U oblast Šekulara spadaju naselja: Jašovići, Spalevići, Rmuši, Lekići, Orah, Livadica, Maslari, Ulica, Ćetkovići i Mezgale. Naselja su se nekad nalazila ispod gustih jelovih šuma, ali je usled nihovog krčenja u centralnim delovima Šekulara, granica među njima sada jedva primetna.
Postoji nekoliko interesantnih tumačenja toponima Šekular. Po jednom, Šekular se vezuje sa latinskim "seaculum", odnosno sa albanskim "šekul" što znači svetovnjak, narod, ljudi... Prema drugom tumačenju, Šekular se vezuje za staroslovensku reč "šek" što znači obod iliti mesto u šumi.
Posto sam novogodisnje i bozicne praznike proveo u tazbini a meni kad god sam tamo djavo ne da mira pa biciklom ili zimi peske rado pobegnem u bajkovite predele.
Iako sam vise puta bio u Sekularu i njegovoj okolini nisam mogao da se oduprem zelji a na pozivu moga druga Batka da sa ekipom planinara peske obidjemo jedan katun na polovini puta izmedju sela Sekular i planine Mokre.
Iako je predhodnih dana bilo poprilicno sa sneznim padavinam jutro je bilo tiho i bez vetra ali zato vedro i sa -16. Vrlo brzo se drustvo okupilo u zakazano vreme te smo se kolima prebacili do Sekularske reke i tu parkirali kola blizu male hidro centrale.
Dalje nastavljamo pesice.

Iako se cinilo da nece biti dubokog snega poneli smo krplje.


Put do samog sela je ocicsen


U ovom delu zaseoka ostalo je preko zime samo tri vremesna mestana, zaseok zivne samo preko leta.

Mnoge kuce su stare po 70-80 godina





Ociscen put je iza nas, ispred samo neutaban sneg na nekim mestima i do kolena.


U daljini se lako prepoznaje planina Komovi

Kako se penjemo ostavljamo poslednje kuce daleko iza nas


Vas foto reporter na zadatku

Posle skoro 3 sata pesacenja konacno stizemo na odrediste

Katun sa pogledom na Komove


Posto smo se duze zadrzali u katunu vrlo brzo je bio i kraj dana pa smo morali na zalost da se vracamo nazad, no katun nas ceka u neka druga vremena da ga ponovo obidjemo a mozda i prenocimo.