Italy (Venezia, Cinque Terre, Pisa...)

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Italy (Venezia, Cinque Terre, Pisa...)

Post od 123456 » 07 Nov 2022, 12:06

Proslu nedelju proveli u Italiji pa da prenesem utiske.

Glavni cilj je bio Cinque Terre koji su udaaljeni od Maribora nešto ispod 800km. Pošto je Venezia približno na polovini a i bili odavno (sin se i ne seća), odlučili tu da prespavamo i još jednom je obidjemo. Venezia, kao što je verovatno svima i poznato, lepa turistički ali izuzetno nekvalitetno mesto za život u svim aspektima. Deci bila baš zanimljiva, malo se provozali gondolom pa je i to doprinelo sveukupnom utisku.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Sutradan krenuli prema Cinque Terre. Udaljena oko 400km od Venezie. Autoput u Italiji standardno dobar, većinom 3-4 trake oko većih mesta. Regijom Toscana je pravo uživanje voziti zbog brdsko-planinske konfiguracije terana i obilje maslinjaka i vinograda koji joj daju pravu mediteransku notu.
Boravili u gradu La Spezia odakle smo obilazili ovaj deo regije. Inače Cinque Terre je naziv za oko 18km dug priobalni pojas na obali Ligurskog mora. Po italijanskom znači "pet naselja" koja se ističu svojom neverovatnom lepotom. Nastala su jos u 11. veku na izuzetno strmim liticama koje osim očaravajućeg pogleda, nose i odredjene rizike u smilsu klizista i erozije. Zadnji takav plaz je bio 2011. godine kada su zabeležene i smrtne žrtve.
Mi smo ih obilazili vozom koji ide od jednog do drugog naselja. Dnevna karta je 18 EUR za odrasle, 12 EUR za decu. Od jednog do drugog naselja treba 5 min vožnje. Ima i pešačkih staza ali je to malo zahtevnije za porodice sa decom. Inače ovde smo baaaassss uzivali i ne sećam se, da me je skoro neko mesto oduševilo kao ovo. Bukvalno kao u bajci :klanjamse: :sesir:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

U povratku obišli i Pisu. Inače ono po čemu je sam grad koji inače ima oko 90.000 stanovnika poznat, se obidje za par sati tako da i nije potrebno nego dugo zadržavanje.

Slika

Slika

Za kraj bih samo konstatovao, da je ovaj srednji deo Italije daleko uredjeniji i čistiji od juga. Recimo Rim i Napulj su znatno prljaviji i neuredjeniji. Ali opet, imaju nekih svojih drugih draži...

Slika

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8367
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Italy (Venezia, Cinque Terre, Pisa...)

Post od grujicd » 07 Nov 2022, 12:53

Baš lepo putovanje. Moraću da dodam Cinque Terre u neku sledeću posetu Italiji. Šta ste radili za spavanje u Veneciji? Kad sam skoro gledao bilo je preskupo i/ili loše, da ne pominjem problem parkinga i stizanja do smeštaja. Pa sam našao nešto prihvatljivo u mestu Mestre koje je tu najbliže i ideš vozom ili busem do Venecije. Ali su se onda planovi promenili pa nismo ni tamo otišli pa ne znam ni koliko je to dobra opcija.

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Italy (Venezia, Cinque Terre, Pisa...)

Post od 123456 » 07 Nov 2022, 13:55

Bas tako. Mestre je idealno jer je odmah nakon isključenja s autoputa a blizu je i dobro povezano sa Venezijom.

Inače, nemojte da preskočite Cinque Terre. U povratku je lepo obići i Firencu.
Vi možete da prespavate u Postojni, odmorite od puta i obidjete Postojnsku jamu. Venezia vam je odatle blizu, ujutru krenete i za oko 2h ste tamo. Svakako vam ne treba više od par sati za Veneziu i onda nastavite u istom danu za Toscanu. Tu nadjete neku bazu odakle posetite Cinque Terre, Pisu, Firencu, Bolognu...

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19261
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Italy (Venezia, Cinque Terre, Pisa...)

Post od Heinz » 07 Nov 2022, 14:58

Jama skupa

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Italy (Venezia, Cinque Terre, Pisa...)

Post od ljuba » 07 Nov 2022, 15:11

Nikako da obidjem jamu:) A put po Italiji je bas dobar. Tamas ste uhvatili relativno lepo vreme i to je jako vazno! Prelepo putovanje…

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Italy (Venezia, Cinque Terre, Pisa...)

Post od 123456 » 07 Nov 2022, 18:19

Škocijanske jame su jeftinije ali ne i lošije, po meni. Ogromna dvorana nasuprot Postojnski gde je više manjih. Plus kod Škocijanskih imaš i malo obilazak prirode spolja pa bude dodatno zanimljivo.

Inače vreme nas baš poslužilo, sto je i najbitnije. Italija izuzetno lepa zemlja, ima i planina i mora i istorije i geografije i klime...samo, da bi bilo idealno, mogli bi Italijani malo da poprave sebe kao narod.
Previše su ležerni, kada bi se potrudili samo 24% više, bilo bi sve bolje za 132% :D Nešto kao Grci.
Druga stvar, na sve strane gledaju da te zavrnu i uzmu ti što više. Pa ma koliki iznos bio u pitanju. Počev od parkinga pa preko raznih doplata za smeštaj do čuvene "comperte" u restoranima. Jednostavno ti donesu račun sa doplatom za uslugu oko 15% :thumbdown: Ne svi ali malo kvari sliku.
Da ne govorimo o neuredjenosti na jugu gde sam koliko ostao oduševljen nekim stvarima, toliko bio razočaran drugim.

Kako god, Italija ima neki šmek i to je neupitno. Sledeće je u planu Gardsko jezero - Gardaland - Safari - Milano. Isto tura od par dana i sigurno će biti dobro, bez sumnje.

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Italy (Venezia, Cinque Terre, Pisa...)

Post od ftj » 07 Nov 2022, 18:40

Za gardaland imaj u vidu da je besmisleno ici ako ne placas 'skip the line' pa to odma uracunaj u cenu.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8367
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Italy (Venezia, Cinque Terre, Pisa...)

Post od grujicd » 07 Nov 2022, 18:54

Ne samo što negde stave unapred bakšiš na račun, već ćute ako to ne provališ pa im daš dodatno.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Italy (Venezia, Cinque Terre, Pisa...)

Post od dragvorl » 08 Nov 2022, 06:28

Bio sam u sva tri mesta, u Pisi 2x. Preporuka za sva tri. U Pisi kada prodjes kroz onu kapiju trga i ugledas toranj i ostale objekte prvi put izgleda nestvarno, ko da si u drugoj nekoj dimenziji.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Italy (Venezia, Cinque Terre, Pisa...)

Post od 123456 » 08 Nov 2022, 07:36

Naročito kada dolaziš sa te strane koje liči na buvljak :D

@ftj
To je jasno, posebno ako ideš vikendom ili praznicima.

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Italy (Venezia, Cinque Terre, Pisa...)

Post od ftj » 08 Nov 2022, 08:29

Ja sam bio radnim danima u septembru, znaci van ful sezone. Cekalo se u proseku sat vremena za dobre voznje.

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Italy (Venezia, Cinque Terre, Pisa...)

Post od 123456 » 08 Nov 2022, 09:03

Jesi isao mozda na safari? Rekao bih, da vredi obići...

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Italy (Venezia, Cinque Terre, Pisa...)

Post od ftj » 08 Nov 2022, 09:40

Jesam, lepo je al to je voznja za decu u sustini. Za odrasle vredi raptor, oblivion i blue tornado s tim da je raptor najbolji. Fora je sto se sedi tako da prakticno lebdis tako da nema neprijatnog cimanja u sedistu kao sto se iskusi kad se vozis na roler koster vozicima.

Za manju decu(5-6 god) moze i kung fu panda jer je prihvatljiv odnos strasnog i zabavnog.

Onlajn nemas sve opcije karata za izbegavanje redova nego samo na licu mesta. Inace sve se obavlja preko telefona i aplikacije i ako nisi tehnoloski pismen i spreman da brzo provalis kako sve funkcionise mozes samo da se slikas ili da cekas redove po sat vremena. Meni je bio sok jer znam nekoliko njih koji su bilu u gardalendu i nikom nije palo na pamet da pomene da je besmisleno ici bez te doplate.

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Italy (Venezia, Cinque Terre, Pisa...)

Post od 123456 » 08 Nov 2022, 10:44

U Gardaland bi isli prevashodno zbog dece, nama to i nije toliko zaniljivo niti smo takvi adrenalisti, da bi nas privlačilo.
Meni bi vise odgovarao safari, volim životinje a naročito u tom prirodnom ambijentu.

Razmisljam čak i o Legolandu. Nekako mi vise dosadila Italija iako je prelepa. Recimo, Salzburg - Munchen - Bavarski dvorci - Legoland...

Videcemo, sve je u opticaju.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Italy (Venezia, Cinque Terre, Pisa...)

Post od ljuba » 08 Nov 2022, 10:47

Mi smo bili 2012 u Gardskom jezeru (pored mestasca Peschiera del Garda) i Gardaland-u. Klinci su taman bili odrasli za Gardaland i bilo je super. A samo jezero je jako lepo za obici i uzivati u mestima pored. A za kupanje bas i nije :) Mi smo obilazili Veronu koja je tu bila najbliza, a bas ima sta da se obidje - kao i u vecini mesta tamo :) Inace mene je Milano zesce smorio, posto sam pokusao sa autom da pridjem malkice blize centru - koja je to greska bila :) Inace prelep grad kao i vecina u Severnoj Italiji...

Odgovori