit, ali tih 50e ti se to vraća na kraju dana. Dosta je jedan uređaj i za više ljudi ako idete kao grupa, tako da ne treba npr. 4x50 depozita. Ali Pass treba da se kupi za svakog. Pominjali su sad da umesto uređaja može da se koristi i preko mobilne aplikacije ali nije ni bitno, mi smo imali uređaj.

Taj uređaj je kao neki pejdžer. Na njemu imaš spisak svih vožnji koje su u tom sistemu, i koliko je trenutno vreme čekanja. Npr. hoćeš tamo i tamo, piše ta se čeka 50 minuta. Klikneš vožnju i tvoje mesto je rezervisano, ali tek za tih 50 min, kao da si i čekao u redu. Ti u međuvremenu možeš da radiš šta hoćeš, da se šetaš po parku, jedeš, da prođeš neke stvari za koje je manje čekanje. Za 50min ti zavibrira taj pejdžer i samo odeš na odvojen ulaz i uđeš praktično odmah na vožnju, evenutalno sačekaš par minuta. Ne možeš da imaš 2 vožnje rezervisane u isto vreme, ali ne možeš ni da zakasniš, to ti važi kad god stigneš posle tih 50min, sve dok ne prođeš vožnju ili ne poništiš rezervaciju. Ima i skupljih varijanti gde ne čekaš puniš 50min već pola ili ne znam koliko manje, ali mislim da nema potrebe za tim.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Do Pariza kolima

Post od nikaragva » 07 Sep 2018, 17:10

Koliko po tvojoj proceni treba novca, samo da se odradi legoland, neki muzej u njemackoj, odnosno nesto tu u blizini?
Za 4ro clacnu porodicu.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Do Pariza kolima

Post od grujicd » 07 Sep 2018, 18:16

Moraćeš sam da računaš, pošto zavisi od mnogo faktora. Meni je okvirni račun bio 100e dnevno za smeštaj, ali za to nema ništa po širim centrima većih gradovima, mora periferija, manja mesta, itd. Pred Legolend smo spavali u Unterhausenu za 72e, super veliki stan, ali on je sat i nešto od Legolenda i nema ništa drugo veće u blizini da bude dobra baza.

http://www.booking.com/Share-iyjq6j6

Ostali smeštaji po Nemačkoj su bili preko 100e, ispod je moglo samo ako je tipa hostel, ili 2 twin sobe i tako nešto što nije baš za porodicu. Generalno moraš da upališ booking i airbnb i da gledaš gde šta ima, da li je sa parkingom, itd. i koliko ti šta odgovara.

Pored toga, dnevni budžet je isto bio 100e, negde smo prolazili jeftinije negde skuplje. Možda zvuči puno ali tamo je sve skupo, da u bilo koji muzej uđe četvoro to je 20-30e, parking ili dnevne karte za prevoz mogu da budu slično tako, da sedneš na kafu a deca na sladoled slična priča... Obrok u restoranu za jednog odraslog može lako da košta 15-20e, i u meku ili nekom kebabu će da ode 20-30e za četvoro... Realno i sa 100e moraš da paziš, najviše na hranu. Sigurno postoje i jeftinija mesta ali ih treba izbunariti, a ovo sa muzejima, prevozom, parkingom ne može da se izbegne.

Karte za Legoland variraju od sezone i akcije, nije uvek isto. Mi smo čini mi se plaćali 33e po osobi, a trenutno je neka akcija 28.50e. Za decu je ista cena. I još je moja jaka preporuka da se uzme Express Pass za još 20e po osobi. Pročitaj malo po tripadvisoru za Legolend, uglavnom oni koji su bili nezadovoljni i što kukaju nisu imali Express Pass pa su se načekali po redovima. Kada si u parku imaš aplikaciju za mobilni koja ti pokazuje vremena čekanja za svaku atrakciju. Ali aplikacija pederski ne daje ta vremena kad si izvan parka, tako da ne možeš unapred da vidiš kakve su gužve. Ne znam da li možeš tamo da kupiš taj EP ako rešiš, možda i može, ali u svakom slučaju ne možeš unapred da znaš da li će ti biti neophodan ili samo olakšica.

Kad te slikaju na atrakciji, te slike budu red veličine 8-9e, dranje ali šta da radiš kad to znaju da budu super porodične slike i dobre uspomene. Ima i neka fora da ti za 30-tak evra sve slike tog dana budu uključene, ali mislim da na samo par atrakcija budu tako dobre slike, nema potrebe uzimati sve.

Sve u svemu skupo je, a deo problema je ipak što plaćaš za četvoro. Znamo ljude koji idu u Diznilend avionom, ali odu samo majka i dete, sa drugom majkom i detetom, tako ih ispadne hotel nešto jeftinije jer sobu podele, a ostalo ipak plaćaju za dvoje a ne za celu porodicu.

Odgovori