Spanija juzni deo

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Spanija juzni deo

Post od ljuba » 25 Nov 2022, 10:52

Da li je neko skoro isao u juzni deo Spanije Sevilla, Cordoba, Granada i Malaga... Planiramo da ga obidjemo ovog decembra. Da li neko ima neki predlog ili sl. Idemo avionom, pa posle vozovima izmedju mesta a u Malagi cemo uzeti neki auto na 3-4 dana (planiramo da obidjemo i Ronda)... U svim ostalim mestima su atrakcije u centru ili blizu oko centra grada, pa ne bi da se motam sa autom po centru... Cuo sam i da je gradski saobracaj ove godine besplatan - da li ga je neko proba i sl :)

Jonda
Postovi: 17
Pridružio se: 27 Okt 2019, 12:36

Re: Spanija juzni deo

Post od Jonda » 26 Nov 2022, 10:33

U Španiji razmotriti i putovanje autobusom između gradova- jeftinije je od voza, pouzdano i nekad je zgodnija veza autobusom nego vozom.
Pogledati sajt www.alsa.es , moguće je kupiti karte i online, unapred.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Spanija juzni deo

Post od ljuba » 26 Nov 2022, 11:08

Hvala na informaciji. Voz sam uzeo u obzir posto cim sletimo imamo zeleznicku stanicu plus one su u samim centrovima svih gradova gde smo uzmali i hotele, plus vidim da su to i brzi vozovi, znaci prelaze rastojanja od 200+ km za sat i nesto, sto je isto prednost… Nisam gledao razlike u ceni karte, mada i za voz nije nesto skupa… oko 20+eur po osobi za 200km+..

Korisnikov avatar
MiloshNBG
Postovi: 128
Pridružio se: 20 Jan 2016, 14:16
Garaža: KIA Ceed 2019 1.0 T-GDI
Lokacija: Novi Beograd

Re: Spanija juzni deo

Post od MiloshNBG » 26 Nov 2022, 18:03

Andaluzija je prelepa, kazu prava Spanija.

Klima fantasticna, ima sta da se vidi, gde da se klopa... Ako si planirao Alhambru, kupi karte vec sad unapred, na licu mesta ces to tesko uraditi.

Za Rondu ti trebaju kola, prevozom nije zgodno, eventualno iz Kordobe.

Bio sam pre korone, u februaru 2018, fenomenalno iskustvo.


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Spanija juzni deo

Post od ljuba » 26 Nov 2022, 18:24

Sto se tice klime, samo da nam se ne okisi, ali videcemo. Trebali smo da idemo u oktobru pa pomerili na decembar.. Inace planirali smo da uzmemo auto za sve vreme boravka, ali sam odustao kada sam shvatio da cemo se motati samo po centrovima gradova. A u Malagi smo planirali bas za Rondu i obilazak obale auto bar na 3 dana. Zena se vec bacila na rezervaciju i uzimanje karata za atrakcije - bas je to smor sto mora unapred da se uzima, potpuno van sezone idemo…

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Spanija juzni deo

Post od dispy » 26 Nov 2022, 18:56

Ja bio krajem septembra u Sevilji i Kadizu po 5 dana, bili u Kordobi na dan. U Sevilji sam bio na praksi pre 11 godina na 3 meseca pa sam hteo da je posetim opet. Ako te nešto konkretno zanima pitaj.

Za Sevilju auto nikako, ali ni pod tačkom razno. Parkinga nema, ako i imaš garažu u smeštaju, hotelu, džaba ti jer nećeš moći da se parkiraš tamo gde si krenuo. Mi smo koristili par puta Bolt ali je sve relativno blizu pa smo išli peške uglavnom, sa detetom od godinu dana.

Ja sam sve ulaznice rešavao dan unapred, i za sve ih je bilo. Alhambra jeste najpopularnija i ume da bude gužva pa treba kupiti ranije (tamo sam bio pre 11 godina). U Sevilji ima svašta da se vidi, Metropol parasol, najveća drvena građevina na svetu (u momentu kada sam prvi put bio tamo), kao pečurka gde se možeš popeti i šetati, razgledati grad. Obavezno uzeti kartu pred sumrak, da budete gore recimo sat vremena pre nego što pada mrak, tada je pogled najlepši i možeš baš lepe slike da napraviš. La Giralda, katedrala u Sevilji, isto prelep pogled, ogromna je. Real alcazar, letnja rezidencija kralja, ogromno je i treba baš puno vremena, krenite ranije. Jedno veče na flamenko, ima muzej flamenka i imaju i predstavu, nije loše ali meni je bilo bolje u La Carboneria, relativno malo mesto, nema rezervacija, sedneš ako uspeš negde bliže bini i uživaš. Imaju nekoliko predstava svako veče, besplatan je ulaz, zabranjeno snimanje i fotografisanje. Mnogo dobro iskustvo. Plaza de España, ogroman trg, okružen malim kanalom, može da se iznajmi čamac da se provozaš kanalom, jako je zanimljivo. Pored je ogroman park, lepo je za prošetati, a zatim iza toga akvarijum, nije nešto baš Vau ali je ok za obići. Jedan dan prošetajte po Triani, to je zapravo mesto gde je nastala Sevilja. Inače Sevilja je stara tipa 2800 godina.

U Kordobi se obavezno ide u Mesquitu, Kadiz ima takođe neki veliki toranj, sad sam zaboravio tačno kako se zove, i naravno 1000 parkova i plaža. Idite na plaže prema otvorenom moru, lepša je voda, čistije je. Naravno, ne verujem da ćete moći da se kupate, ja se kupao 30.9. :) Da, u Kadizu obavezno na pijacu, nerealan doživljaj šta sve možete tamo da nađete i kupite, uzmite neke morske plodove ili svežu tunu, i odnesete pored da vam ih pripreme i da jedete. Pored pijace ima nekoliko kioska gde prodaju vrh ćurose, 1e 100g, uzmite za uz kafu nekad.

Dere mi se klinac, moram da idem, piši ako te zanima nešto :)

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
MiloshNBG
Postovi: 128
Pridružio se: 20 Jan 2016, 14:16
Garaža: KIA Ceed 2019 1.0 T-GDI
Lokacija: Novi Beograd

Re: Spanija juzni deo

Post od MiloshNBG » 26 Nov 2022, 19:02

Herez kao izlet je super, na pola puta vozom izmedju Sevilje i Kadiza, postojbina serija.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Spanija juzni deo

Post od ljuba » 28 Nov 2022, 12:04

Hvala mnogo na informacijama. Imamo jedno pitanje: Da li uzimati vodiča za Cordobu, jevrejsku cetvrt, a i u opste da li si ga negde drugde uzimao ili mislis da ga vredi uzeti...

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Spanija juzni deo

Post od dispy » 29 Nov 2022, 07:10

Meni je ta jevrejska četvrt bila, pa, ništa specijalno. Bili smo u sinagogi i nisam oduševljen. Meskita je sa druge strane fantazija. Vodiče nigde nismo uzimali jer smo bili sa klincem koji baš i ne sarađuje uvek, pa nam nije imalo smisla jer ume tako da krene da negoduje u sred obilaska nečega. Pa stani, pa umiri ga, pa daj da jede... Mi smo nalazili na YouTube neke audio vodiče pa smo to slušali.

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Spanija juzni deo

Post od ljuba » 29 Nov 2022, 09:58

Hvala na informacijama... I ja sam predlagao to sa vodicima na telefonu, ali videcemo ....

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Spanija juzni deo

Post od ljuba » 14 Dec 2022, 17:49

Stigao.. od -7C presli na 20C. Predivno vreme i kišni periodi. Iznenadile me cene restorana, na nivou Hrvatske :) Ručak za 2 od predjela jela i dezerta u restoranu 27 eur uključujući piće/ vino (Cordoba)

Izasli iz kuce u 4:40 izasli u Sevillie u 10h. U Amsterdamu palo odledjivanje aviona..


SlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika

Sent from my SM-S906B using Tapatalk


Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Spanija juzni deo

Post od 123456 » 14 Dec 2022, 18:41

Prelepo Ljubo, sigurno prija posle u ovo vreme tamne i depresivne Holandije :doubleup:

Piši malo više utisaka, kad budeš stigao.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8367
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Spanija juzni deo

Post od grujicd » 14 Dec 2022, 20:28

Da, i mene unapred raduje izvštaj o Španiji. Kako ide sporazumevanje? Nešto su španci bili tanki sa engleskim i u ultra-turističkoj Barseloni, očekujem samo slabije kad kreneš tamo gde su ređi turisti.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Spanija juzni deo

Post od ljuba » 14 Dec 2022, 21:23

Ma šou su Spanci :) Ali većinom dobijem odgovor koji mogu kolko toliko da razumem. Inace najveći smor je taj što su im maske obavezne na jos dosta mesta... Za sada sam oduševljen klimom, jelom i aktivnostima :) meni dovoljno...

Sent from my SM-S906B using Tapatalk


Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Spanija juzni deo

Post od 123456 » 14 Dec 2022, 22:06

Eto gde ćeš u penziju :)

Odgovori