Put za Rusiju kolima

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
matematicar
Postovi: 99
Pridružio se: 31 Maj 2022, 23:21

Put za Rusiju kolima

Post od matematicar » 24 Avg 2023, 18:25

Hteo bih za Nizni Novgorod da idem, razmatram koja opcija mi je najprakticnija.

Da podjem logicno AirSrbija od Beograda do Moskve, retki su letovi, direktan let je 700 evra i treba rezervacija 3 meseca unapred. Ovi od 300 su preko svega i svacega, Istanbul, Rim, Jerevan itd. 2 dana treba da spavam po aerodromima. Plus posle od Moskve do Novgoroda avion ili voz. Mozda je logicnije busem do Istanbula pa onda do Moskve, od Istanbula ima puno letova.

Druga opcija je direktan let do Novgoroda od Antalije, mada ti letovi su retki i nesigurni.

Treca opcija da kupim mesto u kolima nasi ljudi sto idu, a idu do Moskve. Ako ponesem stvari posle mi je opet problem stvari od Moskve do Novgoroda. A najveci problem mi je povratak, ja mogu 29 dana da ostanem, ko zna da li ce se vracati u tacnom roku ili treba nesto sasvim novo da trazim. Inace ovo je jeftino 100-150 evra.

Cetvrta opcija, ja kolima da idem, 6k km u oba pravca, nisam profesionalni vozac a ipak je bas dug put. Mogu stvari bez problema da ponesem. Oko 600 evra samo za gorivo. Cesto zatvaraju granicu u Litvaniji, mozda bolje da idem na Tursku i Gruziju. Ne znam nista o tim putevima tamo.

Treba mi i auto tamo, mozda da rentiram ako ne idem svojim. Ako bih hteo 2 meseca da ostanem (a hteo bih) moram 2 x 1k km do Kazakhstana i nazad pre 29-og dana.

Kako bi vi uradili?

Korisnikov avatar
LukaMaletin
Postovi: 1393
Pridružio se: 31 Maj 2015, 23:43
Garaža: Renault Clio 1.5 dci 2015
Lokacija: Novi Sad

Re: Put za Rusiju kolima

Post od LukaMaletin » 24 Avg 2023, 18:31

Koji auto voziš ?

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk


Korisnikov avatar
Milos
Postovi: 8566
Pridružio se: 04 Feb 2012, 23:30
Garaža: tedeijevi geteijevi

Re: Put za Rusiju kolima

Post od Milos » 24 Avg 2023, 20:45

Turisticki ili poslovno ? Ako je turisticki , bolje pricekati kraj rata . A ako bas mora da se ide , verovatno preko Belorusije najbolje .
Xepoj87 je napisao:
03 Feb 2023, 11:30
Sve je poslo naopako kada sam prodao prvi Mercedes.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45833
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Put za Rusiju kolima

Post od Geza » 24 Avg 2023, 20:50

Kamiondžije i dalje idu, doduše okolo preko Belorusije i manjih prelaza. Možda da potražiš dodatne informacije od njih koji je put najbolji.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Dzoni_m
Postovi: 1714
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Put za Rusiju kolima

Post od Dzoni_m » 25 Avg 2023, 10:04

I u vreme kada se moglo bez problema, put je bio pakao (u smislu napora). Preko Belorusije. PL-BY je bila horor i tada. Sada verujem da je jos gore. Ako moras, kolima (ne preporucujem) onda Madjarska>Poljska>Belorusija>Rusija. Imas teoretski samo 2 puta da predjes granicu (nasa i Madjarska i onda PL-BY). BY-RUS generalno ne postoji kao granica, ali imas punkt policije(sada verujem da ima i kontrole). To sto ce ti trebati 5-10-15-20-24 satada predjes PL-BY je druga prica. A da li ces uopste moci da se vratis je tek jos jedna. U vreme kada je bilo sve ok, Poljaci su cesto zatvarali granicu na nekoliko sati. Odbijali da puste neke ljude itd itd. Ne pokusavaj raspravu sa carinicima. Sve ono sto si video sa Madjarima i Hrvatima ili Makedonskim carinicima je zezanje. Ovi granicni prelazi su prelazi izmedju dve dimenzije. U svakom smislu reci.

Meni je trebalo najmanje 22 sata iz BY do Beograda. Najvise skoro 40. Od toga granca je u prvom slucaju oduzela 3 sata u drugom racunaj sam. Ti imas jos 3 dana jahanja kroz BY i RUS.
Granicni prelaz Terespol je najveci i najveca je guzva. Imas manji pre Terespola, Damachevo koji je obicno manje opterecen. Auto put imas od BG do Miskolc-a u Madjarskoj. Onda nema nista do Bresta u Belorusiji. Samo magistrala, doduse veoma dobra kroz poljsku, kroz Slovacku sasvim ok, sa malom deonicom AP od nekih 30 km. Kroz BY imas sasvim OK "AP" (nema bankina) i posle kroz RUS sve do MOskve. Za dalje ne znam. Kroz BY nema mnogo pumpi, naselja itd gde mozes da stanes i odmoris. Pustara. Kroz RUS isto dok se ne dokpoas Moskve. MOras u BY da kupis tag i dopunis koliko ti treba do izlaza iz BY. Kada se budes vracao mozes da ga vratis i dobijes pare nazad, naravno u beloriskim rubljama koje ce za ta dva meseca inflacija da pojede.

Ukratko: idi avionom.

matematicar
Postovi: 99
Pridružio se: 31 Maj 2022, 23:21

Re: Put za Rusiju kolima

Post od matematicar » 25 Avg 2023, 10:24

hvala za detaljno objasnjenje

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13045
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Put za Rusiju kolima

Post od Saša » 25 Avg 2023, 13:15

Samo da dodam par jako bitnih stvari. Ako odlučiš da ideš kroz Belorusiju, OBAVEZNO uzmi putno osiguranje i da glasi baš za Belorusiju. Bez toga te neće pustiti u zemlju a i drkaće te tamo na ulazu da ga nabaviš. Dalje, na ulazu u Belorusiju praviš takođe jedan papir/dokument za privremeni uvoz automobila. Ponesi nešto keša a kartica će ti trebati kasnije za iznajmljivanje taga. Nemoj da te uplaši granični prelaz jer izgleda a i procedura je kao u vreme hladnog rata. Prvo dolaziš na rampu sa dva vojnika koji ti pogledaju pasoš, podignu rampu i jave radio vezom da dolaziš, a onda tek za jedno 700-800 m dolaziš na prelaz. Tamo puštaju 3 po 3 auta i nemaoj da se zajebeš kao ja da uđeš četvrti (iako ima mesta) jer će popizdeti. I spremi dosta živaca jer se njima nigde ne žuri. Dakle prati semafor na ulazu i pazi da budeš u ta tri koja ulaze. Tamo izlaziš iz auta i zatim ideš pešaka na šalter sa druge strane da ti pogledaju pasoš i osiguranje pa onda u zgradu dijagonalno sa druge strane prelaza da unutra izvadiš taj papir o privremenom uvozu auta. To košta nešto sitno pa imaj spreman keš (evre) da ih razmeniš u njhovu valutu u menjačnici koja se nalazi u istoj prostoriji (govorim o prelazu Damačevo). Kada sve to prođeš) ideš dalje, dolaziš opet na punkt sa vojnicima, dižu rampu i puštaju te. Sledi ti zatim oko 80 km magistrale do Bresta a tamo potraži mesto gde uzimaš (iznajmljuješ tag). Pitaće te gde ideš pa će ubaciti potrebnu sumu (no mislim da je minimum 20 ili 25 evra). To je najbolje da platiš karticom jer kada u povratku budeš vraćao tag - vratiće ti i preostali iznos na računa. Daće ti i uređaj sa kojim ćeš naći mesto na šoferšajbni gde prolazi signal (posle toga im vrati odmah taj uredaj). Ja sam išao do Minska i to je još oko 300 km dobrog autoputa, samo malo čudnog jer ima pešačke prelaze na svakih 50-tak km. Tu obavezno uspori jer imaju i kamere. Takođe, nemaju nikakvih branika niti ograda između smerova. Naplatnih rampi takođe nema ali na svakih 10-tak km iznad autoputa jmaju portale sa antenama i svaki put kada prođeš tag se tiho oglasi i skinu ti malo para (tako to funkcioniše kod njih). Toliko, nadam se da će ti biti korisno. Inače, i sa Poljske strane - iako su oni u EU prelaz izgleda bukvalno identično.
I meni je do Minska sve zajedno od NS-a trebalo preko 20 sati vožnje bez pauza pa se pripremi psihički jer autoput imaš do pola Mađasrske i jedno malo parče u Slovačkoj, sve ostalo je magistrala (plus 300 km autoputa do Minska). Ne zaboravi vinjete u Mađarskoj i Slovačkoj (ja prošao Slovačku bez vinjete, kupio tek u povratku).

Ceman
Postovi: 258
Pridružio se: 14 Avg 2018, 20:53
Garaža: BMW 328ix
Lokacija: Novi Sad

Re: Put za Rusiju kolima

Post od Ceman » 25 Avg 2023, 13:21

Bas sam nedavno procitao na MCM forumu da na granicama ces cekati vise nego sto bi spavao po aerodromima.
Namerno zaebavaju i kontrolisu sve redom. Ljudi cekaju u kolonima i danima. Mada lik kaze da na ulasku mu je proslo to sto je na granici rekao da je iz Srbije, pa su ga propustili da obidje celu kolonu, ali nije prosla ista fora kad je izlazio.

Odgovori