Castiglione della Pescaia, Toskana, Italija

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Castiglione della Pescaia, Toskana, Italija

Post od dragvorl » 10 Okt 2018, 19:59

Imamo posebnu temu za Italiju, ali smatram da može biti korisno nekome, pa ću ukratko napisati svoje utiske o ovogodišnjem putu za Toskanu. Ovo je bila više neka ad hoc varijanta za more, mada je bilo i razgledanja okoline i slično.
Put najjednostavnije preko Hrvatske, Slovenije i zatim naravno Italije. Hrvatska manje više znate, putarine nisu jeftine, put OK, zatim Slovenija za koju mi ka tamo i nije trebala vinjeta (15e) jer je bilo noćenje u Rovinju, pa smo mogli i magistralom u Sloveniji, ali nazad sam svakako išao na autoput, pa sam uzeo vinjetu. U Italiji naplata AP slično kao kod nas I u HR, uglavnom su automatizovane naplatne stanice, ja sam koristio karticu, brže je i jednostavnije dosta nego kad se plaća u gotovini.
Najveći deo je autoputem, medjutim u Italiji je bilo deonica koje su se radile, pa je više bilo saobraćaja u oba smera, i zatim 30ak km regionalnih puteva. Ceo put je blizu 1200 km, može se to preći za 1 dan, medjutim ja bih savetovao noćenje negde usput, mi smo u Rovinju, lepo je mesto, može se i okupati, pa prespavati i onda nastaviti dalje.
Uglavnom stigli smo oko 17 časova u Castiglione della Pescaia, gde smo bili i smešteni 4 noći. Gradska plaža je sasvim OK, peščana je, i voda je baš dugo plitka. Plaža je čista, postoje WC-i i kabine za presvlačenje. Ko hoće može da iznajmi ležaljke i suncobrane, medjutim postoje i delovi koji su besplatni, tako da nema uslovljavanja da mora da se uzme bilo šta. Bitno je da je sve čisto i uredno.


Slika

Posebnu draž ove lokacije daje da nije tipično turističko mesto gde se nagura gomila ljudi iz svih mogućih zemalja, već ovde dolaze u 90% Italijani, ostalo su uglavnom, Nemci, Austrijanci i Švajcarci. Samo mesto je selo koje ima malu marinu i tvrdjavicu sa crkvom na vrhu. Tokom večernjih sati je izuzetno živo, skoro da je karnevalska atmosfera, puno je sve ljudi, puni restorani i šetališta.

Slika

Smeštaj je bio u njihovom fazonu seoskog turizma, bili smo smešteni na jednom da kažem maslinjaku-gazdinstvu, gde su takodje napravljeni objekti za smeštaj. To su uglavnom apartmani koji su jedni pored drugih, a ima i posebnih jedinica koje su zasebne. Sve je to uredjeno u nekom mediteranskom-retro stilu i vrlo zanimljivo izgleda, tipično italijanski. Ispred apartmana je terasica sa stolicama i suncobranom gde se može doručkovati ili samo uživati u jednom sunčanom danu u Toskani. Uveče je još više izražen country-style, jer nema jakog osvetljenja ni na ulicama, ni na samom ranču. Da ne bude zabune, bezbednost je na nivou i nema što se toga tiče nikakvih problema. Link koga interesuje. I par slika.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Ko je za izdašniju varijantu, skoknuo sam da pogledam i isto jako lepo izgleda Link

Slika
Slika
Slika


Što se tiče cena, recimo u radnjama su cene prilično visoke, rekao bih iznenadjujuće. Skuplje od Nemačke. Dok su cene u restoranima sasvim korektne, recimo pica je od 8-10e, neki tanjir mešane ribe oko 15e (bez priloga), i što je bilo interesantno bife-švedski sto, sa zaista zanimljivim jelima, tipa školjke, morski plodovi, razno dinstano povrće i slično je 9.5e. Preporučujem restoran Le Dune. Mi nismo puno šarali, mada ima zaista dosta lepih restorana, s tim da treba paziti, većina zatvori oko podne, pa otvara ponovo u 17, tako da ko hoće da ruča u to vreme moraće da nadje neku alternativnu varijantu.
Inače takodje preporučujem gostionice pored lokalnih puteva, to je pravi užitak i može se osetiti atmosfera života u Italiji, što se baš ne može u nekom prepunom gradskom centru punom turista. Može se popiti nešto od kafa jer su Italijani poznati po tome, ja preferiram latte, evo kako to izgleda recimo. Ovde mi se baš posebno svidelo jer se mleko dobija posebno i kafa posebno, pa kada se pomeša dobija se baš lep gradijent za koji ne možeš verovati da si ga sam napravio.

Slika
Slika


Drugi dan smo proveli na plaži Le Rocchette. Plaža kao i ostale kilometarske dužine i ulaz u more je vrlo blag. I ovde postoji opcija plaćanja ležaljki i suncobrana, ali postoji i besplatan deo. Opet plaža čista, kao i more, sve uredno, postoje kabine za presvlačenje. Na plaži postoje razni barovi i restorani koji su lepo uredjeni. Hlada baš i nema, a zbog prilične gužve parking je teško naći van dela koji se naplaćuje, mada cene nisu vrtoglave. Lokacija je sledeća https://goo.gl/maps/Y5WBTyJ4NQ82

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika


Treći dan nova lokacija i plaža kod mesta Punta Ala, koje ima marinu. Plaža koju smo posetili je bila u blizini mesta, ova je nesto kraća, medjutim na isti fazon kao i ostale, sve je uredno i čisto, na plaži nekoliko restorana, takodje mogućnost iznajmljivanja ležaljki. Ovde ima i puno hlada koji daju borovi. Takodje parking je bio slobodan i nije bila velika gužva. Lokacija je sledeća https://goo.gl/maps/dN7kxtRKyhR2


Četvrti dan smo ipak bili malo bliže smeštaju, u mestu Marina di Grosseto. Malo turističko mesto sa raznim sadržajima i dugim šetalištem, ima i pijacu, gomilu restorana na plaži, međutim nema hlada na samoj plaži, a ista je prilično široka. Standardno čisto i uredno. Parking se može naći malo dalje na možda 5 min peške, i to u hladu. Još jednom napominjem da se većina lokala zatvara oko podneva i otvaraju opet posle 17 časova, tako da ko želi da ruča nešto “konkretno” mora da obrati pažnju. Lokacija https://goo.gl/maps/oKjnePo5Nu92
Svakako svima topla preporuka da posete ovu regiju, nema greške. :doubleup:


Slika
Slika
Slika
Slika

Još malo slika;


Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori