Severna Italija, Švajcarska, Evropa park

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Severna Italija, Švajcarska, Evropa park

Post od grujicd » 28 Jul 2022, 15:02

Planiramo da u drugoj polovini avgusta odemo do Evropa parka. To je veliki zabavni park (kao Diznilend) u Nemačkoj na samoj granici sa Francuskom. Blizu Strazbura i Kolmara. Pošto smo Nemačkom već prolazili, sad bi birali putanju koja ide kroz sever Italije i Švajcarsku. Put je oko 1400-1500km u jednom smeru i ideja je da se provede jedno nedelju dana do tamo, a povratak ćemo možda i da spičimo za 2-3 dana, zavisno od vremena i finansija. To i može Minhen-Beč, manje je bitno. Napisaću neku opštu ideju putanje, ako neko ima saveta ili preporuka. Idemo sa klincima od 15 i 12 godina.

Što se tiče Italije, plan je da se provede dan dva u Milanu i isto toliko na jezeru Como. Bilo smo već u Gardalendu, Veroni, Padovi, pa bi to preskočili, eventualno da se prenoći negde čisto da se podeli put. Ali nismo još išli do Milana i dalje. Za Milano ima dosta priča o obijanju kola, pa bi najradije našao sigurnu garažu u širem centru, ili neki smeštaj više na obodu pa da se prevozom ide do centra. Uz put je i Bergamo koji na slikama deluje zanimljivo, ne znam da li tu potrošiti malo vremena?

Za jezero Como, vidim da postoji opcija da se obilazi brodom, može da se kupi dnevna karta i da izlaziš na par mesta na kafu ili ručak, a brodovi piče ceo dan. Da li je neko probao to?

Posle Coma bi krenuli 2-3 dana kroz Švajcarsku. Obišli bi Cirih, Lucern, ali bi ja rado proveo i dan u Alpima, ali ne znam gde, da li obići par lokacija, da li ima nešto posebno što treba obići? Možda bi uzeli i smeštaj i negde van gradova (naročito ako je povoljnije), pa kolima tamo ovamo. Jako me privlači i da se provozamo njihovim panoramskim vozovima, samo mislim da su dosta skupe karte. Baš malo znam o Švajcarskoj. Posle toga bi otišli na dan u Colmar, i odatle bi se otišlo u Evropa park.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45781
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Severna Italija, Švajcarska, Evropa park

Post od Geza » 29 Jul 2022, 11:58

Da poguram temu.

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Severna Italija, Švajcarska, Evropa park

Post od McGruja » 29 Jul 2022, 12:14

Ja jedino mogu da preporučim Cinque Terre kao turističko mesto za videti
Milano ne znam

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Severna Italija, Švajcarska, Evropa park

Post od Gazu » 29 Jul 2022, 12:47

Foil, Arms & Hog, imaju super skečeva, a evo original za sve koji bi da gledaju u landscapeu ko ljudi.😁


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Severna Italija, Švajcarska, Evropa park

Post od grujicd » 29 Jul 2022, 16:36

Zanimljivo, nešto sam mislio da je taj Cinque Terre više prema jugu. Voleo bi to da obiđem, ali mi se sad ne uklapa toliko. Već se cepa kilometraža pa gledam lokacije koje nisu puno skretanje sa puta.

U švici sam naleteo na neki Mount Pilatus pored Lucerna, crh gde gde se ide gondolama i nekim šinskim kabinama za strm nagib. Jeste i to dosta skupo ali deluje spektakularno. Nisam još provalio da li može da se napravi smislena tura od sat dva vozom po alpima, uglavnom su veća rastojanja i nisu kružne ture.

Sestra mi je išla Milano-Como-Švajcarska ali su išli avionom do Milana i posle vozovima, pa su te duže linije imale smisla. Tim vožnjama po Alpima je bila najviše oduševljena. Možda ću kolima morati da se zadovoljim St Gotthard prevojem :)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Severna Italija, Švajcarska, Evropa park

Post od dragvorl » 29 Jul 2022, 17:18

Sto se Como jezera tice bio sam vise puta, zadnji put ove godine. Sad sam bio bas u mestu Como i video sam brodove koji prevoze turiste, ali nisam isao. Pre toga sam isao sa devojkom imogu ti preporuciti ovo mesto, prelepo izgleda.
Villa del Balbianello
+39 0344 56110
https://maps.app.goo.gl/9j846inFK3j1Dk4R7

Oko jezera ide uski put i sve to jako lepo izgleda. Sto se Svajcarake tice mogu ti preporuciti ovo mesto sa pogledom na jezero Vierwaldstettensee. Ide se gore zicarom, mozes birati koliko ces ici gore. Mi smo bili na ovom mestu, preporuka. Nije jeftino ali to nije nista novo. Fronalpstock
https://maps.app.goo.gl/3WvwrdKzkgD6a4UR7
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Severna Italija, Švajcarska, Evropa park

Post od grujicd » 29 Jul 2022, 17:49

U toj Vili Balbianello je valjda sniman Star Wars, a pošto smo svi u kući fanovi to deluje da mora da se obiđe. Čekaj ti si išao kolima oko jezera? Oko celog? Malo igranja sa gmaps mi kaže da treba 2.5h za krug. Kolika je frka za parking u tim manjim mestima usput? Mada mene dosta privlači da se vozikamo brodom.

I ovo u švici izgleda jako dobro. Čini mi se da tamo ni nema lošeg pogleda gde god da se malo popneš :)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Severna Italija, Švajcarska, Evropa park

Post od dragvorl » 29 Jul 2022, 19:34

Nisam obisao celo nego sam isao malo po malo, gde mi je odgovaralo. Kad sam bio u maju nije bio problem parking tamo gde sam bio, ode se malo dalje od prvih par ulica od obale i bilo je mesta na normalnom parkingu.
Na Ciriskom jezeru imas brod koji ide razlicite duzine obilazaka, nije to bilo ni nesto skupo, a ako kupis dnevnu kartu za prevoz (bila je oko 10CHF) mozda je bilo cak i gratis ili sa minimalnom doplatom. U Cirihu recimo imas i Lindt muzej cokolade, preporucujem, vredi. Vinjeta za AP u Svici ima samo godisnja i mislim da je oko 40ak CHF.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Severna Italija, Švajcarska, Evropa park

Post od Morse » 30 Jul 2022, 00:00

Autoput Trst - Venecija - Milano sam zapamtio kao drugi najskuplji što se tiče putarina. Što se tiče Milana, preporučio bih hotel malo izvan centra, i obavezno da ima parking. Ne zbog obijanja kola i slično, već zbog nerviranja, traženja mesta, plaćanja, pomeranja auta ujutru itd. Ova dva hotela mogu da preporučim uz ogradu da nisam dugo bio pa ne znam da li i dalje valjaju:

https://sansiro.ideahotel.it/en/ (Idea Hotel Milano San Siro)
https://www.agoda.com/ih-hotels-milano- ... id=1844104 (IH Hotels Milano Lorenteggio)

Oba su na Booking-u naravno, pazi samo na San Siro, ima jedan koji se isto zove a nalazi se u centru; ovaj koji preporučujem je skroz na zapadnoj strani. Nije bio loš ni Neo hotel u Bresu (https://neohotel.it/en/), ali pre bih preporučio prva dva i ne bi trebalo da su skupi uopšte.

Za posetu Milanu toplo preporučujem Park&Ride, odvezeš se kolima do ogromnog parkinga pored kog je stanica metroa, ceo dan parkiranja ispadne neka mala cifra, nadam se da se to nije promenilo, ja sam koristio Lampugnano. Odatle možeš svuda da stigneš metroom vrlo brzo, a u samom gradu ima stvarno mnogo stvari, najbolje da se raspitaš pre puta za bilo kakve posete zbog feragosta ili kako već zovu kolektivni godišnji odmor u avgustu (mada mislim da je u pitanju prva polovina avgusta). Nikad nisam imao problem sa kolima ali su mi apsolutno svi savetovali da ama baš ništa ne ostavljam u kolima, ni prtljag u gepeku, ili ne daj bože nešto u kabini da se vidi. Park&Ride imaju nadzor ali očigledno bez nekog uspeha.

Za dalju posetu bih toplo preporučio Lago Maggiore, radije nego Como. Stresa je prelep grad, kao i Verbania. Ima vožnji brodom različitih vrsta, trajanja itd. U Stresi je postojala odlična žičara, međutim posle one nesreće ne znam šta se desilo, da li radi, da li je sigurna itd.

Za Švajcarku dalje ima dve opcije, ili u Tićino preko Lugana, ili u Valis preko Domodosole/Briga. Ja preporučujem put preko Valisa (Brig) jer se ide preko planine Simplon, lepi pejzaži i pravi planinski predeo, iako nema serpentina. Postoji i opcija prolaska vozom kroz Simplon tunel, zabavno je to što se auto popne na voz i tih dvadesetak minuta vožnje sediš u kolima. Većoj deci možda nije zabavno, ali je svakako doživljaj. U nastavku iz Briga ima isti sistem prolaska kroz tunel Lötschberg (Goppenstein - Kandersteg), odatle može Spiez - Interlaken - Lucerne. Duži je put (i skuplji), ali je meni lično zanimljiviji zbog auto vozova.

S druge strane, kroz Tićino je isto lepo, i može da se obiđe Lugano i Locarno. Najpoznatiji panoramski voz je svakako Bernina Express (na primer Tirano - St. Moritz), ali tu mora rezervacija unapred jer je leti prepuno i uopšte nije jeftino. Sa Valis strane je poznata Furka (Furka Pass), ali mislim da svi ti izleti zahtevaju da se prespava u blizini.

Ne znam šta bih još mogao da preporučim za Švajcarsku, jedino mogu da se složim da je sve preskupo. Može da se prođe relativno povoljno po italijanskim restoranima, ali generalno je sve mogo skuplje nego u Nemačkoj ili Francuskoj. Ako ne odsedaš kod porodice/prijatelja u Švajcarskoj, najbolja opcija je Airbnb, ja sam nalazio apartmane za 50 CHF dnevno, tzv. chalet (apartmani na planini), ali van glavne sezone.

Europa park je odlična zabava, nema greške. Ne znam dobro taj deo Nemačke, ali blizu je Strazbur, pa nije loše za posetu. Taj deo Francuske mnogo bolje poznajem, može biti zanimljiv Domaine Les Trois Forêts Center Parcs, može da se provede noć u kolibi pored jelena, medveda, ima akva-park za decu itd. Ima strakcija poput parnog voza Abreschviller, vožnja tj. penjanje brodom Saint Louis Arzviller (Plan incliné de Saint-Louis-Arzviller) itd. Ono što bih najtoplije preporučio je porodični izlet i vožnja velorail-om - to je postalo popularno u Francuskoj, kao grupni bicikl na starim šinama, ima kraćih i dužih vožnji, zavisi od fizičkog stanja i kondicije, ali je odlična porodična zabava i odlična prilika za piknik, šetnju kroz prirodu itd. Ima dosta velorail-a sa francuske strane, velorail sud alsace, velorail du pays secret, velorail de la vallee du Spin... Ako se setim još nečega, napisaću.

Mislim da će posle putarina u HR, SLO, IT i CH povratak preko Minhena,/Beča/Budimpešte delovati kao da je besplatno...

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Severna Italija, Švajcarska, Evropa park

Post od grujicd » 30 Jul 2022, 08:57

Wow, ovo je sve super korisno, hvala!

ftj
Postovi: 13027
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Severna Italija, Švajcarska, Evropa park

Post od ftj » 30 Jul 2022, 13:08

Možda malo offtopic al malo o švajcarskim železnicama, deluje da je malo kvalitetnije nego kod nas





Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Severna Italija, Švajcarska, Evropa park

Post od dragvorl » 30 Jul 2022, 22:33

U Cirihu imas i Uetliberg, sa njega se vidi grad sa jezerom https://www.google.com/search?gs_ssp=eJ ... e&ie=UTF-8
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Severna Italija, Švajcarska, Evropa park

Post od grujicd » 01 Avg 2022, 17:50

Morse je napisao:
30 Jul 2022, 00:00
https://www.agoda.com/ih-hotels-milano- ... id=1844104 (IH Hotels Milano Lorenteggio)

Oba su na Booking-u naravno, pazi samo na San Siro, ima jedan koji se isto zove a nalazi se u centru; ovaj koji preporučujem je skroz na zapadnoj strani.
Rezervisao jedan drugi iz tog lanca - iH Hotels Milan St. John. Ima svoju garažu, glavna prednost u odnosu na ove tvoje predloge je što je na par minuta hoda metro stanica pa ćemo tako do centra a auto neće da se mrda iz garaže.

Inače odem da proverim na sajtu hotela, i dobijem jedno 10% nižu cenu nago na bookingu, gde još imam najveći genius popust. Naravno ista varijanta sa besplatnim otkazivanjem. Isto sam video 10% manje za jedan drugi hotel, tako da vredi proveriti.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Severna Italija, Švajcarska, Evropa park

Post od blaugrana » 01 Avg 2022, 17:51

Mi smo isto dobili daleko manju cenu preko sajta hotela, nego preko bookinga
Da li je to slucaj za IT, nemam pojma :)
U svakom slucaju, par klikova vise se isplatilo

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk




Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Severna Italija, Švajcarska, Evropa park

Post od pedja » 01 Avg 2022, 19:25

Uvek vredi proveriti.

Sa 10% popusta će zaraditi više, a gost plaća manje, win-win situacija.




TapaT


Odgovori